Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

La noi a fost ceva vant dar nu de speriat si nu a plouat;soarele a fost prezewnt la inceput timid apoi f. bine.Am scos toate plantele mari la aer liber in gradina si pe alei;sper sa nu mai fie vre-o surpriza meteo.

vivi23ro


ati

Buna dimineata ........ a fost mai demult :)
La mine multe plante au anflorit dar am zis ca pana nu termin de transplantat si desfacut sera nu ma bag pe nici un forum ca si asa abia reusesc sa fac fata  si anca nu spun ca de gazon si gradina din spate nici nu m-am apucat
Asa  ca scuze de lipsa dar sunt foarte ocupat
Sa aveti un wekend cat mai placut
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Radu

Buna dimineata.
Am luat din piata zece rasaduri de vinete ... sa incerc.   ::)
Avem zile frumoase. O sa seman si castravetii si fasolea.  :D :D :D

claude

Buna dupa-amiaza....
Mai ce vreme dementa, la mine a fost grindina miercuri, mi-a rupt intr-o veselie mugurii trandafirilor plantati in primavara asta, a flendurit ceapa, florile pomilor si altelee.... >:(
De ieri e o caldura ca vara, am trecut la tinuta de vara-maieu si deja am spatele copt  :D  Ca am stat in camp, am semanat rosii direct in gradina  si am pus si niste fasole.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

ba io jiji  nu pun rosiile de acu .. mie frica de bruma . e zapada pe munte de nu se topeste nici in august ,.vorba colegului de la sadu  ca acolo e iarna si acu .. e frumos ziua si la noi temperatura soare da seara se face frig asa ca suflu si in iaurt si asa inca nu mi s-au facut rasadurile de plantat .. asa ca din piata nu cumpar ca a inceput nebunia da nu ma las dusa de ea .. sta  pe camasa me potol

claude

Pai eu n-am pus rasadurile, Geo, ci am semanat  ;)  Rasadurile inca-s in borcanele lor, pitite noaptea pe langa casa iar ziua la soare...da' am pus seminte de rosii, ca rasaduri am facut foarte putine, mi-e mai comod sa seman direct in gradina  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vivi23ro

nu stiu unde e frigu dar la noi deja se scoate limba la greu.. ieri 32.. prea mult pt vremea asta...

geodezia

Vivi la tg jiu e muma de zapada pe munte care se afla la 40 km distanta si la noi ziua sunt temperaturi de 28 de  grade dar noaptea este frig .. anul trecut a fost bruma dupa 20 mai si a ars rasadurile la multe lume prin gradini asa ca anul asta nu mai am chef de pune petul scoate petul. Voi sunteti mai avansati la Tm cu vremea stiu asta dar la voi este cimpie nu sunt afectati de nabadaile muntilor . asta spuneam .. oricum fiecare stie cum isi face si ce isi face in gradina lui

einsteinitza

Lasa Geo ca vine si vremea noastra, a celor cu gradini mai reci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Buna la toata lumea





chiar daca nu mai am asa mult timp eu nu m-am schimbat

http://www.youtube.com/watch?v=EsVb0gkQq84

  =))

PS Nu, nu-s ale mele deocamdata numai studiez  ;D

gabriela jalba

Buna dimineata!!! Sint numa o fuga !!! Temperaturile-s de vara,si in consecinta si vegetatia a luat-o "la vale " !!!! De la rasarit de soare ,pina la 20;30, is numai si numai in fuga. Dupa ce intru in casa,cad in fund ca bobocul. Ne vedem mai rar,dar tot intru sa mai citesc cite ceva.
   Va imbratisez si sa aveti spor la treaba !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Spor la treaba si ai grija, la pranz e infiorator de cald, nu e de stat in soare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Buna dimineata. :)
Si la Roman e senin si foarte cald. Tot in gradina si eu...  :D :D

einsteinitza

Buna dimineata, in pauza de gradina ;D
Ieri nu era nimeni pe aici , a fost pustiu pana seara, ma gandeam cum e tota lumea la munci si gradinareste :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pe-aici si eu intr-o vizita scurta, azi nu gradinaresc ca am musafiri  :-\    Mai bine asa ca deja am spinarea parlita dupa zilele trecute si la cat e de cald cred ca lesin intre straturi  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Lasa ca am lesinat eu! ;D
Toata ziua am smuls buruiana pe  a mai mare caldura! ::)
Am smuls ziua ca acum seara am si eu musafiri. :P

anasstasia

Oribil de cald in Bucuresti. Asa a fost si in weekend la tara. Nu-mi spuneti de piele arsa, ca sint rosie ca focul pe spate. Nici nu mi-am dat seama ca m-a prins soarele, iar cind mi-a spus Florin, era prea tirziu.

gabriela jalba

Buna dimineata!!!
     Tot patitu-i priceput!!! Am inceput sa ma protejez de soare. Fac treaba cu camasi albe pe mine (din alea care nu-i mai vin Grasului  =)) =)) =)) ). La amiaza oricum fac o pauza ca ma culc o ora dupa masa. Altfel nu fac fata de la 5;30 la aproape 21.
  Ce sa fac... anii isi spun cuvintul....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Gabi draga ,ma bucur pentru tine si anii tai .
Stai linistita ca ai sa mai "consumi 'multe camasi de ale lui " Grasul" tau  ca sa ne mai arati minunatiile de pe la tine.
In ce priveste protectia de soare ,eu ma protejez  ,mai repede,de insecte . Am fost si eu "Stan patitul " de vreo citeva ori .. si acum sint cu ochii -n patru ..Dar nici cu soarele nu ma dau invinsa. Mi-am achizitionat o palariuta de soare ,o camasa adevcata numai de lucru... singurul lucru care nu ma prea lasa este spatele ..
Zic si eu ca tine ..de maica anii . =))

einsteinitza

Foarte bine faci, eu si cand gradinaresc si cand inot am o palarie pe cap obligatoriu, fiindca am observat ca de la stat in gradina pe la pranz fara ceva pe cap am niste ameteli teribile. Iar soarele asta brusc prea puternic clar e periculos, fiindca nu iti dai seama cand te ia. Chiar ma gandeam ca gradina e la lalele, infloresc acum merii, dar noi facem baie! Ciudat anotimp!
Grasul :D e de fapt musculos, ca face munca zilnic la gradina, nu-i asa?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Buna dimineata! Sarbatorim prin munca?  :D :D :D

Rux

Pana la pranz ,da ! :D
Dupa aia ..distractie .... :D

claude

Buna mai pe seara...de doua zile nu mai stiu cum sa ma ascund pe la umbra, cand ies la soare simt ca-mi crapa capul de la caldura asta  :o   Asa ca prin gradina mai nimic, doar udat, dar maine n-am incotro, trebuie neaparat sa tund iarba si in livada ca deja innot prin ea...dar am consort asa ca-l pun pe el sa impinga dracovenia pe deal in sus daca s-a zgarcit si n-a vrut sa luam de-aia cu autopropulsie  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 :D :D :D :D
Da, e teribil ce a crescut iarba in ultimele zile.  +hypno +hypno Si noi am intrat la cosit! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro