Gradina lui atila

Started by atila, April 03, 2007, 10:02:11 PM

Previous topic - Next topic

atila

Ma bucur ca va plac floricelele mele, dar sa stiti ca e o munca de echipa acolo  :) Am un sprijin de nadejde in sotia mea! Am scris pe fotografie cum se numesc floricelele, cel putin dupa cum le stim de la vecinii care ne-au dat semintele... Violele au un parfum discret (fac niste pastai foarte subtiri, in care au semintele). Daliile le-am primit sub forma de seminte, dar am descoperit, toamna, ca au facut si bulbi! Cu daliile am avut o minunata experienta, in sensul ca sunt foarte aspectuoase, asa multicolore, si, in plus, am avut una care a avut o petala alba, iar celelalte rosii!!!
Piersicutii sunt si ei multicolori, iar cand sunt maturizate, in locul florilor se formeaza niste... capsule, care la cea mai mica atingere se desfac, improscand smintele. Despre gladiole nu sunt prea multe de spus, decat ca in primul an am avut cativa bulbi unguresti, cumparati, si au fost tare-tare frumosi, dar apoi, in al doilea an, s-au... corcit!  :-\

[attachment deleted by admin]
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

simona2

Pai cum sa nu ne placa ce ne-ai aratat tu !! Acolo este un adevarat paradis al florilor ! Felicitari .

atila

In afara de faptul ca imi plac foarte mult florile si am si posibilitatea, avand o gradina destul de mare, nu am o experienta prea mare, tinand cont ca sunt orasean get-beget, mutat la sat de doi ani! Natura insa ma pasioneaza cat incape! Anul acesta am in premiera si cativa bulbi de zambile (am constatat ca nu sunt prea fotogenici, asa ca nu i-am pus pe forum, dar sunt absolut frumosi, in realitate!!!!!) Am pentru prima oara si bujori, anul trecut am butasit niste caprifoi... Oricum, daliile (gherghinele) mi-au cazut cu tronc anul trecut. Desigur, voi aveti mult mai multa experienta cu florile, asa ca citesc cuminte ce spuneti voi si incerc sa si aplic, atunci cand este cazul...

[attachment deleted by admin]
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

cara

foarte frumoase florile tale atila!
in privinta experientei, sunt unii care nu au atata experienta pe cat crezi ci invata cate ceva acum...   ;D ;D ;D

myky

dragilor eu am flori de 15 ani si un pic de studiu in domeniu, un pic. dar tot mai am de invatat, nu le poti cunoaste pe toate, am un gemantan de carti la care apelez de cate ori am nevoie, stau mai prost cu memoria, de, asa ca nu fiti stresati din aceasta cauza, e bine ca ne-am gasit aici si putem schimba idei, impresii si chiar prietenii, zic eu.

penelopa

Atila,  nu te simti complexat! Dimpotriva,  esti de admirat. Eu cred ca barbatii care sunt preocupati de ... FLORI sunt  fiinte delicate,  sensibile,  romantice!
Iti multumesc pentru poza  cu denumirile florilor tale.
Dalii din seminte am avut si eu dar n-am le-am pierdut iar acum am cumparat un pliculet cu seminte de dalii (gherghine) cu flori batute. Poate vorbim un pic despre ele si despre celelate floricele  la topicul "Plante de gradina" ca sa nu le amestecam cu  trandafirii. 

penelopa

Daca "sefii" forumului ne-au stramutat discutiile la .... "Gradina lui Atila", n-am ce face:  intru si eu, Atila,  peste gradina ta cu gradina mea.
Gradina mea are,  ca si a ta... pietre. Dar de ce ale tale sunt asa albe? Le-ai varuit?
Zambile olandeze,  intocmai ca ale tale,  am si eu. Am fost surprinsa sa le vad in realitate asa cum erau in pozele de pe pungute. Intr-adevar,  par cam stinghere... asa,  "bucalate" dar sarace in frunze si tije florale. La mine, una rosie, a facut 2 flori! Speram ca,  pe masura ce trece timpul,  sa se inmulteasca bulbii. Dar mi-a zis o prietena care a plantat cu un an inaitea noastra astfel de bulbi ca,  in vara,  cand se scot bulboasele,  bulbii de zambile olandeze  erau tot.... singuri!
Poate ai nostri sunt mai fertili! 

atila

Sunt mandru ca am si eu un subiect dedicat...  :D Asta ma obliga, si, in loc sa ma ocup de gradina, o sa trebuiasca sa fac fotografii si sa scriu...  ;) Sper sa pot fi la inaltimea pretentiilor!
Cat despre pietre, Penelopa, in spatele gradinii mele curge Muresul... iar din albia lui am carat pietre, si am ales diverse nuante. La stratul care margineste aleea ce duce spre casa am ales pietre din calcar... de aceea sunt atat de albe! Sper ca zambilutele, cel putin ale noastre, sa fac multi-multi bulbi, si sa ii inmultesc. Sunt atat de generosi cu parfumul lor! Se simte pe o raza de 10 m, mai ales daca mai adie putin si vantul!
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

myky

eu de aici din centrul bucurestiului, cu o palma de pamant inconjurata de ciment si asfalt te "invidiez" attila,

atila

si eu am stat la oras, in Deva, care nu e nici pe departe Bucuresti... dar betoanele sunt betoane peste tot... M-am mutat ca sa am parte de liniste, pentru mine si familie, si acum fac naveta! Si acum spun cu voce tare prietenilor: florile taiate sunt pentru oraseni, nu pentru cei de la tara! (sper sa nu se supere nimeni de la oras, dar sufar cand vad florile taiate...)
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

myky

si eu sufar, toti cunoscutii mei stiu asta si nu imi aduc flori taiate, am 2 vaze in casa care nu au mai vazut flori de ani de zile

penelopa

Acum inteleg, Atila,  de ce pietrele tale sunt asa frumoase!
Pietrele mele sunt de la niste dezafectari (mai au,  pe alocuri, moloz intarit pe ele). Cum n-am un rau in apropiere,  ma multumesc si cu astea.
Am facut ieri poze in gradina si voi incerca sa le postez (dupa ce mi le prelucreaza un coleg) la topic-ul "Gradina lui Pene" (urmeaza sa-l deschid).

gabriela jalba

Pene,chiar astept sa vad gradina ta !!!Pina 'oi vedea-o pe viu,macar poze!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Uita-te Gabriela la "Gradina lui Pene" si vei vedea plantele de primavara inflorite.

Cred insa  ca gradina lui Atila este mult mai frumoasa avand in vedere locatia "mirifica" de pe malul unui rau.
Mai fa poze, Atila si cand ai timp,  aratani-le!

diana

Vazandu-va gradinile cred ca in curand ma voi muta la tara definitiv! Vreau si eu gradina :'( si poate peste 1 mie de ani visul mi se va implini ;D

atila

fa un credit bancar si o sa ai parte de bucuria de a plati rate din vesnicia satului...  :D Da, am cam ramas dator cu niste fotografii... zilele astea sunt cam ocupat. Din pacate, cu gradina de flori, astept sa mai iasa cate ceva... Florile de primavara sunt pe trecute, iar cele din seminte sau bulbi/tuberculi se lupta sa iasa, iar de inlorit mai am de asteptat.
Cat despre imaginea mirifica a raului care curge prin spatele gradinii, sa iti stric visele? Din casa e frumos cand vezi apa curgand (sper sa nu o vad.. prea aproape curgand), printre copacii din capatul gradinii, dar pe malul apei vad o groaza de pet-uri si gunoaie produse de "civilizatia" spre care marsaluim noi, omenirea!  >:( Na, ca am stricat bunatate de imagine si am devenit prea serios...
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

atila

M-am mai gandit un pic si am gasit doua fotografii, una cu floricica de fetita a mea (care e in faza in care copiaza tot ce vede la noi ca facem!) si o alta cu gradina mea si a vecinului  :D Evident, partea cu buruienile (cea din stanga, daca nu este clar ;)) este a lui... Din pacate, am pierdut momentul (dpdv al fotografiatului!) prunilor, al caisilor si al piersicilor infloriti, dar mai am parte de bucuria visinilor infloriti. Bucurati-va si voi de flori, ca de mancat, o sa mananc eu fructele !!!!!!!  ;D

