Liliac

Started by lovetulip, March 27, 2009, 09:19:48 PM

Previous topic - Next topic

claude

asa e, e un mov care bate mai mult spre roz decat spre albastru si are un parfum minunat  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Pene,l-am cumparat acum 3 ani,avea cam 80 de cm inaltime si in al doilea an de la plantare a inflorit.

BoboROM


Claude, cred ca este similar cu al lui gabriela. Nu este laciniata, cred ca este ceva asemanator cu vulgaris. Are frunza de liliac normala. Pune si tu o poza cu frunzele.

claude

Pun poze cu frunzele maine, ca nu le-am pozat, oricum are frunza normala, nu serata
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 Frunzele sunt identice cu cel normal, dar mai mici, mult. Ramurile sunt mai subtiri,  florile nu sunt buchete asa mari ci inflorescente mai rotunde, nu conice. Culoarea e mai spre roz fata de cel normal.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Oricum este frumos, eu ma abonez daca va avea Claude de dat/vandut/schimb in toamna!  ;)

claude

Da, acesta e, cel postat de Es.
Daca voi reusi sa despart lastari cu radacina iti dau cu placere Adriana  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Eu ma multumesc si cu butasi!  +hug

claude

Butasi iti dau cand vrei si cati vrei, dar zau nu stiu daca vei reusi sa-l prinzi din butasi  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Din pacate asta nu face la mine cel putin, pui la baza, cum fac toti ceilalti, chiar ma lupt cu lastarii lor. Chiar si cel alb batut e deja plin de pui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Ai idee daca cel alb batut este altoit sau nu?
Ca eu am luat pui de la baza unui liliac mov maiinchis, din gradina blocului, si se pare ca este liliac clasic, ceea ce inseamna ca am luat din portaltoi.
Si am mai luat pui si de la alti lilieci dar imi este teama ca tot clasici sunt!

einsteinitza

Nu, nu e altoit, e primit de la un vecin. Pot sa-ti dau pui la toamna daca vrei, sigur sunt albi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Multumesc, ES!   +hug

gabriela jalba

Quote from: BoboROM on May 13, 2012, 10:17:37 PM

Claude, cred ca este similar cu al lui gabriela. Nu este laciniata, cred ca este ceva asemanator cu vulgaris. Are frunza de liliac normala. Pune si tu o poza cu frunzele.
Asa este !!! Acum am observat ca nmu am pus poze anul asta cu toate ca am facut o gramada
     http://home-and-garden.webshots.com/album/582114268rlVvzY?start=120
Bobo,ai zis ca ma inveti cind si cum sa prind din butasi !!!!
Claude,tu ai pui la el? Eu am taiat cu bucatica de colet ca sa dau. Bobo cind a auzit ce fac, s-a ingrozit. A zis ca asa am toate sansele sa omor planta.
    Din lipsa de timp si liliacul alb simplu,si cel batut au ramas fara fotografii.
  Daca aveti de imprastiat pui de alte modele de liliac,eu adopt!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

BoboROM

Quote from: BoboROM on May 10, 2012, 01:12:11 PM
Quote from: gabriela jalba on May 01, 2012, 08:08:04 AM
A inceput sa infloreasca superparfumatul meu !!!!! O sa-i fac poze cind va fi VIP.
Vernil,sa-ti creasca si sa infloreasca,ca , chiar merita crescuti!!!

Gabi, nu este syringa laciniata. Nu-mi dau seama acum ce este. Cred ca va fi greu de prins din butasi, ca este mai aproape de vulgaris.

Fiind mai aproape de vulgaris cred ca se prinde foarte greu prin butasi. Mai sigur e sa incerci prin marcotaj aerian.
Daca era laciniata mergea usor din butasi.

claude

M-am tot uitat la ai mei si nu-i chip sa iei pui, toti pleaca din aceeasi radacina. O sa incerc cum zice Bobo, cu marcotaj aerian, sa vedem ce se-ntampla  ::)  Desi nu-nteleg de ce ar merge cu marcotajul aerian daca prin butasi nu merge...care-i diferenta, e tot un butas, pana la urma, nu?  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


La butas daca nu se prinde in 6-8 saptamani se "lesina" butasul.

Asa prin marcotaj aerian poti sa-l lasi si 6 luni ca sa prinda radacini.

doinabacau

  Eu am prins din butasi  infipti alaturi,primavara devreme,in mustul zapezii,alb batut.
  Iar de la cel mov-roz,am taiat puii aparuti in jur,saptamana trecuta,daca stiam ca doreste cineva,ii lasam acolo.

vernil

Anul asta a fost, pentru mine, anul liliacului. Imi place extraordinar de mult, mai ales ca nu e fitzos, are parfum, infloreste neconditionat si, cel mai imprtant, este unul dintre arbustii care absorb foarte bine noxele. Asa ca in primavara am inconjurat parcarea blocului cu liliac. Toti vecinii au participat cu mult entuziasm. Unii cu munca, altii cu banii (pentru pamant, furtun) altii cu indicatiile. Aici m-am inscris eu  :-bd

claude

Lamine, in schimb, liliacul e un fitos  ::)  In sensul ca ii merge bine liliacului acela mai salbatic, de pe vremea bunicii, dar am mari probleme cu orice varietate mai evoluata, ca sa zic asa...ori nu se prind, ori dureaza 2-3 ani pana incep sa creasca si sa nu mai arate de parca ar fi pe moarte in fiecare moment  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Claude, ai facut marcotajul aerian ?
Doina,anul viitor,daca iti prisoseste vreau si eu un pui de la al tau ( mov-roz ).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

N-am facut Gabi, ca am uitat, sunt batrana si ramolita  +ham   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Daca tu zici asa,atunci io ar trebui sa ma internez  =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Pufulet

Buna tuturor,

Felicitari pentru gradinile si flori voastre care sunt absolut superbe!
Abia v-am descoperit si sunt incanta.
Desi sunt la incept sper sa va prind din urma cel putin cu cateva proiecte :)

Asadar o sa incep cu intrebarile caci deocamdata sunt in urma cu info. Astfel pot planta un pui de liliac in ghiveci si sa il replantez la primavara? (asta ca sa il trec iarna)? sau e mai bine sa il pun din prima in pamant si asta e?
Ideea e ca eu stau la bloc dar am si o casa la care ajung in general la sfarsit de saptamana...deci nu as vrea sa il 'omor' din scutece pe puiul de liliac...

Si eu ma declar deschisa adoptiei oricarui tip de liliac (am curtea mare, mare si am unde sa pun 6-7 arbusti de liliac...si sa nu va ganditi ca vreau sa pun doar liliac :)...acum oricum sunt focusata pe cercetare si informare pentru ca vreau sa plantez si ceva care nu necesita atentie zilnica)

Gradinarit placut si sprnic in continuare!

doinabacau

  Vei avea ,Gabriela,un pui de liliac,am vazut doi proaspat aparuti,pe seceta asta,pana in toamna,vor mai creste!