Gradina lu' soacra-mea

Started by ozimandias, April 04, 2009, 10:06:44 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Gabi ,parca are ceva la capat tubul acela(un dop). Si eu cred ca s-ar duce apa si nu mai curge prin gaurelele alea.

bella_donna


gabriela jalba

Sica,m-am mai uitat acum de 2 ori. Nu se vede nik,dar poate cine asculta ce zice( si intelege) ne-ar pute lamuri.
  Bella am vazut de astea cu buzunare,dar p[arca sint prea "artificiale". Eu am avut un oloi mare pe care l-am operat prin spargere cu grija,era fain cu condurasi,si tradescantii. Iarna trecuta a ramas afara si miini criminale mi l-au spart.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Gabi, esti sigura ca au fost maini criminale? Vasele de lut daca stau afara peste iarna ingheata si se sparg. Numai cele speciale rezista afara.

myosotis

Filmuletul -
doamna pune o piatra pe fundul vasului, peste gaura, astfel incat (zice ea) sa se poata scurge apa, dar pamantul nu. Apoi pune un strat de pamant pana la primul rand de gauri (de jos) si apoi vine cu teava. Teava are gauri din loc in loc pe inaltime. O aseaza pe stratul de pamant. Zice ca daca torni apa direct in ghiveci, se  va scurge prin prima gaura pe care o intalneste. Are dreptate ca asa mi se intampla si mie. Cu teava se distribuie apa mai uniform pe toata inaltimea si mai ales in centrul pamantului .

bella_donna

Deci tubul e perforat, asta imi scapase.
Inca ceva: nu-i asa ca toarna apa pe toata suprafata? Nu doar prin tub (eu asa am vazut).

einsteinitza

Gabi, s-ar putea sa nu-l fi spart maiini criminale, ci gerul. Eu aveam un bradut de ceramica exact la fel la culoare cu vasele din poza, a rezistat trei ani, acum l-am gasit spart. A tras umezeala si la gerurile din iarna asta a clacat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro