Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

La multi ani  ! sa fiti sanatoase si fericite !

Dou zile nu am avut net si acum am de recuperat cam mult cu cititul,ca vad ca ati fost tare harnice gradinareselor  :D

flordel

La multi ani tuturor cucoanelor! ;D

anasstasia

La multi ani doamnelor!

Opal

Vad ca toata lumea e ocupata rau
Eu mai greu cu buna dimineatza,mai mult cu noapte buna
Sa aveti o primavara frumoasa si sa va bucurati de flori
Am alergat dupa cani,farfurii,linguri,castroane si diverse pentru Mosi si Sambata Mortilor
Oare de ce naiba sunt atatea obiceiuri si toate-s costisitoare rau

claude

Da' cine zice ca trebuie respectate toate obiceiurile astea?  ;D   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu trebuie, ce e aia trebuie? Nu trebuie nimic din ce nu vrei. Batranii astia au o tramada de timp si nu au ce face cu el, e un moment de barfa, intalneala si socializare pentru ei. Asa ca, fac tot felul de chestii!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Mi-e nu mi se pare complicat a da ceva de pomana. Am dat o piine calda si citeva prajiturele. Chestia cu blide, dus pe la cimitir,...nu o agreez.  Mai mult se va bucura un copil ce cere pe strada de o prajiturica,decit vecina de blid si cana,si....
Bani nu dau !!!!! Doar daca e cineva care stiu eu ce si cum.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

la noi poa este din alta localitate cam populata cu nationalitati conlocuitoare si care vin la noi la cimitir cu audi jipane etc si daca nu ii dai pomana iti spurca pomana s-au luat batrinele de parinte si le-a zis ca nu poate sa ii dea afara din cimitir pe motiv ca ii spar masina cind se duce acasa ..asa ca eu in greva dau de pomana la servici unde oamenii zic bogdaproste din suflet ...
a plouat nitel linistit si a mai spalat si mizga ..a inceput iarba sa scoata capatina si sa coloreze fruos pasuni trotuare si gradini .. ahh ce imi place vine vine primavara
joi am avut o baba nici asa nici asa adica intre si soare si nori cam ca mine

trandafira

Am fost la slujba pentru pomenirea mortilor in memoria parintilor mei. Pentru mine au fost cateva ore de mare sensibilitate, in care nu m-am putut abtine sa nu plang amintindu-mi de scumpa mea mama.De cand nu mai este ea, merg eu  la aceste slujbe si voi merge cat voi trai.Am facut coliva si am impartit  pungi cu mancare celor care mi s-au parut a fi amarati. S-au bucurat iar eu am plecat cu sufletul impacat ca am dus la implinire o datina care, cel putin in familia mea, cand nu voi mai fi, ea se va pierde.

geodezia

in sfirsit rasari soarele as aca mai dau o tura sa curat niste pomisori

gabi_gabriella

Azi am avut ceva treaba la Cluj.Cand am plecat din Cluj, ne-a prins o ploaie torentiale , nu mai faceau fata stergatoarele
Si al noi a plouat de dimineata, dar dupamasa a iesit soarele

sicamin

Ieri a fost si la noi soare si frumos .M-am plimbat tota ziua prin gradina .Azi noapte insa a plouat si azi vad ca e cam innorat ,dar nu ploua.
La mine e bine ca a plouat ,ca a rasarit mazarea ,spanacul si salata ,rucola ridichile de luna.Bobul vad ca mai intarzie ,dar are timp.

einsteinitza

Iar vrei sa ne enervezi?
Grecoaico! Tu traiesti la greci!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai da la noi coduri galbene la ea vine vara  :x

gabriela jalba

Bai Sica !!! chiar asa....Eu nici nu pot gindi sa pun ceva in pamint...
  Recolta bogata !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Buna dimineata ! Avem soare dar cam racoare .A plouat aseara dar putin asa ca in gradina e ud.Terenul e pregatit ,asa ca astept timpul frumos ,sa-mi continuu lucrarile in gradina. Cand incepeti voi ,eu ma odihnesc  :-bd

Opal

Quote from: claude on March 08, 2013, 11:39:52 PM
Da' cine zice ca trebuie respectate toate obiceiurile astea?  ;D   
Matusile mele zic si ma toaca marunt de imi iau campii
Decat sa ma contrazic cu ele mai bine fac cum vor ele
Oricum nu vor prea multe si prea des
Personal sunt satula de datini si de obiceiuri pana peste cap,pana la urmatorii Mosi in toamna sper sa am liniste

sicamin

La noi ploua acum si bate un vant teribil.  :o

geodezia

 =)) =)) Opal mai sunt Mosii de vara cu capsunii ..la mien a plouat de ieri de la ora 14 incontinuu mi s-a acrit de ploaie dar ciudat doar az-dimineata vazui pe la porti apa prin santuri pina acum nu s-a adunat semn ca pamintu a tras multa apa .. era uscat rau  

gabriela jalba

Geo, eu am avut zapada,nu gluma. nici acum nu s-a trecut peste tot. De plouat ,in ultimul timp,berechet ( si acum ploua), dar sa stii,ca pe suprafetele nesapate, cum sta ploaia,sa poate umbla fara sa te inglodezi prea tare. Doar 1,  2cm  moale,in rest,simt pamintul tare sub picior
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

lasa ca mai stau ca sunt chelita de bani am alte prioritati (jumulitu mamei de fiica )   =)) =))

Opal

Quote from: geodezia on March 14, 2013, 10:23:17 AM
=)) =)) Opal mai sunt Mosii de vara cu capsunii ..
A nu!
La vara emigrez,nu mai suport inca o umblatura dupa 40 de pahare,cani,castroane,farfurii,linguri,furculite
Zici ca fac zeste la 40 de mirese
Cica si sambata mai e ceva si iar e de munca pe carca mea
La vara sa umble sora-mea ca e randul ei,sunt si eu o femeie batrana si obosita si oasele mele nu mai duc mai mult de un "Mos" pe an
La naiba babele se serbeaza o data pe an si mosii de 3 ori?
Spun de pe acu' pas!
Vesti bune si incurajatoare n-aveti?
Chelita?
Am fost pradata ca la drumul mare  de "Mosi" >:(

geodezia

chwlita adica nu mai am bani  =)) =)) ca a venit Rontzi si ma jumulit strategic de banii  =)) adica vreau aia aia si aia   si cum nasu ( trompeta ) ii seamna cu a lu ta-su am avut 2 inamici contra unu .. ce sa fac nu pot rezista ..mai ales la asta mica  :x :x

sicamin

Buna dimineata!!!
Sa intors iarna si a lungat primavara de la noi. Totul e acoperit cu zapada ,iar vantul o spulbera in toate directiile.

geodezia

  +hypno Sica  ma ingrozesti ca mi-am planificat iar ruptura de sale in we asta  :'( :'( nu vreaaaaauuuu ca am treabaaa
de-abia destelenisem oasele astea batrine din pauza de iarna si ma mobilizasem ca sa stau iar in casa ? nuuuu vreeeeaaauuu