Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

soare frumos vreme de gradinarit cica va fulgui de pe 8 incolo .. 

Radu

Cald si senin si la Roman... de iesit in tricou, nu alta.
O sa imprastii azi niste ingrasamant pe gradina.  :-bd

penelopa

De noaptea Bobotezii , in loc de "gerul Bobotezii", e cald si a plouat, iar acum sufla Crivatul turbat... de zici ca acoperisul l-a luat  :o +ham
Nopate buna, io am plecat! ;D

trandafira

Quote from: penelopa on January 06, 2012, 11:08:10 PM
De noaptea Bobotezii , in loc de "gerul Bobotezii", e cald si a plouat, iar acum sufla Crivatul turbat... de zici ca acoperisul l-a luat  :o +ham
Nopate buna, io am plecat! ;D

Am crezut ca glumesti cand am citit despre vant. Dar am scos capul pe fereastra. ... Ai dreptate, e turbat!

penelopa

Buna dimineata, dupa o noapte turbata! :)
A iesit soarele! As zice ca se intrevede o zi frumoasa...  daca n-as auzi acordurile triste de inmormantare, ale une fanfare!! >:(
(La 2 case de mine a murit o femeie de numai 42 ani  >:( ... ce scurta poate fi viata!!!  >:( )

geodezia

Neata ieri urit ploaie azi soare frumos .. ce schimbatoare e vremea .. pe la noi a plouat un pic suntem mai feriti dar am vazut la tele ca pe la voi prin bucale si alte orase v-a zburatacit bine vintul .. mi-a imi place ca mai ploua ..
sa scriu aici sa nu uit am pus ardeii in vase de flori si cutii de smintina .. nu gasesc si pace buna semintele de rosii si o punga cu seminte de dovleac .. cam banui intrusi dar sa nu zic la zi cu pacat mai caut
a pus cineva rasaduri in turba adica saminta sa o pui in pastila de turba?

einsteinitza

Eu am pus, si a fost  forte comod. Cu pastila cu tot in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

aha ca ma niste pastile la care am ratat prinderea si e pacat sa le arunc . am sa pun ceva samintiiuri in ele

sicamin

Buna dimineata!!!!(cam la pranz ,ca azi a fost zi de odihna ,dupa sarbatoarea de ieri).
Ca sa fie si mai buna ,va spun ca avem multa zapada  +dns si mai ninge inca.

geodezia

Neata la noi soare frumos a luat cineva bulbi de la d-l Peter Tiberiu ? cum au fost in ce stadiu ca as vrea niste bulbi de lalele

einsteinitza

Geo, acum nu se mai pun lalele, ingheata. Bulbii de primavara se pun incepand cu sfarsitul lui august, sa aiba timp sa inradacineze pana la venirea frigului.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Quote from: geodezia on January 08, 2012, 09:10:24 AM
Neata ieri urit ploaie azi soare frumos .. ce schimbatoare e vremea .. pe la noi a plouat un pic suntem mai feriti dar am vazut la tele ca pe la voi prin bucale si alte orase v-a zburatacit bine vintul .. mi-a imi place ca mai ploua ..
sa scriu aici sa nu uit am pus ardeii in vase de flori si cutii de smintina .. nu gasesc si pace buna semintele de rosii si o punga cu seminte de dovleac .. cam banui intrusi dar sa nu zic la zi cu pacat mai caut
a pus cineva rasaduri in turba adica saminta sa o pui in pastila de turba?

Da' nu e devreme pentru rasaduri?  ???
Ca eu le puneam de obicei pe la jumatea lui feb...

