Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

Unitatea neamului unde o mai fii ? ca parca noi romanii eram uniti da am impresia ca nu este cine trebuie in opozitie ca sa stie sa ridice unitatea asta de prin tarina sau de pe unde o fii bagata adinc .Ca nu se mai manifesta deloc .

Ce parca psd este mai breaz ati vazut 9 mil de euro datorii  de partid .PAi va dati seama ca si astia sunt flaminzii acu ca lupiii ? Cind or apuca si astia colanul iar sa te tii cu biruri degeaba flutura ei acum drapelul cu cinstea ca nu ii mai crede nimeni si cu barbatia . o tara de hiene domnule imi  pare rau ca d-l Pipi si cu mine suntem nationalisti si am ramas aici .

vernil

Ai dreptate, Simona! Dar gandeste-te la universul lor limitat, la faptul ca au fost adusi la aceasta stare prin manipulare ... Imi amintesc de timpul cand asteptam sa renunte la putere Ceausescu ... eram in strada, expusi toti pericolului ... Imi amintesc cum au incercat sa ne goneasca tragand in noi ... Mi s-au taiat picioarele de frica, de la genunchi ... am cazut toti ca secerati la pamant ... am vazut cum tot bulevardul Magheru era plin, de la Universitate la Romana, era o mare de capete plecate ... Dar dupa aceea, dupa ce ne-am ridicat, nu ne-a mai fost frica! Nici macar o secunda ... Cum sa-ti omori tu poporul ? Da' cine te crezi tu, Dumnezeu ?

Ionela

Oamneni buni, noi detinem PUTEREA dar inca nu ne dam seama de acest lucru simplu! Noi i-am urcat acolo, noi ii trantim! Ei mizeaza pe blandetea romanului si pe dezbinare (asta o reusesc bagand frica in oameni).
Geodezia, nu vreau sa aud de partide politice. Toti au furat cat au putut cand au fost la guvernare. Dar parca nimeni nu si-a pus-o pe fii-sa parlamentar european! De unde milioane de euro pentru campanie? Hai ca stiti raspunsul!


As vrea ca oamenii de la conducere sa poata fi controlati de popor si trasi la raspundere, ca orice alt cetatean. Salariile lor sa fie de bugetar - asa ca ale profesorilor. Numarul parlamenarilor si guvernantilor redus macar la jumatate. Buget de austeritate la guvern si parlament, nu la talpa tarii. Excursiile si alte deplasari pe banii lor, nu ai contribuabilului roman. Politica sa fie un fel de munca patriotica pentru tara - sa vad atunci daca mai avem politicieni! Sa existe o modalitate rapida de a debarca pe cei ce nu-si fac datoria. Eventual direct in puscarie!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

ma asa gindesc eu si de primari ca i-am ales dupa promisiuni false s-au urcat in scaune si s-au facut de 180 kile in 2 ani( acu nu ca eu am 130 facuti in 20 ) Da s-au inbuibat si nu se mai uita de unde au plecat si ce au promis si nu numai ca si consilieri sunt minjiti  si fetele alea prin primarii unele care nu au pile au niste salarii de mizerie

Ionela

Si cu primarii am eu idei... Consider ca n-ar trebui sa fie amestecati in politica, ci buni gospodari! Ca nu-i pasa nimanui de partid daca primarul face treaba buna in localitate. Si numirea in posturi pe criterii politice ma seaca teribil!  >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia


Ionela

Pe de alta parte nici sindicatele nu sunt mai breze.  >:( >:( >:(  Liderii se bat pe umar cu guvernantii si se prefac ca apara drepturile celor pe care ii reprezinta! La greva precedenta din invatamant (acum 4 ani) un mare lider sindical iesean se plima prin tari exotice pe banii sindicatului... si nici ca-i pasa de ceea ce lasa in urma! >:( >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Am tinut conta la sindicate ani de zile ,nu imi spune cum e ca stiu si nu pot vorbi multe.da daca ar stii saraci oameni ce si cum.....

