Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

Ionela

Nene Costeo, taticul este destul de exigent dar daca mamica strica intr-o secunda ce a construit el intr-o ora... Cata dreptate aveti! Stiu ca fata mea nu sufera la gradinita si are o educatoare pe care o iubeste. Si acasa se joaca de-a gradinita - aliniaza jucariile, le pune sa faca activitati, practic repeta cu ele programul de la gradi! Concluzia este clara -  maman este problema!
Singura metoda pe care nu am incercat-o este sa rad putin de ea... Poate da rezultate!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

rau varianta sa-l trimiti pe tati sa o duca la gradinita  de vreo 2 pe saptamana
sa vezi daca si cu el face circul respectiv

penelopa

Am o colegă cu puştiul la grădiniţă şi, de regulă, îl duce tati şi-l ia mami. Într-o zi s-a dus tati să-l ia de la grădiniţă. În ziua următoare, când a văzut-o pe mami că vine să-l ia, a început să urle, zicându-i:
- Pleacăăăă, pleacă tu .........  să vină tati să mă iaaaaa.  ;D
A trebuit ceva timp până să-l împace şi să-l la convingă să meargă acasă (timp în care eu i-am aşteptata afară, în maşină). ;D

Ionela

Pene, am senzatia ca baieteii sunt totusi un pic diferiti. Poate nu-s asa plangaciosi? N-am cum sa fac comparatia.  :-\
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu stii nimic ;D Sunt baieti plangaciosi si fete plangacioase si depinde de multe. N-are legatura cu sexul. Veti trece si peste asta si o sa radeti impreuna. E bine ca te preocupa si cauti solutii. Asta-i pasul cel mai important.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Hai sa va zic ce a facut o pustoaica extraordinar de frumoasa, constienta de frumusetea ei (blond cu bucle marunte si ochi albastru inchis ... plus inocenta copilariei). Merge la o gradinita in care invata engleza, e la grupa mijlocie. Acum 2 saptamani i-a zis educatoarei ca parintii ei nu mai au bani, a cautat si in pusculita ei bani pentru platit gradinita, insa nu au gasit suficienti. Asa ca ea nu mai participa la nimic. Dupa ce si-a zis povestea, s-a asezat in spatele clasei si a inceput sa faca ce ii place ei cel mai mult, adica sa coloreze. Va imaginati ce zarva s-a iscat si in randul educatoarelor, dar si al parintilor. Dupa ce au analizat problema sub toate aspectele, fiindca nu se punea problema banilor nici o clipa, si-au dat seama de ce a inventat pustoaica scuza asta, inteligent gandita (perioada de criza - aude la TV etc). Fiindca la gradini nimeni nu ii mai lauda frumusetea, nici educatoarele, nici colegii ... Fara cuvinte ...

Ionela

Iarasi ma uit la Pasarea spin :'(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

io m-am uitat saptamana trecuta  si m-as mai uita

Mihai

Eu ma uit cand am chef.......am cumparat dvd-ul si gata!

vernil

Si ce concluzie tragem ? Ca orice iubire include suferinta si neimplinire ? Si ca iubesti doar o data, cu adevarat, restul e repetitie , in incercarea de a gasi ceea ce ai pierdut ?

costieanuconstantin


Ionela

Quote from: Vernil on March 27, 2010, 08:14:21 AM
Si ce concluzie tragem ? Ca orice iubire include suferinta si neimplinire ? Si ca iubesti doar o data, cu adevarat, restul e repetitie , in incercarea de a gasi ceea ce ai pierdut ?

Deduc ca ambitia e mai puternica decat iubirea... Ca iubirea cere sacrificiu... Ca uneori nu moare - atunci cand ramane imposibila.
Nu sariti la lupta, daca va spun parerea mea... Este o nedreptate... biologica sa pretinzi castitate unui barbat. In primul rand e barbat, in al doilea rand e preot. Nu-L vad egoist pe Dumnezeu. Nu-L vad pretinzand amputari hormonale unor simpli muritori. Cati sunt cei ce rezista, cei ce reusesc sa "scape" de trupul lor? Alesii, Iluminatii, Sfintii... Ceilalti sunt condamnati sa pacatuiasca... Unii comit monstruozitati pentru ca le este interzis un lucru cat se poate de normal si natural. A nu se intelege ca am inceput sa critic religia catolica. De ce sa nu poti iubi si o femeie si pe Dumnezeu?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Claudiu