geodezia

soare frig si bine ieri nu mai trebuia palton . ma uitam pe strada femeile imbracate in ursoaice in cisme cu caciuli de vulpe polara pe cap si caldura ca in mijlocul primaverii  tragind a iarna a frig a zapada .. ma gindeam saracele le-au cumparat anul asta si ce sa faca trebuie sa le poarte ca asa le dau afara barbatii din casa la citi bani au dat pe hale toale .. asa mai bine ca mine ca dau si ultimi bani pe flori
la toale am si eu gloange la cap cu adidasi treninguri si mai ales palarii ... cred ca am vreo 10 palarii ... ca piese de muzeu ca nici pe alea nu prea le port ca ma grabesc si uit si asa arunc mai repede banderole in cap ca le am in geanta
da asa ce ma gindeam doamne mie mi-e greu si cu blaibaracu asta scurt din tweed sau ce o fi ca nu are mai mult de 1 kil da femeile astea cu ditamai ursoaicele in sale de 10 kile sau ma gindeam ca nu le maninca capatina cu caciulile alea de vulpe cind se incinta si transpira .. barem de cismoace ce sa mai zic ... eu care nu schimb adidasii nici moarta cit e cimentul fara ninsoare
D- l Radu la mine ardeii nu-s ce au da cresc f incet si harciupaliti asa ca acum am inceput grecoromanele cu ei mai devreme  iote firara-l sa fie vreu ardei din semintele mele .. ma tot necajesc ca din piata una cer alta produce .  asa ca vreu sa am din seminte recoltate de persoana me  am pus si in feb si in martie tot nu ajung cu ei bine in mai cind trebuie sa pun in gradina  asa ca o luai mai devreme acu sa vad daca si acum mai fac pe afurisitii

ati

Buna ziua Tuturori
Eu cam lipsa dar noaptea ma uit ce se antampla pe aici dar cum vad nu prea multe
Haideti macar afara la pietele voastre ca sa mai spunem si noi pasurile ,
Felicitari celor de la Bucuresti  dar din pacate sunt foarte putin pe strazi oare restul chiar asa de multumit este de situatia actuala ????
Eu am zis ca de mai da cel de sus sa mai am ocazia acea ce am avut an 89  ma voi putea descurca mult mai bine !!!
Na eu va las ca merg anapoi la strada haideti si voi  +hug
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

penelopa

Atti draga, eu sunt mult prea dezamagita ca sa mai ies in strada!!! :(
Am iesit in '89 ... degeaba! >:(
Eu nu mai cred nici in prieteni, dar in politicieni  :( Mai bine imi vad de treaba si incerc sa ma descurc cum pot prin viata asta potrivnica! >:(

claude

Eu cred ca totusi e bine sa iasa lumea in strada sa tipe! Macar in felul asta dobitocii isi amintesc ca mai sunt si altii si, poate, pastreaza o anumita limita, nu taie 25% din salarii ci doar 10%  ;D  Ca daca toata lumea sta in bunker-ul personal si asteapta sa treaca furtuna...aia chiar isi permit orice pentru ca vad ca nimeni nu reactioneaza...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Claude, ai perfecta dreptate, dar din pacate sunt de formatia Penelopei.
Dobitocilor astora nu le pasa daca iesim 10.000 sau 1.000.000.
Nu-i vezi? Tac in nesimtirea lor si asteapta sa plece lumea acasa, plictisita.
Pana nu iesi cu arma in strada, cu astia nu faci nimic.
Cel mult ar fi posibil ca, la presiunea protestelor, sa reactioneze presa din afara si la randul ei sa faca presiuni asupra guvernelor si ele asupra guvernului.
Eu am iesit aici, in Roman. Singur. Mai ca nu eram ca cel din Baia de Aries...  :'(

claude

Radu, eu nu-mi fac iluzii ca guvernelor de-afara le pasa de amaraciunea noastra ;D  Ca o au ei pe-a lor...trebuie sa tina linistiti proprii lor cetateni...si atata timp cat mizeria de la noi nu-i atinge, n-au nici o treaba  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Eu zic ca-i bun protestul, adica sa fim adormiti cu totii?
Este singura masura coercitiva a popurului.
Bun, sunt si exceptii, ca de ex forta majora.

Radu

Da, Flor! Dar e o coercitie pasnica, de care nu le pasa.

flordel

Nu le pasa daca nu dureaza sau daca nu sunt destui care protesteaza.
Nu stiu, vorba lui Badea, incepusem sa-mi fie rusine.

