Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Budinci si sufleuri nu am facut pana acum dar nici placinte...pana azi ;D Au iesit bune dar cam "imprastiate". Imi spuneti si mie care e secretul ca sa stea lipite? Mentionez ca masa de lucru am uns-o cu ulei dupa cum era specificat in reteta dupa care m-am luat dar cred ca tocmai uleiul nu a lasat aluatul sa stea lipit. E mai bine sa lucrez cu faina sau e un alt secret?

carmenlorena

Eu azi am facut supa de varza dulce,cus-cus cu aripioare de pui cu sos si ca desert o salata de fructe ca tot e sezonul...
Lorena

einsteinitza

Budinca  usoara de dovlecei
Se curata 5 dovlecei mai marisori, se rad pe razatoarea cu gauri mari.Se face un sos din 6 oua, putin lapte,sare, piper, ceva mai mult,, o jumatate lingurita zahar, branza telemea rasa si doua trei linguri de pesmet, marar taiat marunt.Se unge un vas cu unt si se tapeteaza cu pesmet, se pun dovleceii apoi se toarna sosul de oua.Deasupra se rade telemea su, mai bine putin cascaval de tip uscat,uscat, preferabil Parmesan.
Se da la cuptorul incalzit in prealabil si se lasa pana e inchegat si in mijloc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ma chinui cu o dulceata de dovleac

penelopa

Quote from: Mihai on August 26, 2010, 08:27:31 PM
Sa nu contati pe mine,da? :D :D
Da', măcar, spune-ne care-i mâncarea ta preferată  ;) ........ să ştim cu ce te aşteptăm la o potenţială întâlnire! ;D

penelopa

........... bine, Mihai, nu-ţi gătim nimic! >:D

Ionela

Doamnelor si domnilor care bucatariti, avand in vedere ca-i prima mea toamna alaturi de Voi si ca sunt total incapabila sa fac o... zacusca, va rog sa binevoiti a scrie aci cateva retete. Sunt sigura ca le-ati scris anii trecuti, ma gandesc ca-i imposibil sa nu le fi scris deja ::) Promit sa fiu foarte ascultatoare si sa execut intocmai instructiunile! +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Si eventual o reteta pentru compot de pere........
Multumesc!

Mihai


penelopa

Ete, na, mare scofală!  ;D
Iei neşte pere, le speli, le tai felii, le arunci într-o oală cu apă şi zahăr când apa clocoteşte, le fierbi puţin, le răceşti, le pui la borcan, le capsezi, le duci la cămară. :D  ;D >:D
ps. reţetă improvizată a la Cloantza cărei nu-i place compotul fiindcă preferă fructele proaspete. :P

DanaT

Daca e pentru iarna Pene nu sunt in total acord cu tine... Fie fierbi borcanele gata capsate pe baie de aburi, fie pui compozitia foarte fierbinte si capsezi imediat. Se formeaza asa un gol de aer sub capac care va ajuta foarte mult la conservare....

penelopa

Nici n-ai cum să fii de acord cu mine, Dana, că doar am zis că-i "reţetă improvizată"  ;D
Dar, am sperat că una dintre voi v-a da corect reţeta  care să-l satisfacă pe Mihai. ;)

Codruta

Compoturi nu am pus din copilarie cand ma jucam de-a gospodina si doream sa o impresionez pe mama ;D iar la zacusca am fost doar ajutor de bucatar asa ca nu stiu retete. Stiu ca in zacusca trebuie sa fie vinete, ceapa, gogosari sau ardei capia si rosii dar nu stiu cantitatiele. Noi am facut in ultimii ani zacusca si cu morcovi. Mie imi place tare mult si cica nici nu e asa grea la stomac. Cand mama are chef de lucru coace gogosarii(ardeii) si ii foloseste asa pentru zacusca.
Eu zic ca daca fetele nu au timp de dat retete, ocupate fiind cu practica ;) vedeti ce spune domnul google. Eu asa procedez cand vreau sa fac ceva.Caut, gasesc o multime de retete si apoi trag la sorti pe care sa o incerc :D

vernil

In compot se adauga si zeama de lamaie, dar la sfarsit. Pe langa aroma si gust, zeama de lamaie este un bun conservant.

Am terminat de facut zacusca (de fapt, mai mult sotul ... ) si cred ca vom mai face alta serie. Asta fiindca am trimis in Dubai si Italia mai mult de jumatate.

Ionela, zacusca este extrem de simplu de pregatit. Asa, ca o incercare, poti face in joaca o portie din urmatoarele ingrediente:
- o vanata mare (se coace ca pentru salata)
- 3 ardei capia, 3 ardei obsinuiti (se coc)
- 3 cepe (se toaca marunt)
- 1/2 kg rosii (se decojesc si se fac suc, dar se fierb cam 1/2 ora)
Sare, piper, un ardei iute, 200 ml ulei
Calesti putin ceapa, adaugi pe rand vinetele (tocate), ardeiul (maruntit), apoi dupa 1/2 ora sucul de rosii, sarea, piperul, un ardei iute (daca il suportati). Dupa ce au stat fiert impreuna aprox. 1 ora, le pui in borcane, sigilezi, apoi la bain-marie pentru 1/4 ora.
Chiar si asa, tot stai 3 ore in bucatarie ...


dorinas

Zau daca merita sa te mazgalesti numai cu atata  :D.
Uite reteta pe care o fac eu:
2 kg Kapia rosu
2 kg de ardei gras
3 kg de vinete
1 l de suc de rosii (iese cam din 2 kg de rosii)
0,70 l de ulei
sare si piper dupa gust.
Se coc ardeii si vinetele, se decojesc si lasa la scurs.
In timp ce se coc ardeii si vinetele faci sucul de rosii. Eu il fac foarte simplu, bag rosiile in storcatorul de fructe si legume si cele care ies pasate le mai trec de 2-3 ori prin storcator pana iese tot sucul din ele. Il pun la fiert si intre timp decojesc ardeii si vinetele.
Pun uleiul la incins si ceapa o dau prin masina de tocat carne apoi o pun in uleiul incins si o fierb cca 1/2 ore. Apoi adaug ardeiul si vinetele tocate  si o las sa fiarba impreuna (de data asta pun cratita in cuptor si am scapat de amestecat si in plus nu face mizerie peste tot) pana vad ca iese uleiul deasupra, atunci pun sarea si piperul si mai fierb putin impreuna. Torn zacusca fierbinte in borcane si le pun repede capacele pregatite dinainte apoi o pun asa fierbinte in paturi pana a doua zi. Nu pun conservant si nu sterilizez in veci si pana acuma nu s-a stricat niciodata.

einsteinitza

Dorinas, ma bucur ca ai scris reteta, si eu am cam aceleasi cantitati si exact asa o pun, la pat cald, fara fierbere.Deci, nu sunt numai eu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Sarut mainile, doamnele mele!  :-*Incerc reteta Vernilei mai intai ;)  +rsp 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Daca iti iese,sa trimiti cateva borcane pentru degustat si la Bucuresti :D :D :D

Ionela

Bine zici, Mihai ;D  Vernil, cam cate borcane mi-ar iesi? (Nu stiu de ce, dar simt ca trebuie sa mai si bucataresc!)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Quote from: Ionela on September 03, 2010, 07:56:16 PM
Sarut mainile, doamnele mele!  :-*Incerc reteta Vernilei mai intai ;)  +rsp 

Are dreptate Dorina, nu merita sa te murdaresti pentru atat. Incearca sa faci jumatate din reteta ei, seamana foarte mult cu a mea. Din ce am scris eu, banuiesc ca ai umple 2 borcanele de 400 ml ... Curaj! Ia-l si pe Felix alaturi, sa te ajute. Asa cum eu l-am ajutat pe sot  :D Fiindca el mananca mai multa zacusca, eu doar degust  +ham

Ionela

Draga Vernil, Felix ar putea fi orice, dar nu bucatar - spre marea mea desperare:D :D Insa sfatul tau e pretios, cred ca n-am incercat suficient ;)  >:D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gabi_gabriella

Eu maine fac o tura de zacusca . Azi am copt vinetele
5 gk vinete
5 kg gogosari
1 l ulei
1 l bulion (suc de rosii )
1 kg ceapa
sare, piper boabe, foi e dafin
Dau ceapa prim nasina de tocat carne, si o calesc in ulei. Cand e calita , adaug gogosarii dati prim masina de tocat si ii calesc si pe ei .Cund sunt caliti , adaug bulionul si fierb totul pana gogsarii sunt aproape fierti, apoi adaug vinetele coapte si date prim masina de tocat si se fierba in continuare pana iese uleiul deasupra .O potrivesc de sare, piper si pun cateva foi de dafin
O pun fierbinte in borcane fierbinti , inchid borcanele si le pun in paturi , pana se racesc .

dorinas

Gabi inainte si eu faceam zacusca cu gogosari dar am primit reclamatii ca este prea dulce si asa am renuntat la ei.
Cara unde esti ? ca am nevoie de o reteta noua testata de preferinta  ;D, in fiecare an incerc ceva nou, anul trecut am incercat dulceata de ardei iute si acuma a intrat in traditie.

doina

Dulceata de ardei iute a intrat traditie si in familia mea dar si a unor prieteni  +dns

einsteinitza

Si eu o fac de cativa ani si are mare succes. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro