migdal

Started by gty, November 22, 2009, 03:34:12 AM

Previous topic - Next topic

gty

 ptr. cei care a-ti avut experiente si cunoasteti va rog impartasitine

gentiana

se pune migdala in pamant si se asteapt sa iasa copacelul din ea
dupa aia  se dobandeste migdalul care infloreste  cam dupa vreo 6 ani(la mine asa a facut)
acu are cam 9-10 ani si astept sa-mi faca si fructe

sicamin

Gentiana,ai doar un pom de migdal?
Eu am reusit sa cresc doi din 5 seminte puse. Au acum 3 ani deja si au peste 1,50m. Tot zic ,ca o sa-i mut dar inca nu am reusit.Parerile sant impartite in legatura cu fructificarea migdalului,asa ca eu ii tin pe amandoi ca poate vor fi de sexe diferite si voi avea fructe inaintea ta  :D

gentiana

am unu de  9-10 ani,prins de mine din migdala si unu cumparat (altoit)

gty

am mai aflat ca se pun samburii in apa pana la 24 ore apoi se pun in pamant               - este o metoda si aceasta

gentiana

foarte bine ca ai aflat
io i-0am pus direct in pamant toamna si in primavara m-am uitat la copacel

bionut

Salut,
trebuie tinuti in casa? Iarna ma refer...

sicamin

Nu trebuie tinuti in casa. Eu am pus samburi in toamna si au rasarit in primavara plantutele. Am mutat pomii in al treilea an la locul definitiv.(pusesem samburii langa un gard si erau si prea inghesuiti. Acum are 6 ani ,dar nu am gustat migdale de la ei . Au inflorit din al treilea an ,dar nu au fructificat inca. Le mai dau termen un an si apoi ii scot. :D

bionut

Aha, eu nu gasesc migdale crude... am fost azi in kaufland si nu aveau. Nu o sa faca fructe daca nu se polenizeaza. Trebuie sa ai atat planta feminina cat si masculina. Eu ii plantez doar de dragul de a creste un pom din samabure:D Daca vrei sa ii polenizezi am gasit aici plante masculine si faminine http://www.pepinierasarusi.ro/migdal.html
Sper sa nu se considere reclama :)) Nu am cumparat niciodata de la aceasta pepiniera.
O sa mai caut migdale, daca stii unde pot gasi sigur te rog sa imi spui.
Am plantat si castani toamna asta:D

sicamin

Ionut ,eu am incercat cu migdale crude decojite si nu a mers ca probabil au putrezit. Trebuie sa pui migdale cu mburi cu tot. Eu am primit de la o forumista din Braila ,dar incearca si mai intreaba ,poate mai gasesti la cineva.
Eu am 2 migdali care au ramas din 5 samburi. trei au murit pe parcursul a 3 ani.

larisa

Bionut,iti pot da eu simburi de migdali daca vrei adusi din Croatia,numai ca trebuie sa astepti pina pe 20 decembrie ,pina vin acasa.

larisa

Sica,si eu am avut seminte de la Braila.au u rasarit 3 dar am ramas doar cu unul care de 3 ani nu a facut nici o floare.Acum vreau sa incerc cu seminte din Croatia ,poate se imprietenesc si se pun pe rod ,desi tre sa mai astept inca vreo 3 ani,mai mult ca sigur

sicamin

La mine din anul 3 a inflorit unul si i-au cazut toate florile .Anul urmator au inflorit amandoi ,si la fel-au cazut florile.Anul trecut cand i-am vazut plini de flori pe amandoi ,m-am bucurat mult ,dar a venit un inghet si au cazut iar toate florile. Anul asta i-am mutat (dar tot unul langa altul sa vad daca mai rodesc .Daca nu ,macar mi-am facut damblaua si am asteptat 6 ani sa vad migdale in pomi. =))
Pana atunci cumpar migdale crude de la Real  :D

bionut

Quote from: sicamin on November 28, 2012, 06:40:07 PM
La mine din anul 3 a inflorit unul si i-au cazut toate florile .Anul urmator au inflorit amandoi ,si la fel-au cazut florile.Anul trecut cand i-am vazut plini de flori pe amandoi ,m-am bucurat mult ,dar a venit un inghet si au cazut iar toate florile. Anul asta i-am mutat (dar tot unul langa altul sa vad daca mai rodesc .Daca nu ,macar mi-am facut damblaua si am asteptat 6 ani sa vad migdale in pomi. =))
Pana atunci cumpar migdale crude de la Real  :D
:-)) Eu o sa imi cumpar 2 pomisori de la pepiniera. Cand vor creste ii vor poleniza si pe cei din seminte:-D
In supermaketuri se gasesc doar decojiti, pentru a fi insamantat nu trebuie sa fie samburele intreg (ala care seamana cu cel de piersica)? Sau germineaza si miezul ala fara coaja lemnoasa, care se gaseste si la pungi?

trandafira

Am un migdal din 2009 luat de la Praktiker Brasov, crescut in pepinierele de la Sacele. Nu a inflorit niciodata, doar creste.

larisa

Simburele trebuie sa fie intreg,semintele din supermarket pot fi tratate termic si chimic pentru na nu mucegai in ambalajul de plastic.Vrei sti pastrez simburi de migdal sau nu,ca sa stiu,

bionut

Quote from: larisa on November 28, 2012, 10:53:04 PM
Simburele trebuie sa fie intreg,semintele din supermarket pot fi tratate termic si chimic pentru na nu mucegai in ambalajul de plastic.Vrei sti pastrez simburi de migdal sau nu,ca sa stiu,
Da, ti-as ramane recunoscator:-) astept, nu timpul e problema cand vrei sa cresti pomi din samburi:-)) imi cer scuze pentru intarziere, aseara nu am vazut postul tau.

larisa

ok.nu-i nici o problema  dar eu nu pot intra mereu pe forum ,si nici nu pot urmari tot ce se posteaza,de aceea voiam sa stiu sigur ca sa-mi notez, ca de.... baba la batrinete ,mai uitasi nu as vrea ca dupa aia sa ma traga cineva de mineca :D :D