Ardei iute, gras si gogosari.

Started by Mosu Tuti, June 09, 2009, 08:36:28 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Cred ca este un ardei iute si decorativ pe deasupra :D
Ardei iute ii mai trebuia..............

gentiana

Quote from: penelopa on January 10, 2011, 02:50:48 PM
Ce faci cu arătarea aia de ardei  ???
O arat strigoilor de Halloween si sa vezi ce fug

penelopa

... văd că ni l-ai arătat şi nouă  ;D >:D

gentiana

EEEE acu si tu!
Poate ca vroiam sa-i arat altcuiva  :P
Strigoiulor ii  arat cand sunt copti
Sa inteleg ca nu-ti place de ardei mei?
Iaca mai am si altii

einsteinitza

Nu stiu de ce, eu nu reusesc sa maresc pozele ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Le poti mari numai daca le descarci pe calculatorul tau,numai ca nu vei avea claritate la ele. ;)

gentiana


einsteinitza

De obicei cand apas pe o poza se mareste, si o vad mare.Ale tale nu merg asa.Mie nu mi-a iesit nici cu descarcatul, iese ceva cetos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Pt ca programul de micsorare  folosit nu permite asta

penelopa

Chiar voiam şi eu să te rog, Elfuţo, să mă înveţi să pun pozele direct pe forum că nu vreau să mai apelez la Corco. :)

Ardeii ăştia mici şi coloraţi îmi plac. Am avut şi eu cândva dar i-am pierdut din neglijenţă.

gentiana

La urmatoare vedere?
Eu vreau sa ma invete Corco sa modific pozele
Domnul meu a incercat si dupa ce a vazut ce am facut din ele mi-a sters programul
Am corectat si eu anumite cadre,am scos ce nu ma interesa si s-a enervat(sensibili hartistii astia) ;)

einsteinitza

Gentiana, orice program mai acatari de vazut pozele, deci cu care vezi pozele, are si o posibilitate de micsorare a pozelor.Se cheama Resize. Nu iti trebuie nimic special. La Resize iti alegi unitatea de masura apoi pui dimensiunea dorita.Nu-ti trebuie nimic special.Pozele puse asa direct si micsorate sunt destul de mici, cateodata vrei sa le vezi mai mari, sa nu fie asa puchinite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Eu am avut ardei  ornamentali in gradina si in toamna am luat radacini cu pamant si le-am pus in ghivece.Nu erau copti ardeii asa ca s-au "rosit" in garaj.
http://media.photobucket.com/image/ardei%20iuti/minescun/flori%202010/P1010988.jpg?o=6
si din cei mov.
http://media.photobucket.com/image/ardei%20iuti/minescun/flori%202010/P1010657.jpg?o=8

einsteinitza

Dar ardei iuti aveti in gradina? Sau seminte? Eu am luat seminte de ardei Cayenne si nu au fost prea iuti ardeii recoltai.Caut ardei iuti normali.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: einsteinitza on January 10, 2011, 03:59:42 PM
Gentiana, orice program mai acatari de vazut pozele, deci cu care vezi pozele, are si o posibilitate de micsorare a pozelor.Se cheama Resize. Nu iti trebuie nimic special. La Resize iti alegi unitatea de masura apoi pui dimensiunea dorita.Nu-ti trebuie nimic special.Pozele puse asa direct si micsorate sunt destul de mici, cateodata vrei sa le vezi mai mari, sa nu fie asa puchinite.
Asta asa face!

einsteinitza

Da, dar incarci poza pe un site de gazduire, ca sa se poata vedea mai mare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La mine aia violet ,anul urmator n-au mai fost violeti
Am avut unii mici mici ,chili cred si erau iuti rau sa vad daca mai am pe undeva seminte

penelopa

Es, la mine în grădină, ardeii iuţi sunt nelipsiţi. Suntem mari mâncători de ardei iuţi (mai ales, soţul ) şi nu concepem iarnă fără  cel puţin 40 borcane de 800 g ardei iuţi conservaţi.... şi, niciodată primăvara nu ne găseşte cu ardei iuţi la beci.
Deorece, nu ştim cât de iuţi pot fi ardeii care-i punem, luăm mai multe tipuri de seminţe sau răsaduri, după cum e cazul.

Pe vremea când aveam ardei iuţi decorativi, aşteptam să se coacă ardeiuţii, îi lăsam la uscat şi-i dădeam prin maşina de cafea pentru boia. ;)

einsteinitza

Si la mine ar fi nelipsisti, daca ar fi iuti,insa nu prea am noroc. Din seminte nu am rabdare, iar rasadurile cumparate sunt mereu semi-iuti. Si noi mancam iute mult, chiar foarte mult, am facut si dulceata de ardei iuti, parca Gabi Jalba a prezentat-o mai demult, e nebunie, dar singura sursa de ardei iuti e toamna la tragul din Slanic cand cumpar un sac si pun la borcan in diverse moduri.Dar proaspeti in gradina.......n-am noroc.
Va trebui sa ma conving sa fac rasaduri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Seminte de astea a pus cineva? Scrie ca este iute.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Da, Cayenne este.
M-am uitat intr-un magazin pe toate descrierile de pe plicuri, asta parea cea mai convingatoare. :)

einsteinitza

Am vazut acelasi tip de ardei de la Agrosem.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Da, si Agrosem si Starsem si Ljubljana asta, toate aveau cayenne, unii cu pulpa subtire, altii ca cei de i-am luat eu, cu pulpa groasa, verzi in vegetatie si rosii la maturitate. Citisem aici ca nu-s straluciti, dar am zis sa-i incerc, poate am noroc.

myosotis

Cayenne nu sunt foarte iuti. As zice ca sunt doar picanti. Acum depinde ce intelege fiecare prin iuteala. Pentru mine Chilli este un ardei iute, da' nu foarte.