Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

doina

Buna dimineata !
Azi incep si eu pregatirile pentru revelion . Am  fiert de ieri pentru piftie si salata .

adrianam

Buna dimineata!
Eu dupa-amiaza incep pregatirile. Mai am inca si ceva cumparaturi de facut dar invitatii au zis ca s-au saturat de atat carne, asa ca o sa fac mai multe salate. Sarmalele le am impachetate de la Craciun si mai fac friptura de porc si de peste la cuptor.
Daca aveti retete de salate usor de facut si sa nu fie prea gretoase, va multumesc anticipat!

ati

Buna Dimineata Mushuroi +dns
CAm rece pe la noi dar nu prea ma intereseaza ca deja ma pregatesc de revelion ca seara am plecam la vecini am anchiriat un Castel si va fii doar a noastra  :) adica  al gasti care se antalneste acolo si venim luni
Asa ca eu de acum va urez un An Nou Cat Mai Fericit 
La Multi Ani Tuturorii
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

adrianam

La multi ani Ati si distractie placuta!  ;)

gentiana

Quote from: adrianam on December 30, 2010, 10:25:01 AM
Buna dimineata!
Eu dupa-amiaza incep pregatirile. Mai am inca si ceva cumparaturi de facut dar invitatii au zis ca s-au saturat de atat carne, asa ca o sa fac mai multe salate. Sarmalele le am impachetate de la Craciun si mai fac friptura de porc si de peste la cuptor.
Daca aveti retete de salate usor de facut si sa nu fie prea gretoase, va multumesc anticipat!
salata de sfecla cu lamaie(poate fi si cu morcovi sau telina
salata de telina ,morcovi,mere si peste afumat(cu ceva maioneza indoita cu cartof ca nu fie grea pt ficat)
Ciuperci umplute(umplutura  eu o fac cu dovlecel,cozile de la ciuperci facuta pasta,ficatei sau peste afumat)
salata de fasole mare cu maioneza ,muschi file taiat in patratele mici ,usor rumenit,castraveti murati taiati in cubulete mici(cam ca la salata bouef)
La capitolul "muschi file " poti pune mai multe feluri de sunca,muschi tiganesc ,chestii de astea
salata de andive cu salata ,dovlecei rasi,ardei,broccoli, telina si ciuperci inabusite
Sper sa te fi ajutat sugestiile de retete ,Adriana


gentiana

Sa-ti fie de folos si sa ai succes cu retetele :D

Claudiu

Inca putin si a mai treut un an.
Cred ca e timpul sa ne gandim la toate prin care am trecut.
Toate. Si bune si rele. Si sa fim recunoscatori pentru toate. Gratitudinea este una din cheile Universului.
Sa fim recunoscatori pentru tot ce ni s-a intamplat. Si bune si rele.
Toate acestea la un loc sunt viata noastra.
Recunoscatori tuturor, Creatorului daca aveti aceasta credinta, daca nu, atunci recunoscatori Universului.
Tuturor si prietenilor si dusmanilor. Chiar si celor cu care v-ati certat. Toate acestea si bune si rele ne-au format si ne-au ajutat chiar daca uneori avem impresia ca au fost contra noastra.

http://www.youtube.com/watch?v=bAxlBwbDGv8&feature=related

Sa multumim tuturor celor care ne-au asistat si in acest an in incercarile prin care am trecut. Atat cunostiintelor vechi cat si cunostiintelor noi. Atat celor cu care am petrecut clipe senine cat si celor care ne-au adus nori si furtuna in suflet. Toti au un rol in viata noastra. Toti sunt mesageri ai Universului care ne asista in calatoria noastra prin aceasta lume.
Asa cum si tu la randul tau esti pentru altii, chiar daca nu-ti dai seama de asta.
Uneori te simti bine in compania cuiva alteori nu-ti place cineva din prajma ta incat se poate ajunge chiar si la cuvinte grele si crezi ca sunt impotriva ta.
De fapt toti te asista si te sprijina sa mergi mai departe, pe drumul tau, chiar daca aparent crezi ca drumul tau e altul.
De asistenta aceasta de regula nu suntem constienti. Nici noi nici mesagerii spatiului si timpului. Uneori realizam dupa ce mesagerii au plecat ca ne-au fost anume trimisi.
Toti cei pe care ii intalnim si ii cunoastem sunt mesageri ai Universului. Toti au un scop. Ei ne sunt daruiti de catre Univers.
Unii pentru o durata determinata de timp si apoi pleca mai departe pe drumul lor iar unii ne sunt daruiti pentru intreaga durata a calatoriei noastre prin aceasta lume.
Cei mai multi sunt doar pentru un sezon.
Un gand aparte pentru cei care au plecat mai departe. Atat cei de care ne-am despartit pentru ca drumurile noastre s-au despartit  cat si cei care au plecat spre o alta lume. Misiunea lor asupra noastra s-a incheiat si se cuvine sa le multumim pentru asta.

http://www.youtube.com/watch?v=bLltt5cPDOc&feature=related

Si e timpul sa ne facem si o lista cu ce ne dorim in viitor.
Insa acest lucru nu e usor. De lista asta depinde fericirea noastra.
Sper ca nu ati uitat ce am spus: gandurile noastre creaza lumea inconjuratoare. Cea in care traim. Daca nu sunteti multumiti de lume, de ceea ce va inconjoara fie politic fie social fie material schimbati aceasta.
Chiar daca nu credeti aveti aceasta putere si inceputul e usor.
E vorba de a va schimba voi insiva. Schimbati-va atitudinea. Schimbati modul de a privi faptele din jurul vostru si in primul rand judecati si faptele si mai ales gandurile voastre.
Pe scurt schimbati-va mintea si mintea va ordona lumii din jurul vostru sa se schimbe.
Nu e chiar usor caci involuntar toti revenim la vechile obiceiuri cand slabim autocontrolul, autocenzura.
Si uneori putem gresi calea schimbarii dar ne putem corecta rapid daca constientizam, analizam.
Nici nu e o schimbare ce se va produce rapid. Munca asta e de durata.
Dar daca chiar va doriti schimbarea nu aveti de ales. Poate efectul va fi evident numai cand nepotii nostrii vor fi oameni asezati la casa lor si vor fi la randuri lor inconjurati de nepoti. Chiar daca e asa cred ca merita sa le dam o sansa.
Dar sunt sigur ca efectele schimbarii le veti simti. Totul e sa faceti pasul.
Schimbati-va mintea si nu permiteti vorbelor distructive sa iasa din voi. Lasati-le sa zboare doar pe cele care ajuta. (Nu fac morala, si eu sunt ca voi am si .... si si ... doar ca am ajuns sa inteleg puterea cuvintelor generata de puterea gandului ce le-a creat).
As putea sustine cele de mai sus, cu exemple pe care daca le-ati analiza la rece ati putea vedea adevarul celor de mai sus.
Dar nu e momentul si o puteti intelege si singuri gandind la valorile morale ce ni s-au transmis de-a lungul timpului sau pe care le-am descoperit singuri si la modul cum ne-am raportat la acestea. In mod serios sau in zeflemea sau in mod egoist sau chiar le-am ignorat cu sau fara buna stiinta.

http://www.youtube.com/watch?v=NvwXAdx48QQ&feature=related

Pe scurt fiti pozitivi si veti aduce bunastare in jurul vostru.
In general credem ca avem nevoie de o multime de lucruri pentru a fi fericiti. In fapt avem nevoie de atat de putin.
Bucurati-va mai ales de bucuria altora si a voastra va fi deplina.
Eliminati orice urma de egoism. Mintea voastra poate face acest lucru chiar daca v-ati inrait din cauza greutatilor si lipsurilor.
Daca vecinul are mai mult decat aveti voi bucurati-va pentru el si in final veti avea si voi.
Daca vecinul merge in vacanta bucurati-va pentru el si toata viata voastra va fi o vacanta. Chiar daca sunteti nevoiti sa munciti continuu.
Nu lasati sa treaca nici o zi fara a va acorda cateva minute de fericire. Minute in care sa ganditi lumea asa cum o vreti.

http://www.youtube.com/watch?v=8j_Vj779yqE&feature=related

M-am luat cu vorba. Unde ramasesem? Lista cu ce vreti.
Lista mea e scurta.
Imi doresc ca tuturor sa le fie bine si sa fie fericiti.
Sunt convins ca ma voi descurca minunat intr-o astfel de lume.

Acum la final de an va urez:

Sa aveti tot ce va doriti si sa fiti fericiti iar bucuria sa va umple casa si sufletul.

La Multi Ani!


http://www.youtube.com/watch?v=pEN8KH-Buh4&feature=related

Claudiu

Quote from: Claudiu on December 30, 2010, 09:35:26 PM
.... ... Lista cu ce vreti.
....

Editare (ca vad ca nu mai pot corecta). Am gresit, corect e lista cu ce va doriti nu cu ce vreti. E o diferenta intre a vrea si a dori. Vrutul se concretizeaza, practic, in planuri de viitor si punere in aplicare. Implica actiunea. Dorinta reflecta o anume stare sufleteasca ce implica mentalul, e  rugaminte adresata Universului si in acelasi timp o abordare a acestuia pe calea gandului.

Inca o data sa aveti parte numai de bine atat in anul ce vine cat si in cei care vor urma.

Ionela

Buna... ultima zi a anului 2010! +hug :-*

Sanatate, bucurie si tot ceea ce este mai bun pentru fiecare!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Ionela ,trebuie sa speram ca vor fi si zile mai bune anul viitor . +hug :-*
Va doresc si eu sa aveti un an plin de bucurii ,realizari si mai multe si sanatate din belsug !
LA MULTI ANI !

hapylica

Bine v-am gasit sanatosi pe 2011 :) Va doresc ce-mi doresc eu mie +hug
LA MULTI ANI!

einsteinitza

Ce bine, un an nou in viata forumului
La multi ani tuturor. +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Buna dimineata !Sa incepeti un an cu bine ,sanatosi si cu multe flori ! +hug :-*

penelopa

Un  an nou ... si iar de la capat, dar cu mai mult "cap" pentru toata lumea! ;)
Urez sa ne creasca Mushuroiul, sa ne creasca si  inmulteasca plantele, sa ni se deslege limbile ... cu tupeu, tot inainte!!! >:D

ani

La multi ani! Sa avem un an foatre bun!
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

adrianam

Buna dimineata si un bun inceput in toate va doresc!  :-*

geodezia

Neata la tuti mundi . ce mai faceti pe unde sunteti blocati , v-a prins viscolul , treceti la casele voastre  ca vine frigul . Si fiti mai optimisti ce sunteti asa morocanosi parce ati fii chefuit zile in sir ,ca in tinerete si acum aveti examene

stefana

Buna dimineata!
Am uitat sa iau cu mine de acasa ochelarii de soare, asa ca la birou am sacrificat o discheta veche sa pot vedea soarele in timpul eclipsei. Mi s-a parut chiar mai stralucitor ca in alte zile  +hypno. Voi v-ati uitat?

adrianam

Eu am aflat de eclipsa pe la 10:30, dupa ce trecuse!  :D

penelopa

.... mai bine, Adrianam, că dacă chiorai   >:D .... şi mai avem nevoie de tine pe TM. ;)

ati

Buna Dimineata tuturori
M-am trezit si eu dupa chefuri si distractie  si anca odata va oferim un an cat Mai Fericit

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Ionela

Toate ca toate, dar sabiile-s mortale +apl
Multumesc, Ati! +hug
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Ati ,mai sant zile de chef ,asa ca odihnestete un pic si continua  :D . Eu nu ma opresc decat dupa 15  ianuarie  :D :D :D.Peste cateva zile i-mi serbez sotul  ca e ION  ;) si peste alte cateva zile ma serbeaza sotul   ;) asa ca o tinem in chefuri

GetaV

Ati ,imi place ca nu lasi fetele niciodata +apl +apl +apl