Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Paianta am eu, nu cred ca e cazul lui Claude. Iar beci nu se face la casele din paianta.

Claudiu

Panta nu paianta.   =))
Adica teren in panta.

Anastasia tu ai o comoara de casa. Si asa va ramane cu conditia sa respecti arhitectura. Sa ramana aerul. Acestea sunt valori. E arhitectura tipica in zona. Nu merge renovarea  cum a pus Es o poza. (Sorry Es) Aia e pentru alta zona  =))

La interior tot confortul modern, la exterior pastreaza farmecul acestei case. Pacat ca nu se respecta/conserva in anumite zone o anumita linie.
Chiar si anexele, chiar daca nu le folosesti pentru destinatia initiala. Renoveaza cand vei putea si pastreaza linia.


einsteinitza

Ba da, se face, beci de piatra. Socrul meu are casa batraneasca, acum casa de vacanta, cu beci de piatra sub casa, care se prelungeste in sus ca soclu de piatra ,de aproape 70cm, si in care sunt si aerisirile beciului.
Casa e din varghie, cu bulumaci din lemn pusi peste piatra beciului.
Eu am un beci mare sub cascada de la lac, in care se infiltreaza apa in perioadele cu ape mari, fiind in albia minora a raului Slanic, beciul fiind din piatra cladita una peste alta.
In capatul cel mai jos al beciului avem o groapa cu o pompa care intra in functie automat in momentul in care groapa se umple cu apa.

Claudiu, eu am pus poza pentru culori, am specificat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Scuze, am citit eu aiurea!  +ham

Claudiu

Quote from: anasstasia on February 25, 2012, 06:59:38 PM
Scuze, am citit eu aiurea!  +ham

Nu ai de ce sa-ti ceri scuze  :) sa-ti dai cu ciocanul in cap nici atat, ca ma supar  =))

anasstasia

Trebuia sa fiu mai atenta.

penelopa

Desi n-am nici macar o ora de studii in ale construirii caselor, am invatat si eu ca e, musai, sa faci acele trotuare in jurul casei, pentru a nu permite apei rezultata de la ploi si zapada sa se infiltreze in fundatie sau in pereti. :)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira


claude

Claudiu, multumesc pentru sfaturi, beciul oricum nu e langa casa si am indepartat cat am putut zapada in jur, dar cum spuneam, la mine totul e in panta, vine apa in jos si din gradina si s-a infiltrat pe dedesubt probabil si a facut o gaura intr-una din trepte si pe acolo curge...pana nu se usuca putin nu pot face nimic, ca am vrut sa trag o mana de beton pe gaura aia, poate maine daca-i mai rece afara nu mai curge si pot sa fac o mica reparatie provizorie, sa tina pana se topeste zapada si pot sa fac o lucrare ca lumea  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Quote from: trandafira on February 25, 2012, 07:24:10 PM
Adica asa?
Da, asa! :D Nu stiu, exact, cuum se cheama, dar este necesara la casa omului ;D

einsteinitza

Orice casa are acest brau, care protejeaza casa.
Nu e nici alee nici trotuar.
In general e ingusta, cu exceptia zonelor importante, cand are un scop precis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: claude on February 25, 2012, 07:33:35 PM
...pana nu se usuca putin nu pot face nimic, ca am vrut sa trag o mana de beton pe gaura aia, poate maine daca-i mai rece afara nu mai curge si pot sa fac o mica reparatie provizorie, sa tina pana se topeste zapada si pot sa fac o lucrare ca lumea  :-\

