Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Am intrebat pentru ca pe plicul de la crema e un blat de cacao, cred...e inchis la culoare. Pe internet am gasit ca fructele de padure merg foarte bine cu ciocolata dar nu gasesc nici o prajitura cu crema de fructe de padure. Sunt o multime cu fructe de padure dar diverse creme (vanilie, iaurt, etc...).

Ionela

Visine cu ciocolata... combinatia perfecta ;) Cred ca ar merge si cu fructe de padure...
Un blat subtirel, un strat de  3 - 4 cm crema pe baza de iaurt, deasupra fructele de la gheata si un Guss(tort gel) rosu fierbinte peste ele...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Codruta

Cu ciocolata, frucre de padure si creme pe baza de iaurt am gasit retete. La mine crema e din fructe de padure si crema iese mai mult ca o spuma, nu e la fel de "cremoasa" ca cea de vanilie sau cacao. Las ca fac cu pandispan normal sa nu risc sa iasa ceva aiurea mai ales ca vreau sa-l fac de Paste si nu voi manca doar eu din el ;D

Ionela

Ah, este ca un fel de mousse... Atunci da, fara riscuri inutile ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Stefana ,te rog daca treci pe aici sa-mi dai si mie reteta de cozonac cu zaharina.

stefana

N-are nimic special "reteta", numai ca in loc de zahar (eu il fierbeam putin cu laptele, iar lichidul il adaugam in faina cand se racea) pun zaharina, dupa gust, cand incep sa framant aluatul. Oricum puneam putin zahar dintotdeauna (cam 200 g la 1 kg faina), mai mult mirodenii (vanilie, coaja de lamaie, rom). Trebuie sa mai zic ca folosesc la prajituri zaharina lichida la sticluta, marca Diamant.
Iar in crema de branza pentru pasca tot asa procedez, inlocuiesc zaharul cu zaharina lichida.

sicamin

Multumesc Stefana. Tot Diamant la sticluta folosesc si eu (pt sotul) dar nu am facut prajituri cu el.

vernil

Dragelor, ce pregatiti de Paste ?

GetaV

Miel ,tocmai l-am hacuit

vernil

Cozonacul il faci sau il cumperi ? eu voi pregati pasca, ne place mult si cu ocazia asta va mirosi a cozonac in casa  ;D

GetaV

Cozonac nu mai fac de multi ani si nici pasca ,desi imi place.Apoi ,dulciurile nu sunt sanatoase,eu nu mananc decat f. rar ,desi nu am probleme de diabet .

einsteinitza

Pasca in triplu exemplar a cuptorul din sufragerie al sobei ;D Daca nu pute casa a cozonaci n-are farmec, dar cum la noi pasca-i consumata imediat, fac mult pasca si nu fac cozonac. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Am o reteta de pasca super-fina, in loc de branza dulce se pune smantana.
Asa simt lipsa Carei aici, pe forum  >:( Ea venea cu idei la fiecare sarbatoare ... Poate apare, totusi  :D

einsteinitza

Da, si mai aratau si traznet >:( Ce-mi lipseste.
Mai Vernilo, pasca aia cu smantana  e o bomba, prea multa smantana, vrei sa decedam dupa sarbatori ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

irina

fetelor dar  oreteta de pasca buna buna si usor de facut nu aveti? ;D

einsteinitza

Du-te si tu pe la mama, socara, cand termina de scos din cuptor ;D ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Mie cel mai usor de facut mi se pare cea cu aluat turnat, ca aluatul de cozonac...e mai greu de facut.

irina

la noi nu se prea face la tara
si vroiam si eu sa rup gura targului ( a soacrei pardon  ;D )
Corina te rog da-mi si mie reteta ta

Fleurf

Mie imi place sa fac pasca cu urda dulce in loc de branza si pun ceva mai multa sare si mai putin zahar in urda.

gentiana

io stiu ca pasca se face din aluat de cozonac(la mine reteta e cu 10 oo la kilu de faina)
si ca sa iasa pasca cu smantana buna ,smantana se pune cu o seara inainte in saculet si saculetul in malai
ca sa se absoarba tot zerul
in compozitie eu pun si un plicutez de gelatina
reteta e adaptata de la "tortul de crema de branza " american

irina

fetelor
eu vreau reteta cu cantitati...babeste tot ce se face
va rog
nu am facut niciodata si azi mi s-a pus pata...rauuuuuuu ;D ;D

Ionela

Iar eu nu pun aluat deloc ;) Kaese Torte nemtesc adaptat la Romania - totusi nu e chiar pasca in adevaratul sens al cuvantului...

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Fleurf

Cred  ca maidegraba e un fel de budinca Ionela, daca-i fara aluat.

irina

si totusi reteta si cantitatile?

gentiana

Quote from: irina on March 31, 2010, 11:39:11 AM
fetelor
eu vreau reteta cu cantitati...babeste tot ce se face
va rog
nu am facut niciodata si azi mi s-a pus pata...rauuuuuuu ;D ;D
sorry chiar niciodata nu tin minte retetele ,citesc in cartea de bucate