Iasomia

Started by penelopa, May 04, 2007, 12:42:33 PM

Previous topic - Next topic

doina

Quote from: gabriela jalba on October 23, 2009, 09:02:26 PM
Anul trecut am tinut-o in beci,si nu am udat-o niciodata(beciul meu e umed ) . Am sa-i aplic tunsoarea si eu acum,ca fac si loc mai mult.
Daca o tunzi , poti sa trimiti niste lastari spre mine ? ;D  :-* :-*

myky

Quote from: doina on October 24, 2009, 07:48:35 AM
Quote from: gabriela jalba on October 23, 2009, 09:02:26 PM
Anul trecut am tinut-o in beci,si nu am udat-o niciodata(beciul meu e umed ) . Am sa-i aplic tunsoarea si eu acum,ca fac si loc mai mult.
Daca o tunzi , poti sa trimiti niste lastari spre mine ? ;D  :-* :-*

mai multi, sa-mi prinda si mie unu :D



doina

Quote from: myky on October 24, 2009, 12:36:18 PM
Quote from: doina on October 24, 2009, 07:48:35 AM
Quote from: gabriela jalba on October 23, 2009, 09:02:26 PM
Anul trecut am tinut-o in beci,si nu am udat-o niciodata(beciul meu e umed ) . Am sa-i aplic tunsoarea si eu acum,ca fac si loc mai mult.
Daca o tunzi , poti sa trimiti niste lastari spre mine ? ;D  :-* :-*

mai multi, sa-mi prinda si mie unu :D
Sa-mi trimita si se rezolva  ;) :-*

sicamin

I-mi pare rau fetelor dar lastari nu am ca i-am aruncat, dar in primavara cand desfac ditamai tufa am sa va dau. Nu m-am gandit cand am tuns-o decat ca am facut loc pentru vreo 4 ghivece  ;D ca era tare "stufoasa".

doina

Quote from: sicamin on October 24, 2009, 09:27:15 PM
I-mi pare rau fetelor dar lastari nu am ca i-am aruncat, dar in primavara cand desfac ditamai tufa am sa va dau. Nu m-am gandit cand am tuns-o decat ca am facut loc pentru vreo 4 ghivece  ;D ca era tare "stufoasa".
Gabi Jalba spunea ca va tunde iasomia pe care o are de la tine , ei ii spunem sa trimita lastari , daca nu intra pe forum inainte de a tunde iasomia , asteptam primavara-vara  :D  :-*

gabriela jalba

Am intrat!!! Va notez!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina


myky

multam gabi si doina :D :D :-*

gabriela jalba

Sa stiti ca nu am tuns-o inca...Am o multime de probleme si nu stiu cind o s-o fac...Minunea asta,infloreste non stop! nu conteaza anotimpul;tot timpul e plina de flori.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Quote from: gabriela jalba on November 09, 2009, 06:26:14 PM
Sa stiti ca nu am tuns-o inca...Am o multime de probleme si nu stiu cind o s-o fac...Minunea asta,infloreste non stop! nu conteaza anotimpul;tot timpul e plina de flori.
Gabi, era vorba de iasomia care face flori rosii  ::) , din care vrem lastari ...

Nicol Caloian

Doina, din prea marea ta dorinta cred ca n-ai observat ca acolo e si un impatisi ca florile rosii sunt de la el. Iasomia este cea cu florile albe!
Gabi am sau nu dreptate?

doina

Am observat  impatiensul cu flori rosii , nedumerirea mea era in legatura cu iasomia , dar cred ca Gabi a pozat jasminul alb pentru ca are flori , nu cel rosu pe care spunea ca-l va tunde in curand.

gabriela jalba

Pza am facut-o pt iasomia alba. Ce se zareste rosu,e impatiensul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


paraschivvvv

Draga Mrmoset eu am o iasomie de 2 ani care a crescut incolacindu-se mult dar nu a inflorit dici-o data ;am tinut-o im perioada de iarna mai la rece si vara am, scoso in aer la semiumbra dar tot nimic;ce ar trebui sa-i fac ca la primavara sau vara sa vad floricele?;Am crescu-o dintr-un mic butas

Marmoset

Eu flori am obtinul tunzand in mod repetat varfurile lastarilor. Jasminul, indiferent de soi, formeaza bobocii pe capetele lastarilor tineri. Eu zic ca in primavara sa-i faceti freza, iar pe noii lastari ce vor da, poate o sa va faca surprize placute.

doina

Eu n-am taiat iasomia mea pentru ca vreau sa pun la inradacinat ce tai si cred ca am mai multe sanse in primavara  ::) , dar pe la sfarsitul lunii februarie inceputul lui martie o frezez si eu .

gabriela jalba

Si eu am una,tot dintr-un butas mic,care a crescut asa cum zici(ca nebuna),dar infloreste nonstop,vara, iarna...Sta aproape de geamul de la balcon(in unele locuri lipita ), cu expozitie estica. Ii dau apa multa.Nu las pamintul sa se usuce.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset

Da, Jasminul e aproape la fel de setos ca si Abutilonul, iar lumina e esentiala!

gabi_gabriella

Quote from: doina on January 06, 2010, 07:44:43 PM
Eu n-am taiat iasomia mea pentru ca vreau sa pun la inradacinat ce tai si cred ca am mai multe sanse in primavara  ::) , dar pe la sfarsitul lunii februarie inceputul lui martie o frezez si eu .

Doina, ai te rog un butas in plus pt mine ? ca de mult va tot urmaresc cu frumusetile voastre parfumate :)

Nicol Caloian

Eu am tuns iasomia si am pus ghiveciul in balcon, pe jos, unde e ceva mai racoare, dar nu stiu daca voi mai vedea ceva iesind din el la primavara.

lala

Quote from: Marmoset on January 06, 2010, 08:27:34 PM
Da, Jasminul e aproape la fel de setos ca si Abutilonul, iar lumina e esentiala!


Si iarna ce pretentii are?

penelopa

Iasomia mea de cameră are vreo 2 ani, peste 2 m încolăciţi şi a făcut flori cu nemiluita.
Vara am scos-o afară în soare, iar peste iarnă o ţin în casă la lumină şi căldură (19*-21* C). O ud  bine ( o cere chiar ea fiindcă poământul se usucă destul de repede), o mai pulverizez cu apă uneori. Când am tuns-o prima oară, am făcut-o drastic. Dar în toamna asta i-am tuns doar  vârfurile lăstarilor noi, după înflorire. A avut flori până acum o lună, arătând cam aşa:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/MAOGZBUBMTFEVORKFKH