marcotaj aerian

Started by myky, March 30, 2007, 10:24:17 AM

Previous topic - Next topic

vernil

De ieri am inceput sa marcotez doua clematite care nu mai au flori. Voi incerca si prin seminte, cum a precizat Myo, tinute intai la rece. Problema cu semintele este ca nu stiu cat sa le las sa se coaca ... asa sunt tare frumusele, aurii si ondulate ...
Astea sunt semintele despre care va spuneam ca nu stiu cand vor fi coapte


vernil

Am googalit si am tras concluzia ca plantele rezultate din seminte ar putea inflori peste 3 ani ... nu m-am lamurit daca le recoltez peste o luna sau la toamna ... am mai asteptat o data sa vina toamna si am ramas fara ele dupa un vant puternic ...
Iar la marcotaj, asta in cazul ca mai incearca cineva, se poate incerca dupa trecerea florilor, iar in pamant se ingroapa doua noduri, afara lasandu-se un lastar cu alte doua noduri. Voi incerca asa, in mod sigur. Trebuie sa iasa.

doina

Eu as incerca marcotajul cu Pasiflora incense pentru ca toti butasii pusi in toamna au murit , n-a facut niciunul radacini si mama a pierdut planta pentru ca a lasat-o in gradina desi i-am spus sa o scoata sa o puna in ghiveci .
Norocul meu ca aveam si eu o planta in ghiveci  :D

vernil

Atunci, daca incerci marcotajul, sa ai grija sa razui putin tulpina care va fi in pamant. Bafta! Pentru amandoua!  :D

myosotis

Vernil, in poza semintele sunt verzi. Ca sa nu le pierzi, pune ceva saculet de panza usoara daca poti.

vernil

multumesc, Myo. Daca reusesc si le prind, tocmai bine pana ies la pensie infloresc, apoi intru in afaceri :D Eu chiar visez sa umplu gardurile blocului meu cu clematis. Si este un bloc luuung, are 7 scari ...

doinabacau

Eu am inmultit clematita si jasminul prin marcotaj simplu,fara nici o problema. Am citit ca poate fi aplicata metoda si la trandafiri,cu conditia sa ramana planta noua,in acel loc,doi ani,pentru consolidarea radacinilor.

einsteinitza

Nu oricare, cei care au undeva polyantha in linie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu am incercat in toamna metoda de marcotaj si la rododendroni,sa speram ca-mi reuseste
Am mai incercat si la arbusti si la unii a mers
La trandafiri n-am incercat,desi daca se prind din butasi e clar ca marcotajul e o solutie si mai usoara
Am vazut magnolii prinse prin marcotaj aerian
M-am gandit sa incerc la paulownii,dar lemnifica extrem de usor

doinabacau

  Da,e vorba de jasmin polyanthum! Iar la trandafiri,banuiesc ,cei mai deosebiti,cu lastari lungi,flexibili. Si pe mine ma bate gandul sa incerc cu o camellie,dar cum lipsim de acasa cu saptamanile,uneori,fiica noastra abia se descurca cu florile. De multe ori  am gasit plante distruse de apa sau arsita.

gentiana

Camelia ,da ,ar fi o realizare
Ai nevoie insa de o planta mai mica si de niste lastari mai mici,verzi
Ai putea incerca toamna,spre iarna
E o idee de urmat
Si gardenia ar fi de incercat
(sa vezi ce ma bombane Pene )

einsteinitza

Camelie stiu ca a reusit Ani sa inmulteasca prin butasire, mai demult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Butasirea si marcotajul aerian nu-i nici macar pe departe acelasi lucru,deci ..........

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Da ce chestie!
Unii din noi au reusit-o pe viu ,fara filmulete si indicatii pretiose si despre ea discutam aici

einsteinitza

Care? N-am vazut nici o poza.... ??? ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Nu vă mai contraziceţi! Indiferent cum se face înmulţirea .... important e "trandafirul"! ;)

gentiana

Eu Nu ma contrazic
Ala jerico mai ales! ;D :D

Ionela

Gentiano, povestile tale raman la stadiul de povesti. Nemuritoare. Am recitit toata pagina sa vad ce ai reusit tu fara indicatii pretioase si filmulete ajutatoare. Sa marcotezi rhododendroni asta toamna, dar inca nu ai rezultatele experimentului. Deocamdata nu e o reusita, ci inca in stadiul de incercare. Acum putem spune doar ca doinabacau a reusit.  +apl
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Eu am facut marcotaj la o diffenbachia (la inceputul meu de gradinarit  :D )