Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Luunga, scurta, am si de-alea de ceata :D ;) ;) :-bd :-bd Deci e clar ca iese miscarea. ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ati

flordel
Anca nu am fost ancerc sa reduc odata tensiunea doar saptamana viitoare voi merge dar numai la vecinini la noi sunt doar hingeri pe astia numai antre 4 lumanari sa vad

Va multumesc fetelor pentru informatii sa aveti o saptamana cat mai placuta
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

gabi_gabriella

Ati, cu tensiunea nu-i de glumit !! Ai grija !!
Iar despre rasaduri ,  la rosii, eu pun direct in gradina in cuiburi , sub pet. Se dezvolta mult mai bine decat rasadurile .Dar cumpar si rasaduri si apoi care nu se prind, completez cu cele iesite direct in gradina
Cu ardeii, gogosarii nu am incercat direct in gradina .

cristinaf

Buna dimineata, de dupa amiaza.  :D
Astazi mi-a inflorit in gradina, primul ghiocel. +dns Sa speram ca iarna e pe picior de plecare si nu se mai intoarce.

geodezia

si eu si eu vreau sa vina soarele peste casele noastre

flordel

Cald si pe la mine, a inceput sa se topeasca zapada si sa apara caca de la caine. ;;)

sicamin

Fluctuatiile astea de temperatura nu prea sant bune. Eu am fost racita 2 saptamani ,dar nu am stat la pat.Acum (cand a inceput si scoala) fiul meu este racit  +ham . Azi a fost iar soare si placut ,iar zapada nu mai avem deloc.

cristinaf

Nici noi nu avem zapada si toate floricele de primavara si-au luat avant. Hortensia mea care era plina de boboci in ianuarie, a mai ramas doar cu cei de la baza, restul inghetand, dar sper sa nu mai treaca printr-un soc asemanator inca o data in iarna asta.

penelopa

Şi la mine a început să se topească zăpada dar nu se văd florile şi nici .... caca de câţei. =))

gabi_gabriella

O seara frumoasa!
La noi gradina e sub zapada bine . Afara e frig ( minus 7-8 ) si o ceata ca laptele ne omoara de tot !!
Vreau primavara !!!!

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ooo,  buna dimineata, lume noua! ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Buna dimineata ! Ceata a fost si la noi de dimineata ,dar acum avem soare ,desi e cam rece..

geodezia

Buna ziua ca ma saturai de munca . fac curat in livada si imi trebuie un sfat de la doamnele , domnisoarele si domnii din musuroi . am ceva rugi in livada si in fiecare an aplic metoda taieturi si scoaterii  din radacina dar degeaba , help . cu ce sa dau sa nu se mai inmultesca rugii ca acum am niste miinii de muma muma . pline de zgirieturi si de bube . . m-am saturat si de puiuti de cocodusi care rasar in fiecare an din buturugile vechi .am scos si buturugile acum de unde or mai iesi ca in fiecare an  fac curat si parca mai rau cresc . cu ce sa stropesc  sa nu se mai inmulteasca rugii si lastarii de corcodusi . help help . multumesc

einsteinitza

lLasa-i sa mai creasca sa aiba o cantitate buna de frunze si stropeste cu Roundup pe vreme senina si uscata. Prin asimilarea prin frunze mor.Dar o sa-ti moara si iarba din zona, unde cade substanta.Ca sa o dirijezi mai bine, fa pe tija stropitorului o palnie dintr-o sticla de plastic taiata, pui gatul ala ca o palnie si apoi insurubezi capul la loc.Trebuie sa uzi bine frunzele la ce vrei sa omori, ca actioneaza prin frunze nu prin radacina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

multam si mor ? daca dau pe frunze ?ca am mai dat cu glifortgim albastru parca era si s-au inmultit mai rau . da o sa incerc si cu roundup

Carina

Si daca dau cu Roundup asta numai pe frunze, moare doar planta respectiva sau tot ce e in jur? Am niste pir care tot imi intra in stratul de flori si m-am saturat de cat am jumulit la el, iar pana la capatul radacinilor nu-i chip sa ajung ca am flori in jur. Daca as da sa zic cu o pensula doar pe frunzele de pir as scapa doar de el???

flordel

Roundup omoara tot ce vine in contact cu el.
Da poti tu sa dai cu pensula numai la frunzele de pir si la toate frunzele alea? +hypno

Carina

Cred ca pot, nu-i o zona foarte mare. Noi cand ne-am mutat la tara n-am stiut ca terenul trebuie intai erbicidat si apoi semanat cu iarba, drept care gazonul meu e plin cu de toate, papadii, trifoi, paralute (bellis perenis), chiar si brusturi si palamida am avut  ;D. Trifoiul si papadiile le-am lasat in pace, ca macar fac flori, palamida si alte buruieni cu radacina pivotanta le-am smuls dar cu pirul nu stiu ce sa mai fac. In gazon nu se vede, dar trece pe sub pamant si-mi intra in straturile cu flori. Pana acum tot l-am jumulit si am sperat ca la un moment dat sa se plictiseasca sa mai rasara. Mi-ar trebui un erbicid partial, sa actioneze doar asupra lui dar n-am gasit inca

flordel

Din cate stiu, pirul nu prea il omoara decat Roundup.
Ca sa jumulesti pirul iti trebuie o mica scula din metal ca altfel se rupe si raman radacinile in pamant.
La noi la casa de la tara din cauza pirului am sapat tot gazonul toamna trecuta si acum in primavara dam din nou cu Roundup.

Carina

Asa mi s-a sugerat si mie, sa inlocuiesc tot gazonul si sau dau cu erbicid.
Astept pensia sa ma inham la asa ceva, pana atunci smulg ce trece in straturi si-mi blestem zilele  >:(

geodezia

din cauza pirului am renuntat si eu la o parte din gradina si mi-am tras o livada . macar acum  pot da cu chimicale in voie or el or eu . am dat cu glifortim de 2 ori anul trecut dar fara sorti de izbinda . dar daca ziceti ca e bun roundupul asta o sa dau si cu el ....

einsteinitza

Ce-ar fi daca priviti problema din alt unghi, si va imprieteniti cu buruienile? Eu nu am gazon, stiti bine, ci iarba fosrmata din toate buruienile pamanutului, tinute din scurt cu cositoarea dau un covor minunat, e drept ca nu e asa uniform ca gazonul englezesc, dar dupa mine de o mie de ori mai putin plictisitor.Carina, eu iti recomand sa nu faci munca de dat cu ierbicid, uite, poate te tenteaza sa faci cum am facut eu
     
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Ce frumos e la tine, si eu am bellis perenne prin gazon dar nu asa multi. Am mai pus si ceva branduse anul trecut sa se naturalizeze dar inca nu arata "natural", trebuie sa se mai inmulteasca.
Noi initial am vrut sa punem gazon pentru ca am copiii inca mici si am zis ca ar fi bine sa aiba unde se juca. Intre timp gazonul a tot scazut lasand loc straturilor cu flori iar anul asta mi-am convins sotul ca ar arata mult mai bine cu arbusti si copaci prin el, drept care ma pregatesc sa-l populez.
Pe mine nu buruienile cu flori ma enerveaza ci pirul, ala nu face nici flori da' in schimb trece pe sub pamant in straturile mele si nu stiu cum sa scap de el fara sa distrug toata gradina

einsteinitza

De scapat nu scapi, nu te mai agita, batalia e pirduta. Ai putea insa sa faci o smecherieExista prin magazinele tip Praktiker un fel de gardut verde ondulat, din plastic, ca un fel de folie, la suluri.E cam de o palma latime.Se foloseste pentru a nu permite gazonului sa avansese in rondul de flori.Sapi, ingropi aproape complet chestia asta in picioare, ca o bordura, sa ramana doar de vreo trei degete la suprafata, ca sa nu treaca pirul pe deasupra.Nu arata deloc rau, e verde, si e o bariera excelenta, pentru asta e facut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro