Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

irina

cuscra venim la degustat atunci  :-*

ozimandias

Ehe.... eu am plecat la colindat.... daca nu v-ati anuntat din timp...

ELA

Codruta, tare haios tortul tau :) as fi facut si eu de Craciun asa ceva daca aveam sursa de inspiratie mai devreme!

Codruta

Sa va spun sincer cautam o data decoruri pentru aperitive. Am vazut cateva salate in forma omului de zapada si atunci m-am gandit ca as putea folosi ideea pentru tort de Craciun. De Pasti voi incerca ceva in forma de iepuras ;) Nu prea am eu talent si rabdare pentru decoruri dar ma bucur ca a fost apreciat chiar daca nu arata ca cel din magazin ;D
Am o prietena aici care are un baiat de 3 ani indragostit de trenuri. Cum baiatul mi-e tare drag nu puteam sa nu-i fac de ziua lui un tort tren asa ca uite cu ce m-am mai jucat eu luna trecuta...

Codruta

Quote from: Fleur on December 31, 2009, 03:59:20 PM
Si mai am o sugestie care cred ca vine totusi cam tarziu: albusurile ramase puneti-le in cana in congelator si le folositi alta data cand faceti o prajitura cu mai multe albusuri. Se pot pastra pana la 6 luni. ;)

E buna ideea cu congelatul albusului dar ne explici te rog cum se procedeaza cu albusul cand il scoti din congelator? Multe chestii din congelator (fructe, legume, sarmale, etc...) le folosesc asa congelate dar banuiesc ca albusul nu se foloseste congelat :)

doina

Albusul il lasi putin la temperatura camerei , se bate spuma foarte bine chiar daca este partial inghetat .
Eu am facut odata snitele folosind albusuri si au fost foarte bune .

Ce de bunatati ati facut  :o ....parca mi s-a facut foame .

Fleurf


lala

Codruta :o :o :o :o :o :oce idee draguta!

ozimandias

Deci mie tot la mancare imi sta gandul. Si la blugii mei meseriasi pe care abia-i mai inchid  ;D
Va rog, spuneti-mi si mie o crema de cremnsnit buna-buna. Eu faceam una, dar am uitat reteta si nu o mai gasesc.
Multumesc anticipat.
:-*

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset

Da, in mare, cam asta e reteta pentru orice fel de crema de cremsnit. Insa eu, de fiecare data adaug macar 200-250 grame de frisca batuta bine, indulcita. Da o savoare aparte cremei!

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on January 02, 2010, 05:04:29 PM
Tu scrie cum ti-a iesit tortul!!!
Foarte bun si racoros. Dar cam moale...  ::)
Chiar vroiam sa te intreb de ce?
Blatul a fost foarte bine copt. Mi se parea moale a doua zi cand trasese siropul de la crema de zahar ars.
Dar practic tortul meu a avut trei straturi: unul de crema de zahar ars, unul de mere rase coapte si unul de blat insiropat. Eu as fi gandit ca nu ar fi trebuit sa se separe crema de mere. Nu va ganditi ca erau efectiv separate. Doar ca era un strat doar de crema, unul de mere, moi si crema si blatul. Oare merele trebuia sa le storc inainte? Nu-mi dau seama. Insa a fost mai mult decat bun si racoros.
Eu si fiica mea nu mancam torturi cu blat. Ideea de paine inmuiata in tort nu ma incanta si vad ca ea m-a mostenit  ;D Insa pe asta, fara sa-i spun ce e, l-a mancat (nu si-a dat seama ca e blat). Si daca a mancat ea, am incercat si eu  :D si chiar mi-a placut!

PS: multumesc pentru retetele de crema. Eu ma gandeam sa-mi scrieti una pe care ati incercat-o si a iesit buna. Cea pe care o faceam eu era cu amidon  ::)

Fleurf

Amidonul face crema mai fina. Si eu il folosesc de cate ori am prin casa chiar si la pandispan deoarece mi s pare ca iese mai pufos.

Marmoset

Da, amidonul face crema fina, dar are gustul si aspectul ala de... apret, scrobeala  :D :D :D
Frisca atenueaza neajunsul asta si face crema mult mai savuroasa, chiar daca e cu amidon.
Ozi, poti folosi jumatate amidon+jumatate faina alba. Eu asa fac si adaug si frisca. Sau poti folosi doar faina, si atunci crema va avea gustul si aspectul ala de sarlota.

gabriela jalba

Ozi,asa trebuie sa iasa,in trei straturi.Sa stii cama gindeam la ana mica si la tine ca nu mincati blat....dar vezi ca se poate?!! Ideea e ca daca il mai imbraci in frisca si cu ciocolata,nu mai e asa"usor".

Vad ce au postat fetele la crema.....Deci:ori o face dupa reteta,si e crema de cremsnit(de vanilie),ori ii adaugi ce vrei tu(frisca,cacao,ciocolata,...) si sint foi umplute cu crema.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Multumesc, multumesc.
Sincer, nu cremsnit vreau sa fac  :D ci doar crema, care-mi place de nu mai pot.
Iar crema o pun intre randuri de biscuiti petit. Iese o nebunie.

Codruta

Am vazut ca este varianta de crema cremsnit cu unt si fara unt. A incercat cineva ambele variante? Care din ele e mai buna?

gabriela jalba

Codruta m-ai inebunit cu tortuletele tale!!!! Om de zapada,casuta,buturuga,ciupercuta ,am facut si eu,dar trenulet!!! esti mare !!! Felicitari!!!
  Sigur ca e mai buna cu unt!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Gabi, esti mare...mai am pana te ajung ca eu nu am facut casuta, buturuga si ciuperca :) Acum realizez ca urmatoarea tentativa ar trebui sa fie in februarie un tort avion, pentru sotul meu :D Trebuie sa vad ce sugestii imi da domnul google ;)

Codruta

Am inteles ca e mai buna crema cu unt dar am uitat sa intreb ceva; daca se pune unt se mai pune si frisca? Eu as vrea sa fac cu frisca.

gabriela jalba

Vezi sa nu faci avionul prea reusit,ca o fi tentat sa se suie in el sa-si ia zborul!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

Daca pui frisca adaugi numai putin unt fiindca nu mai face coaja cat se racoreste deoarece frisca nu o pui in crema fierbinte. Eu fac crema asta cu frisca pt diplomatul mai cu pretentii  ;D

Codruta

Oare merge aceasta crema cu piscoturi, in loc de foi? Daca e foarte buna cu biscuiti banuiesc ca si cu piscoturi trebuie sa fie.
Ozi, care sunt biscuitii petit?

Fleurf

Merge si cu piscoturi dar ar trebui niste gelatina in ea daca nu le pui direct in cupe, castronele etc. Cred ca Ozi se refera la biscuitii "petit beure" care sunt intr-adevar f buni.

ozimandias

Quote from: Codruta on January 03, 2010, 03:50:44 PM
Ozi, care sunt biscuitii petit?
Biscuitii populari. Cei mai simpli.

Cred ca merge si cu piscoturi... Cred. Ideea e ca biscuitii se inmoaie un pic. Iese ca o prajitura.
Nu m-am invrednicit azi sa fac, dar prima data cand voi face va voi pune poze.