Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Ati ,pregatestete de Pasti,pregatestete de ziua ta  ;) ,ca vine imediat caldura.
La noi a fost soate toata ziua si nu mai e nici un strop de zapada.

ati

Buna Ziua
Si azi timp nasol pe la noi dar am sa fac cum zici sicamin.
De gatit deja aproape suntem gata si ma pregatesc ca deseara vin la noi musafiri doar odata amplineste omu 50 rotuund  ;D
Desi marea fastiva va fii doar la 1 iunie  de ziua copiilor ca atunci puem tine party an gradina ca nu prea am unde pune vreo 100 de persoane minim ca de obicei ne cam adunam  ;)
Sa aveti un weekend cat mai placut
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

geodezia


ati

Draga geodezia
Ati multumesc foarte frumos
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

einsteinitza

La multi ani Ati!


La noi ieri a nins apos toata ziua si a fost urat! Azi ploua, si e rece.  :-\. Nu stiu cum o sa fie maine 20 de grade, ca e curtea plina de zapada. Drumul de sus de la Piatra verde e inca inchis!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Buna dimineata ! Ploua si e frig si la noi. Au anuntat 12 grade dar nusant decat 5 . ???

geodezia

 :x :x hai ma nu va descurajati ca la mine curg stresinile vai mama ..miine sper neaparat in 16 grade cum au anuntat ca am mult de lucru

vernil

Dupa ce s-a topit zapada, mie imi par chiar vesele florile, mai ales narcisele galbene si zambilele care au fost prinse sub zapada inflorite, sunt ok toate. Ca si cum stratul de zapada s-a purtat ca o paturica si le-a tinut de cald in perioada rece. O primavara capicioasa. Dar tot am scos afara toate ghivecele cu flori care rezista la temperaturile de acum. Nu suport sa le stiu in casa, la sfarsit de martie. Vad ca sunt multumite.
Si sunt convinsa ca voi avea multe flori in primavara, iar liliacul va face un adevarat spectacol.

anasstasia

Citi ani trebuie sa aiba liliacul  ca sa infloreasca? Eu am luat acum 2 ani un pui de liliac care acum are cam 1,2 m. O face flori?

sandaveturia

Depinde...  e dupa cum vor muschiuletii lui. Eu am primii lilieci de 3 ani, mi-a inflorit doar unul in primul an , iar anul 2 a  inflorit altul, cel din primul an s-a odihnit. Al treilea inca n-a binevoit. Poate anul asta, ca e langa leagan si cred ca trebuie sa-i cant ceva frumos. Intre timp, am mai pus 2 puiuti si unul a facut o floare in prima lui vara, adica anul trecut. Si ultima achizitie, unul altoit , Sensation, de la multeplante , in toamna, se tine tare batos. Dupa cat de bine arata sper sa-i vad repede florile.

Deci, nu-i o regula. Ce ma mira pe mine e ca vad la altii in curte ca sunt si acum netaiati, au florile pe ei de anul trecut si... sunt plini de flori cand le vine vremea. Eu stiam ca trebuie taiati imediat dupa inflorire, ca sa isi formeze mugurii pt anul urmator. Eu am respectat regula, bine, poate am intarziat un pic taiatul,  si tot ma plang ca n-am flori. La altii sunt netaiati si plini de flori anul urmator. Ce sa mai inteleg de aici???

anasstasia

Pai poate asta este clenciul. Sa-i lasi netaiati. Chiar nu ma pricep...

sandaveturia

Mno... mama lor!!! sa creada ei ca se joaca asa cu mine! GATA! Nu le mai arat foarfeca! Sa-i vad!

anasstasia


einsteinitza

 :D
Ploua acum, dar nu mai e asa frig si zilele trecute caldura a facut toata gradina sa izbucneasca! Parca merg la viteza dubla!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Ploua si la noi ,dar cu pauze. Oricum nu pot intra in gradina ,ca a plouat 4 zile la rand.

geodezia

la mine soare cer senin frumos (in cap) afara ploua incontinuu de aseara in rafale ..

gabriela jalba

Io n-am pomenit nicicind liliac taiat,tuns. Am crescut cu lilieci,toti vecinii au avut ,acum am si eu,ar toata lumea,dar nu am vazut pe nimeni,niciodata sa faca tunderi la liliac. Doar cind is copaci mari si incurca cracile, mai pun oamenii mina pe toporisca,ferestrau, si taie dupa necesitati.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

nici la noi nu se taie liliacul doar de ajustare adica sa ii croiesti cumva pleata sau vreuna razleata dar ii lasam cu florile alea vechi si pica ele pina sa vina ale noi ..in rest nu am vazut nici eu pe nima sa taie liliacul ..am auzit nu mai stiu pe unde ca il taie dupa inflorire da eu nu am practicat ca am luat cafteala cu tunsu bujorului dupa inflroire si al  2 lea an ciuciu flori si acu am tuns anu trecut narcisle si ciuciu narcise anu asta  asa ca acu tunsei rose pomi etc asa ca pun in cui foarfecele ca am vreo 4 pina la anu

sandaveturia

Primii mei lilieci sunt tineri, n-au mai mult de 3-4 ani, urmatorii sunt si mai mici.
Asa am citit! Dar e adevarat ca cel care a inflorit primul si l-am tuns dupa inflorire... anul urmator n-a mai vrut sa-mi arate nika...
Mnoooo.... gata cu experientele!...

claude


Ce-aveti frate cu atata tuns...harsti dincoace, harsti dincolo, sunteti un fel de Jack spintecatorul al foarfecilor  +hypno   N-aveti de lucru de tundeti tot ce va pica la mana?  ;D  Toate le vreti tunse dupa sablon?  :D  Mai bine faceti voi o vizita la coafor si ziceti-i coafezei sa-si dea in stamba cu penele voastre ca pe urma sunt sigura ca o sa aveti altfel de sentimente fata de foarfeca  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

Eeee... si tu vii acuma sa ne tragi de moate!!! Ti-am spus ca ne-am potolit!...

einsteinitza

Cred ca n-au atatea paharele de udat si de bibilit! Se plictisesc si cum da o raza de soare abia asteapta sa faca ceva in gradina! :D. Am impresia ca ne-a intrat in sange gradina la care te spetesti, nu fewa in care ai si timp de relaxare!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Ploua ,a patra zi . +ham .Bine ca s-a amanat expozitia de flori pentru data de 11 aprilie ,ca poate se face timp frumos. Macar ma plimb si mai i-mi clatesc ochii cu floricele ,desi cu timpul asta ,cred ca vor fi putine.

einsteinitza

Buna dimineata, in sfarsit e senin! Cred ca v-a fi o zi frumoasa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Iar eu plac acum la tara. Iupiiiiiii! Zi frumoasa va doresc!