Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

CLAUDIA

Quote from: lala on November 22, 2009, 06:21:01 PM
Mai fetelor,astazi am cautat hartiute din alea pentru briose si dantelate pentru prajituri.....n-am gasit ;D ;D ;DVoi de unde cumparati ??? eu sunt dezorientata,magazinul de la care cumparam,nu mai este!

Eu am gasit in Carrefour; sunt de 2 dimensiuni din hartie: pt bomboane si pt briose( 75 buc). Poti alege si varianta din tabla si le ai permanent.
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

cara

gata, nu ma mai bag in politica, am revenit la ce stiu io mai bine  ;D

varza rosie caramelizata cu mere si scortisoara, langa piept de pui, ca vanat n-am avut, mi s-o stricat pusca



dorinas

Cara mie imi place ornamentul desi cred ca-i otravitor. ;)

cara



n-aveam nicio verzaciune prin casa pentru poza, asa ca....

myky

deci, esti constienta ca toate doritoarele de alsolbia te dau de grinda la ora asta :D :D :D
io am facut gulas ( ca prea l-ati discutat) si muffins-urile ellei, care au iesit excelente.

Codruta

Cara, ai descoperit o metoda sigura...dar cam scumpa ;D...de inradacinare? :D :D

gentiana

de budinca de mamaliga ce zicetzi?
mi-e pofta de o musaca
Cara nici nu pap prajit...ca dupa aia nu prea mai sed in picioare! ;)
gulasu nu se face cu rantash si ceapa prajita?
 

myky

nu am facut rantas, doar am calit ceapa.

gentiana

fara nu se poate? ca io nu mananc ceapa  gatita,sub nici o forma
cu dovlecel pt intarire?

Codruta

Pentru cei care se feresc de ceapa prajita un sfat primit de la tatal meu...se pune ceapa in uleiul putin incalzit si apoi se pune un strop de apa sau se acopera cu capac. Ajuta sau nu la cei cu stomac sensibil nu stiu pentru ca desi am probleme cu stomacul eu nu procedez asa. In primul rand nu imi place deloc ceapa fiarta si asa inabusita cam are gust de fiert si in al doilea rand imi place tare mutl ceapa calita. De multe ori cand gatesc imi fac cate o felie de paine cu ulei si ceapa. Un deliciu :)

ozimandias

Deci nu pot sa cred. M-am uitat la poza doua minute si nu-mi credeam ochilor....
Alsobia pe varza nici c-am mai vazut.
:D

gentiana

codruta io nu pot manca decat ceapa cruda(si aia destul de rar)  de cand ma stiu bunica-mea a considerat ca e un moft si a incercat sa ma "dreseze",ca ma caleasca pt lume si a incercat sa ma pacaleasca sau sa ma forteze sa mananc
amandoua tipurile de incercari s-au terminat urat (de obicei cu varsat pe fata de masa si greva foamei pe cateva zile) si a renuntat
foarte greu a inteles ca si maica-mea si io nu suportam ceapa gatita(mai tarziu s-a descoperit ca nu e moft ci e o cauza medicala)
io daca simt miros de ceapa  gatita,in aer nu mai sunt in stare sa mananc
ciorba  sau supa o mananc doar strecurata
fiecare din noi avem unu sau mai lute alimente pe care nu le suportam(io-s cu ceapa,altii sunt cu vinetele,altii cu rosiile sau morcovii sau lactate)

gentiana

Quote from: ozimandias on November 25, 2009, 04:34:39 PM
Deci nu pot sa cred. M-am uitat la poza doua minute si nu-mi credeam ochilor....
Alsobia pe varza nici c-am mai vazut.
:D
si mai ziceatzi ca n-are fiecare cate un "altfel"?! ;)
uite ca v-a luat Cara piuitul!

ozimandias

Ei... Gentiana... in ale gatitului eu nici macar n-am piuit  :D
Acum, cu ajutorul fetelor, o data pe luna, mai fac si eu cate-o mancare... dar si pe aia o gresesc  :D

Toamna asta mi-am descoperit insa pasiunea: sa pun muraturi. Pacat ca s-a terminat toamna... Pana la anu'... s-ar putea sa-mi treaca  :D

Codruta

Gentiana, am inteles ca tu nu mananci ceapa gatita sub nici o forma dar sugestia mea era pentru cei care o pot manca dar se feresc de ea pentru ca e prajita. M-am gandit si cu ce ai putea sa inlocuiesti ceapa in gulas dar in afara de praz nu imi vine in minte nimic. In plus nu stiu ce gust ar avea. Eu mai pun uneori praz dar e doar pentru diversitate, pun putin si nu in loc la ceapa.

ozimandias

Spre exemplificare, "om bogat, om sarac"... Asta e alsobia mea. Lemnul de langa ea nu-i o frigaruie, e o scobitoare  ;D

gentiana

nici praz nu pap
ma gandeam la dovlecel,ca ala inabusit are consistenta cepei(io in sarmale dovlecel pun)
matusa lu taica-meu (una din ele) care era o bucatareasa desavarsita (unguroaica) mi-a facut un papricas ,in copilarie ,si cred ca a inlocuit ceapa cu dovlecel si ciuperci.....am ramas nostalgica dupa mancarurile  de genul asta

gentiana

am o problema ,ma uit la poza cu alsoltia si nu reusesc sa "vizualizez" planta,desi sunt convinsa ca o stiu
seamana cu ce am io si i se spune "smirna" ,dar a mea e bicolora
am cautat si pe net s ama lamur si nu reusesc sa ma dumiresc...cred ca mi-a daunat ceva ;)......poftesc la restul farfuriei carei!
ps. imi cer scuze,am confundat cu altceva
nu detin planta!si se pare ca nici n-o stiam
v-am spus ca de foame am vedenii! ;)


gabriela jalba

Cara,sper ca daca tot te-ai indurat sa rupi din ea,ai pus lastarul la prins,da?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

nu, ca l-a aruncat colegul meu, neinspirandu-i prea mare incredere buruiana ce-i statea tolanita pe platou  :D

(stie el ce stie, ca nu-s la prima escapada, i-am mai tuflit in farfurie hibiscus, soleirolia, ficus benjamina s.a.   :D amu se uita de trei ori si la banalul patrunjel, il intoarce pe toate partile, il adulmeca... )


gabriela jalba

Stai linistita!!! La un Anul Nou,obosita fiind si fara chef,am pus pe tort un trandafiras,citeva fire de asparagus si l-am "legat " cu o funda rosie. Aspect super,tortu'  super!!! 
   Ti-am zis de pui,ca eu te rugasem mai de mult,si mi-am zis ca daca tot te-ai indurat sa rupi,poate-l pui la prins.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

Quote from: cara on November 25, 2009, 05:26:46 PM
uite aici si vizualizeaz-o:

http://cara.sunphoto.ro/plante_2009/NPCAVDBAZTKYPJIHZZI
faina tare!......da nu mai uit ca ma apuca poftitu si salivatul si te trezesti cu mine in poarta cu mana intinsa!:D

cara

las' ca va dau la primavara si va trece pofta  ;D

da' sa-mi mai amintiti, ca mai am doar vreo 2 Kb free space-ul si de astia am nevoie sa functionez la limita de avarie  ;D