Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

stefana

Ionela, si acum dupa 12 ani, cand praslea este ditamai omul de 1,80 , imi amintesc cum ma rugam in sinea mea, dimineata in drum spre gradi (saptamani bune, zi de zi aproape, bineinteles nu in WE ) sa nu mai planga asa cu foc cum ne apropiam de cladirea respectiva. Dar trece, dupa un an se intalnea cu un "coleg" si-mi arunca in viteza un pa, mami din curte, nici nu mai ajungeam la usa :D.

Nicol Caloian

Quote from: gentiana on March 24, 2010, 02:46:42 PM
da,asa e
(pustoaicele nu au vrut nici macar la gradinita,dupa ce au vazut ca educatoarea habar n-are de engleza;ele deja vb 3 limbi straine la varsta asta)
in cativa ani le aduc pe mush ca-s pasionate de "buruieni"
Cred ca trebuie sa ne punem pe studiu multilateral, altfel nu stiu ce ne-om face cand o sa aduci pe forum minunatele domnisoare si-or vedea ca noi nustim trei limbi straine si poate nici unele lucruri legate de buruieni, lucruri pe care ele au avut sansa sa le citeasca pe undeva inaintea noastra. Ne-m trezi si noi catalagate ca sarmana educatoare care a avut nesansa sa nu fie poliglota. Cam trista perspectiva!  :(

stefana

Ce e, Nicol?
Nu cred ca e mare lucru sa stie un copil engleza, germana (daca or avea stramosi sasi) si ceva notiuni de franceza, eventual.
De ce ai bolduit?

stefana

Quote from: einsteinitza on March 24, 2010, 02:23:47 PM
Cum sa-i corupi?
Cu carti noi, frumoase, care se intampla azi, care descriu problemele lor la scoala, sau afara, nu cu carti vechi.
Ei bine eu n-am reusit sa "corup" pe nici unul din baieti, nici macar oferindu-le Cismigiu et comp.
Da' pe Harry Potter l-au citit amandoi (primele editii iesite la noi). Si nu se compara grosimea tomurilor :D . Basca au ramas inmarmuriti vazand ca O poveste cu un hobbit o aveam in biblioteca de mult timp (stiti cartea care sta la baza filmelor tip Fratia Inelului ) si au inceput sa o citeasca.
Dar acum sunt prea multe alte tentatii ... ::)

Ionela

Stefana, ma bucur ca ma intelege si pe mine cineva.  :-* Fata mea plange de sare camasa de pe ea. Urca scara spre grupa ei cu un aer de martira de zici ca acum merge la esafod.  :'( :'(  Ii place la grainita dar vrea sa stau si eu cu ea, ceea ce e imposibil! Odata a plans in baie pana a vomitat. Mi-a spus printre suspine "Am plans pentru ca imi era prea dor de tine".

Ce sa mai fac? I-am dat pedepse, i-am dat recompense. I-am explicat de n ori ca este fiinta cea mai draga de pe lume si in veci nu as putea sa uit de ea. Ca stau mereu cu ochii pe ceas ca sa fiu prima dintre mamici si sa o iau imediat cum se descuie portita.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Ionela

Nicol, spun si eu ca Stefana. Copii de astazi sunt incomparabili cu noi cand eram de varsta lor.
S-au schimbat vremurile, copii au crescut inainte de vreme. Cu calculator, internet si deschidere spre lume, altfel circula informatia.
O fetita de clasa a 4-a mi-a spus "Sunt ambidextra." La 10 ani sunt sigura ca nu auzisem acest cuvant, daramite sa mai fi stiut si ce inseamna. Este cel mai mic exemplu pe care il pot da. 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu trebuie sa-i faci nimic, trebuie sa strangi din dinti si sa te faci ca nu o vezi, sa nu o iei in brate, sa o intrebi senina de ce plange, dar fara emotii, luat in brate, sa ii arati ca ce face e ciudat si nepotrivit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Nu poti sa-i dai un lucru de-al tau, despre care stie ca e important pentru tine? Obiectul sa fie simbolul tau pe langa ea (o gentuta, port fard sau altceva). Zic si eu, n-am studii de psihologie, dar am mai citit pe ici pe colo :).

Ionela

Sunt dispusa sa incerc orice - nu mai am solutii :'( Va multumesc! :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

stefana

Aaa, Corina, pai este o fetita, mai sensibila sigur decat baiatul mei la varsta ei. Ca pe baiatul meu, cam asa cum zici il "tratam" Cred ca si acum isi aminteste cu suparare cum il lasam acolo si plecam. Sunt mici traume care lasa urme...

einsteinitza

Da, sunt, dar trebuie sa cantarim ce e mai bine.
Intr-o carte pe tema asta spune LET THE LITTLE BUZZES TUMBLE.
Adica, atunci cand e necesar, lasa-i sa se desfasoare, sa cada pe spate si sa bazaie, ca bondarii, ca le trece repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Ma bag si eu in discutii............ ::)
Cred ca toti copii simt reactia mamelor si , Ionela fata ta are aceste reactii pentru ca simte ca tie ti se  strange inima cand pleci de langa ea , incearca sa te detasezi . Nu te mai gandi ca va pange dupa tine , ca-i este greu fara tine .

einsteinitza

Doina, si eu am aceeasi parere, mai ales ca sunt niste speculanti teribili. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: Ionela on March 25, 2010, 05:21:29 PM
Ce sa mai fac? I-am dat pedepse, i-am dat recompense. I-am explicat de n ori ca este fiinta cea mai draga de pe lume si in veci nu as putea sa uit de ea. Ca stau mereu cu ochii pe ceas ca sa fiu prima dintre mamici si sa o iau imediat cum se descuie portita.