Mana aia de benton nu va rezolva nimic. Poate temporar, dar apa tot isi va face loc.
Solutia ideala e de a canaliza apa de infiltratie in alta directie.
Nu stiu exact cum e situata casa. Daca e pe panta si apa vine de sus. Pe de din sus de casa se sapa un sant care coboara pe langa casa pe ambele laturi (dar la o anumita distanta de casa) asa ca o potcoava ce are capetele coborand mai jos decat casa. Sant mai adanc dupa/in functie de cum e fundatia casei. Apoi se umple cu pietris, relativ marunt, pana la un anumit nivel, apoi se continua umpland santul cu pamant. Practic realizezi un fel de "canal" prin care apa ce vine de sus e colectata si condusa mai jos decat casa.
In fine asta, cele scrise mai sus, e "o imagine" a solutiei prin care se fac drenajele pe terenuri in panta cu astfel de probleme. Cordonul acela de pietris lucreaza ca un canal colector al apei. Dar doar unul priceput in astfel de lucrari de drenaj iti poate spune exact ce si cum sa faci si daca intradevar e nevoie de asta. Eu stiu asa, doar putin.

Esti curajoasa. Ai grija sa nu racesti. Am vazut ca nu prea respecti protectia muncii. Alta data cand te mai urci asa cum te-ai urcat pe scara sa dai zapada de pe casa,  cheama un vecin sa tina de scara  =))


vernil

Claudiu, chiar daca esti bunic, tot te tii de sotii ! Ia uite ce ganduri primaveratice ai, nu te-am vazut pana acum in ipostaza asta, de tinerel  +rsp  Adica ti-ar place sa stai langa o scara, sa o proptesti sa nu cumva sa cada vreo doamna de pe scara   =))

Claudiu

Quote from: vernil on February 25, 2012, 08:57:53 PM
Claudiu, chiar daca esti bunic, tot te tii de sotii ! Ia uite ce ganduri primaveratice ai, nu te-am vazut pana acum in ipostaza asta, de tinerel  +rsp  Adica ti-ar place sa stai langa o scara, sa o proptesti sa nu cumva sa cada vreo doamna de pe scara   =))

:) Eee  ... nu stii ca bunicii is grijulii. Ce? Vrai sa caza biata fata si sa nu fie nimeni pe langa ea sa o ajute ...

Da tie la ce iti sta capul bunicuto? Ganduri primavaratice! Asa deci, ei bine bunico te-ai ales cu o dedicatie din partea mea. Da nu aici. Ca e seara. De fapt e chiar sambata seara. Sa vedem ce ai sa mai zici ... =))

claude

Claudiu,pana acum nu am avut probleme, dar se pare ca apa a gasit punctul slab, acea treapta, care va trebui sparta si returnata, dar asta cand se mai usuca vremea putin, eu as fi vrut sa pun un petec temporar, dar nici ala nu se poate pana cand curge apa.

Cat despre urcatul pe scara...eu sunt genul de persoana care incearca sa se descurce singura pe cat posibil, deja am unele probleme de sanatate care nu-mi permit sa mai fac ce faceam acum cativa ani si asta ma scoate rau din sarite...iar vecinul, daca-l chemam, trebuia sa stau cu el si la o poveste, sa-i dau o tuica, ori eu n-aveam timp de pierdut ,aveam treaba  :D :D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Claudiu

Quote from: claude on February 25, 2012, 09:41:09 PM
Claudiu,pana acum nu am avut probleme, dar se pare ca apa a gasit punctul slab, acea treapta, care va trebui sparta si returnata,......

Sigur, intai problema trebuie studiata. Adica stabilita cauza.


Quote from: claude on February 25, 2012, 09:41:09 PM
Claudiu,pana acum nu am avut probleme, ......eu sunt genul de persoana care incearca sa se descurce singura pe cat posibil,

Claude si pentru tine o dedicatie, dar tacuta  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=igAXk6fkH6U

Vezi nu te lua dupa tatuaj. In unele locuri acestea sunt normale. Au fost preluate din cultura vechilor locuitori. Sigur la noi un astfel de tatuaj ar parea ... ar parea ciudat.

