Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

trandafira

Quote from: Radu on March 01, 2012, 08:23:45 PM
Aici te contrazic, Trandafira!
În China se preferă fracţiile, una acceptabilă fiind una/doi.
Aici m-ai pierdut. Nu stiu ce fractie este asta.Sau... Una la Doi???


Radu

Quote from: claude on March 01, 2012, 09:57:26 PM
da' de ce va alegeti voi Babe? Ca daca-i o zi mizerabila pe urma sa va autosugestionati ca asa va fi tot anul?  ;D  Sau sa stiti de la bun inceput ce va asteapta?  ;D

O fi o chestie...
Dacă e o zi mizerabilă, pot încerca să o fac ok. :P
Nu ţine de superstiţie sau de autosugestie cât de conştientizarea faptului că începe un an nou în sens astronomic.
În sens uşor, putem alege "babele", să vedem cum va fi anul.

"Cine ţine toate minte"?

Pentru mine, chestia asta cu babele spune că, la momentul apropierii de echinocţiu, ai nevoie şi de puţină meditaţie "băbească" asupra curgerii lucrurilor. Asupra relativităţii lor. Bine, nu că echinocţiul ar fi important acum. Era, odată şi odată, un  reper.  Reper nu ales, ci impus de necesitatea economică a înţelegerii succesiunii anotimpurilor. Nu aş dori să intru în amănunte. Tradiţiile de genul ăsta sugerează. Nu impun.

penelopa

Quote from: claude on March 01, 2012, 09:57:26 PM
da' de ce va alegeti voi Babe? Ca daca-i o zi mizerabila pe urma sa va autosugestionati ca asa va fi tot anul?  ;D  Sau sa stiti de la bun inceput ce va asteapta?  ;D
Pentru mine e un joc: daca baba mea (intotdeauna pe 6, fiindca eu stiu ca trebuie sa tii cont de data nasterii cand iti alegi baba) e frumoasa, ma bucur  +dns daca e urata, tot ma bucur, fiindca imi propun s-o contrazic  =))

Mihai

Chiar e necesar sa mai alegeţi o baba?

ati

Buna dragii mei eu nu le am cu astaea babe sau ce eu atata stiu ca de dimineata acum am ajuns acasa si nu mai am putere sa va pun ce vam facut de 1 martie doar dimineata scuze .
Dar pana luni nebunie la noi chef chef chef nu stiu cum voi rezista  +hypno
Na dimioneata vine baiatu.
Noapte buna tuturori
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

vernil

Quote from: Mihai on March 02, 2012, 02:37:16 AM
Chiar e necesar sa mai alegeţi o baba?
Dupa babe vin mosii, asa ca nu scapa nimeni  ;D

trandafira

Cine are azi baba are an frumos. Tineti-mi pumnii pentru 7. Dar de ce nu mai scrie nimeni aici  ???Au rasarit plantutele si nu mai e timp de discutii extra ! :-\

yorasta

Buna dimineatza soareeeeeeee  ;D

anasstasia

Trandafira, ai dreptate, e cam pustiu.
Si eu tot in ziua de 7 imi aleg baba. Sint nascuta in data de 21, deci baba mea ar fi in data de 3, iar in 3 a fost o zi superba. Daca e frumos si in ziua de 7....o sa am un an perfect. Daca nu o sa fie frumos, tot perfect va fi anul  =))

trandafira

Si o sa fie si mai pustiu ca incep muncile in gradina. Eu o sa mai bantui pe aici ca la mine vor incepe cu 2-3 saptamani mai tarziu decat la voi.

anasstasia

O sa sa bintui mereu, pentru ca la cit de des ajung la tara.....O sa am grija sa sting lumina  =))

Mihai

Cat de utila eşti tu............... =)) :yrk

anasstasia

Pai cineva trebuie sa faca si asta. Daca voi ati uitat sa mai intrati in case, stati doar prin gradina....

einsteinitza

Eu am inceput sa invart deja florile din terasa, sa le curat, sa le mut in ghivece noi....
Chiar ma gandeam daca sa nu scot ceva pe afara...dar sigur ma cam grabesc. :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Eu fac chestia asta de vreo luna !!! Le tot rotesc ca-s multe si fiecare vrea lumina. Mai am citeva la car sa le schimb pamintul. Si de scos afara,ma tot uit la prognoze sa vad cind scot leandri. ;D Chstia e ca inca nu i-am tuns.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Eu azi mi-am pregatit paharele de iaurt pentru rasaduri, le-am gaurit, am facut amestecul de pamant cu putin nisip...si ma tot uit in jur, ca daca inca 2-3 zile e soare o sa se duca zapada si trebuie sa trec la sapat gropi  ::)   si inca nici n-am stabilit locul la tot ce am comandat, ca mi se bloca mintea cand vedeam zapada aia multa si nu reuseam sa ma concentrez  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

La noi la maxim +4 grade la amiaza  si noaptea cu -3,4 grade te mai poti gandi la gradina cand maldarul de zapada inca este de cca 50cm?Voi in alte zone poate sunteti mai fericiti de vreme dar ma gandesc la cei din zona Buzaului,Ialomitei si mai ales a Vrancei,dar nu mi-e ,,rusine" nici cu alte parti ale tarii ce e pe ei..O sa avem o primavara de neuitat multa vreme.

Radu

Şi la Roman mai sunt 25-30 cm de topit... Până se mai şi usucă să pot ieşi se face trecut de jumatea lunii.
Noroc că am răsadniţa, să mă joc în pământ. :-bd :D

vernil

Quote from: trandafira on March 04, 2012, 12:50:49 PM
Cine are azi baba are an frumos. Tineti-mi pumnii pentru 7. Dar de ce nu mai scrie nimeni aici  ???Au rasarit plantutele si nu mai e timp de discutii extra ! :-\

Baba mea intotdeauna e pe 7, fiindca atat rezulta din adunarea tuturor numerelor din data de nastere. Dar nu ma las influentata de nimic, ca nu merita.

geodezia

plantele stiu ce fac .azi am factu un pic de curatenie pe unde a batut soarele au rasarit zambillele si lalelelesi narcisele .pierderi nu prea adica citiva pomi rupti si niste creci la trandafiri rupte ..in rest soare am mai dat din zapada afara

penelopa

Eu azi am fost tanti doctorita  ;D, ca am despaducheat cateva plante de lanosi, apoi le-am botezat cu niscaiva Mospillan  :)
De juma' de luna incoace, imi tot propun sa le dau trezirea achimenesilor, dar socotelile nu mi se prea potrivesc.  +ham Am reusit, totusi, sa pregatesc un ghivecel cu mix achimenes.
Deci, Anasstasia, eu am si gradinarit putin  ;)

einsteinitza

Si la mine au aparut lalelele si narcisele, incredibil ce repede se misca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si la mine se itesc lalelele, au scapat de zapada ghioceii, voiam sa pun poze dar ma lupt cu laptopul asta ca nu inteleg cum e treaba cu pozele in format RAW, ca nu mi le deschide din orice fisier  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Stati bine,de se vad lalelele,zambile...Io mai am zapada ha-haaaa!!! Ce zici jumatatea lunii Radu??!!! Esti mai mult decit optimist1 La tine nu a viscolit azi?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Pai si eu mai am zapada, lalelele sunt in stratul chiar de langa casa, cu expunere sudica si acolo s-a topit zapada...in rest, mai am si eu, dar la mine nu a nins asa mult ca la voi
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot