Insecticid ecologic

Started by stefana, November 02, 2009, 08:21:40 AM

Previous topic - Next topic

stefana

Anul asta am avut atac masiv de musculite albe la hibiscusi. Majoritatea frunzelor arata de parc'ar fi ciuruite :(. Iar acum cand i-am adus in casa, tot am mai gasit vietatile astea sacaitoare (desi le-am combatut ca la carte cu tot soiul de chimicale insecticide).
Din fericire, tot googalind, am citit (pe un blog despre orhidee) o reteta care mi se pare perfecta (si a avut efect instantaneu, dar va zic in zilele urmatoare concluziile).
E vorba de 2 picaturi de ulei esential de scortisoara+10 picaturi detergent vase (eu am alb, cu aloe... in reteta originala era vorba de Disper, necesar pentru solubilizarea uleiului) la 1 litru de apa. Mi s-a parut cam diluat, asa ca am pus in 1/2 l apa. Esenta trebuie sa fie 100% naturala nu doar o chestie pentru aromaterapie.
Azi o sa tratez hibiscusii matusii  ;D ; inca sunt pliini de muste cu tot frigul din ultimele zile.

simonaelena

Si unde gasim uleiul? Sau il putem prepara in vreun fel?

stefana

Eu l-am gasit la un plafar. E ambalat de Solaris Plant, in sticluta de 10 ml si m-a costat 7,50 lei (destul de scump, dar e nevoie doar de 2 picaturi).
Cred ca se poate prepara si un decoct din scortisoara-coaja .
Ca sa nu mai zic de proprietatile decoctului: antiinflamatoare, antimicrobiene, antivirale, antifungice si slab hipoglicemiante :D .
Pentru Bucuresti, daca are nevoie cineva, ofer 1-2 ml ;D

penelopa

De reţinut! Deşi n-am prea avut probleme cu muştele, e bine să am în casă şi uleiul tău, Ştefana.
Am să-l caut şi eu.

simonaelena

Si eu! Inca ma lupt cu lighioanele. Cateodata imi vine sa tai planta cu tot cu paraziti!

gabi_gabriella

Sper sa n-am nevoie de el :) . Azi am bagat in casa fucsiile mai mici  , aveau musculite albe ,Sper ca au murit (musculitele ).

lala

Quote from: stefana on November 02, 2009, 08:21:40 AM
Anul asta am avut atac masiv de musculite albe la hibiscusi. Majoritatea frunzelor arata de parc'ar fi ciuruite :(. Iar acum cand i-am adus in casa, tot am mai gasit vietatile astea sacaitoare (desi le-am combatut ca la carte cu tot soiul de chimicale insecticide).
Din fericire, tot googalind, am citit (pe un blog despre orhidee) o reteta care mi se pare perfecta (si a avut efect instantaneu, dar va zic in zilele urmatoare concluziile).
E vorba de 2 picaturi de ulei esential de scortisoara+10 picaturi detergent vase (eu am alb, cu aloe... in reteta originala era vorba de Disper, necesar pentru solubilizarea uleiului) la 1 litru de apa. Mi s-a parut cam diluat, asa ca am pus in 1/2 l apa. Esenta trebuie sa fie 100% naturala nu doar o chestie pentru aromaterapie.
Azi o sa tratez hibiscusii matusii  ;D ; inca sunt pliini de muste cu tot frigul din ultimele zile.

Interesant,foarte interesant.Da provincia...pe unde sa caut oare?

stefana

Daca vrei, Lala, cumpar si-ti trimit un pachetel cu sticluta. Dar este foarte mult 10 ml, avand in vedere cat de mare trebuie sa fie dilutia.

doina

Uleiuri esentiale se gasesc si in farmacii .

gabriela jalba

Lala,in Focsani precis gasesti la un plafar .Eu cv-as recomanda produsele firmei Hofigal,atunci cind e vorba de "naturiste" De multi ani folosesc produsele lor si nu am dat chix cu ele niciodata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Stefana,abia acum am vazut oferta si-ti multumesc,dar mai intai o sa caut in Focsani.

costieanuconstantin

in codlea o sticluta de 10 ml = 6,2 lei noi !!

doinabacau

  Va rog,daca se poate,cei care ati experimentat metoda,sa ne spuneti si noua rezultatul,va multumim!

gabriela jalba

2 căpățâni de usturoi cu cățeii curățate si separați unul de altul
3 căni de menta, frunze cu tot cu tije
2 lingurițe de ardei iute uscat si măcinat
2 pufuri-nu avem termen, apeși de doua ori pe sticla- de detergent de vase
Usturoiul si menta se pun la blender, se macerează. Se pune intr-o oala, se pun 12 căni apa si boiaua, se da in clocot se oprește. Se lasă peste noapte. Se Ad, detergentul de vase, se amesteca si se pune la sticle.


Es :
PS sa știi ca eu obțin rezultate extra cu coada calului la insecte. Fac macerat de urzica si coada calului si stropesc cu el. E genial, am scăpat de musculițe alba de sera"
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Corina, cum faci tu maceratul de urzica si coada calului ? Am citit pe net retete,dar daca tu ai facut practic vesteste, te rog !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

 +rspeu am lăsat urzici si coada calului in părți egale, zece zile. Deci, culeg urzici si coada dealului. Am o bardita mică, le tai asa grosolan, cu bardita, le pun in butoi. Apoi fac același lucru cu coada calului matura. Le îndesat in butoi, pun apa si las închis zece zile. Spre sfârșit mai desfac capacul si il închid, sa iasă gazele. Iau cu găleata jumătate de găleata, diluez cu tot atât apa si stropesc tot. Pământ, frunze, tulpini! Rețeta o am de pe un blog francez. Făcusem anul trecut puzderie de musculițe alba in sera, in doua zile am terminat-o cu asta! Dar am dat si pe geamuri, si pe usa, peste tot. Apoi am mai adăugat de doua ori apa peste rămășițele alea si parca a fost mai bun! Probabil frunzele erau deja macerate intr-o anumită măsura si ieșea mai repede esența din ele! Butoiul meu are cam 50 litri, folosesc mereu, toată vara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Folosesc şi eu, cu succes, maceratul de urzică.
Nu am însă coada-calului, în zonă. Oare dacă iau uscat şi fac ceai şi-l amestec, merge?
Sunt mulţumit de zama de urzică, se vede diferenţa, dar înţeleg că în combinaţie e mult mai ok.