E o problema de constiinta si credinta, crezi sau nu.
Nu poti critica o religie. Nu o poti discuta. Ramai in ea sau nu, sau te alaturi ei sau nu, dupa cum simti spiritual. Doar o nevoie spirituala justifica schimbarea unei credinte.
Nimic nu-l impiedica sa renunte la a mai fi preot.
Insa daca a acceptat sa fie intr-un anumita categorie trebuie sa respecte si regulile cerute de aceasta. O regula e o regula, neinterpretabila. Poti ierta greselile ca fiind umane dar nu are rost sa combati regulile ( mai ales din exterior). Iar din interior uneori regulile sunt schimbabile, prin anumite mecanisme ce se supun unei reguli anume alteori nu fiind reguli absolut necesare pentru o anumita coeziune a grupului. In caz contrar grupul se dezmembreaza. Singurul caz in care se admite revolutia e cand sistemul te tine fortat in interior. Pentru a ramane in interiorul grupului trebuie sa te supui si pedepselor.

Filmul insa il gasesc foarte, foarte ... fain. Regret ca nu am citit si cartea.  :(
Richard Chamberlain e un actor cu mare talent si inzestrat cu multa carisma.
Rachel Claire Ward a jucat extrem de atractiv rolul lui Meggie.
Pentru ca mi-ati amintit de film m-am plimbat nitel pe Wikipedia, asa ca mersi pentru amintiri.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Thorn_Birds_%28TV_miniseries%29

Pe pagina de mai sus, la sfarsitul ei, e o lista cu abateri ale filmului fata de carte.

De remacat ca intre actori e o diferenta de 23 de ani Richard Chamberlain e nascut in 1934 iar Rachel in 1957.
Dar Richard e Richard, nu vad cine i-ar fi putut rezista.  :D

Ia sa vad cum se sta cu ingaduinta fata de aproape ca fata de bastinasii din Australia sau canibalii din Papua Noua Guinee toti suntem foarte toleranti. De fapt e un fapt constatat cu cat e mai indepartata o persoana cu atat ii privim faptele mai cu ingaduinta insa suntem foarte intransigenti cu vecinii.  Pe bune, nu eu am constatat asta. :D

Mesaj pentru Felix, (ca nu vad cui altcuiva i-ar fi adresat)

Quote from: Ionela on March 27, 2010, 10:40:10 PM
... Este o nedreptate... biologica sa pretinzi castitate unui barbat. In primul rand e barbat, in al doilea rand e ....

Conf DEX castitate e insusirea de a fi cast, adica  pur, neprihănit, neîntinat; nepătat, virtuos.

Nu sariti la lupta daca va spun parerea mea. Cui nu i se pretinde, nu i se pretinde ... norocul lui. Felix inseamna fericit sau norocos, nu-i asa? :D


Cine vrea sa revada cate ceva:

http://www.youtube.com/watch?v=Qnk5WNZ2V-M

Din dreapta puteti selecta si alte secvente.
De fapt cred ca unele filmulete, daca se urmaresc nr. de la part cuprind tot sau mai tot filmul
http://www.youtube.com/watch?v=vU38WQzb2Ks&feature=related

Inca o data mersi pentru amintiri.

Ionela

Claudiu, sper sa vada si Felix randurile tale si sa admita ca e un norocos ;)

Totusi in postarea mea anterioara nu ma refeream la el - din fericire el nu e prot catolic.  :D :D :D Vorbeam strict din punct de vedere biologic. Nu ai cum sa lupti cu testosteronul. Decat daca gasesti un mecanism prin care sa blochezi producerea lui in organism.
Vorbeai de respectarea regulilor... Ce valoare mai au acele reguli daca, desi le respecti fizic, le incalci mintal in fiecare minut? Pacatul nu este exclusiv cu fapta - poate fi cu gandul, cuvantul, omisiunea.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Claudiu

Quote from: Ionela on March 28, 2010, 12:11:01 PM
Claudiu, sper sa vada si Felix randurile tale si sa admita ca e un norocos ....

Totusi in postarea mea anterioara nu ma refeream la el - ...

Ce faci, dai inapoi? Sau sugerezi ca nu e chiar asa norocos?  :D

Quote from: Ionela on March 28, 2010, 12:11:01 PM
... Vorbeam strict din punct de vedere biologic. ...

Pai strict din punct de vedere biologic am vorbit si eu  :D


Quote from: Ionela on March 28, 2010, 12:11:01 PM
... Ce valoare mai au acele reguli daca, desi le respecti fizic, le incalci mintal in fiecare minut?

Tocmai aici sta valoarea. Lupta cu mintalul pentru a le respecta fizic.  :D

einsteinitza

Oau, ce discutie am gasit aici.
Pentru destindere, Locuri de adormit pisica ;)

   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Interesanta discutia nu?  :D
De fapt stam ca pisicile tale si discutam diverse doar e duminica. Cine zicea sau zicea cineva ca ar fi indicat ca la discutii fiecare sa tina cate o matza in brate? Si cand matza incearca sa scape sa se abtina de la a discuta pana cand se linistete matza.  :D

De fapt aplic o tactica de ardelean pentru a-l sprijini pe Felix.  ;D Acum sunt curios ce va fi in final. Se va rade sau nu?

Stii bancu nu?

Unu, dupa ce-si termina treaba pe pamant fu trimis in iad sa ispaseasca de cum isi facu treaba. Insa nefiind chiar rau de tot i se dadu sarcina sa pazeasca un cazan in care fierbeau aia rai de tot. Si si sansa sa aleaga, ca-l intreba Adminul ce vrea un cazan cu ardeleni sau cu de ailalti (nu spun de care pentru ca e aiurea sa categorisesti asa in unele privinte si bancu e banc insa unii nu rad la orice banc si de fapt si ardelenii si ailalti pot fi si asa si asa)
Tipu raspunde:
- Un cazan cu de ailalti ca ardelenii isi strang imediat mainile si fac o scara pe care sa se suie unu si macar el sa scape. Apoi daca va putea cumva, ii va ajuta si pe cei ramasi. La ailalti cum ajunge unu la buza cazanului imediat se arunca zece sa-l traga de picioare inapoi.

einsteinitza

Imi place banucl, ca doar sunt ardeleanca ;)
Bine ca stati ca pisicile, eu am facut treburile din gradina, dar m-am bucurat, ca arata si gradina mea in ordine, cat de cat.
Ar fi fost bine sa ploua cand stati si schimbati idei filozofice, aia-i vremea de asa ceva, nu soarele cald de primavara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Da, frumoase amintiri!!! ;)
Am iubit şi eu 2 bărbaţi la viaţa mea: Fredie  Mercurry şi Richard Chamberlain. ::) ....... şi, amândoi s-au dovedit a nu fi .......... "bărbaţi". >:( :(

Mihai

Asta e cea mai tare remarca citita in ultima vreme............ :D :D :D

einsteinitza

Subscriu ;D ;D
Pene, esti teribila
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Claudiu, Felix a ales iadul cu desteapta - n-am ce-i face! Acum sa nu se planga ca nu a fost norocos.

De acord cu bancul... spun si eu unul mic... Un roman, un evreu si un american ajung la Dumnezeu care le spune: " Ganditi-va bine ce imi cereti, pentru ca vecinilor vostri le voi da dublu." Americanul ceru o masina. "Bine, americane, dar sa nu uiti - vecinul tau primeste 2!"
- Asa sa fie, Doamne, nu imi pasa.Poti sa ii dai si 10! Important esa imi dai si mie.

Evreul ceru o casa ca in basme. Aceeasi treaba - vecinul primeste 2. Nu-i bai, sa fie sanatos.
Vine si randul romanului. Dumnezeu:

- Acum romane, gandeste-te BINE, caci vecinului tau ii dau dublu.
Sta romanul, se gandeste, se rasgandeste si pe urma zice:
- Doamne, scoate-mi un ochi!

Pene, in aceeasi ordine de idei eu il iubesc pe Elton John si uneori chiar pe Platon :D :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ionela, cu Platon cred ca ai nimerit-o ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Es am numarat 3 pisici  :) Cate ai de toate ? (fiecare cu ale lui) Ale mele sunt surghiunite pe-afara. Nu le primeste cineva in casa. e satul de cele de la bloc  :-\  Aveti idee cumva, niste birmaneze statute 10- 15 ani la bloc ar suferi/s-ar imbolnavi la o mutare la curte ?

einsteinitza

9 ;D
Stii bine, salvate din diverse, aruncate de mici de catre locuitorii urbei. Acum am si una mica, aproape oarba. Mama a parasit-o era sa slaba ca nu se tinea pe picioare, cadea. Am comandat prin curierat l a Slanic lapte praf de pisica ;D si biberon special. Acum cresye, dar vede doar umbre. Dar stie unde-i lacul, se descurca bine.
Pisicile de la bloc racesc sa stea iarna afara, e prea frig.. Dar sunt tare cuminti, nu am probleme cu ele, cer afara. Am un motan care stie sa sara pe clanta si sa-si deschida usa. Cand e incuiata sare pe clanta, si pe urma, pentru ca nu se deschide, zdrangane cheile, stie ca acolo-i smecheria
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro