Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

flordel

E clar, de maine trebuie sa-mi fac vant prin magazine.  :D

DanaT

Eu am fost la Brico Baneasa. Clematisul pentru mami a mea este Asao. Cred ca a fost in jur de 15 lei. Eu sper sa aiba noroc cu el.
In Brico aveau clematis de la Yurta, la clasica de acum cutie - Asao, Doctor Ruppel, Gipsy Queen, Jan Pawel II, Laura, Marie Boisselot, President si inca una de semana cu clematis alpina in poze.  Acum le-am cautat si pe net, aici apar - http://www.yurta.ro/content/subcategorii-produse/subcategorii-produse/soiuri-de-clematis

Flordel, ai si motiv, uite vine martie...

claude

Poti sa innebunesti cand vezi ce indicatii de cultivare dau  :o  Auzi "Pentru prevenirea îngheţului, lujerii se tund lăsând numai 20-40 cm faţă de sol." Si asta la o clematita din grupa Atragene, care nu se tunde!   ce sa te miri ca omul se uita la ea in gradina si nu intelege de ce nu infloreste  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

DanaT

Ei, ce trebuie sa te iei dupa ce spun? Au dat cu copy paste cine stie de pe unde... Important pentru mine ar fi sa fie plantuta ok si sa se prinda la mami in gradina.

flordel


DanaT

Altfel, Claude are dreptate, ar fi putut ei ca si vanzatori (nu cred ca produc ei vreo ceva, le aduc din alte parti) sa aiba bunavointa sa afle cum se ingrijesc plantele de le vand si sa comunice asta cumparatorilor. Dar ei nici nu cred ca stiu ca au spre exemplu in oferta, clematis din diferite grupe, cu ingrijiri diferite.

claude

Exact asta ma enerveaza pe mine, ca vor sa castige bani din asta e ok, nici o problema, nu e obligatoriu ca cineva sa fie pasionat de ce face, dar e nevoie sa faca lucrurile bine, daca vrei sa ai credibilitate fa macar un minim efort si informeaza-te ce vinzi ca sa-ti poti informa si clientii...  dar asta e boala nationala, din pacate  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Quote from: claude on February 24, 2012, 10:55:48 PM
Exact asta ma enerveaza pe mine, ca vor sa castige bani din asta e ok, nici o problema, nu e obligatoriu ca cineva sa fie pasionat de ce face, dar e nevoie sa faca lucrurile bine, daca vrei sa ai credibilitate fa macar un minim efort si informeaza-te ce vinzi ca sa-ti poti informa si clientii...  dar asta e boala nationala, din pacate  :(

Si dracaena marginata mea creste repede...   ::)

penelopa

Buna dimineata!
Azi pare sa fie o zi adevarata de primavara!
Deci, sa ne bucuram! ;)

trandafira

Buna dimineata, am gasit la Auchan pluviometru +termometru+roza vantului(cu punctele cardinale) pentru gradina, oferta la 8lei. Este din plastic si trebuie "consolidata" dar merita banii. Am roza vantului  ( o cloanta pe matura) din fier forjat luata de la Hornbach si a fost 87 lei.

penelopa

... ma bucur ca sunt de "fier' si ma ai alaturi, in gradina ta, Trandafira! =))

trandafira

Ca sa vezi ce premonitie am avut cand am ales cloanta in locul cocosului!!!

einsteinitza

Si eu o am asa ca toate ne dam cloante :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Care e masculinul de la "baba cloanta"  ???

trandafira

Zmeul, fiul ei.
Dar femininul  de la misoginism  care este?

Radu


trandafira


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ati

Buna dimineata
Bate soarele +6 grade Super
Weekend cat mai placut
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

claude

La mine e frig si vant  >:(  Azi aveam de gand sa fac cateva chestii pe-afara dar e asa taios vantul ca te patrunde pana-n suflet...asa ca probabil mai trandavesc o zi...poate maine va fi mai bine  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vernil

In Bucuresti a fost o zi de primavara, mult soare si destul de cald pentru o zi de februarie.

anasstasia

Chiar ca a fost frumos astazi. Am stat citeva ore cu geamurile deschise.  :)

claude

Eu am o problema, mi se infiltreaza apa in beci, asa ca azi mi-au inghetat unghiile scotand apa aia rece din beci  ;D  Si n-am cum sa opresc deocamdata infiltratia, apa si-a format un mic culoar pe la baza unei trepte, practic vine prin treapta  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Ce urit! Ai avut o zi grea...

Claudiu

Quote from: claude on February 25, 2012, 06:05:16 PM
Eu am o problema, mi se infiltreaza apa in beci, asa ca azi mi-au inghetat unghiile scotand apa aia rece din beci  ;D  Si n-am cum sa opresc deocamdata infiltratia, apa si-a format un mic culoar pe la baza unei trepte, practic vine prin treapta  >:(


Indeparteaza cat mai multa zapada de langa casa  ???

Daca ai vreun burlan pe care vine apa de la zapada topita de pe acoperis fa un fel de jgeab din orice ca sa indepartezi mai mult apa de langa casa. Daca nu pori face jgheab pune orice , tabla si dreapta panou care sa o impinga mai departe.

Parca spuneai ca ai panta, fa ceva ca rigole prin zapada sa mearga in jos cum se topeste adica sa nu stagneze si sa se infiltreze in apropierea casei. (Practic ca niste carari prin zapada ce merg in jos.

Infiltratiile astea la cantitati mari de apa pot fi normale. Normal ... adica nu e ceva de speriat, vei vedea dupa ce trece treaba asta cum poti face drenajele. Nu e problema de izolatie a treptei ci de cum se infiltreaza apa prin pamant.

Ai grija sa nu racesti.

Trotuarele pe langa acse sunt obligatorii in unele zone si cu inclinatie sa arunce apa cat mai departe de casa.