Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

claude

sper, Pene, ca acum sunt usor ingrozita  ;D  Din fericire eram avizata, cand am iesit si am vazut betonul negru, ca si cum era ud, mi-am dat drumul cu grija, altfel cred ca-mi rupeam gatul. Parca-i derdelus  ::)  O sa vad maine dimineata care-i treaba, ma si vad cu prelungitorul si foehn-nul sa topesc gheata de pe trandafiri si pomii tineri  :o
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Claude, dupa ce te-am incurajat pe tine, ma puse naiba sa ies afara si, am dat nas in nas cu ... "freezing rain"  ;D
La noapte, ne rugam !!! ::)

claude

Pai da, e usor sa incurajezi pe altul cand tu crezi ca la tine e in regula  ;D  :D  Si eu eram sigura ca la mine nu va aparea fenomenul, tot urmaream la televizor sa vad cum se patineaza in sud si cand colo m-am trezit cu minunea pe cap!  Roaga-te si pentru gradina mea, poate ai pile mai bune pe-acolo  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Claudiu

Buna dimineata

sunt doar in trecere

Sa aveti o zi buna si .... iubiti-va frumos  :D

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=ZoAvgQ-gN9Q

einsteinitza

Tare simpatica.
Daca aveti aceasta ploaie inghetata, incarcati sa o crapati cu un ciocanel, cu un bat sau cu ceva, fiindca sufoca ramurile. Din cauza ei, acum veo trei ani cand a fost asa, eu am pierdut cativa pomi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Cu trandafirii ce se intimpla? Cred ca la primavara trebuie sa tai tot ce este deasupra musuroiului......

einsteinitza

Din experienta mea, daca se asociaza cu ger puternic noaptea- dar n-a fost cazul, ingheata cei sensibili. Cei mai afectati in gradina au fost TH, si urcatorii proveniti din th.
Niciunul din cei Kordes nu au avut nici un fel de probleme-jos palaria pentru rezistenta la ger- au suportat excelent.
Am avut insaurcatori cu floare mare care au inghetat pana la musuroi, orat de tot.La fel si o parte din th, dar si-au revenit. Nici englezestii nu prea au avut probleme, chiar minore.
Eu atunci am tras concluzia ca trebuie clar sa ma orientez spre alte tipuri de urcatori, iar in gradina sa cam elimin TH.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Cred ca trandafirii TH se elimina singuri.

claude

Am verificat, din fericire pe majoritatea trandafirilor a cazut crusta de gheata formata aseara, cel putin pe mare parte din lungimea ramurii. N-am verificat TH, aia si aca ingheata pana la musuroi nu-i problema, de ceilalti imi era teama. Cred ca am pierdut New Dawn, a fost bolnav peste vara si cred ca gerul asta i-a pus capacul  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vernil

Stai sa vezi ce va mai fi pana la primavara, Claude! Poate se va inmuia gerul de acum si se va topi gheata de peste tot. Am avut multe surprize de-a lungul timpului, si iarna trecuta a fost o iarna grea si a durat mult mai mult decat era normal. Imi amintesc ca am reusit sa scot afara hibiscusii (minima trebuie sa fie de 15 grade) abia la sfarsitul lui aprilie. In schimb, si-au revenit spectaculos clematitele (pe unele le credeam pierdute definitiv) si unii butasi de trandafiri. Hai sa vedem ce va fi, pana la primavara.  +dns
Uite o veche maxima, viata e frumoasa, oricum si oricand! Important e sa te bucuri de fiecare clipa.

einsteinitza

Da, Claude.chiar daca a fost gheata, nu a fost senin noaptea, asa ca nu vor fi mari pierderi. Daca intra bolnava in iarna insa,  nu stii ce se intampla, in general poti sa-i pierzi.
Anastassia, din fericire TH nu au probleme la un taiat scurt, chiar pana la musuroi. Problema a fost cu urcatorii lor, fiindca sa tai un urcator modren la doi trei ochi, cand te-ai chinuit sa formezi o structura, e cam deprimant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on February 05, 2012, 03:28:14 PM
... , fiindca sa tai un urcator modren la doi trei ochi, cand te-ai chinuit sa formezi o structura, e cam deprimant.

Eu cred ca ar trebui sa te bucuri de sansa unui nou inceput.  :)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

'Neata la cafeaua'n mana si ochii'n zapada  ;D/// moale, pufoasa, dar... cam "groasa"  ;D

ps. Es, accepta sa te bucuri de orice buna intentie  din partea oricui ;)... daca "noile inceputuri" nu te impresioneaza!!! ;D

einsteinitza

Mereu ma bucur de bunele intentii ale unora, de altele nu, pentru ca m-am invatat sa vad ce-i sub ele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu ma bucur de zapada! Pacat ca anumiti copaci s-au rupt din cauza ghetii, dar peisajul este foarte frumos. ;;)
Si daca anumiti trandafiri sau alte plante or sucomba, asta e, altele. Tot ne place nou gradinarilor sa facem schimbari, nu? ;D

penelopa

Quote from: einsteinitza on February 06, 2012, 11:46:49 AM
Mereu ma bucur de bunele intentii ale unora, de altele nu, pentru ca m-am invatat sa vad ce-i sub ele.
Eu zic ca trebuie sa acorzi sanse egale tuturor,  ca cine umbla cu cioara vopsita (am ce am eu cu ... ciorile  =))), sigur va pieri pe propria-i limba!!! ;D

einsteinitza

Pene, la un moment dat te saturi. Si nu-mi place sa fiu pe post de pacalici. Niciodata nu am crezut in pupaturi dulci dupa suturi in fund. Stiu sigur ca unii nu se mai schimba.
Anumite "noi inceputuri" nu ma impresioneaza, mai ales cand sunt declarate altfel in alte parti. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

No ca a demisionat Boc  :o  Ma intreb daca nu vrea sa se distreze Basescu si sa-l propuna tot pe el...nu vi-e dor de circ ?  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Quote from: claude on February 06, 2012, 02:25:55 PM
No ca a demisionat Boc  :o  Ma intreb daca nu vrea sa se distreze Basescu si sa-l propuna tot pe el...nu vi-e dor de circ ?  =))
L-a propus, deja, dar nu pe el si, nici macar nu mai are importanta cine e premier pana la alegeri  :), iar de circ, sincer, nu vreau sa mai aud !!! ;D

claude

Ce e mai trist e ca ceea ce se intampla in viata politica  reprezinta ceea ce suntem noi, ca popor. Nu cred ca poate spune cineva ca toti aceia sunt uscaturile iar noi, ceilalti reprezintentam de fapt adevaratul suflet si spirit al acestui popor.  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Prea complicat mai Claude, incepem sa gandim si sa ne intristam. ::)
Ia ziceti ninge?
Care-i raportul meteo?

gabriela jalba

Fetelor,nu stiu cum e in alte parti,dar la mine netul se inzepezeste in nameti si staaa asa,cit vrea muschii lui. Dupa ce-a nins viscolit trei zile si trei nopti,iar eu am facut cararile in curte de citeva ori pe zi,acum s-a oprit,dar e ger!!! In sfirsit a dat Dzeu zapada sa ma sature. Si cica nu-i tot: inca vreo saptamina o tine iarna tapana!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

La ora asta, la mine parca-i Apocalipsa!!! >:(
Urla infiorator Crivatul, scotand niste sunete sinistre, suflul lui facand sa tremure bradul meu cel mare si inghetat !  :( Sper sa nu-l darame!!! >:(

flordel

Vine CODUL...
Eu am un brad mare in fata curtii la vecini, dar mare si frumos, toate zilele astea l-am urmarit sa vad cum se descurca.
Am vazut o gramada de copaci cazuti si in parc si prin curti, tare imi pare rau pentru ei.
Sper sa-ti reziste.
Si la bine bate vantul tare.