Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

Ionela

In seara aceea venise de la lucru si ma astepta jos in masina ca sa mergem la cumparaturi. A fost un noroc ca a vazut marea aruncare! Am urcat si eu dupa el, dar am ramas cu un etaj mai jos - imi era atat de rusine, de parca eu aruncasem. Vorba gentianei, nu aveam nervul sa ma duc la usa ei!
Nu pot decat sa imi imaginez fata femeii cand l-a vazut pe Felix cu gunoaiele la usa ei. A zis ceva de genul "Aaaa, domnu' dar va inselati." El insa, la fel de zambaret si cordial: " Am vazut din masina cand a picat." si i-a pus punga in mana. I-a mai urat si o seara buna!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Absolut total. Faceam un film si radeam in zilele negre. Exceptional. Mi-ar place sa am stapanirea sa fac asa ceva.Eu ii dadeam cu el in cap.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

De unde concluzia ca barbatii isi tin firea taman in momentele in care noi ne-o pierdem
Da varianta cand isi ies din pepeni si abia reusim sa-i tzinem in frau sa nu  dea in mutra altuia cum e?

penelopa

Şi aici sunt de partea lor!  :)
De regulă, eu sunt cea care trebuie ţinută să nu dau în mutra vreunui recalcitrant.
Dacă întâlnesc vreo încăierare  pe stradă, cu greu mă abţin să nu intervin. :D Şi, atunci când o fac, o fac bine. ;) De vreo 3 ori chiar am reuşit să-i uimesc şi să-i despart. ;)

Ionela

Pene, de ca n-ai zis tu lucrurile astea mai devreme?? :D Iti dadeam garda de corp sa te pazeasca de ispita ;) Uite, nenea Costea mi se pare rezonabil pentru jobul asta...  :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

 :D :D :D
o pazea cu nuielesa de alun

penelopa

Eeeei, ce ştiţi voi!  :)  Nu uitaţi că am "sămânţă" de Brăila în mine. ;) ;D

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Pene io  io stiu 2 lucruri celebre despre braila,tu inteleg ca ai fi al treilea?
1. pepeni de Braila
2 a gasit orbu Braila
3 PENE ,SAMANTA DE BRAILA?

Ionela

Acu' sa te vaz, Clontzi pe unde scoti maturoiul!!! :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Quote from: gentiana on March 23, 2010, 11:36:53 AM
Pene io  io stiu 2 lucruri celebre despre braila,tu inteleg ca ai fi al treilea?
1. pepeni de Braila
2 a gasit orbu Braila
3 PENE ,SAMANTA DE BRAILA?

3. sămânţa de Brăila = "boxerii" de Brăila (renumiţii fraţi Târâlă erau din satul meu natal......... vecini, chiar  ;))
                                  =  "cuţitarii" de Brăiliţa  ;D  (eu am înlocuit arma ascuţită cu una albă: măturoiul  ;D).
                                 

gentiana

Ionela as vrea sa deschidem un topic al limbi si gramaticii romane,daca se poate
din graba cu toti mai gresim pe ici pe colo o liniuta,o diacritica ceva,dar n-o facem frecvent
stiu ca gradinaritul poti sa-l faca si analfabetii,dar de ce sa fim vazuti asa?

gentiana

ok Pene!
Acu deja imi iau armura antimatura si promit sa fiu atenta in preajma ta! ;D

vernil

Quote from: gentiana on March 23, 2010, 11:53:58 AM
Ionela as vrea sa deschidem un topic al limbi si gramaticii romane

Mai ales cand se scriu anonime si nu-ti este trecut numele corect ... macar atata satisfactie sa ai.  :D


vernil

scuze, acum am vazut, Gentiana, ai mare dreptate, ai uitat sa articulezi "limbii" stii tu ceva ... eu gresesc din viteza sau din lipsa de dioptrii corespunzatoare, mai ales noaptea  :D

gentiana

da vernil ai dreptate era "limbii" romane,nici n-am remarcat
eu bat repede si uneori bat din viteza mai multe litere si dupa aia sterg sau nu apas suficient
deci io-s prima pe lista cu greseli
facem tomicul? ;)

gentiana

"tomicul  era de fapt topicul

vernil

Quote from: gentiana on March 23, 2010, 12:59:45 PM
"tomicul  era de fapt topicul

Ia o pauza, fa o plimbare ...  :D

gentiana

Nu poci,sunt cu "tz" referate si raporturi in fata si deja vad patrat

penelopa

Nu facem niciun "tomic"  gramatical! :)  Nu e cazul pe acest forum!
Dacă se vrea, se înţelege şi cu greşeli de "tastatură".
Nu strică, totuşi, să ne grăbim încet când scriem  :) .............. mai ales că nu mai avem opţiunea de modificare. ;)

Ionela

Facem!!! Daca asa vreti sa fiti academice, facem si topic de limba. Avem filologi destui aici. Dar sa stiti ca acolo veti fi obligate sa verificati si corectati de 10 ori fiecare liniuta si litera!  :D :D :D :D  Ca daca nu vin eu si corectez cu rosu...eeeeee! (Astea toate sunt glume.) :-* :-* :-* :-*

Asa deci, vreti sa imi dati de treaba! Unde sa pun topicul cu pricina??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Ionela, vrei sa ne dai note, din cand in cand, si extemporale ? La teze iti zic de pe acum, chiulesc ...  ;D Si n-o las pe Genti sa copieze dupa mine, ca ea stie sa "se scoata" elegant, nu ca mine  ;D

einsteinitza

E putin aiurea, scuze. Doar scriem gresit nu fiindca nu stim ci fiindca ne grabim. Eu cel putin stau cu forumul deschis, mai scriu, mai traduc, si tot asa, si stiu ca multi de aici fac asa.
Nu totdeauna ai timp sa stai sa verifici.
Si ce sa scriem, cum a gresit cutare si cutare????Sa analizam propozitiile fiecaruia?
Eu poate nu inteleg
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

mi-e ca o sa incep sa scriu chestii diverse ca "i-mi" in loc de "imi" si alte  
dupa aia o sa dorm pe presh
deja am inceput sa am probleme cu "i" si cu mancatul literelor

gentiana

ok cum ziceti voi
da sa ma trageti de mana cand o sa incep sa scriu total aiurea