Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

adrianam

Atunci ii uram viitoarei mamici, nastere usoara si sanatate pentru amandoua! +hug

vernil

Multumesc, draga Adriana! Hai sa va zic ca nora mea a venit sa nasca aici, la noi, dar a fost in permanenta supravegheata acolo, in Emirate. Era obligatoriu sa mearga la control, la 2 saptamani, altfel veneau medicii la ea ... A ales sa nasca la noi dintr-un motiv foarte simplu, pe care am vrut sa vi-l spun si voua: in lumea araba femeile nu au dreptul sa faca cezariana, in cazul in care aceasta se impune. Asa ca multe femei arabe, cu familie mai deschisa la nou, aleg sa mearga in Europa sau in alte tari care fac operatii mamelor aflate in pericol. Si cand mergi la ginecolog trebuie sa ai cu tine certificatul de casatorie, dar neaparat sa te insoteasca si sotul ... Chiar daca ai alta cetatenie, daca muncesti acolo trebuie sa respecti legile statului respectiv. Alta lume, alte mentalitati.

gabi_gabriella

Vernil, numai bine viitoarei mamici !! s i sa aiba o nastere usoara !!

Ionela

Buna dimineata! Astept vesti bune  +dns
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Buna dimineata!!! In sfarsit este soare si la noi  :D Cam cu dinti ,dar bine ca nu mai ploua,sa reusesc sa-mi termin treaba prin gradina.

ica

 Buna dimineata
Daca aca voi va bucurati de soare eu ma bucur de primii fulgi de zapada !!!!
Desi lumea progreseaza mereu, intotdeauna tineretul trebuie s-o ia de la inceput.(Goethe)

http://icapatrascan.sunphoto.ro/

einsteinitza

Si la mine e soare si se anunta o zi superba. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

georgette

Quote from: Vernil on November 24, 2010, 07:43:06 PM
Multumesc, draga Adriana! Hai sa va zic ca nora mea a venit sa nasca aici, la noi, dar a fost in permanenta supravegheata acolo, in Emirate. Era obligatoriu sa mearga la control, la 2 saptamani, altfel veneau medicii la ea ... A ales sa nasca la noi dintr-un motiv foarte simplu, pe care am vrut sa vi-l spun si voua: in lumea araba femeile nu au dreptul sa faca cezariana, in cazul in care aceasta se impune. Asa ca multe femei arabe, cu familie mai deschisa la nou, aleg sa mearga in Europa sau in alte tari care fac operatii mamelor aflate in pericol. Si cand mergi la ginecolog trebuie sa ai cu tine certificatul de casatorie, dar neaparat sa te insoteasca si sotul ... Chiar daca ai alta cetatenie, daca muncesti acolo trebuie sa respecti legile statului respectiv. Alta lume, alte mentalitati.

Vernil,multa sanatate si sa  vina cu noroc nepotica!

Rux

Buna dimineata,
  Afara ninge ,zapada s-a asternut ,este frumos.. dar parca mai aveam ceva, ceva de lucru prin gradina.
Acuma ce sa zic..poate o fi doar un "zvon " de iarna !
Toate bune.

Carina

Buna dimineata
si la Brasov a nins, ne-am trezit de dimineata cu un strat de zapada de vreo 5 cm in curte
Bine ca ieri a fost cald si am musuroit si eu trandafirii!
Va doresc o zi cat mai placuta

penelopa

'Neaţa!
Ce bine că la Bucureşti nu ninge!!!
În acest we poate mai fac şi eu ceva prin grădină .... încă n-am muşuroit nimic. :(

vernil

Buna dimineata! Sa aveti o zi plina de realizari!

Mihai

Buna dimineata!
Rux,cred ca este foarte fumos la tine acum.
Pene ai toate sansele sa iti termini lucrul prin gradina.Nu se anunta ninsoare prin zona :D

cristinaf

Buna dimineata! Si la mine a nins inca de cu noapte si acum ninge in continuare desi nu stau la munte. La noi e campie in toata regula, dar 5cm de zapada sunt si la noi.  :)

adrianam

La noi inca nu a nins, si vad ca la meteo nu anunta zapada, cel putin o saptaman de acum inainte.
Asa ca va trebui sa ma inarmez cu rabdare si sa cobor muscatele si fucsiile in boxa!
Ziceam ca mai ajuns si pe la gradina sa mai scot radacini de rugi, dar a plouat azi-noapte si cred ca iar este pamantul prea moale.

geodezia

soare cu dinti . brr am suflat pe musuroi cu musuroitul trandafirilor si da am reusit sa termin de musuroit toti trandafirii noi .pe cei batrini nu ii musuroiesc si nici nu ii tai .ca i-am taiat anul trecut si cu zapada aia si cu frigul ala mi-au murit vreo 10 asa ca concluzia nu ii mai tai de cu toamna ii tai in primavara . si da mai vreau vreo citeva zile de soare ca am de scos patrunjelul din gradina care este frumos foc si sa il pun in galeti cu morcov cu tot sa fie verde peste iarna . asa ca spor la treaba ca miine cred ca il scot au azi dupaamiza ? mai sti mo apuca vrenicia

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Nu pozati un fulg ? Unul mic, alb si pufos ? Emotia primei ninsoridintr-un an  ma ajuta  sa ma intors la copilarie cu usurinta si mult drag ...sa uit de frig ...

cristinaf

Nu mai pot fotografia fulgii pentru ca ninsoarea a stat acum, dar am facut o poza cu zapada ce s-a depus peste flori.  :)
http://cristinaf.sunphoto.ro/flori/25129304

ica

Nici la mine nu mai ninge si zapada de peste sat s-a topit mai este doar pe dealuri.........
Desi lumea progreseaza mereu, intotdeauna tineretul trebuie s-o ia de la inceput.(Goethe)

http://icapatrascan.sunphoto.ro/

vernil


sicamin

Buna dimineata!
Nu ninge ,dar frig e . Nici nu a inghetat asa tare ,ca dupa ploaia care a fost ,inca e ud pamantul.
Sa aveti o zi placuta!

cristinaf

Buna dimineata!
Zapada de ieri s-a tot topit pe parcursul zilei, dar de dimineata ne-am trezit cu alta noua, ce pare a fi intr-un strat mai consistent decat cel de ieri. Toti copacii sunt plini de zapada, este foarte frumos, dar cred ca am sa stau in casuta, sa admir de la caldurica, ca oricum in gradina n-as mai avea ce face acum.

sicamin

Si eu as vrea sa stau la caldurica ,dar mai am de mutat vreo 10 trandafiri   +ham. Am sa ii scot si pe acestia si ii pun cu balot cu tot in saci ,pana imprastii pamantul ,nisisipul si balegarul.E cam ud pamantul ,dar sper sa reusesc sa ii scot .

cristinaf

Atunci, spor la treaba ca sa fii cu gradina aranjata pana ajunge zapada si la voi.  :)