simonaelena

Quote from: Vernil on May 13, 2010, 10:27:14 AM
Ai dreptate, Simona! Dar gandeste-te la universul lor limitat, la faptul ca au fost adusi la aceasta stare prin manipulare
Au fost atat de bine manipulati, incat erau in stare de orice ca sa convinga si pe altii ca "marinerul" e bun. Daca am incercat sa afirm altceva, au vrut sa ma manance de vie, asa saraci cu duhul cum sunt

Ionela

Simona, inainte de marea votare vazand cateva crampeie dintr-o mizera campanie electorala, am vrut si eu sa stiu ce argumente puteai avea ca sa il votezi din nou pe mariner. M-am uitat in jur si am vazut oamenii traind mai rau, nu mai bine. Am rugat pe multi sa imi arate un lucru bun care s-a facut in aceasta tara (ca nu-s Dumnezeu sa le stiu pe toate). Am discutat civilizat cu adepti pro marineristi care n-au reusit sa imi dea nici macar un singur exemplu de mai bine. Singurele argumente pe care le aveau era ca Geoana este un comunist. Si? Marinerul este dictator. In momentul in care l-am auzit vorbind de modificarea Constitutiei cu sporirea prerogativelor presedintelui, mi-am dat seama exact ce urmareste. Dupa cum vedeti guvernul tot el il conduce. Pana la urma aceasta tara este republica prezidentiala sau ce??  >:( >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

stefana

Quote from: irina on May 13, 2010, 10:19:45 AM
numai o greva generala poate schimba lucrurile
In bine, sau in dezastru  :o
Daca iesea Geoana sau Antonescu presedinte, s-ar fi evaporat criza economica imediat, iar salariile ar fi crescut ca Fat-Frumos  ::)
Cu un lucru sunt de acord, ca oamenii au fost mintiti cum ca imprumuturile erau facute pentru dezvoltare si investitii. Aiurea, si-au dat seama ca suntem in dezastru de un an de zile  >:( .

geodezia

si inca criza va anunt ca la noi inca nu a atins cota maxima iar ceilalti au iesit deja .

Ionela

Asa este. Nu am incredere in nici un politician. Eu pe marinerul asta l-am sustinut pana in panzele albe  - am fost si la mitingul din Iasi (in perioada suspendarii sale) si la referendum. Asa incat m-am fript prea tare  ca sa mai sustin vreodata vreun politician!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

irina

Stefana nimeni nu vrea salarii de Fat Frumos, cu totii suntem constienti ca nu se poate evapora criza
insa
nu este permis ca profesorii sa nu aibe cu ce trai, ca pensionarii sa moara de foame
avem atatea taxe si impozite si acum au modificat iar codul fiscal, din rau in mai rau
nu sustin nici pe Antonescu nici pe Geoana sa sti Stefana
din pacate vad durerea poporului roman in fiecare zi, oameni care nu au din ce trai, aud din ce in ce mai des glasuri care striga, motiv ptr care am spus de greva, oamenii nu mai pot rabda, am vazut pensionarii ieri in strada, oameni cu lacrimi in ochi
nu stiu daca era mai bine sau mai rau insa cunosc detalii si din spatele culiselor, stiu cate rude au fost angajate in ministere ce salarii au, e strigator la cer
nimeni nu vrea caini cu colaci in coada ci salariu corect ptr munca cinstita

Ionela

Ma intreb cum va fi atunci cand criza va atinge cota maxima. Nu vor mai fi deloc salarii? Vom fi dati afara din case ori le vom vinde noi insine ca sa avem din ce trai? Ma ingrozesc doar gandindu-ma!

