Ciclamene

Started by Nicol Caloian, April 06, 2009, 08:01:36 PM

Previous topic - Next topic

mariast1

Am citit ca s-ar inmulti, sper sa fie asa. Eu am luat un pachet cu doi bulbi pt. ca pretul era cam marisor. Postez foto cand o sa fie cazul. Le astept ca pe o minune, le-am plantat langa un helleborus si sper sa infloreasca in acelasi timp. +dns

penelopa

Maria, m-ai liniştit! :)
Hederifolium  sunt şi ciclamele mele, deci, de grădină +dns +dns
Prin urmare, mâine pun  bulbii în pământ, afară. ;)

mariast1

Au rasarit ciclamenele hederifolium in gradina!!!! :D
Au 1 cm. De cand le urmareeeesc...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

A mea s-a mutat in casa...Singura chestie e ca s-a facut imensa. Succes cu cele de gradina!

mariast1

Multumesc.  Incerc sa fac poze maine, sper sa ma lase vremea. Inca mai sunt minuni in gradina, cativa trandafiri, banutei, galbenele si primule inflorite, azi am stat toata ziua afara. Pacat ca meteorologii anunta ca vine iarna de maine. +ham

einsteinitza

Pacat ca nu te grabesti cu pozele, cu toate frumusetile alea ;) Ca sa treaca iarna mai usor. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am si eu o ciclama hederifolium in gradina, am adus-o anul trecut din Italia si a trecut cu bine iarna grea care a fost, isi pastreaza frunzele verzi toata iarna. A mea a intrat in repaus in iunie si s-a trezit in august, a inflorit minunat. In primavara am cumparat de la noi o punga cu 2 bulbi, ca-mi plac si voiam mai multe, am si plantat bulbii si am ramas surprinsa sa vad ca primele frunzulite au aparut abia in noiembrie!  :o Au apucat sa creasca abia 1 cm, acum sunt sub zapada, ma intreb daca asa micute fiin fac fata gerului
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

... sa faca fata, Claude, ca eu am plantat bulbii in noiembrie si nu aparuse nicio frunza pana a dat zapada peste ei. :)

gentiana

Eu am primit un ghiveci de ciclame,un ciclam inchis
E de casa ,dar tare ma bucura culoarea lui vesela

doina

In noiembrie am plantat 2 bulbi de cyclamen si n-au facut radacini nici pana acum  +hypno
Unul are deja o floare miica si amarata .
Ce pot faca ca sa faca radacini ?
Ieri am pus un bulb in apa cu atonik si astazi il plantez poate, poate va face radacini  ::)

DanaT

Ciclamele mele au luat-o razna nitelus.  In iarna au inflorit frumos, cu coronita bogata. Sunt singurele plante acidofile cu care ma inteleg si eu. Le-au cazut apoi frunzele, cum ar fi normal de altfel. Dar in loc sa mai dormiteze nitel pana spre toamna asa, s-au gandit sa mai infloreasca si peste vara... Putine flori e adevarat, dar tot inflorire se cheama...
 

DanaT

Vad ca pe dumnealor nimeni nu vrea sa-i faca vedete...
Din punctul meu de vedere sunt cele mai nepretentioase acidofile (cu celelalte acidofile nu prea ma inteleg eu, dar astia sunt foarte constiinciosi la inflorit) . La mine infloresc si vara, dar iarna, cand alte flori sunt cam la nani ei se dau in spectacol...


einsteinitza

 :o :o :o :o :o
Le-am considerat mereu foarte pretentioase! O expozitie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

 
Quote from: einsteinitza on January 11, 2012, 05:45:40 PM
:o :o :o :o :o
Le-am considerat mereu foarte pretentioase! O expozitie!

:o :o :o : :o asa si eu ... niciodata nu am reusit sa le tin in viata dupa ce au terminat de inflorit, as ca am renuntat la ele

claude

pai Gabi, eu stiu ca astea de apartament dupa ce trec florile se trec incet-incet in pauza, se raresc udarile si se tin la racoare.

A mea cea de gradina o duce bine mersi, din cate am observat a mai facut un bulb langa cel initial, am lasat-o cu frunze frumoase, verzi.  Cei doi bulbi cumparati in tara n-au supravietuit, nu stiu ce a fost cu ei  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Ciclamenele de interior sunt o enigmă pentru mine  ???  Se duc încet... încet, până nu mai rămâne nimic din ele. :(
Iar cu cele de grădină sunt la prima iarnă. ;D Mai vedem la primăvară dacă vorbesc la "prezent" de ele. :) 

DanaT

Ale mele cyclamene  de balcon au cativa ani de sedere in conditiile oferite de apartamentul meu. Capata primavara dupa ce le trec florile o schimbare de pamant cu turba acida si cam atat... Apa cu restul gastii, de la galeata ca pentru 4 acidofile nu prepar eu apa separat, ingrasamant mai spre toamna asa, tot cu restul gastii floricioase , dar nimic special. Sper sa ii tina prietenia asta cu mine...

gabi_gabriella

Da Claude, asa e cum zici .. dar daca treceau de perioada de inflorire si intrau in repaus..nu mai ieseau :) ..asta e .. nu ma pricep la ciclame :)

penelopa

Pe mine "m-a convins" Dana sa mai fac o incercare cu ciclamenele  ;) Chiar am vazut la Hornbach cateva  frumusici (imi plac mult si frunzele lor). Voi lua vreo 2 buc. dupa care am s-o terorizez pe Dana cu intrebarile  =))

DanaT

La mine ciclamenele au ajuns oarecum ciudatel - pe cel roz cu flori nezimtate (cel mai batran din parcare de altfel) l-am primit cadou, ce era sa-i fac? Cumva ne-am inteles noi. Celalalt roz (zimtat) cand l-am vazut (la un nene in piata centrala din Galati)  florile lui miroseau foarte suav. Si nu m-am putut tine... Dar dupa aia nu mi s-a mai parut ca florile ar avea miros... O fi fost dat cu vreun parfum ca sa fure nasul la lume, cine sa-l stie? Oricum are niste frunze argintate de toata frumusetea. Iar de cel alb mi s-a rupt inima de mila, era la reducerile reducerilor printr-un hipermarket, amarat de nu mai putea, intr-un coltisor... Dar asa amarat, ciufulit si fara frunze avea o floricica (de aia i-am stiut culoarea de la inceput). L-am considerat un luptator ce merita o sansa. S-a dovedit un luptator prin excelenta.
Pene, ce stiu eu spun. Dar la mine cu florile e cumva pe incercate. Incercam, ne intelegem, coabitam eu si specia de floricica aleasa. Nu ne intelegem, asta e, probabil nu ne este dat sa ne bucuram una de alta in conditiile pe care le avem... la ciclamene nu le fac nimic in mod special, nu am ingrasamant special pentru ele, nu le ud cu apa preparata pentru acidofile, le tratez ca si pe restul, la gramada.
Dintre cele incercate si cu care nu m-am inteles -  stephanotisul, azaleele, gardenia, craciunitele. Motive variate probabil, dar nici ca imi mai bat capul cu ele...

doinabacau

    Si eu am,dar poate fiindca nu le-am schimbat niciodata pamantul si raman mereu in balcon,anul asta fac putine flori!

   http://doinabacau.sunphoto.ro/2012/58430044

Cristina27

Am primit una de ziua mea frumusica foc ,sper sa tina cat mai mult florile.

penelopa

Stii, Cristina, care-i secretul udarii Cyclamenului???... numai in farfuriaoara! :)

Cristina27

Tocmai l-am aflat :P
Multumesc! :x