GRADINA MEA DE LA BLOC

Started by vernil, April 15, 2009, 05:02:57 PM

Previous topic - Next topic

vernil


miha

Superbe si diafane... una mai frumoasa ca alta...nu stii la care sa te uiti... Felicitari , Vernil!!!  :)

costieanuconstantin

ce zic vecinele cand te vad muncind in gradina !!!!

vernil

Dragilor, multumesc mult de aprecieri! Cand se vor inmulti lalelele (sunt de anul trecut, mai dureaza macar un an), sigur voi darui bulbi. Cea alba su margine mov este preferata mea, mai am una, tivita cu alb si interior albastru ... insa nu se inmulteste inca  >:(


Quote from: costieanuconstantin on April 16, 2009, 11:58:18 AM
ce zic vecinele cand te vad muncind in gradina !!!!

Pai le apuca boala  pe vecine, Costi, cand e de muncit ... Dar nu-i bai, muncesc cu mare drag pentru flori. Azi merg sa plantez crini asiatici in curtea bisericii mele. Acum 3 ani am plantat trandafiri si magnolie. Sunt asa fericita cand vad ca infloresc  :-*

ELA

Vernil, felicitari, nu ai si o poza de ansamblu? am si eu cateva lalele puse in fata blocului si toate sunt imbobocite....cred ca infloresc de Paste!
Impreuna cu un vecin am amenajat o bucata de gradina langa bloc; sunt: zambile, narcise,lalele, crini,irisi,o dalie, vreo 2 canna, cativa trandafiri, 3 clematite( aportul meu) multe tufe de crizanteme,liliac(alb), ionicera, iasomie, alti trandafiri plus gazon- contributia vecinului.....o sa fie mai greu cu udatul ca amandoi stam la etjul 2! :)

vernil

Am si vedere de ansamblu, numai ca nu reusesc sa le prind pe toate. Fiindca sunt 3 copaci batrani, am pus florile pe unde stiam ca au nitel soare ... Abia astept sa infloreasca crinii, trandafirii, clematitele. Ela, zici ca ai pus 3 clematite ? Eu am cumparat 9  :D Adica-s dusa rau de tot cu pluta ... anula sta sunt hotarata sa imbunatatesc pamantul ...

einsteinitza

Bravo Vernil, esti de admirat.Daca ar fi mai multi ca tine, Bucurestiul ar fi un colt de rai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Multumesc! Es, stau la parter, asa ca mai bine ma ocup de gradina. Uite, a inflorit Sprekelia, am tinut-o intr-un ghiveci in care sta un trandafir, afara
http://vernil.sunphoto.ro/crini/RRXDBJJPLJLNCGFVCRG

Marmoset

Vernil, teribila "lucratura" gradina aia de la bloc...! Tare mi-as dori sa locuiesc acolo, sa-mi bea cafeaua uneori in gradina aceea! :-* Felicitari, spor si putere sa tii gradina asa cum este acum! :-*

vernil

Multumesc, Marmo. Uite aici, daca vrei sa vezi mai mult.  http://vernil.sunphoto.ro/gradina

Imi place teribil sa lucrez in gradina. Ieri am incercat sa scot toporasii, lacramioarele si vinca care deja au invadat prea multspatiu. Am mutat cativa trandafiri (cu tot cu ghivece) si am mai plantat craite si petunii. Ma misc cu incetinitorul acum, am mainile umflate de la sapat, ma doare spatele de la cat am stat aplecata, dar sunt fericita  :D Voi sigur intelegeti cum vine asta  :D

Marmoset

Incep sa inteleg din ce in ce mai bine!  ;)  ;)Vernil, am postat la Piata schimburilor niste seminte si niste bulbi! Tare ma gandesc sa fac o donatie gradinii tale din fata blocului!  :-*

costieanuconstantin

cred ca ,ai niste vecine f. invidioase, si tu ti-ai pus  casti (dopuri)  la urechi   ;D ;) :-*

vernil

Quote from: costieanuconstantin on May 01, 2009, 02:18:30 PM
cred ca ,ai niste vecine f. invidioase, si tu ti-ai pus  casti (dopuri)  la urechi   ;D ;) :-*

Costi, nu-i nevoie de dopuri, ca nu ma intereseaza ce gandesc cei din jur, am eu gandurile mele  care acopera orice zgomot  :D

costieanuconstantin

si eu patesc chestii din astea cand sunt in gradina sau la albine ,nu aud nici telefonu' !!!!! :)

vernil

Dupa ploaie, trandafirii sunt mai frumosi, parca

   

DIn pacate, unii s-au scuturat din cauza apei ... dar vor inflori din nou  :D

dorinas

Superbi Vernil, imi place gradina ta, poate la anul imi fac curaj si-mi fac si eu una.

vernil

Sunt aici, Myo, la nivelul trandafirilor  :D Multumesc mult, trec pe la tine sau punem de o intalnire cu Hertha ?

vernil

Quote from: Codruta on May 22, 2009, 10:14:07 AM
Acum am ajuns si eu pe aici. Felicitari Vernil pentru tot ce faci! Lalelele au fost minuante iar acum, trandafirii sunt la fel :)

bag de seama ca nu stii nimic de clematite ... pai stii cate sunt inflorite acum si cate au fost inflorite ? ele, clematitele, au facut trecerea dintre lalele/narcise/liliac si trandafiri/lonicera ... Doamne, ma doare capul de la atatea parfumuri ... e pe trecute iasomia, a inceput lonicera si teiul ...

uite cateva
   

Chiar ca-mi place de mine, sunt o harnicuta  ;D

mihail

Mi-a tot povestit Corina ce minuni faci tu acolo.Iar daca ai intrat in atentia ei,e ceva,insemna ca "te misti natural".
Am vazut cit de afectata ai fost cind ti-au ciordit aia jardiniera.Esti fantastica.
Pacat ca nu postezi fotografii de sus,sa "prinda" intregul,ca sa se poata observa toata "constructia" ta in mare.

vernil

Mihail, pentru tine am mai facut o sedinta foto la o clematita no-name



Sa stii ca nu doar eu am grija de gradinile blocurilor, multa lume este pasionata. Daca am timp maine, voi face cateva poze ale unor trandafiri superbi din cartierul meu muncitoresc.  :D

einsteinitza

Minunata gradina, e chair grozav ca-ti merg clematitele acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Scuze Vernil...stiam de clematite dar nu stiu cum am uitat de asa frumuseti :)

vernil

Quote from: Codruta on May 23, 2009, 06:52:11 AM
Scuze Vernil...stiam de clematite dar nu stiu cum am uitat de asa frumuseti :)
;D

Multumesc, draga Codruta!  :-*  Cred ca nu-i voi face vedete pe crini, ca nu am "sarurile bunicii" la mine ... Se anunta spectacol de exceptie cu ei, dupa care intram in vacanta pana infloresc hostele  :D

vernil

Au inceput sa se deschida bobocii crinilor. Tot acum, e inflorita lonicera, dupa ce trece parfumul ei, incepe teiul din dreptul geamului ... Sper sa reziste eroic salvia, gura-leului, craitele, petuniile. Dar artileria grea o reprezinta hosta (fara numar) si hortensia (nu am decat 2). In septembrie spun stop ...

vernil

Pai nu prea e bine sa pui conifere langa flori. Am totusi un bradut, creste vesel. Iarna il impodobesc, are trusoul lui, mai micut.  :D Maine ii fac si lui poza. Nu am cum sa fac o fotografie de sus a gradinii, dar trebuie sa ma crezi ca toate pozele ce le postez aici sunt din gradina. Si sunt fericita cand muncesc pentru flori si plante.
Uite cu ce bolta de trandafiri imi astept eu musafirii. Pentru la anul, am in plan niste trandafiri cataratori super-parfumati. Pana atunci, raman astia.
http://vernil.sunphoto.ro/gradina/ENEBTJBFLNRTXSQJVYB