Opal

Eu  mi-am luat fetele si am fost la manifestatie si la Arcul de Triumf si la Universitate
Fetele mele au mai fost la manifestatii ,invata de mici sa-si exprime punctul de vedere sa stie ca nimeni nu-ti baga in traista daca nu-ti bagi singur

ati

Asa Opal  nu te lasa
Ce sa va spun ca nu-mi tgrebuie mult sa ma urc pe tren ca cu masina nu am curajul sa circul an tara
Dar de reusesc sa-mi rezolv treburiile tot ajung macar pentru satisfactia si linistea mea macar atat sa le angreunez macar viata acestor nenorociti care bat joc de tara asta care si asa este tras an jos de cei de afara si ai nostri sa  +hamtina cu ei
Eu am stat afara an cetru si ieri pana la 2 nopatea desi nigea din plin .
Va rog nu va lasati ca noi aici degeaba batem din gura suntem prea departe  :yrk
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Claudiu

 :'( :'( :'(

http://www.youtube.com/watch?v=Yki3sBIlScc&feature=related

+hug

http://www.youtube.com/watch?v=JEa0xpWi7C4&feature=related

Am sa rup tacerea (cam rapid  +ham ) oricum nu mi-am propus sa castig nici un razboi cu vreunul din voi. Nu m-am razboit cu voi, m-am razboit pentru voi.

Rup tacerea gandindu-ma ca poate macar pe vreunul il va ajuta ceea ce am sa spun privind solutia/solutiile posibile. Daca nu vorba ceea ... mi-am facut datoria.

Sunt mahnit si oarecum suparat, am afirmat multe si pe aici si prin alte parti si nic unul, nici macar unul nu a intrebat, nu a fost curios, despre ce vorbesc, ce vreau sa afirm prin faptul ca ne-am pierdut civilizatia si de aia nu ne descurcam.  :(

As fi fericit sa vad ca va ganditi la solutii. Dar nu vad nimic. Demonstratii. Bun dar ce cereti, ce propuneti ce ati face voi dca ati fi sus? Ati da bani? De unde? Chiar daca sunt ceva peste doua-trei luni ce va faceti daca ati fi la guvernare? Ati mitui cu orice rezerva numai sa va faceti mendrele? Pentru ca nici unul cu cap, adica care vede si altceva decat propriul interes, nu ar avea de unde da bani. E recesiune. Bani fara munca nu exista. Iar guvernul nu are de unde sa va dea munca. Munca care aduce bani. Plecatul afara nu prea mai tine. Unii se intorc pe capete. E recesiune in toata lumea.

Ce o sa faceti?

Guvernul nu va poate ajuta. Companiile nu au sa o faca. Trebuie sa o faceti singuri.

Eliberati-va mintea de tot stresul dat de stiri, de presiunea zilei. Aruncati gunoiul afara. Si concentrati-va doar asupar voua insiva. Ca si cum ati fi pe marginea unei prapastii, in fata aveti doar o barna ingusta pe care sa treceti iar din spate sunteti impinsi sa mergeti inainte. Asa e viata, va impinge sa mergeti inainte. O clipa de neatentie, o clipa in care nu va concentrati asupra drumului vostru si gata, viata v-a aruncat in prapastie.

Nu am solutia miracol. Nu am solutia peste noapte. (Nici nu cerd ca de astea exista sau dca exista inca nu le-a agsit nimeni nicaieri in lume)
Pentru unii nu am chiar o solutie, situatia lor e foarte grea. Sper sa nu sufere prea mult cand vor realiza si sa se concentreze si mai mult. Totusi solutie exista pentru fiecare in parte. Insa pentru unii e mai grea. Drumul propriu trebuie sa si-l gaseasca fiecare.

uffff

Nici in cele mai urate visuri ale mele nu m-am gandit ca o sa ajung sa vorbesc in graba despre ceea la ce am gandit, cautat sa inteleg, .... de peste 20 de ani.

Secretul, ca tot va plac bancurile. Nu stiu daca l-am mai zis aici, Nu conteaza ca am sa ma repet.

Cati ati meditat la bancul de pe vremea cand ni se stingea lumina in fiecare seara si stateam in frig.

In astfel de momente un batranel ar fi spus:
-Acum daca am avea manacare am fi ca pe timpul razboiului?

