Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Si eu am facut "ochi de elefant" dar trebuie s-o duc repede la copii ca dusmanul din casa e in pericol sa-si dea peste cap glicemia!

Marmoset

Quote from: ozimandias on January 09, 2010, 08:41:57 PM
Am facut "prajitura" cu biscuiti si crema de cremsnit.
A iesit dementiala. De azi dimineata numa' prajitura mananc  :D

Reteta! Reteta! Reteta! Please!  :-* :-*

cara

pofteste cineva un cosulet cu vanilie?  ;D

ozimandias

Quote from: cara on January 15, 2010, 05:50:55 PM
pofteste cineva un cosulet cu vanilie?  ;D
Da, io. Ma urc in masina?
:D



Quote from: Marmoset on January 10, 2010, 05:03:08 PM
Quote from: ozimandias on January 09, 2010, 08:41:57 PM
Am facut "prajitura" cu biscuiti si crema de cremsnit.
A iesit dementiala. De azi dimineata numa' prajitura mananc  :D

Reteta! Reteta! Reteta! Please!  :-* :-*


Marmo, scuze.....
Reteta e asa: crema de cremsnit, luata dupa net, aia cu amidon si biscuiti. Pui un strat de biscuiti, un strat de crema... etc, pana termini din biscuiti.

gabriela jalba

Cara,chiar ma uitam dimineata,daca nu ai mai pus nimic. Faine!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

de gatit gatesc (cam) ca de obicei, dar nu mai am timp nici de poze nici de forum zilele astea....  :(

vernil

Io nu stiu de ce pierzi vremea si nu deschizi un restaurant ... cred ca ai da o mare lovitura in domeniu! Crede-ma, stiu ce zic! Si ti l-as da si pe barbatul meu, de ajutor prin bucatarie, ca si lui ii place sa gateasca ... Oare mie de ce nu ? ::)

gentiana

io zic ca e mai dificil sa dai lovitura cu un restaurant (la cate avize si aprobari trebuie sa iei-mori,ca sa nu mai vorbim de faptul ca notzi cu aprobarile vor si mese pe gratis)

vernil

Umblam noi dupa aprobari, la cati suntem pe forum ! sa vezi ce bine iese totul! Cara doar ar indruma ce si cum pe acolo. Uite ce minunatii gateste! Mie nici nu-mi vine sa le mananc, asa bien arata! Pacat de ele!  :D

cara

pana punem afacerea pe picioare ia luati de va intremati cu niste placinte cu varza  ;D

Marmoset

Cara, eu tot astept reteta de la cosuletele alea cu vanilie...  ::)

cara

pai n-am stiut ca te intere.
da e mai simpla ca buna ziua  ;D

am cumparat foi de placinta (de alea subtiiiiiiri), le-am taiat in patrate cu latura de 12 cm. am topit niste unt la MO si-am pensulat patratele, asezand cate 4-5 patrate unele peste altele. apoi le-am asezat in tava pentru muffins unsa in prealabil cu unt.
le-am copt cam 5-7 min la 170 grade, pana s-au rumenit un pic. ai vazut in poze.

dupa ce se racesc le umplu. de regula le umplu cu pasta de branza, sau pate, etc, si le fac aperitive. dar vineri n-am avut timp si l-am rugat pe colegu sa le umple cu vanilie  ;D

Marmoset

Multam fain!  :-* :-*
Cred ca maine le prestez si eu, cu diverse umpluturi (daca tot pot fi folosite si pentru aperitive si pentru desert)!

cara

atentie, la asezarea patratelor, deviezi foile. nu le pui perfect una peste alta, ca sa-ti iasa cosuletul cu cat mai multe colturi, da?

Marmoset


Codruta

Ca sa nu va puneti si voi imaginatia la incercare am sa va spun eu ca acesta trebuia sa fie un tort avion militar. Cei care l-au vazut au zis ca e fusta sau papuc :D
http://codruta.sunphoto.ro/culinare/10921743
http://codruta.sunphoto.ro/culinare/10921748
Intentie buna am avut dar asta nu inseamna ca ma da talentul afara din casa ;D :D

stefana

Arata mai aproape de realitate trenuletul din octombrie ;D

Nicol Caloian

Ce mai conteaza cat de bine seamana cu un avion militar! A fost bun? A mai ramas cev din el?

Codruta

Am ascuns o bucatica mica sa am pe azi...ca doar nu degeaba am muncit ;)


ozimandias

Codruta, sunt minunate torturile tale. Mai ales ca-s facute cu dragoste.
Intamplator am primit azi un mail cu titlul "niste torturi mai.... deosebite". Nu prea ma pricep si nici nu am stare sa incerc sa salvez pozele sa le pun aici. Sunt niste capodopere. Insa eu as prefera de ziua mea un tort facut cu drag de cineva decat unul cumparat, o bijuterie.

gentiana

da retetele le puneti?
e drept ca io nu pap dulciuri,dar trebuie sa fac cadou un tort nasului meu si as prefera unul facut
are cineva vreo reteta de tort trufa?
eu am una ,dar iese extrem de mic si mai are si fitze de sufeu

gabriela jalba

Ca sa-ti iasa mare,dublezi,triplezi..reteta. "... si mai are si fitze de sufeu " ; asta n-am inteles.Ce ai vrut sa spui?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

adica cand ai inchis cuptorul nu scoti blatul afara
blatul se coace cu cuptorul intredeschis si cand ai inchis ,inchizi usurel usa cuptorului
sufleurile se pleostesc la miscari bruste sau diferente mari de temperatura
reteta care o am eu se face cu vreo 10 oua,chiar daca dublez sau triplez reteta nu iese ,pt ca blatul e o 1/3 din compozitie
n-as avea ce face cu o crema facuta din 30 de galbenusuri
pe undeva e ceva gresit in reteta si nu reusesc sa-mi dau seama ce
de aia intrebam de o alta reteta de tort-trufa

vernil

Genti, de ce nu inceri un tort tiramisu, garantat nu dia gres, sau unul diplomat ? Trufa se face greu, trebuie sa ai ceva experienta ...