[attachment deleted by admin]

[attachment deleted by admin]
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

myky

doamne, copilita ta trebuie trecuta in categoria florilor ocrotite de lege, e o minunatie nationala, sa-ti traiasca!

cara

atti, felicitari pentru promovare, si pentru scumpaciunea aia de fata!
si pentru gradina! mi se cam inverzeste retina de invidie cand vad ce gradini aveti... ;D si ce flori! si ce copii!  :D
sa va bucurati sanatosi de toate!

gabriela jalba

Diana !!!!
     ai grija ce-ti doresti,ca s-ar putea sa se implineasca !!! Viata la tara e foarte frumoasa in poze,e frumoasa cind mergi in vizita, in rest....cazi in brici muncind ,sau daca ai bani...platesti!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Am mai expediat un raspuns pe acest topic dar, nu stiu unde,  Doamne-iarta-ma,  l-am trimis!
Asa ca mai zic odata ce-am zis:
Draga Atila,  stii ca "Narcis"  este,  totusi,  nume de barbat!
Fetita ta e dulce foc si daca mai si copiaza pasiunea tatalui pentru flori,  va deveni o zeita!

Cu toate pet-urile plutind pe apa raului,  locatia ramane tot de vis.
Gradina ta e mirifica si poate,  cand vom mai evolua ( sper sa mai apucam si noi timpurile acelea),  vom sti sa oprim si dezlatuirile naturii!

Diana,  asa cum zice Gabriela,  e multa munca la o curte. Dar merita efortul.
Si financiar te poti rezolva asa cum ti-a recomandat Atila.
Si eu am facut 5 credite bancare (am si vandut tot in Bucuresti) ca sa ma pot muta aici,  la tara,  la 30 km de Bucuresti. Casa inca n-am terminat-o,  salariile  ni se cam duc pe rate dar nu regret nici macar o secunda pentru pasul facut acum aproape 4 ani.

Aricica

Te felicit atila, in primul rand pentru "floricica" minunata care va calca pe urme (Sa fie sanatoasa si sa va aduca bucurie!), pentru gradina superba pe care ai reusit sa o umpli de flori si felicitari pentru promovare! La mai mare!

atila

E buna tare asta cu promovarea... Daca m-ar chema "Narcis" cred ca as rosi ca si trandafirii mei (culoarea o stiu de anul trecut, ca anul asta, inca nu!) Va multumesc mult pentru aprecieri, sunt chiar mandru de fetita mea, zic ca e tare reusita. Desigur, meritele se impart.
Pene, te felicit pentru alegerea facuta. Nici un bloc, nici un beton sau supermarket din oras nu iti poate da bucuria propriei gradini, a generozitatii ei! Nici macar o casa la oras nu se compara cu una de la tara! Daca ar fi sa mai pot alege, tot pasul acesta l-as face, pentru ca realmente aici, in casa si gradina mea, ma relaxez cel mai bine. Si de lucru este mult, e drept, dar si asta, paradoxal, e una din bucuriile vietii la tara. E poate singurul moment cand uit de telefoane, de negocieri, de stresul cotidian...
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

sicamin

Atila, sa-ti traiasca printesa si sa va faca numai bucurii.Este frumusica foc dar fiul meu este prea mare ,asa ca ......nu o voi avea ca nora.

gabriela jalba

Atila,sa-i dea Dzeu sanatate si noroc fetitei tale,si...cred ca dupa cit e de reusita,mai puteti repeta exercitiul...!!!!! Vezi ce faci,ca florile cresc mai repede decit copii;nu pierde timpul!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=