Liliac

Started by lovetulip, March 27, 2009, 09:19:48 PM

Previous topic - Next topic

doinabacau

 Mranita face minuni.in gradina cu flri si legume,daca ai la indemana.Penelopa,e pacat sa nu o folosesti! Eu o car cu...sacul de plastic,ori cu doua galeti mai mari,de unde se poate.

penelopa

Trebuie să vă mărturisesc un secret dar, să nu râdeţi de mine  ;) Nu ştiu ce e aia "mraniţă"  ;D .... cumva compost  ???

Claude, are Mihai ceea ce visezi tu  ;) Ia, du-te în grădina lui să vezi poze   :D
Eu am liliac alb, simplu. Dacă te satisface, îţi dau. :x

vikcelmic

Cred ca partea asta merge la trandafiri sau la reciclati, sefii sa decida, scuze pentru devieri de la subiectul topicului. Da, Ika, am citit si pe site, mi-am luat si cartea domnului Wagner, ultima, are si acolo instructiuni, dar nu m-am gandit atunci la raul facut. Doar teoretic stiu ca ce e mult strica, ca ingrasamantul asta arde, acum ma rog ca spusele lui Es sa se adevereasca si gunoiul sa fi fost spalat, plus sa fie de mai multi ani. Eu nu cunosc exact de cand este, mi l-a trimis toamna trecuta, soacra-mea este inginer agronom poate stie ce-a facut. ???

BoboROM


Acum nu trebuie sa te sperii. Daca are macar 2 ani este bine, nu mor trandafirii. Normal ca era mai bine un amestec de 50%-50%.

Acum matusile mele foloseau si folosesc de ani de zile mranita de 2-3 ani la ghivecele de flori (leandru, muscate, petunii, etc.) care sunt oricum mai sensibile decat trandafirii.

einsteinitza

Discutia s-a mutat la Trucuri si idei, ca sa putem continua in linste.Scuze pentru zapacaeala. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: penelopa on February 07, 2011, 03:34:23 PM
Trebuie să vă mărturisesc un secret dar, să nu râdeţi de mine  ;) Nu ştiu ce e aia "mraniţă"  ;D .... cumva compost  ???

Claude, are Mihai ceea ce visezi tu  ;) Ia, du-te în grădina lui să vezi poze   :D
Eu am liliac alb, simplu. Dacă te satisface, îţi dau. :x

Mersi pentru generozitate, zic repede da, pana nu te razgandesti!   :-*  Daca ai vreun puiut care cauta parinti adoptivi sau "gradina-orfelinat" eu sunt prezenta!  :D  
Mranita e gunoiul de grajd putrezit,(de obicei in amestec cu paie, asa cum se curata din grajdul vitelor) vechi de macar 2 ani, el se transforma in timp in humus.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Da, Claude, am un arbust bătrân care mai face şi pui. Găsesc eu unul şi pentru tine. ;)
Să-mi dai adresa ta pe mp să ştiu unde trimit ... mai spre martie încolo. :)


einsteinitza

Mai gasesti inca unul?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Daca iau un drajon cu un pic de radacina de langa tufa de liliac, si il plantez separat, se prinde? Exista ceva trucuri de stiut pentru inmultirea sigura a liliacului sau e la noroc? Multumesc  :)

einsteinitza

Da, daca are radacina se prinde. In general asta eu fac toaman, ca primavara munceste saracul la flori, nu-l mai zapacesc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Multumesc. Trebuia sa ma misc si eu toamna dar m-am trezit abia acuma ca vreau sa pun liliac la poarta.
Mai am o intrebare, liliacul cu culori mai speciale si flori mai deosebite, batute sau mari sau variegate, este de regula altoit? Drajonii de langa un liliac altoit vor inflori precum portaltoiul (banuiesc ca e logic, dar totusi intreb  ;D) ?

einsteinitza

Nu, nu sunt.De variegat nu stiu.
Dar langa casa ai pus? Ca miroase nebunie ziua in casa daca ai o tufa printr-un colt  pe langa casa.Si tu ai avantajul ndei gradini in formare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

N-am pus langa casa...Buna idee :) !
Am gresit ca am spus variegat, nu e cu frunze variegate, ci cu flori bicolore, care sunt violet si au marginile albe. Iata un exemplu: http://www.thegobbettnursery.co.uk/syringa%20sensation.JPG
Mi-ar placea sa fac schimb de drajoni cu alte culori, ca eu am numai alb, de asta intrebam de prindere si altoire  :)
Apropo de soiuri de liliac, am fost anul trecut in vizita la o prietena care statea la tara, intr-un sat plin de liliaci din aia comuni, violet albastrui-S. Vulgaris, care erau in floare. Si am observat ca sunt foarte slab parfumati in comparatie cu liliacul alb (avea si liliac alb si am putut face comparatia pe loc) Mi-au placut totusi pentru portul lor inalt si dens, acolo erau ulite intregi cu garduri vii de astfel de liliac. Din pacate prietena mea s-a mutat de acolo in vara si asa si n-am apucat sa iau niste drajoni.

einsteinitza

Eu pot sa-ti dau din cel simplu normal, si unul salbatic, sa ma uit daca are ceva pe langa  el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Am un prieten care are vreo 3-4 patru cumparati (alb-galbui batut, variegat sensation, mov-rosietic batut).M-am invartit si eu pe langa ei dar am ajuns la concluzia ca sunt toti altoiti. Drajonii au inflorit simplu mov spalacit.

In vara voi incerca sa marcotez sau sa butasesc din ei (probabil din cel mov-rosietic batut).

einsteinitza

Nici cel salbatic nu stiu cum se inmulteste, ca totusi ramurile sunt subtirele, are alta structura fata de cel obisnuit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Multumesc Es, ar fi minunat  :) Cred ca acum e momentul cel mai bun sa-i transplantam ca sa nu fie pre tarziu, sa aiba un pic de timp pana intre in vegetatie. La mine inca nu s-a topit zapada, dar sper ca se va topi cat mai repede ca sa pot sa umblu la ei sa-ti trimit.

BoboROM

Quote from: einsteinitza on February 08, 2011, 10:27:24 AM
Nici cel salbatic nu stiu cum se inmulteste, ca totusi ramurile sunt subtirele, are alta structura fata de cel obisnuit.

Vorbesti de  Syringa laciniata?

einsteinitza

Bun, iti trimit mov si vrei si din cel salbatic?Nu stiu daca are pui, dar daca are vrei?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Vreau  ;D daca este  +hug
Ce fain e cel Laciniata, prima oara vad !

BoboROM



Am prins eu anul trecut prin butasire. Doi am pus si s-au prins amandoi.

einsteinitza

Daca nu iti trimit butasi, ca e o tufa de 2m , am de unde taia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


BoboROM

La mijlocul lui mai.