Poate te vei amuza sa afli ca in vara ce trecu am baut o cafea cu un tinerel blond, cu o freza punky-creasta de toata frumusetea. De ai fi zis ca e nativ din tribul Huronilor. Eram pe o terasa langa o librarie si dupa ce ies din librarie imi place sa beau o cafea. Cum nu era alta masa libera i-am cerut permisiunea sa ma alatur la masa lui. Avea o carte de istorie, ce tocmai o luase.  Aveam si eu carti. Asa am intrat in vorba. Daca iti poti inchipui am avut o discutie, cu el, foarte intersanta despre Mongolia. Nu judeci un om dupa cum arata. Tatuajele nu sunt rare pe unde vietuiesc acum. Frezele astea totusi nu-s chiar la locul lor pe unde eram. Chiar pot parea deplasate. Dar uite ca m-as fi inselat daca categoriseam din prima.
Am invatat foarte bine un lucru. Nu judeci un om dupa cum arata.
Sigur nu e nici pe departe regula ca daca are tatuaj sau freza punky poti avea discutii interesante de istorie. Insa se poate intampla. Sunt zone si zone. Mentalitati si mentalitati.
Oricum la noi tatuajele nu fac parte din traditia vechilor locuitori.

Si o dedicatie zgomotoasa celor care nu fac nimic  :)

http://www.youtube.com/watch?v=z6TWZuCWhV4&feature=related

claude

Claudiu...multumesc pentru dedicatie  +rsp   

CAt despre punk-istul cult...orice am face, oricat de deschisi am fi la minte, mereu vom reactiona conform culturii in care am crescut...ca o persoana cu un nivel acceptabil de inteligenta controleaza aceasta reactie instinctiva si asteapta sau accepta sa vada daca si ce se ascunde in spatele unei aparente care nu corespunde imaginii proprii despre ceea ce este acceptabil sau nu ca reprezentare in public, asta e alta chestie  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Claudiu

Buna dimineata

Claude, ca sa fiu sincer tanarul acela cu freza de asta e singurul pe care l-am vazut asa.
Nu cred ca pe undeva au supravietuit amerindienii, cu freze de astea, incat sa imprumute coafura asta celor cu care au venit in contact.
Cred ca e mai mult un fel de teribilism al unor tineri care nu gasesc si alte cai de exprimare.

Cu tatuajele e altceva. Daca in anumite zone ele sunt tot doar un mod prin care un/o tanar/tanara vrea sa iasa in evidenta, in unele zone ele au o explicatie traditionala, adica apartin culturii unor populatii care au supravietuit cumva, Uneori acestea obiceiuri se imprumuta intre culturile care vin in contact si care convietuiesc. Totusi nici aici tatuajele nu sunt apreciate de toti. Insa destul de frecvent intalnesti oameni cu tatuaje care le-au facut datorita unei conceptii privind punerea in valoare a corpului uman (asemnea modei la imbracaminte) si nu din teribilism.

Si preocuparea europeana pentru moda poate atinge cote ciudate.



penelopa

Offf, ce dor imi e de Winnetou!!! ;)
Buna dimineata, de altfel! ;D

gabriela jalba

Claude ce ai pe jos in beci? Am patit si eu asa de citeva ori. Eu aveam ciment pe jos. Solutia pe moment:spargecimentul in locul unde se aduna apa. E crima pe vremea asta sa te balacesti in apa !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Doamnelor, lasati toate asa cum sunt! Pierce Brosnan la 20, 20 in James Bond , antena 1

einsteinitza

Si pui o pompa!
La cata umiditate e acum in sol, daca panza freatica e ceva mai sus, neaparat o pompa, setata pe automat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am pamant pe jos in beci, dar problema nu-i acolo, e in exterior, s-a infiltrat prin pamant si a facut gaura intr-o treapta care coboara spre beci si pe-acolo se prelinge in beci. Beciul e pozitionat in asa fel incat nu am cum sa fac rigola de scurgere a apei in jurul lui ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Buna dimineata mai pe seara, nu mai vine nici o primavara, la mine ninge ;D :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro