Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

cara

Quote from: gentiana on December 08, 2009, 02:51:04 PM
io beau ceai si suc!
tusesc ca un magar batran si am si de donat /vandut (daca reusesc sa pacalesc pe cineva) o pereche de gemene de 4 ani
ma-sa mi le-a donat pt cateva saptamani(asa a fost vb la inceput) acu aflu ca le am pt urmatoarele 3 luni(desi mie imi miroase ca le am si de pasti)
deci doritorii sa se inscrie(le dau ieftin)
sunt sanatoase,mofturoase,nu mananca la masa si papa doar sandwichuri tropaind prin casa,pun 1001 de intrebari si toate incep si se termina cu "de ce?'

deci orice prunc e binevenit la mine! trimite gemenele pe perioada nedeterminata. le fac si oua rosii, le si marit daca uiti sa mai vii dupa ele!  ;D ;D ;D

ozimandias

 :D
Si ai facut si economie de 3000 de euro  :D
Quote from: gentiana on December 08, 2009, 03:14:39 PM
  am o prietena care a preferat sa nasca in spital particular(speriata si innebunita de ce auzea ca se intampla in spitalele de stat) si a platit 1500 de euroi pt o saptamana(nastere si rezerva) si a descoperit cu stupoare ca a iesit mai ieftin decat la spitalele de stat


Ella

In conditii normale trebuia sa faca economie de toti euroii. Da conditii normale inseamna asigurare medicala "sanatoasa" si medici care pot sa traiasca din salariu. ;D
Da asta-i alta lume, nu lumea lui Base, Geoana, poate a nepotilor nepotilor nostrii.

gentiana

ELLA mereu tzi-am apreciat interventiile care mi se par de un bun simt fantastic(vorbesc foarte serios)
asigurarea medicala o platim,dar degeaba o platim
ca la medic si la spital mai platesti de "tz" ori
(si cand spun asta ma astept sa-mi sara iar cineva in cap si sa ma "blagosloveasca" in fel si chip)
ieri am inregistrat o victorie marunta la prima vedere am reusit sa dovedesc unei companii de telefonie  ca a gresit si mi-au dat niste bani inapoi(in raspunsul lor spun ca n-a gresit dar ca imi dau banii inapoi)
si ei  probabil ca m-au vazut aroganta! ;)

gentiana

[deci orice prunc e binevenit la mine! trimite gemenele pe perioada nedeterminata. le fac si oua rosii, le si marit daca uiti sa mai vii dupa ele!  ;D ;D ;D
[/quote]
Cara sa stii ca dupa 2 ore cu gemenele cred ca te reprofilezi
ieri am reusit sa impun 2 reguli una de stat la masa obligatoriu 30 min si a 2 culcatul la ora 9.30
nu-tzi spun ca la ora 9 io crapam de somn(si ora mea obisnuita de culcare e 12-1-2 noaptea)
dimineatza am sters-o cu noaptea in cap de acasa,daca apuca sa se trezeasca gemenele nu mai ajung pana la pranz
daca mai rezista barbatul meu inca 1 saptamana si nu pleaca de acasa.........inseamna ca gemenele sunt dresate
deja au inceput sa pape supa(singurele,daca le-o pui in cana) si mananca si altceva decat sandwichiuri
ti le-as dona,dar asta inseamna ca 2 ploade m-au infrant si asta n-as suporta(dupa aia trebe sa-mi deschid venele si sunt tare mandra de manutele mele! :D)
ma gandesc sa-tzi fac o vizita  si sa le las sa zburde cu catei pe dealuri(da sa nu-mi ceri sa platesc asigurare medicala pt catei si nici consiliere psihologica pt ei ;D)
astea-s varianta feminina a lui "Denis pericol public) si au si bis
altfel sunt dragalashe ca au inceput sa uite de "de ce?"
daca papa tot si nu strica nika au voie sa se joace cu pisicile
motanul cel mic e ultra fericit,se alearga prin toata casa si dupa aia zac totzi tolanitzi pe covoare
(desi nici un covor nu mai e la locul lui si a scapat nescuturat)

cara

Quote from: gentiana on December 09, 2009, 08:06:54 AM

Cara sa stii ca dupa 2 ore cu gemenele cred ca te reprofilezi


nu ma cunosti! eu chiar merit sa fiu bunica, am toata "psiologia pruncului" la deshtul cel mic!  :D

gentiana

meritzi?
io intai vreau sa fiu mamica,dar copilele astea ma cam descurajeaza
aia mare e favorita mea ,am mai crescut-o vreo 2 si ceva(un copil extraordinar de frumos si de cuminte)
barbatul meu zice ca daca as fi mai odihnita si n-as mai incerca sa fac 1000 de treburi de o data as reusi sa ma amuz cu gemenele
la ora asta vad ca e extrem de amuzat de micul dejun in familie,au programat  ziua de azi cu plimbari de caini in parc(azi schimba parcul),facut cumparaturi(papa pt oameni si animale) si cica dupa amiaza au vizionare de nu stiu ce CD cu desene
maine mergem la un targ de imbracaminte si incaltaminte
ma dispera sa-mi faca cineva programul-dar n-am incotro

gentiana

Quote from: ozimandias on December 08, 2009, 04:16:56 PM
:D
Si ai facut si economie de 3000 de euro  :D]
n-am facut "iconomie" ca trebuie sa le "inzestrez" cu cizmulite si cu paltonashe

ozimandias

Gentiana, nu tie-ti spuneam ca ai facut economie. Ci Carei  :D

gentiana

aha
io credeam ca ma incurajezi sa fac gemene
ma batea gandul de o astfel de performanta,da mi-e ca dupa incercarea asta nu-mi voi convinge barbatul sau ca daca il conving da bir cu fugitii ;)

ozimandias

Gentiana, ce pot sa-ti spun... Cred ca e superb cu gemeni. Scapi dintr-un foc de mai multe "greutati". Asta desigur, daca reusesti sa ajungi intreg la aniversarea de 6 ani a copiilor  ;D Dupa... nu mai ai decat sa te mandresti. Ne mandrim noi cu cate unul... dar cei care au 2 dintr-un foc.
Nu-ti spun din experienta, ca eu am doar un copil (desigur, care a fost cat doi, de cand s-a nascut  ;D, dar asta-i alta poveste). Insa am multe cunostinte care au gemeni. Cu cei care au pruncii pana-n scoala, recunosc, nu prea se poate discuta... Cu ceilalti insa...  :D

gentiana

aia mare a inceput scoala cand era la mine
asa ca stiu ce inseamna copil la scoala,si cat am avut de tras cu fondulclasei.fondul scolii,fondul de protocol al scolii si alte kkturi prin care esti hotit pe fata
stiu ce inseamna sa tzi se spuna ca scoala iti da manuale gratuit,dar invatatoarea sa-tzi zica ca nu-s bune si trebuie altele
in clasa 1 am reusit sa schimbam invatatoarea cu una normala
mi-este groaza daca va trebui sa o inscriu din nou la scoala  si sa am de a face cu directoare ,invatatoare ,profesoare
nu stiu cum o fi in alte parti ,dar io am trecut prin "cersit " de bani care faceau scoala respectiva sa fie mai scumpa ca o scoala particulara
pana la urma parintii s-au revoltat si au micsorat si fondul clasei si fondul scolii(impreuna ajungeau pe la vreo 350 de euroi) si cu alte "cerseli" gen perdele/termopane/pupitre/scaune si dulapioare (care erau cerseli anuale) am dat cam spre 1000 de euroi pe un an de scoala (am uitat sa mentionez cadourile pt corpul profesoral,pt inspectii si alte chestii care se anuntau de la o zi la alta)

simonaelena

Dar ce scoala e asta, frate?
Fiica-mea este eleva la un colegiu renumit in SB, si platim si aici fondul scolii vreo 35 lei, fondul clasei cat ne lasa inima si din acesti bani s-a renovat clasa. Nu mai vorbesc de faptul ca elevii cu rezultate bune beneficiaza de tot felul de programe, schimburi de experienta, in strainatate, pentru care parintii platesc 5-20% din valoarea acestora.

gentiana

e scoala de centru bucurestiului
fondul clasei era vreo 200 de euroi si al scolii vreo 100 pe fiecare semestru/trimestru ca s-au sucit si invartit
n-am inteles de ce trebuia in fiecare an schimbata clasa,am reusit sa convingen directiunea ca sa ramana in clasa respectiva 4 in ciclul primar si dupa aia din clasa a 5 ,tot acolo in schimbul de amiaza
ni se parea normal sa investim intr-o clasa in care copii sa ramana pe durata a 8 ani
separat se platea pt bodyguarzi si firma de paza(chestie care o stiu si de la colegi)
fondul scolii insa n-am inteles la ce folosea
cum n-am inteles de ce trebuiau stransi bani pt protocolul scolii(inspectii,lectii deschise) cand alea trebuiau suportate de profesorii care isi dadeau  gradele
am reusit sa pun atatea intrebari si sa cer atatea referinte onform carei legi si carei ordonante sau ordin a ministrului ca am disperat-o pe directoare
(am fost sustinuta de inca niste parinti din care una era jurista )
clasa respectiva a reusit sa aiba cele mai mici contributii  banesti (unii parinti s-au suparat ca din cauza "contestatarilor" o sa se supere profesorii pe copiilor
pustoaica insa recunosc ca a terminat prima din clasa (e drept ca lectiile se faceau mai mult acasa,si maica-mea (profesor universitar) a facut lectiile cu ea la matematica)
io n-am inteles de ce intr-o scoala cu 30-36 de clase se luau bani pt termopane(moda a inceput acu vreo 10-12 ani) in fiecare an de la fiecare clasa(adica pt aceeasi incapere se luau bani de la 2 clase),la fel pt pupitre si scaune(le luau ergonomice)
stiu de la alti parinti care aveau copii in clase mai mari ca  s-a tot schimbat gresia(n-am inteles de ce puneau gresie lucioasa pe holurile unde copii se puteau accidenta grav) s-a pus anual mocheta in cancelarie si in sala de consiliu a profesorilor
din discutiile cu colegii,am vazut ca e o procedura generala si difera numai contributiile ,in functie de nivelul veniturilor parintilor

vivi23ro

a ti incercat sa  mergeti la inspectorat sa faceti reclamatie?

simonaelena

Nu e normal si nu e corect. Eu una nu as fi de acord sa platesc sume atat de mari. Vina este a parintilor, care incearca sa cumpere notele copiilor. Daca am un copil silitor, de ce sa platesc? Pe mine cine ma mituieste sa imi fac treaba? Si copilul sa invete ca alta treaba n-are.
Ma opresc aici, ca iar imi amintesc atitudinea unor parinti la sedinte de frica sa nu se supere profesorii pe ei.

gentiana

toate astea-s tutelate de inspectorat si minister
directorii se umfla in pene in fata inspectorilor si inspectorii in fata inspectorilor sefi sau a consilierilor din minister
si ministerul se lauda cu realizarile din perioada in care x sau y a fost ministru(cica s-au modernizat scolile)
or da si cei  de la minister ceva bani
lucrarile de modernizare sunt scumpe si constructorii cer sau cerau niste preturi enorme
problema e ca  gestionarea banilor nu-i facuta cu cap
acu nu mai stiu,dar la vremea aia pusesera termopane si gresie si faianta pe holuri dar nimeni nu s-a gandit la termoizolarea cladirii
inlocuiau chiuvetele si nateriile la gr sanitare ,dar nu schimbau  tevile si vanele
ma rog ,unul din parinti care era inginer constructor a dat o raita prin subsolul scolii si era inspaimantat de ce ea acolo
ma indoiesc ca astfel de probleme nu se repeta si in alte scoli

cara

he he he! io am renovat toata gradinita ca sa-mi primeasca pruncul!  ;D

ozimandias

Acum depinde si de OM...
In clasa I, la prima sedinta, dupa ce am discutat "diverse", invatatoarea ne-a spus "acum va las un pic singuri sa stabiliti dumneavostra fondul clasei". Am discutat parintii si i-am spus: 25 lei pe semestru. La care raspunsul ei a fost ' a... e prea mult, eu cred ca 20 lei pe an sunt suficienti". Si au fost. Au mai ramas bani si pentru clasa a IIa...
Anul urmator, o prietena isi da copilul la scoala, tot o scoala de cartier, ca si a mea... La prima sedinta doamna a dorit laptop si videoproiector, ca o ajuta la lectii. Si daca tot au fost parintii de acord, tot doamna a propus ca ar fi bine si o imprimanta in clasa, performanta, sa le faca fise...
Acum spun partea a doua: prietena mea, dupa 2 luni de scoala cauta disperata meditator pentru copil... Eu nu am stiut 4 ani ca am copilul la scoala. Patru ani copilul meu nu a venit cu ceva neinteles de la scoala. Recunosc, acum, in clasa a V a trebuie sa lucrez cu ea la matematica, la romana... si ar trebui si la restul, dar nu am vreme... La prima lucrare la matematica (testul predictiv, unde le-a dat numai din materia de pana-n clasa a IV a) in afara de trei copii, toti au luat 10. La a doua lucrare, unde le-a dat materia din clasa a Va, trei copii au luat 10...

gentiana

copilului chiar nu a patit nimic
mamica jurista a avut un diferendum cu directoarea (fetita ei a fost lovita de un baiat in pauza si si-a spart capul si si-a rupt mana;asta pt ca invatatoarea in loc sa stea cu ei in pauza pe hol era la tzigara in cancelarie) si mamica a dat invatatoarea si directoare in judecata(asta pt ca directoarea nu a vrut sa sanctioneze in nici un fel nici copilul si nici invatatoarea)
din cate stiu eu s-a ajuns la o intelegere si din momentul ala copii contestatarilor au fost sa zicem "menajati"
nu stiu toata povestea ,dar stiu ca atunci s-a deplasat un consilier al ministrului la fata locului
desi a fost o chestie extrem de trista ca sa ajungi la judecatorie,ca sa se recunoasca greseala unei invatatoare
(copilu agresor era la al 6 "accident" de  genul asta si s-a cerut consiliere psihologica pt ca era extrem de agresiv si nervos)

gentiana

ozi deci toate-s arbitrare!
pana la urma daca scoala e gratuita,de ce trebuie sa fie fondul clasei si separat al scolii?
am inteles chestia cu banii pt bodyguarzi,dar in rest........
ma rog si cand eram io in scoala acu 20 ani era mania cu fondurile si cu bani pt borcane,hartie si textilesau banii pt plante medicinale
si nu mai stiu ce minuni le mai treceau prin cap;
dar acu s-a ajuns la sume nerusinate
mai nou imi spunea o colega ,ca desi are baietelul la gradinita de stat si acolo sunt niste fonduri de astea si diverse plati pt diverse cursuri suplimentare(pt profa de engleza,spaniola,calculatoare,desen si alte minuni) ca sa nu mai vb de vesnicele bilete la teatru de papusi,la teatru masca si cate si mai cate
se colectioneaza bani pt cumpararea de fiecare copil a diverse cd-uri cu tot felul de cantecele
(asta la gradinita,la copii de 3-4 ani..atunci nu te mai miri ca la scoala cer din ce in ce mai mult)

ozimandias

Quote from: gentiana on December 09, 2009, 11:38:15 AM

am inteles chestia cu banii pt bodyguarzi,dar in rest........

Nu se mai dau bani pentru paza cam de doi ani. Platesc primariile acum.
Quote from: gentiana on December 09, 2009, 11:38:15 AM

pana la urma daca scoala e gratuita,de ce trebuie sa fie fondul clasei
Nu stiu in alta parti cum e, dar noi, din fondul clasei (care a stat mereu la casiera clasei, adica o mamica) s-a cumparat creta, burete, galetusa pentru apa, ceas si a cerut doamna din cand in cand pentru reincarcarea cartusului de la imprimanta la care tagea fise, lucrari si alte materiale pentru copii.
Quote from: gentiana on December 09, 2009, 11:38:15 AM

pana la urma daca scoala e gratuita,de ce trebuie sa fie fondul ... scolii?
am inteles chestia cu banii pt bodyguarzi,dar in rest........

Tot asa, nu stiu cum o fi la altii, dar la noi ( :D) din fondul scolii s-au cumparat jaluzele pentru laboratoare (cerute de parinti, ca le batea soarele in cap plozilor), s-au cumparat diverse premii mici pentru diverse serbari organizate de scoala... etc...
Noi am mai strans trei ani si bani de zugravit. Scoala la care invata copilul meu e chiar foarte curata si asta nu pentru ca-s copiii cuminti  ;D Si de ce am strans bani de zugravit? Ca doar au venit de la primarie bani... Pentru ca, intr-adevar, primaria a dat bani, chiar multi, dar tot primaria a organizat licitatia, tot primaria a ales castigatorul... care a reusit sa termine o clasa (o clasa!!!!!!!!!) la doua-trei saptamani dupa ce a inceput scoala, cu toti banii dati de primarie. Iar noi, parintii, cu fo 40 milioane (vechi) am reusit sa igienizam toata scoala  ::)
Eu, cel putin, am mers pe ideea ca decat sa astept la altii....mai bine pun mana  ;D


A... si inca o chestie: se stabileste si fondul scolii si al clasei, dar nu-i nimeni obligat sa-l dea... Cu toate ca nu-mi prea convine ca eu sa dau si altii sa se bucure... dar asta e... Da cine vrea, cat s-a stabilit sau cat poate. Atat.

gentiana

ozi inseamna ca la voi la scoala nu vroia directoarea/directorul sa iasa motz in fata
chestia cu plata primariei o stiau si alti parinti,dar directoarea a zis ca aia erau gardieni si erau in afara scolii si ca in interior se strecurau nu mai stiu cine si ca la clasele mari fusesera cazuri cu ceva droguri
o poveste care drept sa-tzi spun n-am retinut-o  si asta se intampla in 2007
cert e ca s-au dat bani
era si un comitet care gestiona banii,o imbarligatura intreaga
recunosc ca dupa ce am pierdut vremea la inceputul anului am sarit peste celalate sedinte
eram informata cand mai trebuia sa dau bani,chiar n-aveam nici timpul si nici dispozitia sa merg de 2 pe luna sa ascult discutii interminabile intre parinti
cum existau unii care contestau fondurile si aveau argumente solide mi s-a parut firesc sa fiu in respectiva tabara
primaria a reparat scoala respectiva vreo 15 ani(erau fonduri de la minister si de primarie la inceputuri,cel putzin asa stiu de la niste colege de servici care au avut copii cu multi ani inainte la scoala respectiva;cand le-au intrat copii la scoala scoala se reparasi dupa ce le-au terminat copii inca s-a mai reparat cativa ani)

ozimandias

Si noi am platit paza, cam doi ani.
dar acum au bodygurazi (5) in scoala zilnic. Una din indatoriri este sa stea cate unul pe etaj si doi la intrarea in scoala. Nu avem decat o intrare in curtea scolii si una in scoala (din curte  :D).
Stiu gentiana ca in unele scoli se bau bani multi... Dupa ce copilul meu a terminat gradinita si a inceput scoala, am putut sa ne cumparam inca o masina  :D :D :D