V-am spus destul de multe. Aproape mura in gura. Si totusi nici unul nu dezvolta ideea daca a prins-o. Multi din voi practica oarecum. Unii afirma cate ceva.

Nu am gasit pe nici unul care sa afirme esenta. Importanta modului de viata pe care l-am avut pana cand comunistii au inceput sa ne distruga civilizatia.

Sublinez: A FOST UN MOD DE VIATA

Nu stiu cum am sa scriu. Poate grabit. Poate repetand. Poate dezlanat. In fine voi incerca mcara cate o ora pe zi.

Daca aveti altii solutii, afirmati-le. Daca vreti doar sa linsati atunci dati-mi pace.

Am sa pun din nou aici ceva ce am scris aici mai demult.

Nu mi-am dat sema ce am compus atunci. Unele le scriu inspirational. Asa vine de nicaerii, daca se poate spune asa. (Ma refer la proza fictiune sau poezie, nu la ceea ce scriu aici). Mai tarziu mi-am dat seama ca inspiratia a venit pentru ca eram preocupat de pierderea civilizatiei noastre. Probail de acolo mi-a venit inspiratia pentru poezie.


O alta lume

Apartin unei alte lumi. O lume fara frontiere, o lume in care gardurile erau facute pentru a unii vecinii, nu pentru a-i desparti.
Nu era perfecta, uneori se certau, cateodata se dusmaneau, in razboi se mai si omorau dar pana la urma dragostea de vecini invingea si daca unul lipsea, fie si numai pentru o zi, cand era vazut, in loc de salut, era intampinat scurt:
- Unde a-i fost?
si-n traducere asta insemna:
- De ce ai stat atat! Mi-ai lipsit.
Peste gard schimbau saluturi si binete, sfaturi si povesti nesfarsite, uneori si vorbe grele dar mai ales flori. Mai schimbau rasaduri si seminte, radacini si butasi, legume si fructe si chiar crengute pentru altoit.
Cand unul privea peste gard nu o facea pentru a masura capra vecinului ci pentru a lua exemplu, daca ceva ii placea sau macar pentru a vedea ca vecinul lui e bine. Uneori pentru a se bucura de florile vecinului care au fost puse si pentru el. Daca ceva ii placea incerca si el sa faca iar vecinul il ajuta cu bucurie.

Aici gardul nu e linia despartitoare, ci linia comuna, linia care aduna.
Lumea de care va spuneam nu mai exista. A supravietuit la doua razboaie dar in final a fost rasa de pe fata pamantului. Nu de comunisti, cum multa vreme am crezut, nu de buldozere, cum in mare parte fizic s-a intamplat, ci de veninul adus de comunisti si strecurat in inimile oamenilor.
Nu sunt ultimul supravietuitor caci si eu am fost atins, sunt doar ultimul care isi aminteste de ea. Pana acum nimeni nu m-a contrazis. Cred ca intradevar sunt ultimul.

Plimbare

Ma plimb pe strada mea.
Pe strada cu castani.
Senzualii ciorchini de flori
Sunt azi mingi tepoase
Care vor crapa in toamna
Castane maronii.
Bucurie de copii.
Langa casa sepcarului
Trandafirul lui alb
Imi face cu ochiul.
Mereu povesteste de el
De parca ar fi baiatul lui
Plecat,
Acum treizeci de ani,
La razboi.
Apoi muscatile lui tanti Rosza,
Parca sunt mai frumoase
Anul acesta.
Si perii lui nea Vasile!
Cat necaz avea!
Cu noi copii,
Din cauza lor.
Si cu cata bucurie
Ne umplea bratele de pere.
Pe strada mea
Ii cunosc pe toti,
Si toti ma cunosc.
Ei sunt ai mei,
Eu sunt al lor.

Pe strada mea,
Cu ferestre deschise,
Tresar, si-n jur
Doar balcoane-nchise
Si-un batran
Ce trage-n urma lui
O plasa si-un picior.
Mi-e frig, si-ntreb:
- Unde-s castanii?!
- Castani.
...Castani nu mai sunt.
...De douzeci de ani.
...Cine esti dumneata?

