Lalele

Started by sicamin, April 08, 2007, 04:56:29 PM

Previous topic - Next topic

GetaV


Stefana decat sa dispara din fata blocului mai bine le aduci la mine,le gasim noi un loc!

Johana

La noi a dat prima ninsoare, credeti ca mai pot sa pun bulbii in pamant sau e prea frig ?

carmenn

eu azi am plantat ultima serie de lalele...e o vreme primavaratica asa ca nu risc nimic...sa vina primavara, sa vad ce-am realizat... ;D

stefana

Ce le fac acum la bulbii din ghivece? Ii ud acum, sau abia spre primavara?

gabriela jalba

Vrei sa-ti infloreasca? sau vrei sa le pastrezi pe la primavara ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lovetulip

Quote from: stefana on December 06, 2008, 01:38:04 PM
Ce le fac acum la bulbii din ghivece? Ii ud acum, sau abia spre primavara?
Din cate stiu eu,ce ai plantat nu se preteaza pentru metoda fortarii care e cu doua taisuri.Eu zic sa lasi ghivecele in cel mai friguros loc al casei pentru a inflori normal spre sfarsit de martie.Daca vor avea caldura si apa vor iesi devreme dar nu vor ajunge in cele mai dese cazuri la stadiul de inflorire.Doar lalelele botanice si cele cu inflorire timpurie se preteaza la fortare.Cerintele de apa sunt mai mari atunci cand incep sa creasca primele frunze.Succes naso!

                                                                                                                                                                  Vio

stefana

Quote from: viovaslui on December 06, 2008, 08:33:09 PM
Eu zic sa lasi ghivecele in cel mai friguros loc al casei pentru a inflori normal spre sfarsit de martie.Daca vor avea caldura si apa vor iesi devreme dar nu vor ajunge in cele mai dese cazuri la stadiul de inflorire...
Cel mai rece e pe balcon, dar acu' - noaptea asta- sunt 13 grade acolo. Iar cand bate soarele urca si mai mult. Ma gandeam doar la cateva picaturi de apa, din cand in cand, sa nu se deshidrateze bulbii ;). Sau sa le pun la umbra sub un raft  ?

GetaV

Stefana, adu-i la mine pana in primavara.Ii punem in foisor  si cand dau semne ca se trezesc ii iei.

larisa

Si eu am pus miercuri ,lalele trimise ,sotul meu m-a asteptat pe mine ,nu stia daca sa le puna in gradina sau la apartament .La apartament ,am crini,lalele ,crocusi ,pusi in galeti de plastic,pentru apa,am de 3 ani asa,le pun apa cind si cind in timpul anului dar iarna ,nu le pun,pina cind au boboci de floare

lovetulip

Multumesc Codruta.Tocmai am venit de la posta.Datorita tie,si nu numai, colectia mea de lalele a ajuns la un numar de soiuri la care nici nu visam asta primavara.Ceva dulce pt tine si mama ta la primavara din recolta de miere a anului 2009.Sa lasi loc in gradina pentru lalele si sa mai stii ca toate drumurile din Moldova trec prin Vaslui.

lovetulip

Am gasit vreo 20 de soiuri care m-ar interesa.Daca gasesti ceva scrie-le tu si vezi ce conditii cer.Vezi daca mai e valabila oferta.Hai ca ma interesez si eu si-ti spun ce am rezolvat.



Codruta

Quote from: viovaslui on December 19, 2008, 03:28:37 PM
Multumesc Codruta.Tocmai am venit de la posta.Datorita tie,si nu numai, colectia mea de lalele a ajuns la un numar de soiuri la care nici nu visam asta primavara.Ceva dulce pt tine si mama ta la primavara din recolta de miere a anului 2009.Sa lasi loc in gradina pentru lalele si sa mai stii ca toate drumurile din Moldova trec prin Vaslui.

Ma bucur sa aud ca a ajuns pachetul la tine si sa stiu ca ai o colectie care a depasit visurile tale. Desi am promis ca le trimit cum ajung in Romania nu am reusit din lipsa de cutii. Iti doresc sa scada AMR-ul cat mai repede si sa te delectezi de florile lor.

lovetulip

Monica dragă,au sosit cele şapte fete.Au fost primite cu invidie si răceala,de cele bătrane dar spunandu-le că le iubesc   în aceeasi măsură pe toate,s-au liniştit.Multumesc mult.

                                                                                                        Vio

opiadc


               Nu ai pentru ce! ;)
      Sper sa nu te dezamageasca si sa se ridice la inaltimea asteptarilor tale si al celorlalte frumoase! :)

lovetulip

Nu va citeste dar va admira si va daruieste...Ghici cine e?
http://www.trilulilu.ro/viovaslui/39a7007eadfa4d

ps.cine reuseste si dovedeste printr-un film,va primi in toamna 20 bulbi de lalele(rosii,negre,galbene liliachii).Succes.

                                                                                                                                           Vio

doina

Origami este o arta , se deprinde in timp si nu prea cred ca o lalea se face asa simplu cum a parut in filmulet  ;D

cara

sa fii sanatos, boierule, am facut sute de astfel de lalele!  :)
si la fel de multe broaste!  :D 


lovetulip

Quote from: cara on January 18, 2009, 04:35:38 PM
sa fii sanatos, boierule, am facut sute de astfel de lalele!  :)
si la fel de multe broaste!  :D 



citeste regulamentul.pozele nu dovedesc ca tu le-ai facut. sorry.  si asa nu mai ai unde sa le pui. si daca mai iei si atatea canne nu ai sa vezi soarele in gradina la vara. :D

cara

deci eu nu atentez la lalelele tale, boierule!  ;D
am vrut numa' sa-ti arat ca stiu sa fac lalele d-alea! am scris VIO pe ele ca sa stii ca despre tine e vorba. deci fii sanatos!  :)

gabriela jalba

Pai,mai Vio!!!!cind fac de astea,nu am cameraman!!! Daca e acasa si fac lalele,zice ca n-am treaba!!!!!Intr-un an,mi-a adus fii-mea de la gradinita un cosulet cu lalelute multicolore. L-am pastrat muuult.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zi_inflorata

Lalelele mele, Black Hero din balcon au crescut cam atat. Am pus bulbii in pamant in 19 decembrie si i-am lasat pana acum. Trebuie sa le pun cumva si lor punga in cap, sa creasca tulpina inalta?

lovetulip

Quote from: zi_inflorata on January 24, 2009, 09:01:07 PM
Lalelele mele, Black Hero din balcon au crescut cam atat. Am pus bulbii in pamant in 19 decembrie si i-am lasat pana acum. Trebuie sa le pun cumva si lor punga in cap, sa creasca tulpina inalta?

Daca pui punga in cap,va creste tulpina in detrimentul florii.Lalelele nu iubesc caldura pana la faza de inflorire.Lasa sa le bata aerul.E parerea mea.Tu faci cum vrei.

 

zi_inflorata

le-am mutat in balconul de nord, unde este mai rece. Am sa urmez sfatul tau si nu le acopar: la lalele nu m-ar deranja tulpina mai mica, dar sunt tare curioasa daca vor fi in culoarea promisa (mov inchis)