Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Claudiu,chestia e ca majoritatea e "sa ne dea" !!!!! De unde ???? Fiecare pe treapta lui sociala si pe aspiratiile lui ne simtim privati de bunastare . Dar de unde mai mult???? Are cumva guvernul saci de bani si nu-i imparte???. Sint convinsa ca daca miine ne-ar baga bani muulti la fiecare in buzunar,n-ar mai iesi nimeni in strada. N-ar mai striga nimeni:libertate,sanatate,invatamint,Rosia-Montana(aici,eu,da! ) , locuri de munca,alegeri anticipate......
   Totul se reduce la BANI !!!!!Daca ar da la fiecare citeva 5sute de milioane,ce nu se produce in tara,dar citi din aia care muncesc nu s-ar lasa de servici !!!! Si cind ar termina banii,iar in strada!!!
  Ce om politic ar prefera sa fie terfelit in strada,daca ar avea solutii??? Daca Opozitia iubeste poporul,si are solutii,de ce nu iese cu ele??!!!!Le tine in buzunar de ani,si asteapta sa crape lumea?? NU !!!! Nu are solutii !!!Ce credetei ca ar face cei doi lideri ai opozitiei daca de miine iau friile tari??? Nimic !!! Nu sint bani!!! Altceva decit sa de vina pe guvernarea trecuta ca sa-si justifice neputinta, n-ar face !!!
E clar!!! Nu sint bani si cum spunea Claudiu,fiecare trebuie sa ne gasim portita noastra.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Opal

Eu stiu ca atunci cand nu ma pricep nu ma bag
Daca gu vernantii nu reusesc sa se descurce cu criza de ce nu spun si sa se dea la o parte
Scuze sunt destule

gabriela jalba

Precis se descurca cu criza,dar cerintele oamenilor !!!!! pentru cite se cer acum,ar mai trebui inca un buget al tarii.
   Eu am sperante ca va fi mai bine. Cu rabdarea treci marea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudiu

Buna Opal

Quote from: Opal on January 20, 2012, 06:56:15 PM
.... ,invata de mici sa-si exprime punctul de vedere sa stie ca nimeni nu-ti baga in traista daca nu-ti bagi singur


Zici bine cuvintele astea de la urma. Crezi ca asta e calea? Sa iasa in strada asa? Daca da, de ce crezi asta?
Poti formula concret pentru ce sa iasa in strada?. Asa cu liniute. O analiza, nu o sinteza.

Opal in caz de recesiune singurele masuri pe care le poate lua un guvern sunt cele de austeritate.

Grecia sta mai prost decat Romania (cel putin asa era cotarea internationala) la sfarsitul anului trecut.

Iti spune ceva asta despre masurile de austeritate luate? (vezi reducerea pensiilor ... )

Stiu e dureros. Dar ce poti face?

Protectie sociala. Him. Daca numarul somerilor depaseste un anumit procent aceasta nu mai poate functiona. Si mai trebuie sa indeplinesti si toate conditiile cerute pentru a o avea. Si protectia aia e limitata.


Ai o idee de ce ai putea face daca guvernantii de azi s-ar retrage si ai fi tu in locul lor? Sau crezi ca e undeva un fat-frumos impiedicat de zmeii de la guvernare sa faca treaba? Sau ce ar trebui sa faca altii? Sigur nu zic ca nu trebuie protesta la unele si s ate lasi oricum. Dar unele cereri sunt ciudate.


Nu vad cum angajatii din sistemul privat  ar putea cere bani de la guvern.

Mituirea populatiei cu bani o poate face orisicine. Cu conditia sa-i aiba.

Opal te-ai gandit macar o clipa ca peste nevoile populatiei se poate suprapune si o manipulare intentionata a unora?

Cand esti in nevoie sau speriat de viitor esti usor de manipulat.


Te rog nu te simti atacata.


??? Poate ca era bine sa incep un topic separat. Aici discutiile se vor pierde si poate se vor gasi unii care vor dori sa continue cautarea reala de solutii.

Am mai scris ceva. Ma gandesc daca sa punt tot aici. Sau sa transfer cumva la un topic aparte.  :(

Oricum trebuie sa revad macar un pic ce am mai scris. Dar nu voi renunta.















Opal

De ce sa nu iasa in strada si sa-si spuna parerea?
Adica  studentimea franceza care a iesit  in strada acum cativa ani era tampita?
Sau fermierii europeni cand au blocat drumurile si si-au spus nemultumirile erau niste imbecili
Cand in America s-au adunat din toata tara si au initiat miscarea contra Wall Street  aia ce au fost?
Golani,viermi,oligofreni ?
Democratia iti da drepturi dqar si obligatii si trebuie sa stii sa  te folosesti de ele si sa ti le si indeplinesti
Asta vreau sa invete copii mei
Deocamdata s-au nascut si traiesc in Romania si trebuie sa invete sa spuna si NU nu sa fie  ca niste oi in turma
Vad ca esti foarte priceput la sfaturi,multumesc ca te-ai gandit la mine,dar pana una alta copii mei au 2 parinti care ii educa dupa  cum ii duce pe ei capul si nu dupa sfaturile strainilor

Radu

Quote from: penelopa on January 21, 2012, 09:57:51 AM
Buna dimineata!
Dumnezeu si-a intors fata catre noi! :)
A plouat toata noaptea si a nins inspre dimineata.
Uitandu-ma afara, imi vin in minte versurile lui Cosbuc, putin schimbate  ;)
"Din vazduh blanduata iarna,
Cerne norii de zapada.
......... acum a stat
! ;D

E zapada si la Roman... a nins frumos, "ca-n Esenin".  :x

Claudiu

Quote from: Opal on January 21, 2012, 09:58:04 PM
De ce sa nu iasa in strada si sa-si spuna parerea?
Adica  studentimea franceza care a iesit  in strada acum cativa ani era tampita?
Sau fermierii europeni cand au blocat drumurile si si-au spus nemultumirile erau niste imbecili
Cand in America s-au adunat din toata tara si au initiat miscarea contra Wall Street  aia ce au fost?
Golani,viermi,oligofreni ?
Democratia iti da drepturi dqar si obligatii si trebuie sa stii sa  te folosesti de ele si sa ti le si indeplinesti
Asta vreau sa invete copii mei
Deocamdata s-au nascut si traiesc in Romania si trebuie sa invete sa spuna si NU nu sa fie  ca niste oi in turma
Vad ca esti foarte priceput la sfaturi,multumesc ca te-ai gandit la mine,dar pana una alta copii mei au 2 parinti care ii educa dupa  cum ii duce pe ei capul si nu dupa sfaturile strainilor

OK am inteles

Altceva am vrut. Sa vad cum formulezi la ce sa spuna NU. Atat.

Golani?

Am fost golan din cei numiti asa de Iliescu. Am fost pana la capat si nu mi-e rusine de asta.


Dar noi puteam formula oricand si la orice ora la ce si de ce spuneam NU. (NU cu majuscule e o sigla a noastra de atunci)

Am indurat multe vorbe aruncate de "cozile de topor" puse anume sa ne batjocoreasca.
O data unul, asa intre 40-50 de ani, ce parea de la tara ne-a strigat "Mergeti la munca" Nu a fost singurul care striga asta.

Lucram, apoi imi faceam trebuurile. Aveam mainile negre de la fieraria si vaselina din fabrica (atunci lucar ca inginer in intretinere)  si pline de verdeata de la burienile ce le pliveam in culturile mele. Luasem si ceva in parte. Adica juma de recolta mie jumatate proprietarului.
Apoi fugeam in piata in Cluj pentru a-mi face datoria fata de tara.

M-am enervat. Am iesit in fata si am intins mainile artandu-i palmele si i-am zis de fatza cu toti: Hai sa ne comparam mainile si apoi mai vorbim.

Iar mainile mele aveau si negreala de la vaselina si fieraria din fabrica si verdeata de la buruieni. Adica murdarie de aia de care nu scapi intr-o zi oricat te-ai spala.

Omului i-a fost oarecum rusine. Si a balbait unele. Cred ca era doar un amarat manipulat de cozile de topor.
I-am spus noi suntem in strada pentru toti nu numai pentru noi. Dar va fi ultima data cand iesim. O sa asteptam sa iesiti voi. Dar va trebui sa stiti ce cereti si sa fie ceva clar si pentru toti si binele comun. Atunci vom iesi din nou alaturi de voi sa va sprijinim. Nu vom face ce faceti voi azi.

Ziua stateam incordati cu politistii care supravegeau. In fine eu ziua eram mai mult duminica ca lucram. Dar ii prindeam pe zi si cand ajungeam dupa masa, seara. Era vara. Normal ca nu puteau sta de vorba cu noi. Erau si ei supravegheati. Dar nopatea ne apropiam si fumam impreuna stand de vorba. La un moment dat, cu vreo cateva zile inainte de a se declansa operatiunea finala din piata Univeristatiidin Bucuresti, operatiunea care a inabusit Revolutia, un politist ne-a spus in noapte, vorbind ca si cum ar fi vorbit in numele politistilor si ceva care sa ne avertizeze ca va fi nasol : "- Mai, daca ni se va da ordin sa va batem, va vom bate." Multi dintre noi, am raspuns aproband cam in genul asta: - Va intelegem, faceti-va datoria conform ordinului.

Cel mai teama ne era sa nu se savarseasca o intoarcere la un regim totalitarist de tip comunist.  Bine sunt de acord ca intoarcere de buna voie a populatiei nu ar mai fi fost posibila in acele vremi. Dar o dictatura ce manipuleaza ciomege de mineri. pot orice prin forta. Si in februarie '90 au aratat ca nu ezita sa o foloseasca impotriva opozitiei.

Pericolul reintoarcerii nu era mic. Ganditi-va ca la un moment dat Gorbaciov a fost arestat. L-au salvat curajul lui Boris Yeltsin si cei care au ieist si stat in strada pentru a-si manifesta dezacordul. Curajul lor si mintea cea buna l-au salvat si nu numai pe el ci multe tari de un pericol foarte mare. L-au salvat ... de fapt au salvat lumea libera.
Cat despre Gorbaciov a fost cel mai insemnat om ce a jucat un rol de importanta covarsitoare la sfaristul secolului XX. Cum nu l-a mai jucat nimeni pentru tarile blocului comunist si nu numai. Ar merita sa aiba statuie.

Bun cama asta e. Noi golanii am stiut exact pentru ce eram in strada: punctul opt de la Timisoara. Nu ceream nimic pentru noi.

Ok Opal, mersi pentru raspuns. Am vrut doar sa stiu, atata tot.

Cat despre sfaturi. Eu nu dau sfaturi. Incerc doar sa stimulez gandirea spre a incerca fiecare sa devina cat mai independent de ... de anumite fenomene.
Atata tot. Cine vrea gandeste cine nu, nu.
Opal daca te-a suparat ceva, de acum incolo considera ca nu merita sa mai citesti ce voi scrie.

Ma adresez doar celor care intradevar au probleme si gandesc serios la solutii. Strict.

Tare mi-ar mai place sa va vad propunand solutii. Viabile, reale, realizabile, sustenabile.

Regret dar nu scap de o senzatie de ridicol.
Atat timp cat la toti va mai arde de ras sau umblati numai dupa plantarea de lagerstromii si nu mai stiu eu ce bazaconii (bazaconii daca cumva chiar acestia o duc greu, nu d ealta) prin gradini nu cred ca o duceti asa rau.
Din pacate mai mult, cei care o duc cu adevarat rau nu au acces sau au renuntat la internet.

Tot am sa continui sa scriu. Sunt foarte incapatanat in unele. Si va trebui de data sat sa duc pana la capat sa scriu ce am de scris. Apoi voi fi impacat.
Si Dumnezeu sa va ajute sa va gasiti calea sa fiti fericiti, sanatosi si cu siguranta zilei de maine.


In continuare cei care ganditi ca dau sfaturi nu mai cititi ce scriu. Nu dau sfaturi chiar daca par asa. Ganidti dca e bun, bine. Daca nu ziceti-va inca un nebun si nu va mai obositi cu cititul mai departe.
Chiar cand scriu unele lucruri ce par a trata cazuri particulare ganditi-va la analogii in general.

