Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

gomez99

da, am pomenit despre unele dintre astea aici
http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,1289.0.html

exista e drept sansa ca cineva sa incerce sa iti strecoare un troian mai mult sau mai putin original in timpul unei sesiuni mess. da asta e atac informatic nu virus si nu vorbeste despre el nici norton, nici microsoft, nici ministerul de interne si nici politia canadiana calare.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Erwin

In timpul unei discutii pe mess? Cum?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gomez99

daca persoana cu pricina stie sa iti acceseze portul care e deschis de programul de mess. da nu e multi dastia. trebuie scoala serioasa, nu ceai de zorele :P

de regula tentativele de troienire se intimpla mai des la accesarea unor situri private. cind accesezi situl se poate simula o comanda de acceptare din partea compiului tau si troianul e impins in compi. asta daca il lasa antivirusul tau sau firewalul.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gentiana

de obicei mesajele "salvati un copil/un batran,care sufera de x boala, de la moarte  si transmiteti mesajul mai departe la toata lista dv sau nu permiteti la nu stiu ce id  ca e virus sau genul de mesaje ca daca nu trimiti la inca 5 oameni mesajul in urmatoarele 5min ,o sa-ti arda casa sunt troieni(de obicei de ultima generatie si nedetectabili de antivirusi in genere)
pe noi ne-a avertizat de niste ani IT-ul
pana in 2008 o baza de adrese de mail era cumparata de firmele de marketing cu 1000 pana la 10000 de dolari
cu cat obtineai prin troieni cat ami multe adrese cu atat mai muti bani obtineai
din pacate acu o baza de adrese de 100-200 de adrese se vinde cu 1 mil(dar nu prea mai e cerere)

gomez99

Quote from: gentiana on February 18, 2010, 09:53:00 PM
din pacate acu o baza de adrese de 100-200 de adrese se vinde cu 1 mil(dar nu prea mai e cerere)

ei, mai pune niste zeroruri, ca altfel ne-am imbogati cu totii peste noapte. 200 de adrese se string in 2 zile daca inventariem toate mailurile circulare cu bancuri, glume, poze haioase si alte alea pe care le primim zilnic.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gentiana

gomez s-ar putea sa ai dreptate
stiu ca imi zicea un amic ca primise o oferta de asta

vernil

Quote from: gentiana on February 18, 2010, 08:52:05 PM
Cineva scria "viata e frumoasa",ar trebui sa credem

Eu sunt incapatanata care crede in viata si frumusetea ei ! Sigur mai sunt si altii asemeni mie. Ca o metafora, cand zburam deasupra norilor stiam ca jos, pe pamant, e ploaie sau ceata, insa deasupra lor era soare si multa culoare. Cam asa si cu maruntisurile agasante, sunt ca niste nori trecatori ...

GetaV

Toata lumea a amutit  :(
In ultima vreme ,apar conflictele in post ;poate ar trebui tamaiat fotumul

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

GetaV

M-am balbait  (de emotie),dar ati inteles ce am vrut sa spun

GetaV


Erwin

E din cauza gloxiniilor? :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

GetaV

Nu cred, florile sunt benefice de obicei

Erwin

Hai sa-ti zic un banc. :))

Vrei?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

GetaV


Erwin

Mohammed intra in clasa I
- Cum te numesti? intreaba invatatoarea.
- Mohammed.... raspunde copilul.
- Aici suntem in Franta , nu exista Mohammed. De acum inainte numele tau va fi Jean-Francois, ii raspunde invatatoarea.

Seara, ajunge Mohammed acasa.
- Cum a fost prima zi de scoala, Mohammed? il intreba mama.
- Numele meu nu este Mohammed, suntem in Franta, iar numele meu, de acum inainte, este Jean-Francois.
- Aoleu, iti este rusine de numele tau, vrei sa iti faci de ras parintii, mostenirea ta, religia ta? Sa iti fie rusine Mohammed!!!
Dupa care ii trage o mama de bataie. Apoi mama il cheama pe sotul ei, pentru a-i trage si acesta o mama de bataie.

Merge a doua zi Mohammed la scoala. Cand il vazu invatatoare cu atatea vanatai pe el, il intreba:
- Ce ai patit micutul meu Jean-Francois?
- Ei bine, doamna invatatoare, la nici doua ore dupa ce am devenit francez am fost atacat de doi arabi!...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Hai mai bine va mai zic eu cate ceva din ce am vazut la arabi. Acolo sa dai in balbaiala ... pai mergeam cu masina de mai bine de 5 minute, cu aprox. 100 km/h si nu se mai termina gardul unui seic ... Intelegeti ce va zic ? Si gardul asta era doar pe lungime, ca in latime cine sa-l masoare ?  >:( SI acolo sunt oameni care traiesc cate 10 intr-o camera, dar sunt fericiti ca au avut un loc de munca si pentru ei ... Sunt unii muncitori pe santiere care se arunca de la etaje superioare, ca sa para accident de munca si sa fie despagubuta familia lor cu 5000 dolari. Vreti sa va mai zic si altele ? >:( Ca sunt amestecate inca in mintea mea ...

Erwin

Da, dar numai lucrurile frumoase. :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

GetaV

Credeam ca numai noi uitam de unde plecam

GetaV

Asta se intampla cam prin toate tarile cu diferente mari intre clasele sociale,Vernil,si nici noi nu suntem departe ,din pacate

vernil

Quote from: Erwin on February 19, 2010, 11:02:12 PM
Da, dar numai lucrurile frumoase. :)

Erwin, in primele doua zile eram fascinata, normal  :D Dupa ce am colindat mallurile lor si ramaneam uimita nu doar de magazine, produse (foarte multe aveau etichete "made in china" sau "made in philipine" ... am observat ca acolo sunt cu totul si cu totul alte obiceiuri decat la noi: in cabinele de proba se lasau de-a valma toate hainele probate  >:(, eu eram cumintica, le puneam pe umeras si le duceam inapoi ... Doamne! ce m-a certat o negresa vanzatoare ... asta este exclusiv treaba lor, sa adune hainele de pe unde le lasa unii ... La fel si cu pantofii ... la un moment dat, m-am simtit aiurea, cum adica sa stranga altul dupa mine  >:(

Erwin

Alta tara, alta civilizatie, alta cultura...

Gloxinii nu ai vazut?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

GetaV

Hai ca mai in toate tarile arabe "in fata-i vopsit gardul...."

vernil

Acolo nu prea sunt trotuare pentru pietoni, ii recunosteai imediat  pe europeni, fie alergaru, fie plimbau cainii, fie incercau sa cunoasca orasul si altfel ... si uite asa ne salutam, intram imediat intr-o mica discutie, inevitabil, prima intrebare era de unde esti .. Ca o paranteza, acolo traiesc si muncesc 195 de nationalitati, conform statisticilor lor ... si credeti-ma, erai dornic sa auzi un francez sau german, chiar si un rus ... Simteam ca avem ceva in comun ... poate cele 4 anotimpuri  ;D zic si eu, ca vremea era tare ciudata ... si obiceiurile lor. De exemplu, vineri nu circula nici un mijloc de transport in comun pana la 2 pm, adica autobuze si metrou, nici un magazin nu era deschis pana la acceasi ora ... Moscheele sunt foarte dese, mult mai dese decat bisericile la noi. De cand rasare si pana apune soarele se roaga de 5 ori/zi, aprox. 10 minute, slujba care se aude in toate mallurile ... In timpul slujbelor, orice alta muzica inceteaza, chiar daca esti la restaurant sau in oricare alt loc public ... Mai vreti  sa va zic ?