Cresterea pasarilor de curte

Started by einsteinitza, May 11, 2009, 01:18:00 PM

Previous topic - Next topic

Radu

Sa trancanesc si eu nitel...  ::)

Cand cresteam gaini, pisam cojile de oua si le amestecam, praf, in mancarea lor. Are acelasi efect ca si calciul din comert. Poate chiar mai bun, daca nu ne gandim la un soi ciudat de canibalism.  :-\

Gunoiul de gaini, intr-adevar, e minunat ingrasamant pentru legume. Imi permit sa completez: o galeata de gunoi+9 de apa, se lasa la fermentat cam o saptamana. Se uda cu solutia respectiva legumele, 1-2 litri de fir, iar dupa o zi se uda sanatos cu apa normala. Pentru ingrasarea de dupa rasadit (eu dau la 2--3 saptamani de la rasadire in camp) e aur curat. Sigur merge si udat constant cu astfel de solutie... asa facea bunicul meu si de pe doua randuri de 7-8 m, aveam rosii mult peste consum (cred ca am mai spus asta pe undeva pe aici  ;D).

Intr-o vreme am crescut si prepelite. Nu miros. :). Oua frumos, sunt puioase... Dar sunt, intr-adevar, sensibile la mediu si hrana. Daca mi-e permisa o astfel de comparatie, gaina fata de prepelita e ca un maidanez fata de un Shar-Pei. Poate merg, cu oarece investitie, ca mica (sau mai mare) afacere dar, cum spunea Es, nu merita (din cate am vazut) pentru casa.  Prea multa grija. Daca mai avem si pisici prin zona, e jale. Ale mele trageau cu fascinatie si abnegatie de plasa de sarma, doar-doar vor ajunge sa guste o aripioara.  :D :D :D




anasstasia


sicamin

Am citit tot si m-am documentat  :D Iarba am destula in gradina si am si loc unde pot semana trifoi.Concentrate nu vreau sa le dau ,dar calciu ,daca nu-mi ajung cojile de oua ,pe care le consumam in familie, si le trebuie mai mult ,voi cumpara de la farmacie.
Va tin la curent cand voi face achizitiile! :-bd

einsteinitza

Din ce am observst eu la ale mele, nu am chiar foarte multa experienta.
Le trebuie neaparat si ceva graunte. Daca tii cateva gaini bune si peste iarna, ai tot timpul oua proaspete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Es daca ai posibilitatea sa faci un amestec de boabe de porumb ,grau,seminte de floarea soarelui,sau alte cereale,,macar o data pe zi.ai sa vezi ca vei avea rezultate bune.Apa proaspata sau ceai de rostopasca ,cam o data pe luna ,albastru de metilen ,in apa de baut,asta in cazul cin primesc mereu apa curata.Daca beau si ratele din aceeasi apa,vasul va fi mereu plin de mil ,caci ratele iau pamint de jos si-l amesteca in apa de baut

sicamin

Multumesc Larisa! Deocamdata gaini ,la rate nu m-am gandit .Cred ca am sa iau si un cocos mai bataus ,sa sperie pisicile vecinei. Am lasat ieri deschisa usita si deja au vizitat cuibarele. Cotetul este ingradit peste tot cu plasa rabitz,doar unde are locul pentru dormit si ouat ,este din scanduri.

einsteinitza

Da, Larisa, eu le dau mereu un amestec de graunte de mai multe feluri, cu calciu si cu verdeata tocata. Uite, chestia cu rostopasca nu p stiam, am sa o pun in minte. Ratele nu beau cu ele, au o barca plina cu apa unde se imbaiaza si pe care o schimb zilnic. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Claude, ti-am promis poze. =))
Cocosul sef! ;D


Curcile, noi le zicem Ptero", ca parca sunt pterodactili!
http://s599.photobucket.com/user/corinasim/media/image_zpsb32d416c.jpg.html

Acum doi ani de Pasti am taiat ultima curca din serie, si am cumparat si un miel. mielul avea 11 kg si curca , curstata si fara gheare si cap, 18!

Si surpriza dintre trandafiri =))




  =))

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

marirogo

Es, cu o vitica te ajut eu. :D Masculul de vaca o sa-l procuri tu de pe undeva!  =))
Sper ca nu te-ai suparat pe mine, dar eu chiar te admir. Imi plac mult capritele tale!

einsteinitza

 =)) =))

Cum sa ma supar? Sunt foarte constienta de catt de nebuni suntem! Dar... Asta e, :P

Ma bucur sa te vad scriind! Parca ai cam lipsit!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

marirogo

N-am lipsit, doar ca m-am rezumat numai la citit. Zilnic intru si citesc ce se mai posteaza, cu scrisul mai greu...
In Prahova sunt pensiunile tale?

einsteinitza

Pai ai de povestit, ca ai avut experiente cu trandafirii, ce mai fac? Um au evoluat?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: marirogo on June 08, 2013, 09:12:30 PM
Es, cu o vitica te ajut eu. :D Masculul de vaca o sa-l procuri tu de pe undeva!  =))