Nu atac pe nimeni. Nu dau sfaturi. Imi cunosc pozitia ingrata si cum ganditi multi despre mine. Nici daca as fi in tara nu ati gandi altfel.
Nu am dus-o rau in Romnia postrevolutionara. Am dus-o chiar bine sub multe aspecte. Nu, nu am fost milionar, baron sau de alte astea. Nu am avut functii publice etc. Am dus-o prin bine prin munca mea. Si pot deconta totul pana la ultimul leutz. Asta pentru ca imi place sa dorm linistit. Usor nu a fost deloc si sigur au fost si greutati si inca unele momente extrem de dificile. Numai cine a incercat sa faca ceva pe cont propriu poate intelege cum e. Pe cont si eforturi proprii. Nu prin afaceri norocoase. Si mai bine pot intelege cei care stiu pe pielea lor ce impozite erau in anii 95-99 si cum au crescut dobanzile bancare in acea perioada. Plus nesiguranta ca daca banca da faliment si tu nu mai ai banii de impozite ce te faci? Au fost timpuri in care daca ar fi venit un Basescu si ar fi batut cu pumnul in masa sa fie o cota unica de impozit de 16% as fi urlat de fericire.
Si atunci, cand eram in atra, incercam sa spun unele lucruri despre cum vad solutii. La un moment dat cineva, ruda apropiata mi-a zis cam asa: "Tu nu ai dreptul sa vorbesti asa, sa spui de astea, nu esti in situatia aia." M-a enervat teribil. Adica daca eu mancam mai bine, gata eram cel rau. Sau nu mai trebuie sa gandesti la problemele colectivitatii?
Stresul era enorm. Dar de doborat, m-a doboarat invidia. Mai ales invidia unora foarte apropiati care stiau cata munca e in spate. Dar nu mai vedeau munca. Si numai eu stiam cum stau, ce rate trebuie sa dau la banca si ce impozite am de platit. Si am platit tot. Nu usor, au fost si momente in care am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare. Garantasem ceva cu locuinta (asta acum cred ca e o inconstienta, nu as mai avea curajul sa o fac) si nu eram pregatit pentru o crestere asa mare a dobanzilor. Inca un pic si eram in incapacitate de plata. Am avut si noroc sa nu mi se impotmoleasca tocmai atunci caruta.

Astea le-am spus asa ca dovada ca imi stiu/inteleg pozitia ingrata. Cei care ganditi ca eu nu am dreptul sa vorbesc pentru ca "tu nu esti in situatia asta" nu mai cititi ce scriu. Nu scriu pentru voi asa ca nu va mai obositi sa imi bagati pumnul in gura cu asta.

??? S-ar putea ca dupa ce fac scaderea si sa trag linia sa vad cati raman, cei pentru care scriu rezultatul sa fie zero. Nu ma dau batut tot voi scrie poate am o eroare la scadere. Si atunci nu scriu degeaba. Asa ca de aici senzatia de ridicol. Sa scriu pentru zero persoane. Asta e.


Numai bine la toti

gabriela jalba

Regret dar nu scap de o senzatie de ridicol.
Atat timp cat la toti va mai arde de ras sau umblati numai dupa plantarea de lagerstromii si nu mai stiu eu ce bazaconii (bazaconii daca cumva chiar acestia o duc greu, nu d ealta) prin gradini nu cred ca o duceti asa rau.
Din pacate mai mult, cei care o duc cu adevarat rau nu au acces sau au renuntat la internet.


   Claudiu,fiecare percepe criza de pe palierul lui; unul n-are bani de piine,altul de cafea,altul de benzina,altul de un concediu , altul de plimbari in strainatate,de haine de firma,....
 Si inca o chestie,prioritatile si le fixeaza fiecare,functie de cit il tine plapuma.
Daca in piata nu ar merge televiziunile si jandarmii,citi ar mai sta acolo la discutii ??
cei care rabda mari lipsuri nu-s acolo !!! Romanul e rabdator: pina la alegeri sint 9 luni. De ce bani cheltuiti pt anticipate ( min5 luni ) ???? Pentru citeva luni miraj al binelui?? Eu daca s avea 900lei pt 9 luni,mi-as planifica cite100 pe luna. Nu as ceda propunerii,hai sa-i cheltuim pe toti in cinci luni,ca din a sasea o sa ai mult mai multi!!!
   Realitatea e ca e greu!!!,dar si manipulari...cit incape!!!!

