Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Quote from: trandafira on November 27, 2012, 12:34:18 PM
Hai la noi Gabriela. Ne plimbam prin parc,  admiram culorile toamnei si bem un ceai la ceainaria Carturesti! +hug.....................................
Multumesc de invitatie !! +hug +hug +hug Cine stie...poate o data si o data ... Dar ce bine mi-ar prinde acum!!!!

.
Quote from: claude on November 27, 2012, 01:05:30 PM
.............................
  Cand n-am de muncit si pot sta la caldurica si doar sa ma uit pe geam afar,a e minunat sa lenevesti intr-o astfel de zi  :D
Ok !!!! o zi,doua,trei, dar la mine is vreo doua saptamini de cind nu am vazut soarele !!!! Si crezi ca in casa lenevesc?!! Ma invirt ca o curca beata,si tot imi gasesc de treaba. Chestia e ca intr-o casa cu trei mite inauntru si un catel,e treaba tot timpul. De saptamina viitoare mi-am propus sa incep curatenia de sarbatori.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Quote from: gabriela jalba on November 27, 2012, 07:02:21 PM
  Ok !!!! o zi,doua,trei, dar la mine is vreo doua saptamini de cind nu am vazut soarele !!!! Si crezi ca in casa lenevesc?!! Ma invirt ca o curca beata,si tot imi gasesc de treaba. Chestia e ca intr-o casa cu trei mite inauntru si un catel,e treaba tot timpul. De saptamina viitoare mi-am propus sa incep curatenia de sarbatori.

Nici la mine nu prea s-a vazut soarel in ultima perioada, din pacate...am bodoganit de una singura ca toate plantarile din ultimele 2 saptamani le-am facut pe ceata, frig, mohorala,brrr, iti venea sa intri sub prima patura iesita in cale  :D

Lasa ca si la mine, cu 5 papagali, sunt ceva pene de adunat  ;D  La mine nu exista ceva numit 'curatenie de sarbatori'...geamurile le-am spalat acum vreo saptamanna, un rest eu fac curatenia normala care o fac o data pe saptamana. Detest faza aia cu smotruit peste tot, eu am grija ca periodic sa fac anumite operatiuni cum ar fi stersul usilor, deasupra dulapurilor, etc, ca n-am chef inainte de sarbatori sa tot frec o saptamana ca o dementa  ;D  Drept sa-ti spun mai bine sap gropi suplimentare in gradina decat asta  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia


gabriela jalba

Mai,eu trebuie sa recunosc ca nu saptaminal ma apuc sa frec ce-i citiva metri de faianta din bucatarie,sa iau toate maruntisurile de pe rafturi si cele agatate la frecat si lustruit, usile la spalat,scos tot de prin srtare si rinduit,curatat, ei, si muuulte multe altele ,care le fac mai rar.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Quote from: gabriela jalba on November 27, 2012, 07:02:21 PM
Chestia e ca intr-o casa cu trei mite inauntru si un catel,e treaba tot timpul. De saptamina viitoare mi-am propus sa incep curatenia de sarbatori.
Stai sa vezi cum este intr-o casa cu 3 copii si un catel! :P ;D

geodezia

aici asa este  :x :x draga mea nu stiu cum te poti descurca fiind si o mina de om.. sincere felicitari ca de la femeie la femeie  +hug

flordel

Multumesc, te pup Geo! :x :x :x
Acum trebuie sa recunosc ca mai am si ajutoare, dar pe de alta parte am si servici, asa ca se cam compenseaza.  :D
Acum ca sa radeti de mine un pic...Copilul 2 are teza la matematica, asa ca mama de o saptamana reciteste noaptea inainte de culcare matematica de clasa X-a (semestrul 1).
Facem impreuna exercitii, numere complexe, logaritmi, radicali si trigonometrie. La masa din bucatarie am pe o parte copilul de a VII-a si pe partea cealalta pe cel de-a X-a cu mama la mijloc care face din cand in cand cate o criza de nervi. :P

larisa

Ha,Ha,asta mi-aduce aminte de altcineva ,care invata la geografie odata cu cel mare ,pentru capacitate,fractii cu cel de-a 5-a ,propozitii cu cel din a 2-a si invata poezii cu cel de la gradinita,si intre timp gatea pentru cina ,dar erau alte vremuri,mai tinara ,mai energica.Asa ca ,nu cred ca cineva ride de tine ci din contra ,te apreciaza .Dar sa stii ca primii care apreciaza ceea ce faci sunt copiii tai

claude

Flordel, esti wonder woman  :D   Nu fac misto, doar glumesc, eu in locul tau mi-as lua lumea-n cap   :D

Larisa, ma indoiesc ca (,) copiii apreciaza la momentul respectiv faptele eroice ale mamei  ;D   O s-o faca mai tarziu, cand se vor coace la minte, dar acum nu prea cred  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

larisa

Ehei,ai mei s-au cam copt la minte,acum au 27,23,20 si respectiv 17

einsteinitza

Larisa, esti chiar grozava, nu stiu cum te-ai descurcat!
Din trei in trei ani, aproape!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Acum ma intreb si eu ,dar atunci era ceva firesc,normal.Bineinteles ca uneori ma ducea copilul de mina la gradinita si nu eu pe el,lucram 2saptamini,schimbul 3si una schimbul 2,sotul lucra numai de zi,M-a ajutat si sotul la gospodarie dar la lectii,nu se baga ca nu avea rabdare sa le explice.

einsteinitza

Da, cand e programul incarcat nici nu stii cum trece timpul... Cum zici si tu, ma amuz cand ma gandesc cum te ducea teleghidata... =))
Eu le spuneam Punguta cu doi bani, am atipit in timpul asta, si m-am trezit trasa de mana de cel mic- Mama, mama, cum adica? Eu, nedumerita.. Ce am zis? Ai zis ca cocosul s- a facut baiat cuminte si s- a lasat de fumat! ...deci le spuneam povesti in somn =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Acum rid cind mi-aduc aminte, de-astea pateam si eu.De multe ori adormeam eu si ei ma tot ma intrebau ,si_;si-,si ce a a mai facut si eu trebuia sa-i intreb ce poveste le povesteam si unde ramasesem.,sau erau pauze lungi intre cuvinte si abia mai articulam cuvintele.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on November 28, 2012, 10:59:08 PM
Eu, nedumerita.. Ce am zis? Ai zis ca cocosul s- a facut baiat cuminte si s- a lasat de fumat! ...deci le spuneam povesti in somn =)) =))

=)) =)) =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

La Multi Ani pentru tara noastra, Romania! Sa fim mandri de ea. Si sa nu permitem altora s-o batjocoreasca cum s-a intamplat de secole. Aici s-au nascut Coanda, Aurel Vlaicu,  inventatorul insulinei si multi , multi oameni de seama pe care-i cinstim.

larisa

Si inca multi sportivi ce au adus medalii de aur in tara noastra si acum traiesc din o pensie de mizerie.La Multi Ani Romania.

einsteinitza

La multi ani, ROmania!
Macar azi sa avem mintea deschisa si sa ii admiram lucrurile bune, ca sunt multe!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

LA MULTI ANI, ROMANIA!!!  (... pentru romanii carora nu le este rusine sa recunoasca ca sunt ROMANI  ;)

larisa

cine nu se mindreste cu originea si nationalitatea lui ,eu consider ca nu se merita numit OM.Sunt de 5 ani ,mai mult in Germania decit acasa,Dar nu-ti inchipui ce sentiment ai cind auzi pe strada sau in magazine vorbindu-se romaneste,sau cind vorbesc cu fiu-miu la telefon ,cineva din metrou i-mi zimbeste,si ma intreaba din ce parte a tarii vin,desi accentul meu de Moldoveanca nu l-am lasat la granita.Din necesitate am trebuit sa plecam de acasa dar cine uita de unde a plecat,e un om fara tara....asta e parerea mea.,nu vreau sa supar pe nimeni

claude

La multi ani Romania, la multi ani tuturor romanilor!   +hug
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sicamin

La Multi Ani tuturor romanilor !

geodezia

la multi ani ... sunt laconica si dezumflata .. treaba multa ca fii-mea  ajuns inaintea mea acasa cu o zi si normal ca rasturnat casa cu susu in jos .. asa ca acum distractie cu curatenia ... si pusul roselor .. mi-au venit rosele de la Clematita si au fost super ok .. mari ramuroase faine .. a plouat chiar cind eram eu pe drum a pus fata rosele la apa si azi mutai rosele in pamint asa ca multam Sica de telefon( si de Sisi)  sa intru sa vad ce si cum  cu comanda

Radu

Aici ne-am nascut si noi.
Si ai nostri.
Eu, atata lucru stiu.