Zmeura

Started by sicamin, May 29, 2009, 03:48:19 PM

Previous topic - Next topic

claude

Cand trebuie sa scurtez tufele de zmeur? La mine noaptea merge inca sub 0 grade  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Oana

Zmeurul merge bine si umbra partiala...Se taie la 80-90cm. Nu mai mult, nu mai putin, pentru ca fructele sunt >70 cm...

Oana

Intrebati orice despre zmeur si va lamuresc.

claude

Cand ii tai? Ca nu as vrea sa ma grabesc si sa-i arda inghetul noaptea  ::) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Ai ajuns la taiat!! Ma complexezi!! Eu inca nu am curatat-o   :'( . Si va intra si mai tirziu la lucru,ca intii ar trebui sa tai la vie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sandaveturia

Eu am curatat-o si taiat-o ieri. Avea muguri maricei deja. Eu zic ca e momentul!

einsteinitza

Eu zic sa mai astepti, la tine nu e ca la Sanda. :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mersi, si eu asa m-am gandit...ca vremea asta calda e inselatoare, te impinge sa faci ce nu e cazul inca  +ham     Tare mi-e teama ca vor veni si niste zile sau mai bine zis niste nopti mai reci  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

Si eu am taiat-o azi. Sper ca nu va mai fi asa frig , sa o supere

gabriela jalba

Nu am intrat inca in zmeura. Simbata am taiat la vie,dar de acum am sa curat si zmeura.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

La mine a inceput coacerea zmeurelor rosii si galbene si mai am doua tufe plantate anul trecut cam micute ,dar vad ca au rod si o specie este cu rodire indelungata( pana toamna zice-se)sa vad;nepotelul de 2 ani si 3 luni vrea ese;asa le spune la toate fructele ce au forma rotunda sau ovala,ba chiar si la masline;asta ma distreaza enorm

einsteinitza

 :D :D :D
Ai intrat la stapan, nu mai poti de dragul lui , mi se pare mi. Sa fiti fericiti si sa se bucure de "esele" din gradina bunicilor.Bunicii sunt indispensabili pentru niste copii fericiti. +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Si eu vad ,dnule Parasschiv ca nu mai puteti de fericire ! Sa va traiasca si sa va bucurati de nepotel !
P.S. Aveti plante si flori foarte frumoase .