Gradina lu' soacra-mea

Started by ozimandias, April 04, 2009, 10:06:44 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: gabi_gabriella on June 29, 2009, 10:01:27 PM
  :-*  :-*  :-* multumesc mult !

Mulţumesc şi  eu .......... tot la Rupea.  ;D

ozimandias

Au inflorit, si-mi plac tare mult aceste flori: (sunt puse din seminte, anul acesta, cam tarziu, ce-i drept).
In materie de leandrii, cel "unt batut" ( ;D) a fost cam afectat de ploi si nu mai era asa plin de flori, in schimb cel alb... Si ar mai fi acesta, pui: (e roz cu niste dungi albe. Oare asa o fi el?)
Au inceput sa infloreasca tufanelele:
Si gladiolele:
Iar oxalisii sunt de vis:

penelopa

Ozi,  planta aia cu flori albastre şi albe se cheamă "Nigella" sau popular "Chica voinicului" , sau, cum îi zice Corcodel "Măciuca voinicului"  :D

vickylucia

Denumirea populara este si de planta paianjen!

ozimandias

Am fost azi la tara ..curtea plina de crizanteme si tufanele... nu am avut aparatul la mine, dar am luat cateva acasa si le-am pozat acum  :D


Vroiam sa va intreb ce trebuie sa le fac sa nu mai creasca asa inalte? Unele sunt pana la acoperisul casei...
Ar trebui taiate pana sa faca boboci? Sau cum?  ::)

GetaV

Trebuie ciupite ,cum ajung la 30-40 cm, Ozi,si copilite bineanteles.

ozimandias


GetaV

La crizanteme se lasa numai un boboc, pe crenguta, restul se rup.

gentiana

se taie in mai -iunie cam la 1/3 din inaltime si ce creste  dupa aia se jumule de boboci,se lasa cam 2-3 crengi cu cu cate 1-2 boboci  asta in cazul crizantemelor
tufanelele se taie doar  ca sa arate toamna cam ca cele din ghivecele din pepiniere

Ella

Cand trece pagina, sa nu mai pui poze cu leandrii, fiecare mesaj de pe pagina asta a atras un oftat  ;D, deschid pagina si raman cu ochii pe leandru' ala, uit sa mai citesc ce s-a scris si iar o deschid  :D :D :D

cara

Quote from: Ella on November 12, 2009, 05:36:19 PM
Cand trece pagina, sa nu mai pui poze cu leandrii, fiecare mesaj de pe pagina asta a atras un oftat  ;D, deschid pagina si raman cu ochii pe leandru' ala, uit sa mai citesc ce s-a scris si iar o deschid  :D :D :D

restul discutiei am mutat-o la leandu.

ca sa nu mai oftezi, sa sterg de tot pagina asta? 


Ella

Pe raspunderea ta  ;D  :D :D :D
Gandu-i bun, merci!  :-*

gentiana



gentiana



ozimandias

Asa...
Sa renasca si gradina mea... ma rog, sper eu ca va fi a mea...  ;D

Sambata am fost sa o vad, dar am uitat aparatul acasa, asa ca trebuie sa ma credeti pe cuvant ca au inflorit si la mine ghiocecii si crocusii. Desi anul trecut aveam crocusi de toate culorile... anul asta erau infloriti doar galbeni  ::)
Oricum, e tare greu sa stea vre-o planta in picioare in gadina mea din cauza Bellei, care inca nu a inteles ca, desi mi-e draga la fel de tare ca si florile, pe ea o vad in plenitudinea ei mereu (vara, toamna, iarna...) pe cand florile... doar cand le vine randul (trebuie sa recunosc, sa nu fiu nedreapta, trandafirii totusi stau in picioare. Ale lor, nu ale Bellei, ca a invatat repede ce e cu ei  ;D).
Si uite cum am deviat discutia, dar ce sa fac, tot la mine in gradina sunt toate (flori si Bella).
Insa nu a facut numai lucruri rele (Bella). Spre exemplu, anul trecut m-a scutit de efortul si emotiile de a taia clematita (da... doar una am, si si aceia obisnuita, de care au toti la tara). Deci m-a scutit de emotii, in primul rand, ca sambata am luat foarfeca, m-am apropiat de ea si... si am amanat... Anul trecut a fost mult mai usor. Am gasit-o retezata la 15-20 de cm de pamant. Si a fost mai simplu  ;D

Pentru ca mi-am propus ceva, uitati: gimnosperme.
Nu e ceea ce pare, ci doar plante care au conuri (aceasta mentiune e pentru mine). Citesc despre ele ca si noi avem doi (gimnospermi  :D), de 40 si ceva de ani...

In speranta ca nu v-am plictisit,
va astept cu drag la dezbateri, daca doriti.

sicamin

Ozi ,iti doresc din toata inima ,sa fie a ta gradina !Stiu ca  e greu si animale si gradina ,dar sant "ale noastre" si trebuie sa le ingrijim.
Crocusi eu cred ca o sa mai ai ,ca astia galbeni si la mine au inflorit primii,apoi celelalte culori. Ieri inainte de ninsoare  ;D am vazut ca si cei albi ,alb cu albastru,chiar si cativa irisi ,se pregateau sa-si deschida florile. O evaluare mai corecta a gradinii  poti face doar cand da caldura mai mare si incep sa prinda viata plantele. Clematita sigur va da din radacini ,ca e destul de rezistenta(cea clasica).

ozimandias

Merci, Sica.
Clematita a dat, ca a fost rupta iarna trecuta. Asta vara a fost superba, de-a dreptul. Sa vedem cum va fi vara asta, dupa ce o voi taia eu  :D

Si multumesc informatia despre crocusi. Ma si gandeam ca nu-i mai am... Cei albi imi sunt dragi in mod deosebit.

myky

si la mine au inflorit cei galbeni.
speri ca protejezi clematita aia cu 2 bete

ozimandias

Adica unde sa-i pun 2 bete?
De sustinere? Daca e asa, tin sa te anunt, pe aceasta cale, ca are scara. Vopsita, cu vopsea alba.  :D

Chiar ma trec fiorii cand ma gandesc s-o tund... Am sa fac asa cum mi-ai spus, am sa las totusi o creanga netaiata.

gabriela jalba

Ca sa n-o mai rupa,pune in jurul ei o bucata de plasa rabitz .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias


myky

neeee, ai vazut cum sunt copacii de pe magheru, asa sa-i faci, altfel trece bela peste ea cu rapit si cu scara cu tot, ori bate o teava de 3/4( stie stefan :D), infipta bine in pamant si leaga planta de ea.

Ionela

Bonsoir silatine in gradinutaaa!! Dar sa promiti ca nu esti soacra daca ma bag in vorba. Gimnospermele imi plac. Enorm.

Din care ai?? Brad? Molid? Pin?  ???
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8