casele cu bucuriile si problemele lor

Started by gentiana, November 17, 2009, 10:59:35 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

as vrea sa povestim aici despre case ,ce probleme am avut cu ele ,ce ne gandim sa mai facem
avem de invatat unii de la altii,zic eu
poate nu se vor repeta greselile

cara

deci, invatati de la mine sa n-o faceti mare!

ca daca va pleaca menajera in Italia la munca, deveniti surori cu sclava Isaura!  :D :D :D

simonaelena

Asa, asa, avem nevoie de casute mici, cu geamuri si mai mici, ca doar nu avem nevoie de plante; de altfel nici nu ne plac, nu ne tenteaza niciodata sa aducem acasa vreo "ciudatenie" care ne lipseste din colectia pe care n-o avem :D

gentiana

Quote from: cara on November 17, 2009, 12:19:53 PM
deci, invatati de la mine sa n-o faceti mare!

ca daca va pleaca menajera in Italia la munca, deveniti surori cu sclava Isaura!  :D :D :D
daca o faci mica mai construiesti inca vreo cateva si iesi rupt in partea dorsala
pleaca menajera........"isauresti" familionu ca si el murdareste,sau prietenii(cum vine cineva in vizita cum il inzestrezi cu mopu si cu carpa sa invetze o meserie!)

sicamin

Quote from: cara on November 17, 2009, 12:19:53 PM
deci, invatati de la mine sa n-o faceti mare!

ca daca va pleaca menajera in Italia la munca, deveniti surori cu sclava Isaura!  :D :D :D

Doame Cara ,cata dreptate ai!!!!
De ce oare mi-a trebuit asa o casa mare,cand am stiut din start ca no sa am menajera? ???

gentiana

da familie ai?
sa stii ca nu le cade nika daca pun mana pe aspirator si pe batatorul de covoare ;)
io am renuntat la menajera.....prea multe fitze si prea multi bani
mormaie domnul da "baleteaza" cu aspiratorul si mopul prin casa,avand in vedere ca "blanosii" lui fac si ei mizerie

sicamin

Gentiana,am familie dar cum noi deja santem pensionari ,iar fiul e inca mic (16 ani)si e la liceu,nu prea ne putem descurca momentan cu "casoaia" plus 2000 mp. gradina.

lala

Corect,de aia am facut-o eu fara etaj si fara multe fite,doar functionala!

gentiana

doamna ,la 16 nu e mic sa ajute la curatenie mai ales ca-s convinsa ca pt el ati facut "casoaia" si foarte bine ca ati facut-o
s-o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea

simona72

a mea nu este mare dar ma simt deja isaura.si copii ma strigau 'masina universala' si de multe ori imi vine sa le las balta si sa plec......dar asa suntem noi indiferent de situatie ...roboti.nu stim decat sa ne gandim ce mancare sa facem la pranz,seara dac le place sau nu.pentru noi femeile singura bucurie au ramas florile.

cara

deci io nu-s dispusa sa renunt la toate bucuriile si sa raman doar cu florile!  :D


gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: cara on November 19, 2009, 06:42:58 PM
deci io nu-s dispusa sa renunt la toate bucuriile si sa raman doar cu florile!  :D


sa ramai doar isaura florilor :D :D :D
dragelor, io asa m-am nascut, defecta/isaura, ce e vina lor ca sunt io fraiera si am vrut casa( nu e mare, io zic ca suficienta pentru noi), ce daca beneficiaza restul familiei de confort.
ei se simteau bine si la bloc, dar io's de vina, ca am vrut flori. :D
ce e mai grav, e ca imbatranesc si mai vreau una, dar invers proportionala; casuta si gradinaoie.

lala

Nuuuuuuuuuuuuuuu Myky,devii sclava gradinoaiei!Eu pot sa-ti povestesc multe ca taaaaaaare mi-am dorit gradina mare,dar m-a coplesit.Acum am gasit o fetisoara care vrea sa invete cate ceva despre flori,trandafiri si ma mai ajuta la muncile grele......altfel >:( >:(

myky

nu mamicule, ca o organizez de n-a vazut parisul, si o si mecanizez.
normal ca o sa stau toata ziua in ea, dar nu-mi displace ideea.

Ella

Eu de cand spun ca nu vreau sa fiu sluga in casa mea. Noi cautam acum casa, 3 dormitoare suficient, bucataria vine la pachet cu camera de zi si locul de luat masa, baie trebuie, in concluzie...tot mare are sa fie. ::)
Asta-i casa pe care o curtam noi de zor acum    deocamdata nu ne intelegem la pret  ::)  restul este ok.

myky

deci, ma apuc sa mai prind un rand de leandrii?

Ella


myky

Quote from: Ella on November 19, 2009, 07:29:17 PM
:D :D :D te rog frumos  :-* :-* :-*
(glumesc)
io vorbesc serios, de cand mi-ai zis ca vrei casa, ma gandesc la asta, si daca marmo trimite pachet, io de ce nu pot?

lala

Quote from: myky on November 19, 2009, 07:25:48 PM
nu mamicule, ca o organizez de n-a vazut parisul, si o si mecanizez.
normal ca o sa stau toata ziua in ea, dar nu-mi displace ideea.



Ei,tu esti tanara draguta!

Ella

Myky, iti multumesc din suflet, dar chiar nu vreau sa cheltuiti bani cu posta. Marmo m-a surprins, placut, tre sa recunosc, dar daca ma intreba, nu acceptam. Este mai scump de la voi la mine, decat invers  ::) Si nu stiu daca leandrii trec vama in Canada, am impresia ca intra la plante cu regim special.
Multumesc! :-*

ozimandias

Da', dar tu esti una, noi suntem mai multe... Ar trebui sa ne putem si noi revansa intr-un fel.

Si, ca sa nu mananc bataie ca am denaturat iar, sa zis si io de casa..
Ce sa zic... ca o visez in fiecare secunda? nu atat casa cat visez curtea  :D Daca acum cativa ani doream o casa maaare cu o super-sera la mansarda, acum doresc o casa miiica cu o curticica un pic mai mare... :D

Ella, casa aceea e superba. Iti dai seama ce semineu are?  :D

Ella

Are, l-am si pozat, dar am zis sa nu pun pe net poze din casa omului.

Ozi, chiar nu astept revansa, crede-ma. Sa nu mai spun ca fetele i-au trimis plantute surorii mele, ceea ce pt. mine valoreaza mult, enorm de mult. Eu nu-i pot trimite plante de aici pt. ca nu are relatii la posta vamala si in plus, dansa nu-i cu plantele fitoase ca nu are timp.
In alta ordine de idei, i-am trimis un colet cu niste chestii de 2 luni si nu l-a primit nici acum, ma poate ajuta cineva cu un nr. de telefon de la intrarea lui in Ro, macar sa vad unde s-a blocat. L-am urmarit pana la iesirea din Canada si atat, nu mai stiu nimic de el. Il pot da in urmarire dar abia dupa ianuarie 2010.

lovetulip

Ella draga,casa de care vorbesti este in Romania? Daca reusesti sa o cumperi,si ai un loc pentru lalele,promit sa-ti trimit cativa bulbi din soiuri deosebite.Succes.

Ella

Multumesc mult, Vio! nu, nu-i in Romania, din pacate.  :'(
Teren are putin, 600mp, dar pt. flori am loc  ;)