Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Parerea mea e ca Fleur are dreptate: pusa cu piscoturile,cred ca le inmoaie foarte repede,si iese o ciurtufala.In cupe si servit cu piscoturi ,e alta trteaba. Cit despre biscuiti,Ozi!!petit nu sint aia populari,iar are Fleur dreptate. Aia populari sint aia patrati,de erau 9lei kg,in antichitate(si acum cred ca-s f. ieftini). Cu aia faci o prajitura gen dobos.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on January 03, 2010, 05:31:36 PM
Cit despre biscuiti,Ozi!!petit nu sint aia populari,iar are Fleur dreptate. Aia populari sint aia patrati,de erau 9lei kg,in antichitate(si acum cred ca-s f. ieftini). Cu aia faci o prajitura gen dobos.
:-[
Scuze... asa o fi. Da, eu am vorbit despre petit beure, adica cei mai "normali"pe care-i cumpar eu. Fara creme, fara cacao... adica simpli  :D

myky

merge si cu beure.
chestia asta de crema cu biscuiti o facea mama cand eram copil, era rapida si usor de facut, aia populari se inmoaie putin mai greu, dar cu petit beure, o mananci cand s-a racit.

ELA

tot cu biscuiti simpli dar macinati se face si rulada cu banane....o bunatate!

Nicol Caloian

Quote from: ELA on January 03, 2010, 11:08:38 PM
tot cu biscuiti simpli dar macinati se face si rulada cu banane....o bunatate!
::) Dataliaza!

ELA

detaliez cand am sa gassc reteta, nu imi amintesc exact cantitatile .....  :-[

irina

caut-o repede repede ca ne apucam de cura de slabire apoi  ;D ;D

myky

pana vine ela cu reteta ei, puteti sa o faceti pe asta.
http://www.vulpeabucatar.com/retete/prajituri/ruladacocos/index.html
eu pun unt in loc de margarina si biscuitii ii dau prin robot ( inainte ii dadeam prin razatoare)

Codruta

Faceam pe vremuri aceasta rulada. Pe langa ca e foarte buna arata si foarte bine.

ELA

nu am mai gasit reteta, dar este f. asemanatoare cu cea a lui myky(din cate imi amintesc); eu foloseam unt in loc de margarina( are gustul mult mai bun) iar in crema de unt se adauga si zeama de lamaie pt. gust dulce-acrisor( altfel e cam gretoasa);peste unt se adauga 1-2 banane si se ruleaza f. strans, se lasa la rece cateva ore....daca aveti colorant alimentar puteti colora jumatate din crema si astfel rulada iese mai interesanta

gentiana

Quote from: ELA on January 03, 2010, 11:08:38 PM
tot cu biscuiti simpli dar macinati se face si rulada cu banane....o bunatate!
ochi de elefant?

vivi23ro

eu renunt la cititul subiectului.... am trecut la fam iepurilor si au inceput sa imi iasa ochi de foame...o sa revin cind pot suporta topicul ;D

gentiana

 ;D vrei sa-tzi scriu reteta salatei iepuresti? sau aia a calului?

ELA

sa stiti ca nu glumesc, este delicioasa, rece si putin acrisoara ::)

Codruta

Cand am vazut reteta de la rulada cu nuca de cocos mi s-a parut mie ca e mai altfel decat ce faceam eu...imi aminteam ca a mea era si cu nuca. Am cautat si am gasit-o si intr-adevar e cu nuca in loc de biscuiti
MARTIPAN RAPID (rulada cu nuca cocos)
Blat: 250 gr nuca macinata, 150 gr zahar pudra, 2-3 linguri cacao, 1 ou. Se framanta si se intinde pe o punga.
Umplutura: 150 gr zahar pudra, 2-3 linguri rom, 120 - 150 gr unt, 100 gr nuca cocos. Se amesteca si se pun peste blat apoi se ruleaza si se pune in frigider.

Am sa incerc si varianta cu biscuiti - sunt mai ieftini fata de nuci care costa 10-20 euro/kg :( si sigur voi incerca ce a zis Ela adica sa pun zeama de lamaie.

lala

Da,este mai ieftina,dar e mai buna aia cu nuca! ::)

ozimandias

Ce avatar ai Lala...  ;)

Ce-mi faceti voi mie.... Sambata am in cap sa fac si prajitura mea cu crema si biscuiti, si un salam de biscuiti... si clatite si papanasi...

lala

Ozi,da tot subtirica esti?Vad ca nu vrei sa mai iesi din  bucatarie ;) ;) ;) ;)

myky

Quote from: Codruta on January 05, 2010, 09:23:52 PM
Cand am vazut reteta de la rulada cu nuca de cocos mi s-a parut mie ca e mai altfel decat ce faceam eu...imi aminteam ca a mea era si cu nuca. Am cautat si am gasit-o si intr-adevar e cu nuca in loc de biscuiti
MARTIPAN RAPID (rulada cu nuca cocos)
Blat: 250 gr nuca macinata, 150 gr zahar pudra, 2-3 linguri cacao, 1 ou. Se framanta si se intinde pe o punga.
Umplutura: 150 gr zahar pudra, 2-3 linguri rom, 120 - 150 gr unt, 100 gr nuca cocos. Se amesteca si se pun peste blat apoi se ruleaza si se pune in frigider.

Am sa incerc si varianta cu biscuiti - sunt mai ieftini fata de nuci care costa 10-20 euro/kg :( si sigur voi incerca ce a zis Ela adica sa pun zeama de lamaie.


dar, care e faza cu martipanu?

ELA

eu folosesc blatul de biscuitit pt. ca se preteaza mai bine cu umplutura de banane

Codruta

Myky, asa am primit reteta (cred ca o am de aproape 20 ani) cu acel nume, martipan rapid. Eu am adaugat in paranteza rulada cu nuca cocos ca sa stiu despre ce-i vorba ;D De ce o cheama martipan nu am habar.

Ela, lamureste-ma si pe mine, please. Tu faci blatul din biscuiti, crema cu nuca de cocos si la mijloc mai pui si banane?

ELA

primul strat este din biscuiti +sosul de cacao(sau ciocolata menaj),al doilea este untul(+zahar pudra+zeama lamaie+nuca cocos),altreilea este format din (2) banane intregi puse una in prelungirea celeilalte; totul seamana cu un rulou care are in mijloc banane;se strange bine cu celofanul si e pune in frigider cateva ore

Codruta

 :-* In sfarsit m-am lamurit :)

ozimandias

Am facut "prajitura" cu biscuiti si crema de cremsnit.
A iesit dementiala. De azi dimineata numa' prajitura mananc  :D

myky

te doare-n cot, la greutatea ta.