Ar fi mai simplu daca ar intelege ca si tu ai fost la gradinita si la fel te astepta mama ta ... ca urmeaza scoala, liceul, facultatea ... insa numai acum vei merge cu ea, ca sa nu se rataceasca  :D Eu asa i-am zis fetei mele, ca trebuie sa mearga la gradinita daca vrea sa fie ca mine  >:( Sa va zic, eu am fost la camin saptamanal, de luni pana sambata ... aoleo, cat am suferit ... >:(

Ionela

Doamne, Vernil! :-* I-am spus fetei mele povestea ta - ca nu iti vedeai mama o saptamana intreaga :'(  Poate invata ceva din asta!

Doina, eu ma aricesc toata cand o vad ca incepe. Nu plange doar cand ajungem la gradinita. De exemplu seara incepe sa planga in avans pentru ca a doua zi merge la gradinita.  >:( Imispune ca nu vrea sa planga, dar nu se poate abtine!
Acum insista sa mearga la scoala pentru ca acolo sta mai putine ore fara mine (crede ea!) Sunt cu atat mai deconcertata cu cat eu nu am fost asa. Am stat la bunici fara probleme.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ionela, copiii  sunt mari excroci, instinctiv, fara rautate. Excroci sentimental. In voluntar,fata ta isi pregateste terenul. Strange legatura. Tu nu ai fost asa pentru ca mama ta nu a fost asa. Tu esti topita toata, ea te simte, e copilul tau, si speculeaza o situatie. Nu vea sa mearga la gradin, nu vrea sa stea fara mama, fara lipicelile de ea ;) Atunci, incepe jocul. Ea plange, capteaza atentia, e centru l activitatilor din casa, lumea sta in loc sau se invarte in jurul ei, Iti trebuie nervi de otel sa o faci sa simta, nu sa inteleaga,  ca e deplasat ce face. Sa o iei putin peste picior.Sa simta putin ridicolul situatiei. Altfel, am eu exemplu, doi ani de zile copilul a plans la plecarea la gradinitia, iar fiecare zi era o targuiala. Nu sunt probleme la gradinita, educatoarea e aleasa de tine foarte dragura, sunt convinsa, copiii sunt acolo sa se joace, nu ii faci nici un rau, deci din capul tau scoate-ti ca sufera.Stiu ca poate parea rautacios ce scriu, dar nu e.E mult mai rau sa o lipesti de tine decat sa ii dai aripi.Trebuie, zic eu, sa minimalizezi aceasta actiune,sa nu mai fie o problema, sa faci putin haz de ea. Copiii au un simt teribil al masurii lucrurilor.
Daca tu faci asta, ii vei da o mare incredere in ea, si veti avea doar de castigat.
In anul 3 de gradinita la cel mare, si doi la cel mic, i-am trimis cu gradi in tabara de schi.Ii sunam in fiecare seara, imi impusesm doar un telefon pe zi, dar nu stiu cum am stat. Intr-o seara raspunde cel mic nervos-Mama,te rog nu ma mai deranja,ce ma tot suni, suntem ocupati acum, ne jucam.!Suntem bine, lasa, nu mai suna :o :oN-am uitat toata viata, m-am simtit ca vai de lume, dar am fost mandra de ei. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Totusi impresia de abandon la copii mici exista. Nu e numai chestie de "speculant" ... e o problema reala. Unii copii o resimt mai acut, altii nu. Timpul este cel mai bun vindecator.
Dar pe moment ar mai fi o solutie : sa-i spui ca mai tarziu, cand o iei de la gradi, o sa faceti impreuna un lucru care ii place (mancati o prajitura, un joc deosebit... )

einsteinitza

Absolut, dar aici o educatoare putin mai experimentata si stimulata poate fi un real ajutor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

diana

Cum sa fie nepoata'mea altfel  :-[ ::) ?!Seamana cu mine, remember sister? ;D Mergeam la nunti, inmormantari... pe canicula, pe ger cumplit... numai sa fiu cu Mama! La gradinita mergeam rar pentru ca nu imi placeau educatoarele! Cele pe care le iubeam mi-au ramas si acum in minte... din vreo 7 mi-au placut 2 ::).

vernil

Habar nu aveam ce inseamna sinecurist ... acum stiu, si la ce imi foloseste ? La nimic ...  >:(

costieanuconstantin

Quote from: Ionela on March 25, 2010, 05:39:50 PM
Sunt dispusa sa incerc orice - nu mai am solutii :'( Va multumesc! :-*
daaa !!! , un tatic asa mai exigent ,nu ai in familie !!!! ;)

stefana


costieanuconstantin


stefana

Stiam :D ai nurori. Asa ca n-as prea crede ca ai fi fost "un tatic asa mai exigent" cu fiicele tale.

einsteinitza

Diana, atunci e geneteic :D :DN-aveti scapare ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro