Cresterea pasarilor de curte

Started by einsteinitza, May 11, 2009, 01:18:00 PM

Previous topic - Next topic

ionut

din experienta proprie va pot spune ca cele mai bune rezultate le am avut cu gainile rasa mixta,sunt bune si de oua si de carne,am cumparat pui pe care i am trecut usor pe alimentatie clasica(fara concentrate)
intr un an din gresala(ca asa am auzit)noaptea i am tinut cu becul aprins ca sa manance si noaptea chipurile,atunci s a intamplat ceva ca unii devenisera carnivori,adica ii mancau pe cei ce incercau sa doarma,fenomenul a disparut cand le am marit spatiu si am stins becul pe timpul noptii,
dupa cum vedeti in poza le place mult salata...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Si mama ii tine in primele saptamani intr-o cutie si noaptea le pune un bec aprins . N-a avut probleme de canibalism la pui , acestia mananca si noaptea si cresc mai repede decat daca n-ar avea becul . Becul are si rolul de a face cald in cutia in care-i tine noaptea cand sunt micuti .

myosotis

Si rate , parca si gaste ? Curcanii mananca mult mai mult decat gainile.
Puii ies din ou la 21 zile. Pentru pui mici, eu cred ca e mai sanatos tarcul. Ii muti cu tot cu tarc pe iarba din loc in loc, sa manance gaze, viermisori, etc. Si le trebuie soare ca sa creasca sanatosi. Es, daca faci raft si ii scoti "la plimbare" prin curte, ramai fara ei. Norma de spatiu pentru o gaina, pare-mi-se ca este de 4mp. Daca ai 6x3mp, cred ca poti tine max.10, din care un cocos. Caci si pentru cocos exista o norma minima de 7gaini. Daca sunt mai putine , le deshala.

gomez99

es, exista pe piata incubator care intoarce automat ouale.
cit sint mici, puii nu manifesta fenomenul de canibalism. daca stau insa cu becul aprins cind mai cresc, se streseaza si devin agresivi. metoda da rezultate bune la gainile ouatoare, in sistem industrial, unde se poate face un ciclu de 8 ore lumina si 6 inturneric, si gaina oua de 2 ori pe zi. da intr-un an o termini pe picioare. fenomenul de canibalism se poate combate cu un bec rosu. cel putin 4 ore de lumina rosie pe zi calmeaza pasarea.
es, probabil ca ai facut rafturi pentru cuibare in "casa pasarilor", ca vor cuibari mai bine la "etaj" decit pe sol. da pune si niste bare transversale la 1m de sol, gainile vor dormi pe ele, creste capacitatea de adapostire pe timp urit sau noptea. si nu vor sta culcate in gainat. acelasi lucru poti sa faci si in voliera, niste bare pe la 60 cm, desi ziua gainile nu se prea catara.
mihail, paunii sint foarte sensibili la o boala a pasarilor, nu reusesc sa imi aduc aminte care, mor de mici. probabil ca stiu cei de la asociatia crescatorilor. daca mai gasesti 4 insi cu hobiul asta si dai niste pene de paun te invat cum sa faci rost de bani europeni pentru crescut pauni.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

irina

teoretic da.
crezi insa ca la tara respecta cineva normele?nici nu asculta daca le zici, am eu experiente cu ai mei bunici ;D ;D ;D ;D
bunica are 50 de gaini si vreo 3 cocosi
alearga prin curte si sunt ok
avem si pui mici scosi de clostele puse de bunica, nici sa nu auda de clocitorile moderne.insa iese o supa pe pasarea adusa de la bunica yamiiiiiii super gustoasa, ouale sunt asa cum zice ea''galbene la galbenus ca doar nu is de magazin'' ;D ;D ;D

ionut

Quote from: einsteinitza on May 27, 2009, 07:24:18 PM
Ionut, ai si curcani vad?
Quote from: myosotis on May 27, 2009, 07:44:55 PM
Si rate , parca si gaste ?  
dap,si in poza nu se vade toata 'pasarimea'va mai pun o poza ce o pot numi 'dragoste de mama'
pot spune ca intre pasarile din curte si persoana care le ingrijeste apare o stransa legatura,asta ma face sa ma simt bine,gastele sunt totusi prea galagioase motiv pentru care le am exterminat
uneori curtea e asa plina de oua incat renuntam la a le mai aduna,clocesc care pe unde pot...intr adevar gomez zice bine,le trebuie ceva rotund(eu am pus teava)sa stranga cu ghearele noaptea cand dorm,oricum le trebuie ceva pe care sa se catere,eu n am vazut gaina dormind pe jos..

einsteinitza

Am facut apartamentul in felul urmator.In primul rand ridicat de la sol, cu o panta cu niste baghete orizontale sa poata urca.Inauntru sunt niste cuibare, 8, . Deasupra, sunt randuri de bare rotunjite, ca un stelaj, sa doarma noaptea.Intre cuibare si stelaj e o placa usor detasabila, care se poate spala.
Sus au un geam nu foarte mare, pe unde intra lumina, care se poate si deschide.In fata cotetului este o voliera de doi metri inaltime si cam 6-7m lungime si 3 latime,Toata imbracata in plasa. Ma gandeam cam la 20 de gaini.Ele nu vor circula, vor primi mancare acolo si verdeata, au o zona umbrita si una insorita părecum si o zona cu nisip amestecat cu pietris. Voliera are o usa mare de plasa, sa putem tine curat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

simonaelena

Corina, le-ai facut hotel de 5 stele acolo! :D

Mihail, habar n-am despre cresterea paunilor. Sorry  :(

einsteinitza

Da, Simona, cam asa, m-am gandit sa le placa.Voi avea insa problema taiatului, ca tare mi-e frica sa nu ma atasez de ele prea tare.
Gomez, stii cumva unde gasesc clocitoarea?
In ce primesc apa si manare?Nu dati cu pietre, chiar nu stiu.
Ionut, dar ratele aleastau si fara apa ,adica lac, balta?Adica as putea avea si vreo doua rate, ca mereu fac rata cu portocale ;D
Nu, ca am luat=o clar razna. ;D


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Daca o sa cresti vreo doua rate ... nu te mai vad mancand rata cu portocale in veci :D ;D


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

ma uit zilele astea la bucur obor. acolo am vazut ultima data.
exista un sistem simplu pentru apa si mincare. se gaseste si de plastic si fac si unii mesteri olari din lut. semana cu o para burtoasa cu gauri in jur. unii pasionati il folosesc sa planteze flori in el :D a de plastic e mai buna ca e din 2 bucati se poate desface si curata
pui mincare pe gaura de sus si pasarile au citeva orificii ca sa se grupir in jur sa manince. s-a constata ca adunatul in cerc e mai firesc si mai putin stresant pentru pasari decit alinierea la o tava. pentru animale e invers, apare competitia pentru mincare si se ataca.
sistemul de apa e un recipient de plastic si o cuva cu gauri. dasta n-am vazut de mult pe piata. ideea e sa protejezi si apa si mincarea de gainatul pasarilor care trec in zbor desupra. acesta este principalul vector de transport al feluritelor boli aviare. pentru pui iti trebuie o cusca cu gratii ca pentru papagali. puii intra in cusca si maninca da gainile nu pot intra. ca altfel poti pune apa intr=o juma de cauciuc si mincare in ailalata jumate.
toate astea trebuie montate pe voliera ca sa le poti aproviziona fara sa fie nevoie sa intri inauntru. daca ai avut papagali, e cam la fel, da la o scara mai mare :D
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

myosotis

Quote from: einsteinitza on May 27, 2009, 10:50:29 PM
Nu ma descuraja.Nici gaina?
Deci, eu n-am putut manca niste pui carora le-am fost mama (adica, closca). Am fost nevoita sa-i tai, la aprox. 1an, fiindca erau cocosi si se bateau.


einsteinitza

Nu vreau sa ma gandesc la asta >:(
Am trecut la a consacra o parte din gradina gainilor pentru ca ai mei mananca enorm de multa carne de pui.Cand vad picioarele alea vinete cu piele ca gelatina ma apuca nebunia.Oua pot cumpara din Slanic, dar se intampla sa nu aiba decat putine, sa merg pe la doua trei persoane sa caut, asa, stiu cat de proaspete sunt, le am acolo, ca nu pentru economie o fac, ci pentru a manca sanatos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Cind stateam pe acasa ,am scos 5 ani la rind pui la incubator,apoi ii duceam la soacra-mea la curte ,in acest timp am invatat cite ceva .sper sa va fie de folos ,ca nimeni nu se naste invatat .Eu a trebuit sa le invat  din mers .
Ouale tre sa fie proaspete ,cel mult 3-4 zile
sa nu fie tinute la rece ,ci undeva la temperatura camerei
sa aibe banuti
Incubatorul se spala bine inainte si se dezinfecteaza cu spirt
se tine macar jumatate de zi fara oua ,inainte ,in priza pentru a verifica  temperatura
in tavita ,sau canalele de apa se pune apa fiarta si racita la temperatura camerei ,si se pun crengute de busuioc pentru atenuarea mirosului
Cind se pun ouale ,semnati cu un creion partea care e deasupra,asa nu va veti incurca niciodata ,veti sti sigur cind ati intors ouale
Prima zi nu se intorc ,ramin asa 24 de ore
lasati pe o hirtie scris ,semnul si timpul cind ati intors ouale,(ex dimineata semnul deasupra ,seara semnul dedesupt)
Ouale se intorc dimineata si seara ,indiferent daca intoarceti fiecare ou individual sau ,cu cheita
Dupa o saptamina ,verificati fiecare ou in parte,la lumina si vedeti cum se prezinta .Daca are un cerc alb deasupra si tot oul apare cu umbra ,il lasati ,restul le aruncati ca nu sunt bune.pentru linistea Dvs,puteti face operatiunea la 2 saptamini .Atunci trebuie eliminat tot ce e stricat,
In a treia saptamina ,puneti apa calduta in colturile incubatorului,si in canale ,pentru umezirea membranei din ou.Caldura incubatorului ii nauceste prea tare ,si nu au putere sa sparga coaja ,atunci se innadusa in ou
daca totul merge bine ,puiii ciocnesc cu 2 zile inainte de termen.Odata iesit puiul din ou ,si e uscat ,il scoateti si-l puneti intr-o cutie cu cirpe sa aibe caldura ,pina ies toti

