poze de impresionat poporul

Started by cara, March 29, 2007, 07:51:27 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Un domn cu palarie,si o doamna cu crinolina,va saluta de pe un deal al Pascaniului (vizibili din mansarda mea)

Romel e cel care i-a observat... ;D
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Bogată imaginaţie aveţi, măi Gabi!  :)
da' a mea e ... şi mai şi:  eu văd un "domn" cu pălărie şi o "doamnă" borţoasă  !! :D :D

myky

nuuu, baai, e umbrela lasata intr-o parte.

ozimandias

Habar nu aveti:
sunt o doamna si un domn, doamna suparata pe domnu'. Ca atare, doamna merge inainte si are rochie din aceea, dreapta in fata si umflata la spate iar domnul, cerandu-si scuze, merge dupa ea.
:D

myky

... si nu se spune mariner ci marinel :D :D :D :D :D
cam asa suntem noi acum

Claudiu

Gabiela interesanta fotografie.
Sper ca nu-s trucate palariile :)

Daca nu, se poate face o poveste :)
Sunt doua spirite reincarnate.
El e un tanar muzician nascut pe mijlocul veacului 19 si care s-a stins de tanar inainte de a implini 30 de ani. Ea e o tanara de pe alte meleaguri si de alta religie de care el s-a indragostit. Diferentele de religie si stare au facut ca familia ei sa se opuna iubirii lor si sa se sfarseasca tragic..
In poza lui Gabi, el ii vorbeste iar ea asculta trista, fapt pentru care, cum spune Miki, tine umbrela de soare, deschisa, jos in partea dreapta. Ozi, ea e suparata dar nu pe el ci de situatie si e si foarte trista. El nu-si cere scuze ci ii spune situatia lui si o intreaba daca ea va fi in stare de a trece peste toate. E framantat si de dragostea lui pentru vioara si de soarta natiei lui. Numele lui e Ciprian iar al ei Berta.

Desi pare a fi multa tristete, nu e asa, caci azi au ramas doar cantecele lui, pe care i le canta aunci cand bate vantul:

http://www.youtube.com/watch?v=fQyWdiKzgmQ

ani

In gradina ca cabana Trei stejari, in curtea cetatii Prejmer si lacul Sfanta Ana dupa ploaie:
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

martipan

Super poza,Gabi !
Deci eu vad asa - un domn care se uita la o acvila coborandu-se din zbor asupra unui cuib plin de puisori si smucindu-l cu ghearele de pe stanca protectoare  ;D !

martipan

Ani,faina rau ultima poza,pacat ca nu sunt mai mari ...

ozimandias

Uitati si alte poze frumoase (nu chiar de impresionat, dar frumoase): (fantana din Cetatea Rupea)

(Doream sa fac o mica povestire despre locurile vazute. Dar nu am vreme acum.)

ELA

multumesc, anamaria, pt. pozele cu cetatea si celelalte...; chiar voiam sa intreb fetele care au fost la intalnire daca nu si-au facut timp sa viziteze si cetatea...ar fi fost pacat sa o rateze
eu sunt o admiratoare a constructiilor f. vechi iar cand vad atatea vestigii lasate in paragina ,nici macar intretinute corespunzator(nu mai vorbesc sa fi fost  reconstruite dupa planurile originale), imi vine sa plang! 
in copilaria mea erau destul de vizibile zidurile a doua castre romane  langa galati iar acum nu se mai vede  nimic, peste unul din ele s-a construit chiar un depozit de materiale de construrii(de fapt curtea lui include castrul..);celalalt s-a topit, cred ca s-a folosit piatra la construtii,dupa revolutie :'(

ozimandias

Ela, Cetatea de la Rupea, chiar si asa , darapanata, e absolut monumentala. E ceva ce nu as fi crezut ca se putea construi. Cetatea de la Rupea m-a impresionat mai mult ca Sighisoara (poate pentru ca Sighisoara o mai vazusem...  ::) ).
Paznicul Cetatii (ce-mi place cum suna) ne-a spus ca se va incepe reconstructia ei si va dura 3 ani. Am intrebat, dar nu a stiut sa-mi spuna daca in acesti 3 ani se va mai vizita sau nu.
(la plecare, impresionata fiind, l-am intrebat pe paznic daca are caiet de reclamatii. Uimit m-a intrebat de ce si i-am spus sa as dori sa scriu acolo ca doresc sa fie refacuta. A zambit si ne-a spus de neste fonduri europene... Adica acum 600 de ani au putut sa construiasca si noi, acum, fara fonduri europene nu putem mentine?)

Am mai vizitat si cetatea de la Fagaras.
Gust amar: era cel putin o nunta inauntru, iar sus fusese terasa acum cativa ani si ca atare podeaua era pavata cu niste mozaic oribil...

Oare cine permite asa ceva. Acolo e istorie. Istoria noastra. Dulce sau amara, dar e a noastra.

La fel ca si tine, contructiile vechi ma fascineaza.
Casele vechi le iubesc. Alea mici, cu acoperis din altceva decat plastic rosu  ;D. Cu perdele frumoase si muscate rosii... Doamne ce le iubesc.

ELA

stiam ca cetatea fagarasului a fost concesionata unui 'investitor' strain, care a facut oarece reparatii si acum vrea sa scoata profit , dar, inchiriind-o pt. nunti ???..ceva mai deplasat nu am vazut(auzit) >:(
asta-vara am vizitat cetatea belgradului, o minune!;sarbii  au putut sa o reconstruiasca ,repare,etc, iar acum era plin de turisti ...se facea si putin comert in interior dar in limita bunului simt.....

stefana

Si Bucurestiul are foarte multe cladiri vechi superbe


Aveti idee pe unde este cea de mai sus?

Sau ce ziceti de cum arata astalalta? Si nu i-am fotografiat curtea cu intrarea, ca te apuca plansul :(



Marmoset

Stiu ca a doua e chiar prima cladire pe Stirbei voda, cum vii dinspre Eroilor. Si stiu si cum arata curtea, caci acolo am fost la niste analize medicale cand eram gravidutza.
Pacat de cladire, ca are un interior de vis! Cred ca-i de patrimoniu!
Prima cladire n-am idee ce e si unde se afla, dar parca-i din alta lume, comparativ cu gri-ul anost al betoanelor, sau cu sticla si otelul cladirilor nou construite! Ca sa nu mai spun ca efectiv am ramas cu gura cascata la stucaturile alea si la aspectul general, atat cat se vede din poza!

gabriela jalba

Quote from: Claudiu on July 06, 2009, 04:08:30 PM
Gabiela interesanta fotografie.
Sper ca nu-s trucate palariile :)

Daca nu, se poate face o poveste :)
Sunt doua spirite reincarnate.
El e un tanar muzician nascut pe mijlocul veacului 19 si care s-a stins de tanar inainte de a implini 30 de ani. Ea e o tanara de pe alte meleaguri si de alta religie de care el s-a indragostit. Diferentele de religie si stare au facut ca familia ei sa se opuna iubirii lor si sa se sfarseasca tragic..
In poza lui Gabi, el ii vorbeste iar ea asculta trista, fapt pentru care, cum spune Miki, tine umbrela de soare, deschisa, jos in partea dreapta. Ozi, ea e suparata dar nu pe el ci de situatie si e si foarte trista. El nu-si cere scuze ci ii spune situatia lui si o intreaba daca ea va fi in stare de a trece peste toate. E framantat si de dragostea lui pentru vioara si de soarta natiei lui. Numele lui e Ciprian iar al ei Berta.

Desi pare a fi multa tristete, nu e asa, caci azi au ramas doar cantecele lui, pe care i le canta aunci cand bate vantul:

http://www.youtube.com/watch?v=fQyWdiKzgmQ

Nu Claudiu! nu e trucat nimic. E chestie de unghi de vizualizare. Acolo sint trei copaci:doi plopi si inca unul cu coroana rotunda(rochia -
umbrela doamnei). Ti-a reamintit scenariul lui Ciprian....Fain!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

O singura poza din concediul de la mare; rasarit de soare la 2 Mai:

gabriela jalba

Superb!!! Se vad si pescarusii....Fascinanta poza!!! Sa-ti fie de bine concediu!!! :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Concediu cu doi nepoti si inca 5 copii din care doar inca doi de varsta lui David, ceilalti mai mici (unul mai mic decat Raluca. Mai pune la socoteala ca si David si Raluca mi-au facut (pe rand, slava cerului), cate doua zile de febra si refuzau mancarea, dar oricum, a fost destul de bine.

Nicol Caloian

Daca tot trebuie sa plimb nepotii, ia priviti si ghiciti de unde sunt pozele:




Marmoset


Nicol Caloian


Marmoset

De fiecare data cand mergem cu copilasii acolo, imi curg ochii si-mi ramane gatul sucit dupa Nymphaea astia... Sunt ceva de vis!  :-*