Claudiu,nu e nici o problema de spatiu!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Opal

Remarc ca doar unii au dreptul la opinii
Eu nu mi-am dus copii la manifestatie pentru televiziuni ci pt a face educatie
Daca vroiam sa-i vada televiziunile,am avut destule propuneri ca fetele sa joace in reclame si le-am refuzat
Nu cred ca daca cineva cumpara plante pt gradina sau casa poate fi judecat ca numai poate de bine
Poate ca sa-si satisfaca o bucurie renunta la pinea pe o zi
Am vazut batrani care luau mancare la animale si nu-si luau lor(erau nebuni,erau bogati,n-aveau ce face cu banii? nu stiu)
Am vazut o batranica care se uita cu jind la o muscata si-a numarat banii si a vazut ca nu-i ajung si vb cu alta ca nu-i ajung  de muscata desi renuntase la alte cumparaturi
Isi dorea sa mai aiba muscata pana cand ia pensia peste cateva zile
Din cum arata imbracata nu cred ca manca prea des
Avea o plasuta cu mancare de animale,o paine si poftea la muscata
Trebuia sa o judec?
Am preferat sa i-o cumpar si gata
Deci e greu sa judeci cand nu esti in pielea respectivului om
Am prieteni care au plecat din tara si ma supar cand comenteaza
Le-am zis  ca ei au ales o cale eu alta si sa nu mai judece
Daca traiau aici in aceleasi conditii cu mine aveau voie sa se planga sau sa comenteze,au ales sa traiasca in "civilizatie" sa nu deschida gura
Doamna are dreptate,sunt unii care se vaita ca-s saraci pt ca n-au ultimul tip de Lamborgini sau Ferrari,alti n-au ce manca(unii pt ca nu muncesc alti din diferite alte motive)
Dar nu cred ca cineva can isi doreste cu tot dinadinsul un lucru nu face eforturi sa-l obtinasau ca nu se priveaza de altceva

penelopa

Daca tot nu e nicio problema cu spatiul   ;D... sa dau si eu din gura... mai mult  ;D

Deci, cum am mai spus, nu tu, Claudiu, estii cel mai in masura sa ne judeci!!! :(
Mai stiu eu vreo 2-3 persoane care barfesc, spunand ca " ia, uite, spune ca n-are bani, dar comanda la plante isi face" >:(
Dar persoanele cu pricina, desi stau in tara, nu pot intelege ca, poate nu iau (desi as vrea) parfumuri de nisa sau haine de firma, in schimb putinii bani care imi raman dupa ce-mi pplatesc cele 6 rate lunare, prefer sa-i cheltuiesc pe plante.

Sa stiii ca nu suntem chiar ata de prosti pe cat ne vezi tu, ca sa te incerce "senzatia de ridicol"!!!
Noi, aici, am ajuns la limita rabdarii!
Stii tu, de acolo, ce inseamna sa fii condus de semianalfabeti si impotenti inteectual??
As putea sa-ti spun eu ce am iimtit cand am fost destituita (ca eram printre putinii fara sustinere politica) si inlocuita cu impostoare trimisa de "sus" de care acum vor sa scape, ca a distrus, practic, o activitate a companiei!!
As putea sa-ti spun eu ce inseamna sa inlocuiesti un director (o mare doamna!!) cu una venita de la Spatii verzi, dar sora unui prefect !!! :(
As putea sa-ti mai spun cum au inteles "mai marii" nostri sa reduca salariile si sa fac disponibilizarile: au  taiat 25% din salariile bugetarilor si au"disponibilizat" personal din ministere la diverse companii de sta, cu salarii triple fata de ale noastre!!!
Lumea n-a reactionat atunci, fiindca a inteles ca sunt "masuri de austeritate"... dar, de ce numai pentru "prostiii" de noi?
Nu sunt bani la buget pentru noi, ca pentru EI se gasesc bani... pentru posperitatea afacerilor lor, pentru deplasari "in turme" prin cele mai indepartate zari, pentru vilele/palatele lor, ale copiilor lor, ale nevestelor, amantelor si soacrelor lor  :(
De ce parlamentari si guvernantii din provincie trebuie sa locuiasca la hotel, in camere luxoase si scumpe, pe banii nostri? Ei nu sunt "la serviciu" ca si noi?

