Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

mamaruta

Cara, reteta de la Eszterhazy poti sa o scrii? un link, ceva? am cautat pe net si nu am gasit-o.

myky

deci, sa nu te mai aud' aoleu ce de musafiri" :D :D
sosul ala de hrean vreau sa-l fac si eu de craciun, bine ca mi-ai amintit sa scot radacinile de hrean din geanta :D :D  ( am fost ieri la piata si nu mai aveam maini  de sacose)

cara

Quote from: Mada on December 20, 2009, 01:58:31 PM
Cara, reteta de la Eszterhazy poti sa o scrii? un link, ceva? am cautat pe net si nu am gasit-o.

se face un blat din 4 oua. ca la pandispan. se coace in tava intinsa de la aragaz.


bezeaua:

250 g zahar
5 albusuri
250 g nuca prajita taiata mai mare
1 lingura faina

crema:

5 galbenusuri
3 linguri amidon
500 ml lapte
2 linguri ness
vanilie
150 g zahar
un pachet unt nesarat

daca vrei detalii, cere, am scris in viteza, tocmai mi-au sosit musafirii, un pic mai repede  :D

Claudya

 ::) Pai cum vrei tu Cara sa nu ai o gramada de musafiri cand pregatesti asa multe bunataturi :P :P :P

Nicol Caloian

M-ai dat pe spate!  :o
Multumesc pentru idei.

mamaruta

Poti sa scrii ceva detalii, dar numai cand ai timp. (ca ma uit eu la poza, dar....sunt in ceata - prajiturile nu sunt punctul meu forte).

myky

da si la baba link-urile cu muffinsurile  aperitiv si cu musacaua cu curcan, sarumana bogdaproste!

gabi_gabriella

Pe aici nu-i de intrat cand isi da Cara drumul !! ..ca mori ...
de pofta :)

cara

marturisesc onest ca nu mai stiu de unde am retetele. salvez cand mi se pare ceva demn de incercat, uneori n-am timp sa pun si sursa.

asadar:

Quote from: Mada on December 20, 2009, 04:21:38 PM
Poti sa scrii ceva detalii, dar numai cand ai timp. (ca ma uit eu la poza, dar....sunt in ceata - prajiturile nu sunt punctul meu forte).

blatul de pandispan: albusurile spuma cu 4 lg de zahar + galbenusurile maionezate cu 5 lg de ulei. se amesteca si apoi se incorporeaza 5 lg de faina. se tapeteaza tava si se coace in fct de cuptorul personal pana devine auriu. se lasa la racit.

bezeaua;  se bat albusurile cu zaharul, se adauga faina si nucile, se tapeteaza tava si se coace la foc mic.

crema: se amesteca amidonul cu un pic de lapte pana se dizolva, se toarna peste restul de lapte. se adauga galbenusurile amestecate si subtiate cu un pic de lapte. se adauga zaharul. se pune compozitia pe foc miiiiiic (sau pe baie de apa) si se amesteca pana devine de consistenta unei budinci groase.  se raceste si apoi se incorporeaza in untul frecat spuma.




Quote from: myky on December 20, 2009, 07:51:25 PM
da si la baba link-urile cu muffinsurile  aperitiv si cu musacaua cu curcan, sarumana bogdaproste!


imi pare rau, nu mai stiu de unde am reteta de muffins. uneori in graba nu mai salvez si sursa. deci, nu-mi asum reteta dar ea suna asa: (eu am mai adaptat-o pe ici pe colo)

4 catei de usturoi
1 legatura de ierburi
1 ceapă
100 g jambon afumat
250 g faina
2 lingurite praf de copt
½ lingurita bicarbonat de sodiu
¼ lingurita sare
piper negru – dupa gust
2 oua
50 ml ulei de masline
20 g branza rasa
250 ml lapte



oua+ulei+braza+lapte    in care se incorporeaza solidele amestecate


compozitia se toarna in forme si se coace cca 20 min la 180 grade




reteta de clatite cu curcan imi apartine, deci nici aici link  ;D
dar am cateva poze intermediare pe care pot sa ti le arata sa-ti faci o idee

pregatesti intai umpluturile:

pulpa de curcan
tocata, sarata si condimentata o pui pe foc pana se patrunde bine. daca s-a cocolosit o dai din nou prin masina s-o faci fina. adaugi 1-2 oua dupa ce s-a racit.

spanacul oparit, racit brusc (cu apa rece si cuburi de gheata daca ai) pentru pastrarea culorii, se condimenteaza cu un pic de usturoi, sare, piper. se adauga parmezan ras dupa preferinta.

ciupercile calite cu o ceapa si sare pana scade toata zeama. la sfarsit adaugata o lingura de smantana in care s-a dizolvat o lingurita de faina, ca sa le tina adunate, sa nu se imprastie la taiat.

se impacheteaza ca in secventa urmatoare:

la final, se amesteca o cutie de smantana pentru gatit cu 1-2 oua, se toarna deasupra clatitelor si se rade cascaval. se coace aprox 45 min.

cara

.

Codruta

Baaaaai Cara, atata ma tot minunez de cate talente si cata rabdare ai ca oi ramane minunata :D :D :D Inca doua vieti si nu te ajung ;D Jos palaria!!!
Prajitura am sa o incerc si eu dar clatitele umplute numai cand vine mama la mine si face ea clatitele. Ca daca le fac eu sigur nu mai am rabdare si de umplutura :D

cara

deja esti o minunata, nu mai poti progresa, fii pe pace!   ;D


:-*



lala

Cara :o :o :o :ovrei sa mor de pofte?
!.supa imperiala......ce inseamna.....habar n-am?
2.spune cate clatite faci odata?cum ai rabdare...sau ai si pentru clatite vreo masina ceva ;)sau pe cineva care sa le coaca? ;D
3.chiar nu stiam ce sa mai fac din curcan,de vreo 6 luni numai curcan mancam(de astia avem in curte :D)si m-am cam plictisit,dar cu noutatile tale e ok.
4.Multumesc pentru idei!
5.mai astept...sunt cu ochii pe tine :D :D :D :D :D

myky

acuuuu, daca ai facut toata ziua clatite ai ramas fixata pe ele, si esti si obosita, ce sa zic, da io vroiam musacaua, dupa ce-ti pleaca si runda a treia de musafiri te mai trag odata de maneca. sarumana! :D

cara

 :D

deci da, mai am o tzara si plec cu vaca!

musacaua e si mai simpla:

se caleste un morcov si-o ceapa intr-o lingura de ulei si apa. carnea se macina, se condimenteaza si se pune pe foc peste morcov si ceapa. cand e aproape patrunsa, se adauga optional ceva rosii deshidratate (eu am avut rosii cu usturoi) si verdeata tocata. se lasa la racit si se adauga 1-2 oua.

cartofii curatati de coaja, taiati grob, se fierb. se scurg de apa, se paseaza ca pentru piure, se subtiaza cu lapte daca e cazul, si se adauga: parmezan, oua, piper, sare, nucsoara dupa preferinte si inspiratie. se imaprte compozitia in doua parti egale.

se tapeteaza vasul pentru cuptor, se pune jumatate din cantitatea de cartofi, se nuveleaza, se adauga carnea si deasupra restul de cartofi. se bate un ou, se toarna deasupra. se rade cascaval sau mozarella, se da la cuptor cca 1 h, pana se rumeneste frumos.


atentie, preparatul creste la cuptor, deci vasul/tava nu trebuie umplute pana in margine.

cara

Quote from: lala on December 21, 2009, 12:53:31 AM
Cara :o :o :o :ovrei sa mor de pofte?
!.supa imperiala......ce inseamna.....habar n-am?
2.spune cate clatite faci odata?cum ai rabdare...sau ai si pentru clatite vreo masina ceva ;)sau pe cineva care sa le coaca? ;D
3.chiar nu stiam ce sa mai fac din curcan,de vreo 6 luni numai curcan mancam(de astia avem in curte :D)si m-am cam plictisit,dar cu noutatile tale e ok.
4.Multumesc pentru idei!
5.mai astept...sunt cu ochii pe tine :D :D :D :D :D


supa imperiala?

e o supa (tot de curcan, la mine, ca oratania a avut 16 kile) la care se adauga in loc de paste sau galuste o chestie preparata astfel:

(eu am avut cca 6 l supa, deci tu scazi sau cresti proportional cantitatile date de mine):

100 g faina
100 g gris
100 g parmezan
100 g unt moale
7 oua
nucsoara
sare
piper


se face un aluat care se coace in tava intinsa de la aragaz, pe hartie de copt. se raceste si se taie cuburi de cca 1 cm. care se pastreaza intr-un vas in frigider si se adauga in supa fierbinte cu 5 minute inainte de servire.  permezanul ii da un gust deosebit.

cara

pere umplute cu dulceata in blat de nuca:




dorinas

Chestia asta arata delicios, pune si reteta te rog ca deja salivez...miam, miam.


myky

Quote from: cara on December 21, 2009, 08:09:05 AM
:D

deci da, mai am o tzara si plec cu vaca!

musacaua e si mai simpla:

se caleste un morcov si-o ceapa intr-o lingura de ulei si apa. carnea se macina, se condimenteaza si se pune pe foc peste morcov si ceapa. cand e aproape patrunsa, se adauga optional ceva rosii deshidratate (eu am avut rosii cu usturoi) si verdeata tocata. se lasa la racit si se adauga 1-2 oua.

cartofii curatati de coaja, taiati grob, se fierb. se scurg de apa, se paseaza ca pentru piure, se subtiaza cu lapte daca e cazul, si se adauga: parmezan, oua, piper, sare, nucsoara dupa preferinte si inspiratie. se imaprte compozitia in doua parti egale.

se tapeteaza vasul pentru cuptor, se pune jumatate din cantitatea de cartofi, se nuveleaza, se adauga carnea si deasupra restul de cartofi. se bate un ou, se toarna deasupra. se rade cascaval sau mozarella, se da la cuptor cca 1 h, pana se rumeneste frumos.


atentie, preparatul creste la cuptor, deci vasul/tava nu trebuie umplute pana in margine.

deci multam si sarumana!

myky

Quote from: cara on December 21, 2009, 08:41:01 AM
pere umplute cu dulceata in blat de nuca:
bai, am luat pere si vin rosu sa fac pere ajaccio cu inghetata, dar cred ca trantesc si o tava d-asta.

gagica aia din link, iriA ( care e de-a ta de brasov :D) ori e foarte talentata ori a citit draga olteanu matei :D, imi place cum a prezentat reteta!

lala

dupa sarbatori nu mai incapem pe usa ;) ;) ;)

vivi23ro

aveam niste intrebari la care cu timpul mi ai raspuns Cara, nu intelegeam cum de ai atitia oaspeti(nu ca nu ai face tu sa incinte papila gustativa a ochiului{de unde expresia te maninca din ochi}mi am dat seama ca la tine de fapt sint sint expeditii gastronomice de acolo si hoardele de vizitatori,cei care ai mai fost pe la tine au trecut la traseism culinar....voteaza de cite ori pot... intrebarea la care nu mi ai raspuns e , cum de iti mai menti silueta? :D

cara

Quote from: myky on December 22, 2009, 08:35:55 AM
gagica aia din link, iriA ( care e de-a ta de brasov :D) ori e foarte talentata ori a citit draga olteanu matei :D, imi place cum a prezentat reteta!


ma cunosc cu ea, e o draguta! incepatoare, dar talentata.  ;D

Quote from: vivi23ro on December 22, 2009, 09:03:47 AM
aveam niste intrebari la care cu timpul mi ai raspuns Cara, nu intelegeam cum de ai atitia oaspeti(nu ca nu ai face tu sa incinte papila gustativa a ochiului{de unde expresia te maninca din ochi}mi am dat seama ca la tine de fapt sint sint expeditii gastronomice de acolo si hoardele de vizitatori,cei care ai mai fost pe la tine au trecut la traseism culinar....voteaza de cite ori pot... intrebarea la care nu mi ai raspuns e , cum de iti mai menti silueta? :D

genetica! n-am niciun merit!  :D

Codruta

Cara, la prajitura cu nuci si pere tu ai uns vasul cu ceva?