Lalele

Started by sicamin, April 08, 2007, 04:56:29 PM

Previous topic - Next topic

myky

daaa, si cel mai mult imi plac, ca sunt micute de inaltime. :D
si imi era asa o frica sa nu le manance melcii, dar inflorind devreme nu au apucat dusmanii sa se trezeasca :D

Codruta

Apropo de melci, cand se trezesc ei de obicei? Pun deja granule impotriva lor sau astept pana il vad pe primul?

myky

la mine s-au tresit deja.

lovetulip

Quote from: myky on March 31, 2009, 06:16:11 PM
parca a ta e mai galbuie, sau e de la fotografie?

Ai dreptate...e un crem

myky

ei, ochi de femeie, ce sa faci! :D

lovetulip

Puneti din timp otrava pt melci sau coropisnite.Stiu pe cineva de pe la Brasov care nu a pus si apoi a postat o lalea atacata pe forum. Anul asta au fost probleme cu lalelele din cauza umiditatii excesive a solului.Cei care aveti lalele rugati-va pt o desprimavarare lenta asa cum e in Olanda.

                                                          Vio

cara

 >:( >:(

ti-am zis ca n-am gasit otravuri de alea! trebuia sa ma zici in gura mare pe forum?

myky

 :D :D :D :D
da de ce nu vorbesi fomee, ca eu o am in casa, vrei sa-ti trimit?

cara

apoi noa, daca-mi dai zic bogdaproste si-ti trimit si io condimentul  ;D

myky

hai ca-ti dau un pm

cara

deci am scos scoarta de copac, sa nu credeti ca las lalelele prada melcilor, daaaa?  ;D

myky

aa, am vrut sa-mi iau si io separator d-ala de plastic.
data viitoare faci si tu o poze mai de aproape, sa vad cum da.

cara

eu l-am pus doar ca sa nu se imprastie scoarta. ma gandeam sa-l scot cand voi planta cineraria pe marginea rondului.  ::)

costieanuconstantin

Quote from: cara on March 31, 2009, 09:52:27 PM
apoi noa, daca-mi dai zic bogdaproste si-ti trimit si io condimentul  ;D
ai grija sa nu se amestece !!!


myky

ai grija cu cineraria aia, ca daca pui cineraria maritima ( stiam ca aia-ti place), creste inalta si tre sa stai cu foarfeca pe ea.

Codruta

Nu mai stiu cum o cheama pe cineraria mea, e cu frunze argintii dar e al doilea an in gradina (a rezistat peste iarna) si nu a crescut mai mult de 25-30cm.

myky

bai codruta, la tine se petrec fenomene paranormale :D :D (sa-mi zici la toamna cat se face)
eu am avut ( s-a distrus cand am avut santier in curte), dar am sa-mi mai iau, ajunsese la 60 de cm.

Codruta

E drept ca de multe ori il pomenesc pe Mulder :D dar de data asta nu e nimic paranormal. Poate sunt mai multe soiuri de diferite marimi.
Pe plicul meu scrie Cineraria Silver Dust - Senecio Cineraria dar daca ma uit pe site-ul de unde le-am luat scrie Cineraria maritima / Senosia cineraria Silverdust
Pe plic scrie ca ajung la 20-25cm, pe site scrie20-30cm.
Daca bine retin tu doresti plante mici asa ca daca te intereseaza putem comanda catre toamna si ai anul viitor. Si daca vrei pot face poze la ale mele sa vezi ca nu sunt nici inalte, nici lungi, nici late :D
Ma gandeam sa mai pun cateva anul acesta ca sunt tare decorative (si la fel sunt si iarna) dar acum am vazut pe plic ca s insamanteaza inauntru :( Trebuie sa ma grabesc deoarce expira anul acesta ;D

cara

daca le-ai vedea cat sunt cinerariile mele acum, nu te-ai mai teme ca ajung inalte c Fat Frumos!  :D :D

in spatele lor am sa pun niste Canna, deci cca 80 cm inaltime, n-ar fi bai mare daca s-ar face mai inalte. si-apoi, cum ziceai, am foarfece bun  ;D

myky

aha, deci faci in trepte aranjamentul, atunci se schimba situatia.

gabriela jalba

mi-au inflorit si mie 3 pitice. Am uitat sa le fac poze...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

La mine se vad niste boboci, dar vreo 3-4 la o lalea . Tare sunt curioasa ce va iesi .

vernil

Vio, daca nu ai lalele pitice de culoarea asta iti trimit. Habar nu am avut ce am plantat in gradina  >:(