Claudiu, tu nu ai cum sa simti toate astea din USA!!!
Tu ai un "crez" care nu se mai potriveste realitatilor din Romania!
Si eu am crezut ... in TOTI!!! I-am votat, pe toti,  pe rand!!  
Acum, nu mai cred in niciunul!!
Stii bine ca la ultimile alegeri prezidentiale am fost amandoi in aceeasi tabara! Stii bine ca l-am aparat pe Basescu cu pretul pierderii unor prieteni!!
Iti amintesti ca i-am aparat si "copilul", dar nu pot sa accept acum ca  acet copil care nu stie pluralul  cuvantului "succes" sa-mi fie varat pe gat!!!
Stii tu, ce a facut SISTEMUL pe care il aperi acum??? Iti spun eu: a promovat numai nulitatile si escrocii care aduc bani "la partid"!! Unde merge bine, acolo distrug!
La Sanatate, in loc sa elimine coruptia din sistem (ca nu mai poti meerge la doctor acum daca n-ai bani ... multi!!), voiau sa privatizeze si Smurdul, ca de, trebuia sa "mai suga" ceva unii de-ai lor!!
Stii ca anul trecut, sotul meu a facut 2 atacuri cerebrale la serviciu, unde avem si cabinet medical?!! Cine crezi ca au ajuns primii la pacient? Ei bine, Smurdul a ajuns, iar medicii de la cabinetul din cladirea alaturata la 5 minute dupa Smurd. >:(

Prin urmare, eu nu mai cred in politicienii si, fiindca fara  ei nu se poate, n-am sa mai merg la vot decat sa-mi anulez votul!!


Claudiu

Buna


Opal inteleg foarte bine ce vrei sa zici. Unii merita pocniti bine dupa cum vorbesc si se tin pe sus. Si de fapt sunt doar niste ratati.

Bunica mea mi-a dat un sfat cand m-am insurat: Cumpara intotdeauna numai ce e neaparat necesar. A crescut trei copii cu un singur salar in casa, caci era casnica. Salarul si ceea ce obtinea din gradina de langa casa erau singurele venituri ale familiei. Si copii au crescut bine.

------------------

Ma doare in cot de politiceni. L-am sustinut atunci pe Basescu pentru ca era foarte important atunci ce se alege de cum ar fi privita Romania din exterior. O alegere din tabara cealalta era un semnal negativ pentru exterior. Si Basescu a luat unele masuri foarte bune. El a fost cel care a batut cu pumnul in masa pentru cota de impozit unic redusa la 16%. Cum s-a schimbat si ce mai e asta nu mai stiu. Oricum m-am mirat la un momenta dat ca Romania parea ocolita de recesiune cand in alte parti fusesera lovite chiar cu vreo doi ani mai inainte. La un momentat dat mi-am zis ca scapam si mi-am zis Doamne da, pentru ca stiam ce inseamna recesiunea.

De data asta nu stiu cat ar mai conta ce se alege acolo, pentru ca e recesiune peste tot. Unii chiar isi pun problema daca nu a fost o greseala UE si daca merita mentinuta. Iar asta e ingrijorator.

Nu mai aruncati in spatele guvernatilor tampeniile tuturor care nu-si fac treaba.
Inlocuirea unor persoane in functii? Nu merita sa va sfarmati pentru lucruri marunte. E legal, bine si gata.


Dupa mine e nevoie in primul rand de seriozitate. Apoi de abordare calma a lucrurilor. E un lucru chiar atat de rau ca sustin asta?
Apoicer dca trebuie formulate clar problemle sau intrebarile necesare. Apoi analizata realitatea problemei si daca se dovedeste o problema real trebuie cautate solutii.


Deci ceea ce ma doare e ca nu vad lumea discutand despre solutii reale.
Dar posibil sa ma insel. Eu vad doar ceea ce si cum se discuta pe forumuri si stirile de pe net.

Bun sunt de acord. Jos cu ei.
(Nu ei ma preocupa  =)) )

Deci bine, de acord, jos cu ei. Dar ce faceti dupa aia?

Ma gandesc ca de vreme ce sunteti asa siguri aveti solutia. Normal doar eu vad doar franturi.


Cred ca m-am lamurit. Nu aveti nevoie de ajutor la a discuta despre solutii. Asa ca scuze celor pe care i-am deranjat.

--------------

In acest caz Pene are dreptate, si m-a defint bine. Eu am un crez. De fapt mai corect spus ar fi ca am fost crescut si educat intr-un anume fel care mi-a imprimat anumite lucruri.

Ca sa nu para ca fac pe altii needucati am sa scriu unele despre ce am vrut sa zic cu astea.

Am aratat o poza cu strabunicul militar. Bunicul matern a fost in cavalerie. Nu am poze cu el asa, nu stiu de ce cred s-a simtit prea umilit de tot ce s-a intamplat cu Romania, de la cedarea Basarabiei, Ardealului si ocuparea ei de catre comunisti si si cu el insusi dupa instaurarea regimului comunist. Cred ca si-a distrus anumite poze asa cum si-a distrus diploma de scoala si altele. Tata a fost ofiter, dar a iesit din randurile armatei la reducerile ce aveau loc la inceputul anilor '60 preferand sa fie civil in acele vremuri de indoctrinare comunista.
Pe tata l-am auzit spunand bancuri, dar nu oricand si nu orice fel. Pe bunicul niciodata. Insa am crescut cu povestile lor mai ales ale acestui bunic. Pe acest bunic (a murit cand aveam 24 de ani, deci l-am prins bine, odihneasca in pace) nu l-am auzit sau vazut niciodata injurand sau certandu-se. Nici ridicand vocea sau agitat. (Eu nu ma ridic la nivelul lui nici pe departe) Nu m-a certat niciodata. Dar cand faceam vreo nazbatie nu-i puteam suporta privirea. As fi preferat sa ma certe sau sa ma abtiguiasca de o suta de ori decat sa-i vad acea privire.

Numai bine la toti.

Claudiu

Buna dimineata

Gabriela si Opal mi-au dat ceva de gandit.

Incepe sa nu mi se mai para ridicol. E mai rau. Incep sa ma simt ca in bancu cu Bula

Bula: - Azi am facut o fapta buna si una rea.
Invataoarea: - Care e aia buna?
Bula: - Am ajutat o batranica sa treaca strada.
Invatoarea: - Bravo Bula, asa trebuie sa faci. Si care e aia rea?
Bula: Batranica, de fapt, nu voia sa treaca strada.

Ce mi-au dat Gabriela si Opal de gandit?  Cum de am putut intelege, de fapt, gresit toata problema de acolo?
Cu mentalitatea mea veche, ma gandeam ca problema ar putea fi spaima de foamete, de grija ca nu ai cu ce sa-ti imbraci copii ....
Normal ca atunci cand am vazut ca pana si un gospodar cum e Atti e gata de a pleca la drum am inceput sa ma agit mai tare gandindu-ma ca e groasa tare (mai ales ca am vazut si unele manifestati filmate si puse pe net, dar nu intelegeam ce cer in afara de Jos Guvernul).
Ma intrebam cu dr... va mai arde de bancuri in situatia asta?

Nici prin cap nu mi-au trecut ca ar putea fi probleme de bani pentru o muscata, sacrificii pentru mancarea animalelor de companie,... apai pentru un Laborgini sau Ferari nici atat.
Recunosc deschis pentru rezolvarea astora nu-mi pot imagina solutii.  :(
Apoi, daca asta e problema nu-i bai asa mare. Puteti lasa bancurile sa curga. Sigur, sigur cu masura  .... copii vad, copii fac ce vad.
Chiar ca mi-ati dat de gandit. Cum vedeam eu treburile si cum e de fapt.
Nu glumesc de loc cu asta. Pot intelege, adica cand se cuibareste ceva in cap cum e. Cate oftaturi nu trageam si eu dupa cate o carte in unele timpuri. Si o credeam atat de importanta incat gandeam ca nu mai pot trai fara ea. Acum .... acum is tot cam bolund, tot nu ma pot opri din cumparat carti iar acum dracui cum sa le impachetez si cine m-a pus sa le cumpar. Cred ca am mai scris asta pe aici: Dra...cu o mai vazut nomad care cara sute de carti dupa el.  =)) Cand si daca oi avea timp sa le citesc nici nu se mai pune problema. Nu ma dau mare cu ele. Daca macar le-as putea citi pe toate ar fi ceva. Dar timpul ... pe multe le iau cu gandul ca oi avea timp candva. La fel am facut si in tara. Ma amagesc ca macar le mai rasfoiesc. Incepe sa-mi fie clar e nebunie curata.  :(

Bun, m-ati linistit. Mersi Gabriela, mersi Opal. Apoi daca-i p'asa teoriile mele mai pot sa astepte ca nu-i nici o graba.

Bata-va norocul, ce m-ati speriat cu agitatiunile voastre de la Buna dimineata.
Eu imi inchipuiam unele si cand v-am citit incepeam sa ma agit si mai tare de ce nu mi-am scris "opera capitala" mai devreme.  Amu abia inteleg de ce altii radeau de mine cand incercam sa zic unele, radeau ca de fapt eu nu intelegeam problema si o tineam tot treanca fleanca cu ale mele, privind pierderea civilizatiei, problema mancarii, solutii posibile ... etc. =))

Deh, sechelele perioadei de foamete din ultimii zece ani de comunism, lasa amprente si spaime asupra gandirii.

Acum partea ce ma ingrijoreaza e alta. Daca incep sa o iau pe bancuri insemna ca ceva nu e in regula cu mine. Si ma manca palmele sa mai zic, pardon scriu, macar unu . Dar ma abtin ca e banc cu femei. Dar nu garantez ca n-am sa-l zic pana la urma. =))
Sper ca bancuiala asta a mea sa nu fie decat descarcarea de grijile la care ma gandeam. A fost destul de greu sa ma las de bancuri. Mai greu decat de tigari.


Asa ca azi doar atat mai pun pe aici:

http://www.youtube.com/watch?v=aUcAEiHXMV4&feature=related

Sa aveti o zi buna.


gabriela jalba

Buna dimineata!!!!
O saptamina buna!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Opal

Domnule (intitulat Claudiu) e foarte usor sa ironizezi sau sa ridiculizezi pe cineva
E mai greu sa traiesti in locul acelei persoane
Am citit cum hotarati in locul unei userite ca trebuie neaparat sa faca copii,intiferent ca poate sau are cu ce-i creste
A mai incercat unul (Ceausescu) sa hotarasca pt milioane de femei asta si nu i-a pasat cate au murit
Am inteles ca orice vi se raspunde nu luati in considerare
Ma intreb care o fi nivelul dvs de trai acolo unde santeti si de ce nu va implicati in politica noi dvs patrii?
Noi ,pe aici,folosim vorbele poetului national......

einsteinitza

Gata, va rog sa lasati politica deoparte si toate discutiiile astea inflamatorii. Fiecare si-a spus parerea, citind sau nu ce scrie celalalt, intelegand sau nu sensul postarilor.
Discutiile politice si religioase inflameaza, e bine sa ife lasate deoparte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Buna ziua, dragilor si Tuturori! (vorba lui Atti  =)))
E frumos afara, e soare, in curand vine primavara in gradinile noastre si in sufletele noastre!!!
Haideti, sa ne bucuram de ceea ce avem, caci ... niciodata n-o sa avem chiar tot ce ne dorim!  ;)

trandafira

Penelopa, imi place  ce ai scris!M-am simtit imediat mai bine si mai optimista.

penelopa

Ma bucur ca mai produc si eu cuiva pe aici ... optimism  ;D
Ma obisnuisem sa fiu "oaia neagra" a forumului  =))

ati

Oaie oaie DAR ce Oaie  =))   :-*
Sa aveti o zi cat mai frumoasa  :-bd
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

geodezia

am lasat muncile deoparte sa va salut  deci a inceput si pe la mine sa cada cite un fulg  gramada pe strada  asa ca pas motocariciul meu nu mai ar in gradina .deci concediul dupa calorifer cu fritzi si cu meseriasul in casa

penelopa

Quote from: ati on January 24, 2012, 10:48:57 AM
Oaie oaie DAR ce Oaie  =))   :-*
Sa aveti o zi cat mai frumoasa  :-bd
Bine, berbecuţule!!! ;D

gabriela jalba

Quote from: geodezia on January 24, 2012, 02:52:46 PM
am lasat muncile deoparte sa va salut  deci a inceput si pe la mine sa cada cite un fulg  gramada pe strada  asa ca pas motocariciul meu nu mai ar in gradina .deci concediul dupa calorifer cu fritzi si cu meseriasul in casa
Cica vine de miine iarna si ar cam tine pina in jumatatea lui februarie. Deci Geo,concediu,nu gluma !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

La Bucuresti a venit deja, ninge!

trandafira

Buna dimineata, nu pot sa dorm din cauza unui vecin care si-a aruncat gunoiul la ghena la 1 noaptea!!!Ce zgomot infernal in linistea noptii.