Gladiole

Started by costieanuconstantin, April 24, 2009, 11:32:58 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Si mie imi plac gladiolele si se scot usor toamna. Mai neplacut este primavara cu sapatul santului, insa toamna la cazma imediat ies. Mie imi plac mult chiar daca pot parea banale. Ce Dumnezeu, imi plac mie papadiile, cum  sa nu-mi placa gladiolele??  =)) =)) =))

einsteinitza

Cum sa fie banale gladiolele? Sunt superbe, unele chiar absolut deosebite. Insa taomna, cand ai mai multe de facut, nu iti ramane timp de gladiole. Sau mie nu mi-a ramas. Asa ca, dupa cativa ani de comenzi si adunat bulbi ca o cotofana, am donat un sac de bulbi de gladiole, toate culorile. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Am si eu de pus gladiole,dar de obicei e cam ultima grija si fiindca le pun tirziu,am si flori toamna tirziu. La scos,aleg care le vreau,iar ce-i prea mult,las in pamint sa ingrase solul  =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Pufa

Au inceput sa rasara gladiolele./ sunt marisoare. Nu le-am scos in toamna.

einsteinitza

Foarte interesant, ca nu au inghetat. Stiam ca se scot ca-s sensibile la ger....
Narcise ai, lalele?
Ca si din astea scot in vara :D ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

De ce nu incercati sa le lasati in pamant peste iarna? Macar de proba...Eu am in gradina un bulb lasat in pamant de 2 ierni si daca iarna asta nu a fost grea nu stiu care a mai fost  ;D  Si de vreo 2 saptamani am scurmat si am gasit bulbul bine mersi, tare, neputrezit  ;)  
Eu cred ca o plantare putin mai adanca ajuta si, in ultima instanta, sa se traga un pic de pamant peste locul unde sunt plantati, un mic musuroi
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Parca Gabi Jalba zicea la un moment dat acelasi lucru. Ma faceti sa regret ca i-am dat.... :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Quote from: einsteinitza on April 18, 2012, 12:12:49 PM
Foarte interesant, ca nu au inghetat. Stiam ca se scot ca-s sensibile la ger....
Narcise ai, lalele?
Ca si din astea scot in vara :D ;)
Am ;D


einsteinitza

Ei, credeam ca n-ai dar nu vrei sa ne arati si poze? Pe ale mele le vezi la narcise, daca vrei, daca nu ai din alea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ionutsu92

Referitor la bulbii de gladiole lasati peste iarna in pamant.
Pot sa va garantez ca cei clasici (albi, rosii , portocaliu, roz) au fost lasati de bunica in pamant 4 ierni la rand si nu au pztit nimic ... ba din contra cand le-am scos eu in toamna sa le replantez am gasit o multitudine de bulbishori mici cat bobul de fasole sau mai mici pe "bulbul mama".
Unde stau eu (comuna Uda ...pe langa Vedea) satucul e asezat intr-o vale inconjurata de padure pe ambele parti si sunt temperaturi mai scazute .
Asa ca nu prezinta niciun risc lasarea lor in pamant.
Spor la treaba!!! +apl

einsteinitza

La mine e mai frig, mai frig bine, nu cred ca am sanse, dar am sa incerc anul viitor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, nu cred ca-i mai frig ca la mine  ;D  Asaca poti incerca cu cativa bulbisori  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Eu nu vreau sa risc sa le pierd, asa ca prefer sa scot bulbii toamna din pamint.

gabi_gabriella

La mine niciodata nu au rezistat peste iarna , cei uitati acciental in pamant
Asa ca nici nu incerc :)

trandafira

Quote from: gabriela jalba on April 18, 2012, 08:24:38 AM
Am si eu de pus gladiole,dar de obicei e cam ultima grija si fiindca le pun tirziu,am si flori toamna tirziu. La scos,aleg care le vreau,iar ce-i prea mult,las in pamint sa ingrase solul  =))

Gabi, multumesc pentru ideea de a pune bulbii gladiolelor in ghivece mari. Asa am facut. Am umplut 3 ghivece mari si am scapat de dat gauri in pamant si tot procesul de plantare. Foarte comod. Apreciez aceste sfaturi care iti fac viata mai usoara.

claude

Da' in ghiveci nu tot plantare e? Nu mi se pare mai comod  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Am pus bulbii de jur imprejur si pe urma am pus pamant peste ei pana s-a umplut ghiveciul.. N-am mai facut gauri si ....genuflexiuni.

claude

eu am un plantator pentru bulbi, daca pamantul nu e uscat merge super cu el  ;) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Plantatul ca plantatul, mi se pare mai usor, plus ca nu e in perioada aglomerata, dar scosul..pe mine ala ma omoara. Scoate, curata, usuca, eticheteaza,....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Poate parea ciudat,dar eu am asociat intotdeauna gladiolele cu florile ce trebuiesc duse la cimitir......

adrianam

Eu intotdeauna le asociez cu terminarea scolii!  ;D

einsteinitza

Eu asociez calele si buxusul cu cimitirul! Ce chestie, fiecare ce a vazut! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu am lasat bulbii de gladiole in gradina peste iarna si cand am sapat zilele trecute am dat peste 2 care au inceput deja sa creasca.
N-au inghetat!

gabriela61

mi-au iesit gladiolele uitate in pamant si sunt tare sanatoase,in schimb pe cele scoase nici n-am apucat sa le plantez.Eu narcisele nu le-am scos niciodata dar am inteles ca ar trebui mutate ca sa infloreasca anul urmator.Lalelele nici pe ele nu le-am scos.Am facut insa o prostie acum 2 ani le-am tuns frunzele dupa inflorire la lalele,narcise si bujori si anul trecut aproape ca n-am avut flori.Apoi am renuntat sa le mai tund si anul acesta am si lalele si narcise,nu stiu inca daca bujorul are flori.

BoboROM


Narcisele nu trebuie mutate in fiecare an. Infloresc foarte bine mai multi ani in acelasi loc. Poti sa le muti/raresti o data la 4 ani.