Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

BoboROM

Pene cum se zice la galeata in franceza?  =)) =)) =))

penelopa

Oh, la, la, Monsieur Bobo, "frantuzii" mei stau foarte bine si intr-o galeata romaneasca! ;D  =))

claude

Vad ca nicicum nu vrei sa le spui pe nume, hai marturiseste repede cum ii cheama  ;D  Ca sa stim daca sa jinduim la ei si sa venim la tine la cersit  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Cred ca stateau mai bine in nisip! ;D Si intr-o galeata romaneasca care-i probabil  de fapt chinezeasca!

penelopa

Nisipu-i sub zapada, pamant unguresc, universal, tocmai luasem  ;D, trandafii  sosisera, galeata (romaneasca  :P) abia o cumparasem!!!
Pai, Claude, trebuie sa ma duc sa verific lista comandata in decembrie  :D... doar de unul imi aduc, perfect, amite:Penelope!  =))

flordel

Fie ce-o fi, daca ti se prind n-are importanta, chinezesc, bulgaresc, romanesc, unguresc!
Sa nu uiti sa ni-i arati la vara!  ;D

einsteinitza

Buna dimineata, pe ninsoare! Ninge puternic, nu-mi vine sa cred. :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Buna dimineata!!!
  Cica ziua buna se cunoaste de dimineata. Ei,daca-i soare si caldicel afara,eu zic ca o sa fie o zi buna pentru toti.
Geo, sarumina pentru oferta!!! :-*  :-* Cit de nume...stai linistita!! JUR !!!! ca nu am observat !!!!!
Numai bineee !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

la mine soare frumos azi dimineata c iripeau pasarelele .. dar ieri am vazut pe cimp tractoare la arat . va pot spune ca curgea praf dupa ele .. asa ca iar an secetos .. uf .. un coleg imi zise ca au anuntat ploi ce bine ar fi cica 2 saptamini de ploi mama ce bine ar fi .. sa ploua cu galeata .. chiar asa am si starea .. parca asa molesita ...cu toate ca in fiecare zi trabalui cite ceva prin curte

einsteinitza

Tu molesita? N-ai sa vezi, cred ca se intampla ceva!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Aici a inceput ziua cu ninsoare slaba si 2 grade... >:(

Radu

La Roman e primăvară... bate niţel vântul dar e frumos, soare şi se simte deja aerul specific.  :-bd

geodezia

Ha a inceput gheatrul sa se topeasca  am fost la rasadnita ca labusii au gasit de cuvinta sa se tolaneasca la soare in ea asa ca am curatat si solarul de ce era prin el .. multe pierderi la rose ..s-au innegrit mult . vestea buna este ca  au inceput sa se vada mugurii asa ca in 2 saptamini cred ca vom incepe taierile am un necatrin in curte si vaz ca ii dau mugurasi .iar nu vad fructe de la el da ca infloreste devreme uf nu stiu cum sa il protejez sau sa il fac sa nu mai infloreasca devreme . e primul pom care infloreste si il prinde bruma si ioc fructe un vecin ani trecuti a acoperit nectarinul cu paturi cu cearsafuri si degeaba ca tot a fost brumat si nu a avut fructe  .. dl fritzi e tot un fericit de cum m-a vazut in curte s-a lipit de mine si ma iubeste .e un frumos .. nu mai pleaca de linga mine .. la ciufurlugit rontzi cit a fost acasa de iau curs fulgii din el .. a luat muma de tavaleala .. el invata sa fie scarmanat si mingiiat a fost supus iubiri naravase a lu rontzi . o iubire care il facea sa o gherane si sa se lase cu musteti si blana zburlita pe de o parte si cu chiraituri si miini pline de singe de cealalta parte
dupa care partile beligerante se ratrageau care pe unde puteau fritzi sub pat iar rontzi in virful patului ca sa isi linga ranile facute de fritzi .. a fost o nebunie cit sau alergat si chicotiti prin casa .. al naibi mirtan acum sta spasit linga mine .. cit a fost fata nu s-a uitat in ochii mei acum ma soarbe din priviri se uita ca milogul in gura mea sa il strig ..si mai ales sa il  mingaii
ce sa ii fac il strig il m ingai ca e muma de sufeltel  :x

trandafira

Quote from: geodezia on March 15, 2012, 02:27:17 PM
Ha a inceput gheatrul sa se topeasca  am fost la rasadnita ca labusii au gasit de cuvinta sa se tolaneasca la soare in ea asa ca am curatat si solarul de ce era prin el .. multe pierderi la rose ..s-au innegrit mult . vestea buna este ca  au inceput sa se vada mugurii asa ca in 2 saptamini cred ca vom incepe taierile am un necatrin in curte si vaz ca ii dau mugurasi .iar nu vad fructe de la el da ca infloreste devreme uf nu stiu cum sa il protejez sau sa il fac sa nu mai infloreasca devreme . e primul pom care infloreste si il prinde bruma si ioc fructe un vecin ani trecuti a acoperit nectarinul cu paturi cu cearsafuri si degeaba ca tot a fost brumat si nu a avut fructe  .. dl fritzi e tot un fericit de cum m-a vazut in curte s-a lipit de mine si ma iubeste .e un frumos .. nu mai pleaca de linga mine .. la ciufurlugit rontzi cit a fost acasa de iau curs fulgii din el .. a luat muma de tavaleala .. el invata sa fie scarmanat si mingiiat a fost supus iubiri naravase a lu rontzi . o iubire care il facea sa o gherane si sa se lase cu musteti si blana zburlita pe de o parte si cu chiraituri si miini pline de singe de cealalta parte
dupa care partile beligerante se ratrageau care pe unde puteau fritzi sub pat iar rontzi in virful patului ca sa isi linga ranile facute de fritzi .. a fost o nebunie cit sau alergat si chicotiti prin casa .. al naibi mirtan acum sta spasit linga mine .. cit a fost fata nu s-a uitat in ochii mei acum ma soarbe din priviri se uita ca milogul in gura mea sa il strig ..si mai ales sa il  mingaii
ce sa ii fac il strig il m ingai ca e muma de sufeltel  :x

GEo, iarta-mi nestiinta, dl fritzi este pisoiul si cine este dl pipi?  Rontzi este sigur fiica, asa-i?

flordel

Dl. Pipi este domnul doamnei Geo! :D

anasstasia

Eu pot sa intreb de ce este numit Pipi? :o :D

flordel

Nu, nu poti ca nimeni n-a intrebat! +ham

claude

Quote from: flordel on March 15, 2012, 10:12:39 PM
Nu, nu poti ca nimeni n-a intrebat! +ham


Desi toti sunt curiosi1  ;D :D +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Moamaaaaaa, da' ce curiosi  :D

gabriela jalba

Buna dimineata!!!
   La ora asta e cam intuneric afara de la norii neeegri care acopera cerul. Cred ca va ploua. Ar fi bine,ca la 20cm adincime pamintul e tare uscat.
WE reusit !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudiu

Buna dimineata

Cu atata zapada si e uscat? Gabriela ai sapat gradina in toamna? Aratura/"sapatura" de toamna permite o acumulare mai buna in sol a apei rezultata din topirea zapezii.
Insa sunt si soluri si soluri. Unele pierd apa mai usor.

einsteinitza

La noi e soare si bruma, si inca zapada in partea de nord a gradinii....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Da,gradina de legume a intors-o cu josu-n sus in toamna. Ce zic eu ,se intimpla unde nu-i sapat. A scos 2 butuci de vie,si un cires,si pamintul e uscat.
  Eu am zapada peste tot. E adevarat ca au inceput sa se iteasca petecele de pamint,dar e zapada!!. Saptamina viitoare,daca e cald dupa prognoza,cred ca vor ramine doar petecele de zapada  ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Buna dimineata!
Sore si placut la noi ,asa ca am facut o plimbare prin gradina .Am facut cateva poze ,am facut planuri pentru insamantat ,dar le las pe mai tarziu ca acum toata familia "boleste ". +ham Sotul sta in pat ,dar fiul meu desi are temperatura nu a vrut sa stea acasa si nici medicamente nu vrea sa ia.
De data asta i-mi va fi mai usor cu insamantatul ,ca am pregatit terenul din toamna si acum e foarte bun. :-bd

Radu

Quote from: anasstasia on March 15, 2012, 09:10:19 PM
Eu pot sa intreb de ce este numit Pipi? :o :D

Cred ca e vorba de numarul pi la puterea a doua.  =))