larisa

Cind incep sa ciocneasca ,ajutati-i un pic cojind coaja si eliberati-le ciocul ,dar nu prea tare .Uneori daca cojiti mai mult s-ar putea sa dea singe ,dar nu va speriati ,sa aibe umiditate (apa calduta )si atunci nu se usuca puful cu singe ,sau sa se prinda de coaja

einsteinitza

Un taciune si-un carbune, spune, mai departe, spune!
Dupa ce ai scos puii, ce mai faci?Hai ca spui frumos si amanuntit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Dupa ce ai scos puii faci pe closca  :D :D :D
Larisa, multumim frumos.
Quote from: einsteinitza on May 28, 2009, 12:53:50 PM
............. stiu cat de proaspete sunt, le am acolo, ca nu pentru economie o fac, ci pentru a manca sanatos.
Economie, in nici un caz nu faci. Doar daca ai propriile grane/furaje.

myosotis


larisa

Quote from: einsteinitza on May 28, 2009, 04:28:57 PM
Un taciune si-un carbune, spune, mai departe, spune!
Dupa ce ai scos puii, ce mai faci?Hai ca spui frumos si amanuntit.
Ei ,de-acum incepe distractia adevarata .Puiii scosi de la incubator ,ii tineti intr-o cutie pina ies toti .Prima zi ,se stie nu maninca ,ca au rezerve ,dar de a doua zi trebuie sa stai pe linga ei si sa faci pe closca  ;D ;D.eu aveam noroc de copii ca ei le tot inmuiau ciocurile in apa sau in tavita cu mincare.E destul sa se invete citiva ,ca apoi invata unul de la altul .Inchipuiti-va odata 44 de puisori ,a trebuit sa-i tin in 2 cutii mari ,sau in vanita ,timp de o saptamina pina i-am dus la tara la curte.
Acum sunt concentrate pentru puii de o zi .iar apoi pina mai cresc ,schimbati ,pt o luna ,si apoi ficare ce are la indemina .La mine problema era cind trebuia sa tai vre-un pui ,ca nu puteam de gura copiilor .Toti puiii aveau nume si se tineau dupa copiii

costieanuconstantin

puii , i-am cumparat de la o ferma specializata in cresterea puilor de carne ,pt cineva care trebuia sa vina a doua zi, si i-sa  stricat masina , acum ce sa fac , am cumparat furaje starter pt pui de carne si-i mai tin pana duminica , are noroc ca-l cunosc , altfel ii facem liberi in padure !!!
daca nu ai furajele tale, nu e rentabil sa-i cresti cu furaje conc. cumparate .
eu am crescut gaini  ( 2 rase ) la o curte ,pt oua si carne , cu furajele mele ,dupa reteta mea ,am obtinut rezultate de si medicu' veterinar s-a mirat, trebuie si un pic de pasiune, iar cand a fost vorba de sacrificare am plecat din curte !!! :'(

vernil

Exact asta e si problema mea, cum sa tai o pasare/animal cand il stii de cand s-a nascut ? >:( >:( >:(.  Se poate manca doar ce-ti da animalul/pasarea, fara sa sacrifici viata lor. De la vaca/oi luam laptele si-l preparam sub toate formele  (branza, cascaval, smantana etc.), de la gaini folosim ouale si uite asa traim toti pana la adanci batranete ...

myosotis

Deci, Vernil, tu nu mananci carne ?
Daca faci pe closca, intr-adevar puii se tin dupa tine. Te considera "mama" lor. Ca sa-i inveti la mancare bati cu unghia sau ceva tare in farfurioara. Asa face si gaina. Bate cu ciocul in locul unde e mancarea si aduna puii.
In primele zile, daca e frig noaptea, puii trebuie bagati undeva la cald, fiindca closca ii tine sub aripi seara.
Cu taierea puilor te obisnuiesti in timp. Altfel, ai doua optiuni : ori mananci mortaciunile de Avicola, ori te faci vegetarian.  ;D