=)) =)) =))  Cam asa m-am gandit si eu cand am vazut surpriza dintre trandafiri  :D

eu curci nu mai vreau sa cresc, mai ales astia de carne, de avicola, sunt tare talambi  ;D 

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu nici pui de avicola nu mai vreau, dar incet se schimba septelul! :D totusi gainile rosii sau gri sunt extrem de bune ouatoare. Vara iarna fiecare un ou pe zi! Am trecut insa pe corcituraq de Gat golas de Transilvania, am patru si vad ca sunt extrem de lipsite mofturi. Curcile sunt foarte toante, parca gandesc cu incetinitorul. Dar le admir ca mereu sunt grupate si se cauta, daca una lipseste merg toate si o cauta, si o striga permanent.
Porcii, cu porcii e distractie mare! Avem un amic medic veterinar la Blaj, foarte pasionat de rasa Bazna, care a umblat prin tot Ardealul sa isi faca o rezerva de Bazna autentici, fiindca aproape disparusera. Asta si pentru ca se dadea o subventie, fiind rasa autohtona, care sa-a retras. Este un fel de pasionat ca  mine la trandafiri, dar el cu salvarea porcilor romanesti! :DAsa ca lumea e interesata de porci din aia tip industrial, care cresc repede si se fac de 300 kg, nu conteaza calitatea carnii.
El m-a batut la cap ca pot sa ii cresc printre pomi, sa ii las sa pasca! Pana la urma, m-a convins, ei sunt fericiti in  livada, nu se ating de nimic de acolo, si sunt cositori desavarsiti.  ;) trifoiul si iarba sunt la linie! Mananca impreuna cu pasarile, mai dorm cu ele in cotet, sub cosurile de ouat, :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu la gaini sunt pe rasa Plymouth, am 4 puisori, e rasa buna si  de carne si de oua, sunt compacte, nu de-alea cu oase mari. Si sunt si pasari calme, nu isterice  :D Ca sunt si rase de pasari speriate rau de bombe!  Si am si cativa puisori de-astia maidanezi, de casa, o sa tin dintre ei 2-4 puicute, am 2 gat golas care-s o mandrete!  ;)  Si mai am cativa din rase pitice, care-s ca niste jucarii  :D

cu porcii...cum de nu scurma, le-ati pus sarma in rat, presupun? Nu stiu ce sa zic cu crescutul liberi, acum cat sunt mici mai merge, dar cand of fi mai mari nu e de gluma! Acuma depinde si cum sunt crescuti, tin minte ca pe vremea bunicilor porcii lor erau foarte blanzi, bunica avea program de scarpinat pe burta la ei  :D  Si doamne ce multumiti grohaiau in timp ce-i scarpina si le povestea de toate. Si tot rasa Bazna cresteau si ei, aia le placeau!  
Eu nu m-as baga la crescut porci, si puii sunt o belea, ca eu sunt maniaca cu curatenia la ei, sunt si foarte protectoare iar ei sunt mamosi rau, daca nu-i dragalesc zilnic se deprima  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu prea stiu eu cu rasele de gaini, iau in fiecare an de la veterniar albe si rosii ruginii. Cele albe, vorba ta, osoase, ca niste cai, dar cresc repede, se fac mari mult inaintea roscatelor, si asta imi place la ele. In ultimele doua ture mi-a. Adus si unele gri fumuriu, niste caraghioase, complet cenusii , inclusiv cioc si picioare. Noi le zicem rasa Fantomas! =)) .Oraseni ajunsi la tara! ;) :D
Am primit si eu Gat Golas de la cineva, si sunt foarte incantata de ele, sunt foarte active, alerte, mananca orice le dai, imediat observa totul, imi place de ele mult. Mai am patru corcituri de la targ de la Valeni. Era un mosulica acolo , mut, cu trei gainute si un cocos. Rasa amestecătura, dar frumoase. Voia 15 lei pe bucata, le-am luat desi nu erau in plan. Cocosul e din ala cu pantaloni, iar una din gaini , ca puiul tau, motata!
Da, porcii au sarma si sunt blanzi, eu ii scarpin dupa ureche, daca nu ii scarpin cand mananca si ma vad acolo, imi imping mana cu botul! Nu fac nimic rau, nu strica, nu calca pe nimic, ocolesqc tufele, cand ies dimineata o iau sistematic dintr-un punct si metg pascand pana in celalalt colt al gradinii.
Cu curatenia, si noi niste maniaci, spalam zilnic la cotetele alea cu furtunul, totul merge la o lada de compost speciala in afara curtii, unde avem o bucatica de teren neingradit. Deocamdata ne intelegem bine, sunt amuzanti si prietenosi.
Da, si bunica tinea anual cate doi, Bazna sau ceva corcitura, nu pot spune exact, dar erau negri cu dunga lab pe spate, deci asa ceva. Nu am simtit niciodata sa puta de acolo, dar era ca la farmacie, mereu paie curate si la ei si la gaini.
Si statea in centrul Clujului , pe Strada Ploiesti, o straduta din Piata Mihai Viteazu!
Venea iarna macelarul cu un ajutor, taiau si transau porcul ca la carte si apoi bunicii il pregateau.
Vise, vom vedea cum ne descurcam. Nu spun, deja e munca multa, dar sunt multe resturi si de la noi si de la pensiuni si parca era normal sa nu le aruncam.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Es si aici sunt citiva fermieri ce pentru folosul familiei incearca sa reabiliteze vechile rase ,de gaini ,porci ,vaci ,rate ,chiar m-am minunat si eu cu cite cheltuieli s-au impovarat numai ca sa  salveze ce era bun de dinainte de productia en-gros si cistigul rapid.

einsteinitza

Eu nu am avut cheltuieli suplimentare, bineinteles, in afara purcelusilor in sine. Aveam oricum un cotet liber si o zona in fata lui unde puteau sta. Faptul ca pot umbla sa pasca in toata gradina din spate e un avantaj, nu ma obliga sa le strang iarba sau sa am grija de ei cu verdeata. Acolo pot sa faca multa miscare, toata ziua alearga si se pacalesc unul pe altul, se ascund, isi fac fente,cand se plictisesc mai alearga si puii :D. Sunt o rasa apropiata de rasa salbatica, adica nu asa incrucisati si paraincrucisati, deci au instinctul de a manca orice. Chiar a fost simpatic ca domnul de la car ei-am luat avea si o scroafa care fatase de vreo doua saptaman i iarurceii erau exact ca cei de mistret, dungati. Avea saraca o gramada de dungati, erau asa caraghiosi in zeghe! Medicul mi-a spus ca parca pana la 5 saptamani sunt dungati, apoi se schimba culoarea si se stabilizeaza. Oricum, erau tare caraghiosi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Ok, acum am iar nevoie de ajutor, ca o sa scoatem pui! =))
Mi-a cazut o gaina closca, si vreau sa o las sa scoata vreo zece pui.
Ajutor! Ce fac?
Claude, tu esti proaspat trecuta prin asta, ce trebuie sa fac?
Gainile mele au trei cosuri pentru ouat, iar asta l-a ocupat pe cel mai folosit! Oare sa o mut? Am in tarcul lor si o cusca, a fost a unuia dintre caini, oare sa o pun acolo sa stea mai ferita? Daca umblu si o mut nu o zapacaesc? Daca ramane unde e nu se cearta cu gainile care vin sa oua? Ajutor! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

E bine sa ramina acolo unde si-a facut cuibarul ,eventual mai pune cosuri pt cele lalte gaini,nu se bat,isi ocroteste singura ouale ,daca o muti exista riscul sa lase ouale sa nu le mai cloceasca

einsteinitza

Multumesc mult de tot, dar e cam tarziu. Am mutat-o aseara cu un earceaf in cap, cu cuibar cu tot, acum e minunat. Are casuta ei seaparata, tarc separat si nu ma mai tem. Eu  ma gandeam ca la culcare, o curca din aia mare daca cumva calca gres it, o storceste! Asa sunt linsitita, vad ca are mare grija de oua, dar iese cam de doua ori pe zi si mananca, bea apa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

inseamna ca e o mama grijulie, :D.socramea dadea gres cind incerca sa le schimbe cuibarul ,dar daca cloceau singure in pod ,cobora cu 10 sau 14 pui,ii dadea de-a dura pe paie in sura,nu pateau nimic.dAca le schimba cuibarul nu scotea decit 4-5 pui,de mai mare risul ,lega closca cind o scotea la mincare,uita de ea,se raceau ouale.closca care clocea la etaj,in pod ,cobora cind era vremea de mincat si gainatat si inapoi pe oua ,nu aveau timp sa se raceasca.

einsteinitza

Cred ca o mamica foarte buna, fiindca acum doua luni am adus-o cu un puiut al ei. Acum a cazut din nou closca. Am lasat-o fiindca puiul din pacate s-a dus si vreau neaparat un pui gat golas, ea e asa! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Sa-ti ajute Dumnezeu.,eu am ajuns la concluzia ca ,gaina nu e proasta dupa cum ii merge vestea,(dupa marimea creierului),ea stie cind ii e vremea de clocit ,si isi intoarce grijulie ouale,nu uita nici unul,stie cit sa stea afara ,stie sa-si protejeze ouale si apoi puiii,dar intotdeauna cind se amesteca omul ,care e mai destept ,rezultatele nu sunt pe masura asteptarilor.

einsteinitza

Da, si eu cred asta. Insa e vorba de gaini.e rustice, nu de hibizii astia super selectati care sunt si cam prosti si cam ciudati. Cred ca natura le-a dat instinctele .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro