Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara


myky

Quote from: cara on April 13, 2009, 07:44:45 AM
eu doar ceai  :D :D
a propos de pasca.
bai am mancat in dorohoi, prin '95, o pasca, cica era cu smantana, dar aducea la gust cu negresa, stie cineva ceva?

Ella

avea si aluat sau nu?

am cautat reteta mea, stiu ca ac. pasca se face in Bucovina, este reteta veche, nu-i moderna cu temp. la cuptor si alte alea.

50 gr. cacao
1 pahar smantana groasa
1 pahar nuca macinata
1 lingura cu varf faina
10-12 linguri de zahar
6 oua

se bate spuma albusul de ou si se adauga pe rand cele 6 galbenusuri, cacao, smantana, nuca si aromele (eu pun coaja de lamaie si rom, atat ;D , nu folosesc esente)
se toarna ac. compozitie in tava unsa si tapetata cu faina.
se coace la foc potrivit, 45min. pana la o ora, depinde de cuptor.


de asta te intrebam de aluat, asta nu are aluat ;)

mai am o reteta de "pasca poloneza" este f. buna, dar este cu branza de vaca si aici nu gasesc branza buna >:(

myky

sarumana, cred ca o sa o incerc si eu. paharul cam cat de mare e?

Ella

un pahar obisnuit, masor maine si iti spun in ml, acu-i 2 noaptea si nu as mai hodorogii prin bucatarie ;D

myky

ok, si mai am o intrebare: doar o lingura cu varf de faina?

Ella

da, sigur este asa, am citit din nou reteta :D

myky


Ella


myky

deci am facut pasca, gustul este apropiat de ce am mancat eu atunci.
a iesit o idee acrisoara, de la smantana cred, si cred ca am pus mai mult decat trebiua, si mai trebuiau nuci.

Ella

aha si eu ma chinui sa masor smantana ;D asta am facut inainte sa intru pe forum :D :D :D

sa aveti pofta, ma bucur ca se apropie de gustul cautat. ;)

am dat tel. si in Ro. (reteta-i de la sefa mea) a zis ca masori 200ml smantana si exact in aceeasi masura, (cana, pahar), pui nuca macinata (nu se refera la greutate, ca si volum ::))

myky

sarumana pt masa, ca am termenat de mult de mancat prejetura. in prima faza m-am speriat, era asa 'spumoasa', dar era si calda :D

costieanuconstantin

eu cred ca sotia facea pasca fara smantana si nuci ca le mancam inainte , nu ma lasa in bucatarie cand prepara bunatati ca ii lipseste la gramaj si nu-i mai iese ;D ;)

Ella

Eu folosesc reteta, fara smantana, ca blat de tort. :D Trebuie doar insiropat si ornat cu frisca, nu am mancat tort mai bun. (siropul: unt, zahar, cacao si un pahar de apa, fierte pana scade apa, capata un pic de consistenta) La cantitatile astea este micut, atat cat sa nu te plictisesti de cat sta prin frigider ;)

myky

sa stii ca m-am gandit si eu la o varianta de genul asta, dar fara insiropare. de fapt siropul pe care il faci tu e glazura de negresa, deci cred ca e bestial.

Ella

incearca-l, este super. Daca vrei un tort mai mare, dublezi cantitatea de nuca macinata si nr. de oua. ;) (la zahar este cam mult la dublu, apreciezi dupa gustul familie) 
Daca nu te grabesti, poti sa fierbi nuca, cu zaharul, cacaoa si un pahar cu apa, iar cand s-a racit incorporezi galbenusele si apoi abusul batut spuma, iese mai fin.

myky


irina

Myky te apucasi de facut retete?eu sunt la faza cu scosul covoarelor. >:(

vernil

O salata de varza alba cu susan, usoara, foarte gustoasa, tocmai buna dupa mesele copioase de Paste

400 grame de varza alba tocata, 100 grame de branza gen svaiter, 1 mar acru, 75 grame de stafide
50 grame de susan prajit, 1/2 lamaie, 1 lingura cu mustar, 1 linguri cu otet, 4 linguri cu ulei masline, sare, piper

turturica

Quote from: cara on April 12, 2009, 11:01:02 PM
da, colegul meu face niste cozonaci care au starnit invidia vecinelor mele  :D

vin spasite, cu niste cozonaci flescaiti si-l intreaba: ce faceti dvs de va cresc si nu va crapa cozonacii?   :D :D

iar pasca asa cum face el, nu prea am mai mancat, intrebati pe Daveco, ea stie!  ;D

(anul asta am comandat pasca de smantana, e cea mai buna dintre toate)

pune si reteta asta, ca pe mine ma intereseaza  :-*

myky

Quote from: irina on April 14, 2009, 08:16:52 AM
Myky te apucasi de facut retete?eu sunt la faza cu scosul covoarelor. >:(

eu le-am scos saptamana trecuta, daca ce am eu se numesc covoare (sunt covorase) :D

Ella

Eu am scapat de scos covoarele ;D  avem mocheta "batuta in cuie" ;D si aspirator cu apa ;)
Cand ne-am mutat, am vrut sa schimbam, sa punem covoare, romaneste, apoi cel care se ocupa de renovare ne-a convins ca este mai buna mocheta. Ac. mocheta este pusa peste un strat de resturi textile, tocate si presate, intr-un strat de 5 cm. Cand calci pe mocheta, te afunzi, zici ca ai cel mai "adevarat" covor din lume :D :D :D

irina

si eu am aspirator cu apa dar colegu ce are de lucru.sa ia un pic de aer si gata

ani

Asa fac eu pasca:
500g branza de vaci
3 linguri faina
4 oua
2 linguri unt
2 linguri smantana
6 linguri zahar pudra
stafide
zahar vanilat

Albusurile se bat spuma cu zahar vanilat.
Untul se freaca spuma cu zaharul pudra, se adauga galbenusurile, faina, stafidele si smantana.
Se adauga albusurile spuma si branza proaspata maruntita.
Se unge o tava cu unt, se tapeteaza cu faina si se pun pe fundul ei jumatati de nuci. Se toarna compozitia si se coace la foc potrivit pana se rumeneste.
Dupa ce se racoreste se rastoarna pe platou si se pudreaza cu zahar pudra.

"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

stefana