Eu simt ca nu mai putem ignora ce se intampla in aceasta lume. Nu doar in aceasta tara. Avem nevoie de un nou inceput si de o modificare radicala a mentalitatilor. Jos sistemul piramidal!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Ehe fetele mele Europa va plati scump dezvoltarea Americii criza asta are radacini vechi de la ultimul razboi mondial .pai ce credeati toate pierderile Americi si avintul ei economic cine trebuie sa il plateasca decit Europa care a inceput razboiul .Eu am cam citit asa un pic si va fi teroare .Noi Europa  trebuia sa platim cam dupa 1 secol estimarea mea pagubele si sa intram in ruina da vad ca s-a declansat otira mai devrema cu 30 de ani .speram sa nu o apuc in toata splendoarea .da asta e .va fi jale si rau de tot daca astia nu se dezmeticesc si cred ca inca dorm bine si noi poporul si adormiti de politicieni Ca vad ca nu se mai face nici istorie prin scoli nici fizica nici mate nici geografie . da acu asta e .Eu sper din tot sufletelul meu totusi sa o mai amorteasca ca de nu ne vom intorce la epoca plugului de lemn
Sorry

Ionela

Toata planeta plateste scump adunatura de criminali ce conduce America din umbra si intreaga lume in acelasi timp.  Numai dupa jecmanit umbla in orice tara ajung. Razboiul e creat de ei pentru acaparare de resurse si piata de desfacere a armelor.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

pacat ca uite mai speram sa o ducem un pic bine . ne de alta da incepuser o perioada de avint si la noi da acu o fac astia lata

irina

Ionela ziceai sa vindem casele
dar cine sa ni le mai cumpere?

Ionela

Quote from: irina on May 13, 2010, 01:37:54 PM
Ionela ziceai sa vindem casele
dar cine sa ni le mai cumpere?
Asa-i! >:( >:( >:(

Ce sa ne mai ia? Sufletul din oase? O s-avem si politie fiscala administrata de o firma privata. Desigur nu firma mea, a cui trebuie. Si polita aia o sa-i prinda in flagrant pe profii care fac meditatii si pe batranica ce vinde un manunchi de patrunjel la vecini.  >:( >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

simonaelena

Quote from: stefana on May 13, 2010, 12:21:26 PM
Daca iesea Geoana sau Antonescu presedinte, s-ar fi evaporat criza economica imediat, iar salariile ar fi crescut ca Fat-Frumos  ::)
Cu un lucru sunt de acord, ca oamenii au fost mintiti cum ca imprumuturile erau facute pentru dezvoltare si investitii. Aiurea, si-au dat seama ca suntem in dezastru de un an de zile  >:( .
Stefana, nu suntem naivi! Cu siguranta nu s-ar fi sfarsit criza odata cu alegerea unuia dintre cei doi, insa crede-ma eu n-am vazut pana acum asemenea comportament la alesii nostrii! Ma refer la nivel local, unde primaria a ajuns sa fie afacere de familie. Mai mult decat atat, si la firmele de stat de pe raza localitatii, primarul influenteaza cine se angajeaza si cine nu.
Se faceau si pe vremea psd-istilor tot felul de smecherii, insa acum se fac in cel mai grosolan mod cu putinta si sunt convinsa ca asta este un fenomen general, ca doar pestele de la cap se-mpute, nu?

Ionela

Puterea corupe. Altfel nu imi explic...  >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

pai vedeti si atunci pe cine sa mai punem?

stefana

Quote from: simonaelena on May 13, 2010, 03:43:45 PM
eu n-am vazut pana acum asemenea comportament la alesii nostrii! Ma refer la nivel local, unde primaria a ajuns sa fie afacere de familie. Mai mult decat atat, si la firmele de stat de pe raza localitatii, primarul influenteaza cine se angajeaza si cine nu.

Se faceau si pe vremea psd-istilor tot felul de smecherii, insa acum se fac in cel mai grosolan mod cu putinta si sunt convinsa ca asta este un fenomen general, ca doar pestele de la cap se-mpute, nu?
Simona, tu vorbesti de Sibiu ??  :o

Myrela

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.