Sunt mut si-ntr-un final
Ma lasa
Iar eu privesc in gol,
Un batran
Ce trage-n urma lui
Un picior si-o plasa.


--------------


Radule "ti-am vandut un pont" in privat. Crezi ca ti l-am dat asa de florile marului? Ai incercat oare sa meditezi macar o clipa asupra lui?
Lasa, stiu cu mintea incarcata de balast inutil care aduce stres e greu. Stiu asta. Stiu cum e. Nu esti singurul. Nu sunt singuri nici macar romanii. E important sa puteti gandi alfel. Sa va eliberati de balast. Altfel nu agsiti solutii. Nici macar la o problema de aritmetica. (Vorba vine, problemele reale de aritmetica nu sunt deloc usoare, Radu stie asta)
Hazul? Hazul de necaz? Ce folos? Va incarca inutil mascat de o descaracre iluzorie.

Asa de mult mi-ar fi placut sa va pot face sa descoperiti singuri ce vreau sa zic.
Dar vad ca ....

Nu, nu vreau sa-mi dau importanta prin intorsaturi de astea. Doar ca e important sa inceracti sa si ganditi nu doar sa cititi. In plus pentru fiecare e calea lui. Sa va antrenati sa reusiti. Asta o puteti face doar singuri. Trebuie sa incepeti sa o ganditi. Calea. Puterea gandului e foarte mare.
Daca ati citi totul ca pe o poveste, nu ar fi nici un castig.

Sraca Cara, ce o mai fi facand. M_a numit formator de opinii, cand mie imi place sa stimulez gandirea. A fost draguta sa-mi zica asa. Pe un alt forum unul a zis ca vorbesc ca un guru  =)) Nu nu sunt ncii una nici alta. Am bantuit forumurile incerdnd sa spun unele. Sigur la inceput cand am intrat nu m-am gandit la asta. Apoi mi-a venit ideea ca as putea spune despre asta. Pe unele forumuri am fost luat in ras inca d ela titlu topicului care l-am deschis, asa ca am abandonat discutia.
Problema esentiala e ca atuncic and vorbesti despre solutii si cautarea lor trebuie sa:
- ai cu cine vorbi
- sa vrea cu adevrat sa caute solutii
-sa aiba mintea libera de incarcatura "gunoiul" trecutului si al cotidianului
- sa fie serios, chiar daca uneori tonul e glumet, telul e seriozitatea

Sunt convins ca mai ales acum romanii au nevoie de sriozitate. De fapt cine si cand nu a avut nevoie de seriozitate.

Nu are nimic daca voi vorbi singur. Cel putin voi fi eliberat si de datoria asta. Apoi ...
----------------------
O sa continui cum pot si cand pot. Dar voi incerca sa scriu zilele astea. Cat voi putea,


Sa aveti o zi buna. Si aveti grija de voi si de cei din jurul vostru. E prea multa agitatie.

PS Mai daca nu e nici o problema de fapt si vreti doar bani de la guvern, dati-mi careva de stire, nu de alta dar sa nu pierd timpul degeaba iar voi sa va prapaditi de ras. Nu mi-ar place sa va am pe constiinta din cauza asta.
Oricum revin, mai cu gluma asa de forma, dar e nevoie de seriozitate. Bani fara munca nu exista. In general. Ca in partricular cate unul mai castiga la loto ... dar asta e rar si banii veniti asa nu tin mult. Sigur despre ceea ce vreau eu sa scriu nu va va face milionari. Daca vreti sa fiti milionari nu pierdeti timpul cu ce scriu eu.


Nu o sa ma timp de corecturi. Candva dactilografiam foarte bine zeci de pagini cu greseli putine de tot. Azi nu stiu ce s-a intmplat cu degetele. Ori cu tastaurile astea noi care au butoane ce nu erau pe vremuri.



penelopa

Buna dimineata!
Dumnezeu si-a intors fata catre noi! :)
A plouat toata noaptea si a nins inspre dimineata.
Uitandu-ma afara, imi vin in minte versurile lui Cosbuc, putin schimbate  ;)
"Din vazduh blanduata iarna,
Cerne norii de zapada.
......... acum a stat
! ;D