Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Caut o reteta de prajitura cu mere si scortisoara. Schepsisul ei este ca aluatul se coace a doua zi,  dupa ce pui absolut toate ingredientele (inclusiv merele) , aluatul se lasa la dospit, la intuneric, minim 8 ore. E o prajitura nemteasca, de exceptie. O stie careva ?

einsteinitza

Nu inteleg de ce nu poti trimite mp, ca eu primesc.
Oricum, nu suntem off, pot sa-ti raspund aici fiindca poate mai tenteaza pe cineva obiectul.


Al meu e cel 1000 cu max 30 tavi in total. De fapt, el mere la fructe pana la 25.Tavile sunt mari, au ceva peste jumatate de m. diametru, ,eu am suplimentat pana la 20 in total. Mege perfect cu toate, eu nici nu-l folosesc altfel.La 20 de tavi ianltimea e cam de 1m.
Incap foarte multe fructe, merele le tai felii de aprox 5 mm iar prunele pe jumatate, intoarse pe dos, adica bombate cu mana spre interior, exact cu m le-ai intoarce pe dos, ca sa se patrunda si in interior.Eu il las o noapte sa mearga, temepratura e mica, ca sa se usuce treptat, ies foarte bine, apoi le pun in cutii de carton captusite cu prosop de hartie, straturi -straturi. Sa stii ca face si putina caldura in casa, deci mie imi place ca ma scol dimineata si in bucatarie e putin mai cald, daca a mers el peste noapte. Intreaba si eu iti mai spun daca mai vrei sa stii ceva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Buna!
Iti multumesc pentru raspuns.Cred ca pentru mine e suficient unul de 500.
O saptamina buna!!!
Acelas raspuns ti l-am trimis acum in PM si mi-a scris: User 'einsteinitza' has blocked your personal message.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Joi plec din nou la Slanic si iti fac pose si iti povestesc de cel de 500, are mama mea, am sa intreb cam cat intra in el mic si marit cu placi suplimentare.Oricum, cele mai tari sunt merele uscate, de departe. ;DPot sa-ti dau si reteta de baton de cereale, pe placa aia compacta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

 "" Sa stii ca face si putina caldura in casa, deci mie imi place ca ma scol dimineata si in bucatarie e putin mai cald, daca a mers el peste noapte.  ""

mammaaa !!!! , si ce arome !!! +apl

adrianam

Quote from: sicamin on September 17, 2010, 04:37:03 PM
Adrianam ,eu conserv merele pentru prajituri ,pentru iarna asfel:.....

Eu am facut si stau bine. Cand se face prajitura se strecoara merele ca au sirop prea mult asa.

Multumesc pentru reteta! O pun la catastif si o voi folosi cu prima ocazie in care voi avea mere in exces!

einsteinitza

Costi, ai perfecta dreptate.Miroase o nebunie!
Stai sa vezi cand termin prunele si ma apuc de trandafiri. ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,cu trandafirii ce faci ,ii usuci ?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Si ce faci cu ei uscati? Daca nu suntem indiscreti? ;)

einsteinitza

Cu bobocii si petalele de la Rose de Rescht fac ceai de trandafir, in combinatie cu ceai frunze verde sau alb.
Cu celelalte, fac potpouri, pun prin camere, bai, bulapuri, impreuna cu alte plante si seminte interesante uscate-levantica, menta, cimbrisor, fructe de gutui japonez, anason stelat, bete de scortisoara, cuisoare, rondele de portocale si lamaie. Sunt naturale, miros splendd, poti umple si pernite mici , puse intre pernele din pat, miroase seara o nebunie cand te culci. Si nu e chimic, ca toti parfumantii de haine tip balsam, sau deodorante de camera, care fac mai mult rau decat bine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Codruta

Es, suna tare bine. Daca te apuci de productie si vanzare sunt prima pe lista de cumparatori :) Eu am incercat multe produse pentru parfumarea incaperilor si am incercat si diverse combinatii de plante uscate din magazin dar nu sunt multumita de rezultate. Nici nu e de mirare cu doi fumatori in casa ;D Singurele de care am fost multumita sunt uleiurile parfumate dar pot sa le folosesc doar cand sunt acasa si trebuie sa consum prea multe lumanari. Nu costa o avere dar in timp se aduna.

einsteinitza

Si sunt tot chimice.  >:( S-a dovedit ca parfumantele si uleiurile de camera uzuale sunt cele mai proaste chimicale, starnesc alergii si probleme de sensibilitate la copii mai ales.
Singura problema cu astea naturale este sa le mai invarti din cand in cand, sa starnesti mirosul.Intre perne se misca mereu, si asa ca mereu miros foarte intens.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Gabi J, intr-o tava imi intra 5 mere medii.Feliile foarte apropiate, sa umpli tava, dupa uscare arata asa
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Multumesc Corina!!! Dupa asta ma uitam.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Cea de 500 e ceva mai mica, cred ca incap patru mere feliate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

O cana si jumatate faina
Doua oua scoase din timp din frigider, sa fie calde
Jumatate pachet unt sau margarina topita-cam110gr
6 linguri mari lapte
Jumatate pachetel drojdie packmaya
O lingura zahar tos
O lingurita scortisoara
esenta vanilie
Un varf cuit sare
zahar candel sfarmat sau granulemari de zhar granulat*

Se amesteca drojdia cu zaharul pana se lichefiaza, apoi se adauga laptele caldut, sarea si jumatate cana de faina, sa se formeze maiaua.Se lasa 15 minute la cald. Se amesteca maiaua cu faina, scortisoara, vanilia, ouale, iar dupa ce sunt amestecate bine se adauga treptat untul topit sau margarina.Se framanta putin, apoi se lasa la crescut jumatate de ora.Se formeaza apoi mingiute cat mingea de tenis, se dau prin zahar candel sau granulat, se mai lasa sa creasca sub un servet cam 15 minute.Se incalzeste forma, se pune cate o bila, se lasa pana se rumeneste.Se scot pe un gratar metalic sa se raceasca putin, dar NUMAI CU MANUSI,deorece granulele de zhar s-au topit si caramelizat la suprafata vafei, si pot sa arda.Se servesc cu zahar vanilat, gem, frisca, crema, sosuri,sau goale.Au o crusta crocanta de la bilutele de zahar topite.

*Zaharul granulat se poate obtine acasa-300gr zahar tos pe foc cu doua linguri de apa, se amesteca bine, pe foc mare, pana se formeaza granule maricele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Sa ma vad eu facand asta, as mai trai inca 100 de ani +apl +apl +apl
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

costieanuconstantin

straduieste-te ca poate-i prinzi !!!! :) :-*

costieanuconstantin

  mic dejun ( break fast )de astazi  ( sunt singur - sotia a dat o fuga pana la iasi la cuv. parascheva- ) asa ca mi l-am             pregatit singur !!! ;D :D
  racitura din gaina de la tara ( buzau )
  ceafa ,cas de oaie nesarat,un ou fiert , pastai  verzi de fasole ,rosii.
  o cana ( 250 ml) must ( buzau )
  si acu cafelutza de dimineatza ;D +apl +hug

gentiana

Aoleu nene Costeo,pai aia e mancare pt o saptamana

costieanuconstantin

 pai,  urmatoare masa e seara la ora 19 :)

gentiana

Cam mult!
Io mananc la bufet la jon pe la 12 si pe la 17 mai pap o salata
Daca as manca la micul dejun atata nu mi-ar mai fi foame 3 zile

einsteinitza

Mic dejun ecologic si sanatos.Inca esti la rulota?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro