GRADINA VALENTYNEI

Started by valentyna, November 16, 2008, 10:54:39 PM

Previous topic - Next topic

valentyna

momentan asa arata http://valentyna.sunphoto.ro/gradina   necesita foarte multa munca.ma bucur de ea chiar daca fostul proprietar nu ingrijea decat pomii.as vrea sa plantez flori printre copaci dar nu stiu ce s-ar potrivi.imi poate da cineva vreo sugestie>?

ELA

pe sub copaci planteaza multe bulboase, ele se trec pana se indeseste coroana copacilor catre sfarsitul primaverii

lala

Pe sub copaci si la umbra merg foarte bine:hosta
                                                                    feriga
                                                                    clopoteii purpurii
                                                                    priboiul balcanic-e verde si iarna
                                               
                                                                    fuchsia
                                                                         si          adora gradina(urmand ca toamna sa fie mutati in ghivece)
                                                                    impatiens                                                                 

einsteinitza

Depinde de copaci.Unii copaci au radacini de suprafata si nu permit plantarea altor plante sub ei, concurand prea tare pentru hrana si apa.L a cei cu radacini de suprafata se observa chiar o uscaciune nu o umiditate sub pom, deoarece acestia isi iau apa de la suprafata..Altii au radacini adanci si se poate pune ceva sub ei.E problematica insa ingrijirea copacului, trebuie lasata macar o zona care sa fie sapata si ingrasata pentru o buna crestere a pomului.In cazul pomilor batrani, totule bine, deoarece se sapa la proiectia coroanei, deci mai in afara.Oricum, trebuie vazut exact ce poomi au si ce fel de radacina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

valentyna

Multumesc,sunteti tare dragutele!pomii sunt tineri si au in jur de 2m intre ei.bulboase deja am pus si mi-am mai procurat si dalii pt la primavara.pe langa gard vreau sa plantez zmeura ,voi pune si ceva capsuni dar inca nu am stabilit locul(mai trebuie nivelat terenul) :-*uitasem de trandafiri:am pus vreo 20 si voi mai pune. :D

valentyna

vad ca vremea s-a mai inbunatatit si as vrea sa profit sa mai lucrez la gradina    http://valentyna.sunphoto.ro/gradina      printre pietre am semanat flori cataratoare si am pus si in ladite:condurasi,petunii,malope,portulaca.     vreau sa acopar pietrele cu flori

mihail

nu mergea mai bine portolacul,printre pietre ? Fii buna si spune si tu unde este locatia.conteaza si asta la "impresie"

penelopa

Ce plante căţărătoare ai semănat ?!!   Cumva  din cele anulae gen: zorele, borceag parfumat, suzana cu ochi negri   etc. ?
Vezi că şi conduraşii sunt tot  căţărători sau ........ târâtori  :)

Codruta

Condurasii sunt cataratori si taratori dar din pacate sunt si o adevarata maternitate pentru afide :( Citeam intr-o revista ca se pun condurasi printre alte plante pentru ca atrag afidele. La mine ei au avut primii si apoi s-au umplut daliile. Voi pune si anul acesta pentru ca atat frunzele cat si florile sunt foarte bune pentru testoasele mele (salata din flori nu am mancat inca ;D ). Vor fi de data aceasta putin mai la distanta de dalii dar tot am emotii ca se vor umple toate de afide.

valentyna

pene,nu am pus nici una din cele specificate de tine.am pus condurasi,petunii si portulaca.deocamdata.o sa fiu atenta cand voi planta daliile sa fie mai departe.e bine sa dau pietrele cu var?poate contribui cumva la distrugerea unor daunatori?dradina este in oras:barlad.imi place amplasamentul caci este soare toata ziua.in partea de sus a pietrelor vreau sa pun capsuni care sa atarne pe pietre peste/printre flori.e bine?

penelopa

Atunci, ce căţărătoare ai semănat, Valentina ?

(ps  Din Bârlad este un maaare pasionat de plante .............. Teo, înscris  mai pe toate forumurile de plante dar ... părăsite toate  >:(= )

valentyna

am cumparat plicuri pe care scria"amestec plante catzaratoare".malope,condurasi.nu am auzit de"teo".o sa ma interesez poate aflu ceva.....

penelopa


valentyna

am riscat cu daliile cand le-am plantat in martie dar acu ma bucur de minunatele flori.am si gladiole pse odata cu daliile si le astept...